Alfa-isast normaalne naine ei taha

Ma kirjutasin kunagi ulmejutu zeeta-mehest. Spetsiaalselt valisin tähestiku lõpust, sest ma olin parasjagu haiget saanud ja pidin kätte maksma. Või midagi sarnast. Kuid ega ma ju täpselt ei kujutagi ette, mis asi see alfa-mees või naine peaks olema. Maailm muutub nii kiiresti, et tõed, mis kümme-20 aastat tagasi veel Maarjamaal kehtisid, on tänaseks teinud läbi kenakese iluoperatsiooni.

Kuna Printsess võttis juulis käsile teema, kus suvalistest luuseritest mehi õpetatakse alfaisastena käituma, siis tekkis mul küsimus, et mida alfa-isane tähendab. Ja kui on olemas alfa-isased, siis millised on alfa-emased?

Kõigepealt tuleks ära mainida, et põhiliselt on inimloomade seksuaalse apetiitsuse ja käitumise mõõtmiseks kasutusel kaks  süsteemi. Üks on kaheks jaotamine: alfa versus beeta ja teine on 10 punkti skaala. Kümne punkti skaala on lihtsam, sest otsus tehakse lihtsalt välimuse põhjal ja lühikese ajaga. Kümnepunktiline isend on nii kuuma välimusega, et paremat keha, nägu ja olekut enam olla ei saa ja ühene on kole kui öö. (Loll väljend – öö on väga hot nähtus, mu arust: salapärane, põnevate varjudega, üllatuslik). Naljakas nähtus nonde “pick-up artistide” juures on see, et nende kirjeldamiseks läheb vaja mõlemat süsteemi. Tegemist on meestega, kes näevad vaeva, et olla alfa-isased ja alfa-isased on neil vaja olla selleks, et saada 10-punkti naisi. Alfa-emased neid eriti ei huvita, sest tegelikult on need mehed luuserid 😀

Algselt oligi alfade kirjeldamine kasutusel loomade tarbeks, nii emaste kui isaste ja see tähendab karja juhti, kes saab esimesena ihaldatavaid asju: sööki, paarituda, sooja magamiskohta. Nad on tugevamad või targemad, või mida peab oluliseks mingi loomaliik, kes karjas elab.

Kuna inimene on samuti grupis elav loom, on kasutusele võetud sama liigitus. Tegin kõigepealt otsingu alfa-emase kohta.

Urban dictionary järgi on alfa-emane naine, kes omab võimu ja on enesekindel, juhi tüüpi. Tema enesekindlus toetub tema heale välimusele ja kõrgele intelligentsusele. Ta teab, et õige riietumine annab talle ühiskonnas eeliseid. Ta saab suvalise mehe, keda ta tahab. Ta on tihtipeale sarkastiline, kuna on võimukas ja armastab mängida. Beeta mehed ja naised mõistavad teda valesti ja võivad temast rääkida kui litsist. Alfa emane eelistab kirge romansile.

Otsides alfa-isase kohta, pidin üllatuma. Alfa-isane on samas sõnastikus suhteliselt halvustatult kirjeldatud. Jääb mulje, nagu oleks tegemist teismelistega või meestega vanusega alla 25-aasta. Mitmes kirjelduses on sõna phony – teeseldud. Edasi otsides leidsin artikli The myth of the alpha male, kus on alfa-isast vastandatud mõjuka (ing. prestigious) mehega ja alfa-isane on pigem dominantne asshole. Paha poiss, ülbik, kes kohtleb naisi halvustavalt ja pigem ehmatab neid oma rünnakuga. Samas tekstis on ära märgitud ka nood pick-up artistid, kelle naiste ärarääkimise stiil on pigem ennastülistav ja naiste suhtes ründav. Artiklis on kirjeldatud ka naisi, kellele sellised isased sobivad: naised, kelle minevikus pole olnud erilist vanemlikku hoolitsust, kuid on olnud mitmeid ebakindlaid lühisuhteid, ebastabiilsed naised.

Aga millised on nood mõjukad mehed? Jah, loomulikult on ka nemad enesekindlad, kuid enesekindlusega käib kaasas tundlikkus. Seesama, mida eesti keeles halvustavalt pehmoks kutsutakse.

Domineerimine versus mõjukus

Selle peatüki kirjutan ainult sellepärast, et olen juba pikemat aega mõelnud, miks mingid täiskasvanud vallalised mehed käituvad nagu pisikesed poisid – kui mulle tüdruk meeldib, siis kisun teda patsist ja üritan liivaämbrit pähe tühjaks valada, et ta mind märkaks.

Käisin juulikuus mitu korda rannas ühe umbes 40-aastase mehega, kellel on perfektne keha (igapäevane trenn, mingid pulbrid – kaunid lihased), aga suhtlemise mõttes oli ta täielik hälvik ja meenutas mulle pidevalt ühte teist tuttavat 40-le lähenevat meest. Kummagagi pole võimalik normaalselt suhelda, kuna ta tegeleb sinu halvustamisega ja enese kiitmisega. Mingil teemal arutlemine ei tule kõne allagi, sest ta kasutab nii labaseid demagoogiavõtteid, et suu jääb lahti. Aeg-ajalt esineb lühikesi siirusehetki, kui saad teda, et ükski tema exidest ei soovi temaga enam peale lahkuminekut suhelda. Mõlemad mehed on kõrgharitud.

Miks ma peaksin tahtma suhelda mehega, kes ütleb mulle, et ma olen loll ja kole? Kuna ma pole kumbagi, siis on see esiteks vale ja kui ma oleksingi, siis ma ei taha ju seda kellegi suust kuulda. Kas on tõesti olemas naisi/tüdrukuid, kellele mingis imelikus alateadvuse haiguses meeldib, kui talle nii öeldakse? Neile äkki, kellele seda öeldi lapsepõlves ja nüüd tundub, et tegemist on tõelise isa-figuuriga, kuna ta halvustab samamoodi, kuidas su vanemad sind lapsepõlves iga asja eest laitsid? Jessas, vabastage end sellisest ennasthävitavast käitumisest. Maailm on täis toredaid inimesi, kes teid tegelikult hinnata oskavad ja kes teie enesekindlust tõstavad, mitte ei suru alla.

Aga mis selle pehmo-värgiga siis tegema peaks, enesekindlus ja mõjukus on ju ihaldatavad omadused? Tolles artiklis on mõjukusest pikk ingliskeelne jutt, mis lühidalt kokkuvõttes oleks, et kui sa päriselt oled piisavalt tark, siis sa ei pea teistele kuidagi oma väärtuslikkust tõestama. Sul pole seda vaja, sest sa ju oled tark ja usud endasse. Sa ei pea alati vaidluseid võitma, sest kokkulepete-kompromisside saavutamine on tänapäeval juhile olulisem oskus, kui oma tahte läbi surumine.  Ainult tark inimene teab kui rumal ta on ja mida ta (veel) ei tea. Kui inimene on mentaalselt terve, siis ta ei pea enda tõestamiseks teisi alla suruma. Nii ongi. Täiskasvanute maailmas.

PS! Tundub, et soolise võrdsusega on ka tolles alfa-liigituses kehvasti: alfa-emane on jätkuvalt midagi ihaldusväärset, aga alfa isast tahavad ainult vaimselt ebastabiilsed. Nagu ka googeldamisel leitud piltidest võib järeldada.

Advertisements
%d bloggers like this: