Tee ise! DIY ja LOL. Hakkame moodsaks :P

Ma olen siin blogis varemgi taaskasutusest ja muudest käsitöövormidest kirjutanud. Viimasel ajal on üha tihedamini netist silma jäänud hääldamatu lühend DIY, mida eestlased sama suure vaimustusega kasutavad kui näiteks LOL-i. Kuidas nad seda välja hääldavad, pole mul vähimatki aimu. Kui keegi juhuslikult ei tea, siis LOL-i ja lolli häälduse vahe on umbes nagu palgil ja palgal, kui nüüd keegi aru sai, mida ma mõtlesin.

Tuleme tagasi hääldamatu lühendi DIY (Do it yourself) juurde, mille eestikeelne vaste on “Tee ise” ehk amerikaniseerunud tüüpidele TI! Vikis on selle kohta pikk kena artikkel, mis paneb käed sügelema ja pea tööle. Mida tähendab DIY? Kõik, mida sa teed ise ja ei kasuta mingi profi või firma abi. Viki andmetel võeti termin kasutusele 1912. aastal, selleks, et sõnastada tegevust, mida inimesed teevad, kui poest-turult pole sobivat teenust-kaupa normaalse hinnaga saada. Tänapäeval on mõiste laienenud ja omandanud ühiskondliku varjundi (sest mõnedes riikides on kõike saada, nii kaupu, aega kui palka) ja inimesed teevad DIY asja pigem mingist huvist lähtuvalt.

Kui sa ostad tavalisest poest käsitööna tehtud (või käsitööna paistvaid) asju, siis see pole mingi DIY, vaid täiesti tavaline kapitalistlik kaubavahetus. Kui ostad vanamemmelt tema kootud kampsuni, siis nagu oleks DIY, aga nagu poleks ka, sest  memm on terve elu kudunud ja teeb seda siiani, kuna pension on väike. Mitte et ta kudumist hullukanti naudiks. DIY uba tänapäeval on oma tegevuse nautimine, mitte vaese inimese sunnitud võimalus. DIY- ideoloogia on suunatud tarbijaühiskonna vastu, mitte ei peaks tarbimist soodustama.

Panen siia vikist tõlgitud ja pisut täiendatud nimekirja, mida uurides võib enamus inimesi rahulolevalt tõdeda, et nemad on DIY-i juba palju kordi teinud. Kui meil oleks arenenud ühiskond ja suurlinn, saaksime me sadade endasugustega regulaarselt kokku ja arutaks parimaid nõkse. Ehk sotsiaalteaduslikult lähenedes – kuuluksime aktiivselt DIY subkultuuri.

Erinevad DIY võimalused:

  • Raamatute ja ajakirjade ise väljaandmine. Zine, koomiksid: Reaktor, Lauamängu ajakiri 
  • Oma muusika, filmide, videote jms ise välja andmine. Näide: minu tehtud lugu ja video, mõlemad väga algajalikud, aga mõnuga tehtud.
  • Miksitud kassettide tegemine (Nostalgikutele, kel veel vastavat raudvara leidub). Aga tänapäevase tehnikaga võib igasugu helisid miksida ja juutuubi riputada.
  • Kõik taaskasutuse ja loodushoiu teema, ehk ingliskeelne lühend 3R “Recycle, Reuse & Reduce.” Minu postitused: Taaskasutus. “Upcycling ja downcycling”  ja Käsitööhuviline tutvub taaraautomaadi tühjendajaga. Mingeid on veel, kui otsida.
  • Käsitöö: heegeldamine, kudumine, õmblemine, keraamika, ehted, puutöö, metallitöö jne
  • Kutsete, kaartide jms disainimine ja ise tegemine
  • Mängude välja mõtlemine (lauamängud, rollimängud jms)
  • Mitmed mu tuttavad on hakanud sel aastal ise kodus õlut tegema ja jaotavad kaunilt sildistatud pudeleid ka sõpradele. Ilmselt läheks ka hobikokkamine ja mooside-hoidiste valmistamine siia alla.
  • Koduse kosmeetika valmistamine

Vikis oli veel mingeid asju, aga need tundusid liiga kummalised või minu arust sobimatud siia nimekirja. Näiteks see, et rulatajad ehitavad endale ise rulaväljaku, ilma, et neile keegi raha annaks. Rulaväljakute ja muude avalike hüvede loomine ja täiustamine on riigi ja linnavalitsuse kohustus.

Nüüd peaks vast kõigil (ja mul endal ka) selge olema, mida DIY eesti keeles tähendab ja saab rõõmsalt LOL mitte loll öelda 🙂

Lõppu panin video teemal, mis võiks inimesi huvitada ja mis on lihtne ja kiire – kuidas vanadest t-särkidest uusi särke ja asju teha.

Advertisements

Tagged: ,

%d bloggers like this: