Kuidas maksta ja deklareerida miinimumpalka

Viimasel nädalal on mul juba mitu korda vaja läinud väikefirma omanikele selgitada kuidas nad saaksid endale haigekassa vormistada ja makse maksta. Panen selle jutu ka siia kirja, et teised huvilised ka teaksid.

Haigekassa lehel on olemas õpetus, kuidas firmaomanik töötajale kindustuse elektrooniliselt saab vormistada. Alati võib ka ise nende kontorisse kohale minna. Viimastel andmetel hakkab kindlustus kohe kehtima, kui kõik oled ära vormistanud, kuid et kindlustus ka kehtiks, tuleb maksta makse.

2014. aastal on sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev brutopalk 320 eurot kuus. See on pisut väiksem kui kohustuslik miinimumpalk. Miinimum(bruto)palk on 2014. aastal 355 eurot, kui on tegemist täispikkuses tööajaga ja vähemalt mida peab nõudma inimene, kes kellegi teise firmas orjab. Kuid väikefirma omanik, kel eriti sissetulekuid veel pole, kes oma firmas suvalistel aegadel töötab ja tahab, et tal oleks haigekassakindlustus, arvestab endale brotupalka 320 eurot kuus. Kui palju ta sellest summast peab maksuametile üle kandma, sõltub sellest, kas tal on pensionisammas või mitte. Tegin kaks erinevat näidis-palgalehte, millel on kirjas erinevad maksud, nagu need praegu kehtivad. Tulumaks on arvestatud nii, et 144 eurot on maksuvaba. Raamitud kastis näeb konteerimist (raamatupidamislik sõna, mis tähendab kuidas numbreid raamatupidamises nii arvestada, et bilanss ja kasumiaruanne välja tuleksid).

Palgaleht 2014
Palgaleht 2014

Kui haigekassa on vormistatud ja firmal on ka raha, et maksuametile umbes 155 ja endale umbes 277 eurot maksta, tuleb endale ka maksuameti leheküljel e-maksuameti  ärikliendina kasutamine vormistada ja palk ära deklareerida. Palga deklareerimiseks kasutab maksuamet deklaratsiooni, mida ta kutsub ameerikalikult TSD-ks.

2014 tsdKui pildile klikkida, avaneb sellest kavalast blanketist suurem vaade. Esimesena tuleks sisestada oma isikukood ja siis tekib sinna järgi inimese nimi. See “jah” tähendab, et tegemist on inimese põhitöökohaga. Antud näidisel pole märgitud ega arvestatud pensionikindlustust (selle saab märkida lahtrisse, mille pealkiri on “tk”). Maksuameti lehel ringi käies leiab ka koha, kus saab teha linnukese, et kui järgmisel kuul sama TSD-d tegema hakata on juba inimese ja palga andmed samamoodi täidetud, nagu eelmisel kuul.

Palkasid deklareeritakse maksuametis maksmisele järgneva kuu kümnendaks kuupäevaks. Samaks ajaks tuleb maksuametile ka maksud üle kanda. Ehk kui maksad palga endale välja jaanuaris, siis 10. veebruariks peab see tabel täidetud ja maksud ülekantud olema. Alati võib mõlemat teha ka mõned päevad varem, et oleks kindel ja rahulik vaikselt nokitseda.

Ja ongi kõik vajaminev valmis. Kui mõnel kuul firmal palkade ja maksude jaoks raha ei jagu, siis võib ühe kuu vahelt ka maksmata jätta ning haigekassa kohe kindlustust ära ei võta.

Allikas: Maksu- ja tolliamet

Lisainfo