Reformikad mõnitavad madalapalgalisi ja sotsid kiidavad takka

Vaatasin täna oma eilset vastust Mari kommentaarile ja leidsin, et olen väga ebaviisakas olnud. Vabandan! Kuna vabandamine tundus pikaks venivat, otsustasin selle kommentaari asemel eraldi postitada.

Ma ei tea, kas see aitab ennast välja vabandada, aga ilmselt ärritas mind tema kommentaaris see, et ta nimetas Reformierakonda vasakliberaalseks, kuna nad on mingeid makse langetanud ja mingeid toetuseid tõstnud. Jah, nad on mingeid toetuseid tõstnud, aga see ei tee neid sugugi vasakliberaalseks. (Kellel, peale puuetega inimeste, sel aastal toetuseid langetati, pole veel avalikult teada). Konservatiivid võivad ka toetuseid tõsta. Kristlikud demokraadid Euroopas on alati tavalise inimese eest ka seisnud. Kuid parempoolsed valivad kellel makse ja toetuseid tõsta ja kellel langetada. Parempoolsete jaoks pole oluline, et inimesed oleksid võrdsed. Nemad tahavad rakendada õiglust vastavalt enda väljamõeldud skaaladele. Samuti teevad nad maksudega: nad mõtlevad hoolega kellel oleks võimalik tõsta ja kellele oleks kasulik langetada.

Reformierakond koos oma sülekoertega on järjepidevalt tõstnud makse kõige vaesematele eestimaalastele ja langetanud makse kõige rikkamatele. Vaene inimene käib iga päev või öösel tööl, saab kätte miinimumpalga või natuke rohkem ja tal pole aega poliitikale mõelda. Ta ei käi valitsusele kilekotiga raha pakkumas, et kuulge poisid, laske nüüd tööinimesel ka elada ja ärge käibemaksu tõstke. Just käibemaks ja aktsiise on meil viimastel aastatel suurendatud ja need moodustavad madalapalgaliste sissetulekust väga suure osa, aga suuremapalgalisest hoopis väiksema.

Kuid reformikad on ka makse langetanud. Palga tulumaksu on nad kogu aeg langetanud. Ka sel aastal alates jaanuarist langeb tulumaks, sest sotsid ja reform tahtsid nii. Detsembris arvutasid ajakirjanikud kui palju madalapalgaline rohkem palka hakkab saama, aga võrdluseks oleks võinud nad ka arvutada, palju võidavad riigilt kõrgepalgalised. Viiest tuhandest eurost üks protsent on 50 eurot. Viiestsajast eurost üks protsent on ainult 5. Ja üldse: tark tööandja sõlmib madalapalgalistega  lepingu, kus on kirjas kätteantav summa, mitte koos maksudega. Ja madalapalgaline on rahul, et talle üldse leping vormistati, vahet pole, mis seal kirjas on. Alates sellest, kui reformikad oma tulumaksulangetamist alustasid, alustati ka netopalgaga töölepingute sõlmimist.

Kokkuvõte. Reformikad toetavad rikkaid inimesi ja keeravad madalapalgalistele. Ma olen kuulnud, et kui madalapalgalised hääletavad reformierakonda, siis põhjusel, et nad tahavad, et rikkad inimesed paremini elaksid, et siis pudeneb nende toidulaualt ehk midagi ka vaesematele. Eestlane on ju selline armas inimene, eksole. Ja vaeste kottimises ja rikaste poputamises pole midagi vasakliberaalset, see on puhas uusliberaalne või uuskonservatiivne tegevus.

lemonade

Advertisements

26 thoughts on “Reformikad mõnitavad madalapalgalisi ja sotsid kiidavad takka

 1. tavainimene 7. jaanuar 2015, 15:13

  Meil on praktiliselt kogu iseseisvusaja olnud koalitsioonivalitsused, mis tähendab, et ükski erakond pole saanud oma programmi puhtal kujul ellu viia. Valijatel on üsna hägune ettekujutus nende maailmavaatelistest erinevustest — kõik teevad ju enam-vähem samu kompromiss-asju. Sellepärast valitakse lihtsalt isik, kes on jätnud kuidagi tegusa mulje.

  Meeldib

 2. Manjana 7. jaanuar 2015, 15:27

  Jah, see tegus mulje vist loeb küll.
  Koalisatsioonid pole süüdi. nagu ma juba eelmise postituse kommentaarides kirjutasin, siis soomes on koalisatsioonis 4 parteid ja opositsioonis 6 ja umbes nii on kogu aeg olnud, et igale vaatele jagub erinev partei. meil on lihtsalt aina suurenevad probleemid demokraatiaga.

  Meeldib

 3. 100-st 1% on 1 7. jaanuar 2015, 15:57

  protsendi arvutamine???

  Meeldib

 4. Manjana 7. jaanuar 2015, 16:11

  ups, nuuh läks vähe viltu 😀

  Meeldib

 5. Piret 7. jaanuar 2015, 16:29

  Nonii, juba mõnda aega (nii umbes kümme aastat vähemalt?) on meil seaduses kirjas, et töölepingus peab olema kirjas brutopalk. Kas vaene inimene oskab ka nõuda seaduse järgimist, pole muidugi teada, aga mina raamatupidajana igatahes oskan ja ühtegi netopalgaga lepingut ma pole juba ammu näinud.
  Aga mis puutub tulumaksu langetamist, siis sotsiaaldemokraadid on juba pikemat aega selle vastu olnud. Ja minu meelest peaksid sa ju teadma, et tulumaksu langetamise seadus võeti vastu 2011. aastal, sel ajal polnud sotsiaaldemokradid ju üldse võimu juures? Nii et on lausvale väita, et tulumaks langeb, sest “reform ja sotsid tahtsid nii”. Nii tahtsid omal ajal reform ja kes? IRL? Sotsidel kui koalitsiooni vähemal osapoolel polnud seekord lihtsalt jõudu 2011. aastal vastu võetud maksuvähendust ära kaotada. Ettepanekuid tegid nad küll pidevalt.

  Meeldib

  • Manjana 7. jaanuar 2015, 17:40

   Kui sotsid on maksude langetamise vastu, siis ärgu langetagu. Keegi ei käskinud sotsidel IRL-i asemel valitsusse minna ja sülekoera mängida. Ma olen ka 20 aastat igasuguseid ettepanekuid teinud, enamus neist pole käiku läinud, ma nendega ei kilka, kuigi ma pole isegi valitsuses olnud. Tegelikult ainult 1 mu ettepanek ongi käiku läinud, too tasuta ühistranspordi asi, mille savisaar ära tegi 😀 Sotsid ei saa isegi valitsuses olles omi asju teha, mida nad siis seal üldse teevad, peale margi täistegemise? Kehvad põhimõtted, millest nii lihtsalt loobutakse.

   Millises seaduses ja millises puntis on kirjas, et töölepingus peab olema kirjas brutopalk? Lugesin töölepingu seaduse üle. Seal on kirjas, et lepingus peab olema kirjas makstav tasu ja see, et milliseid makse makstakse, aga kuskil pole kirjas, et kokku ei või leppida summas, mille töötaja kätte saab. Palun viidet.
   Seadus siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/13198475&leiaKehtiv
   Seal on ainult 1 kord sõna bruto, seoses isapalgaga.

   Meeldib

   • Piret 7. jaanuar 2015, 17:59

    TLS § 29. Töötasu suurus
    (3) Kokkulepitud töötasust arvestatakse maha töötaja maksukohustus ehk töötasust kinnipeetavad seaduses ettenähtud maksud ja maksed.

    siit järeldub, et tuleb kokku leppida selles töötasus, millest maksud maha arvestatakse elik siis brutotasus. Mitte selles, mis pärast maksude mahaarvamist järele jääb.

    Ja sotsid läksid valitsusse, seades põhiliseks tingimuseks lastetoetuste tõusu mis sai ka teoks. Isegi kui nad enam muud midagi tehtud ei saaks, on see SUUR asi. Koalitsioon ongi koalitsioon sellepärast, et arvestada tuleb mõlema koalitsioonipartneri soovidega. On selge, et KÕIKE ei saa. Noh, riigieelarve seab muidugi kah oma piirid. Võib jah selja sirgu ajada ja öelda, et kõik või mitte midagi ja valitsusse mitte minna kui suurem ja tugevam osapool kasvõi ühes küsimuses järele ei anna, aga sel juhul on tulemuseks ikka ja alati “mitte midagi”. Ma kõigi lapsevanemate nimel kiidan SDE-d, et ikkagi mindi valitsusse ja saavutati “midagi” sirge selja ja “mitte millegi” asemel;) Küll jõutakse ka tulumaksuni, andke aega. Ja oma hääl märtsis.

    Meeldib

    • Manjana 7. jaanuar 2015, 18:25

     lugesin seda § 29 enne ka, aga muarust sellest ei järeldu, et lepingus tuleb kokku leppida brutosummas. selles räägitakse, et eestis arvestatakse summad töötasust maha, mitte juurde. kui seaduses on ühes kohas kasutusel sõna brutotöötasu, siis selles kohas ka brutost rääkitakse. kõik ülejäänud kohad räägivad töö tasust erinevate nurkade all.

     Meeldib

   • Piret 7. jaanuar 2015, 19:24

    a sa loe seda §29 (3) nagu matemaatik.
    paragrahvis 5 on kirjas, et töötasu tuleb kokku leppida. Paragrahvis 29, et kokkulepitud töötasust peetakse maksud kinni. Kaks paragrahvi annavadki kokku, et kokkulepitud töötasu on brutos;)
    § 5. Töötaja teavitamine töötingimustest
    (1) Töölepingu kirjalikus dokumendis peavad sisalduma vähemalt järgmised andmed:
    (…)
    5) töö eest makstav tasu, milles on kokku lepitud (töötasu), (…)

    § 29. Töötasu suurus
    (3) Kokkulepitud töötasust arvestatakse maha töötaja maksukohustus ehk töötasust kinnipeetavad seaduses ettenähtud maksud ja maksed.

    ega siis seadust ei saa ühe paragrahvi haaval lugeda, ikka kõiki paragrahve tuleb arvestada;)

    Meeldib

    • Manjana 7. jaanuar 2015, 19:45

     No ma üritasin lugeda nagu jurist 🙂 Teoreetiliselt see mind niikuinii ei puuduta, ma töölepingutega ei tegele.

     Meeldib

   • Piret 7. jaanuar 2015, 19:27

    ehk siis – “kokkulepitud töötasu” tuleb mõista kui summat, millest arvestatakse maha maksud.

    Meeldib

 6. mar 7. jaanuar 2015, 17:03

  Ei ole vaja muretseda, mind ei solvanud nendes kommentaarides miski.
  Kuid jään enda juurde: Reformierakond on muutunud reaalpoliitikas tüüpiliseks vasakliberaalseks parteiks. See, et nad tulumaksu protsendi võrra langetasid, on üsna tähtsusetu, kuna tulumaks moodustab riigieelarve tuludest võrdlemisi väikese osa. Põhiosa tuludest tuleb aktsiisidest ja käibemaksudest – kui need tõusevad, tõuseb ka ühiskonna maksukoormus märgatavalt. Ja eestlaste maksukoormus on Reformierakonna viimase valitsusajaga tõusnud, nagu on tõusnud ka toetused. Kui lisada siia veel Reformierakonna hoiakud ja tegutsemine immigratsiooni jmt seotud valdkondades, näemegi, et tegu on tüüpilise vasakpoolsetest väärtustest lähtuva parteiga.
  Mis aga puudutab Soomet, siis neil ei lähe praegu väga hästi. Neil on väga suured struktuursed probleemid majanduses ja sotsiaalpoliitikas ning alles hiljuti langetati nende krediidireitingut, mis on üsna halb märk. Ja nende parlament ei tegutse piisavalt efektiivselt, et keeruline olukord eos vajalike reformidega ära parandada.

  Meeldib

  • valkoinenvaris 8. jaanuar 2015, 13:30

   No Soomes on parlament ” vähk, luik ja haug”, ja enamgi veel, keegi ei julge midagi teha, et ka mitte astuda kellegi varvastele ja püsida edaspidigi parlamendis. Sisuliselt naudivad palka ei millegi eest.

   Meeldib

 7. Piret 7. jaanuar 2015, 18:09

  Aga mis puutub tulumaksu, siis selle alandamine on selgelt “kingitus kõige tugevamale” ja niisugusena üldse mitte vasakliberaalne. Sest see, kas su palgast peetakse kinni 5 või 50 eurot tulumaksu vähem, on tõesti suht ebaoluline, nagu ka see, kas tulumaks moodustab riigieelarve tuludest väikese osa. Oluliseks muutub see protsendikene siis, kui ettevõtjad endale dividende välja maksavad. Vat sadatuhat siia-sinna, see on juba oluline summa. Need on need summad, mille puhul pole vaja kaasnevale sotsmaksule mõelda. Vasakliberaalne, my ass!

  Meeldib

  • mar 7. jaanuar 2015, 18:25

   Tuleb ju ka arvestada, et tänapäeval ei ole enam ettevõtted juurtega seotud kindla asukohamaa külge ja liiguvad aina vabamalt ja kergemalt soodsamatesse keskkondadesse. Jah, võib hurraaga tõsta tulumaksu tagasi 26%ni. Selle peale teeb ettevõtja oma arvutuse ja kolib näiteks Leetu. Kus siin siis meie võit on?
   Nii Soome kui Rootsi on hädas oma põgenevate ettevõtetega. Muuseas tullakse aina enam ka Eestisse. http://www.postimees.ee/1232616/ajaleht-soome-ettevotted-pogenevad-eestisse
   Mida soodsam maksukeskkond, seda rohkem tullakse. Jah, see konkreetne ettevõtja maksabki väiksema osa tuludest meile, kuid juba loodud töökohtadega, käibemaksuga jne oleme ikkagi lõpuks plussis.

   Meeldib

  • Manjana 7. jaanuar 2015, 18:27

   Sa räägi inimesele, kes käib iga päev (või öö) tööl ja saab selle eest miinimumtasu, et 50 eurot pole mingi raha 😉

   Meeldib

   • Piret 7. jaanuar 2015, 19:17

    Ma mõtlen, et inimesele, kes võidab tulumaksu alandamisest 50 eurot, on see 50 eurot umbes sama oluline kui 5 eurot sellele, kes võidab 5 eurot. Kelle ikka pagana vähe raha, sellele on ka pisike või oluline, 5 eurot on talle mitme päeva söögiraha; aga 50 eurot võidab ju see, kelle palk on niigi üle 5000 (ma ei viitsi praegu arvutada;). Iseenenesest pole 50 eurot ju sugugi väike raha, väike raha on ta sellele, kes tulumaksualandusest tervelt 50 eurot võidab;)

    Meeldib

   • Manjana 7. jaanuar 2015, 19:47

    jessas, kuidas ma tahaks, et kõikidel inimestel oleks täpselt sama suur palk. see on ikka nii alandav, kui kellegi jaoks on sinu kuupalk vaid korraks nuusata.

    Meeldib

 8. Manjana 7. jaanuar 2015, 18:33

  See jutt, et meile tuleb või läheb mingeid ettevõtteid tänu maksude suurusele või väiksusele, on suhteliselt eluvõõras.
  Meil elab siin eestis jube vähe inimesi ja ka need kes on, neil on teatud nõudmised palgale ja teatud oskused, mida pakkuda. Suurtootmine läheb hiinasse, kuna seal on palju odavat tööjõudu. IT-progemine tuleb eestisse, sest meil on inimesi kes oskavad progeda. kõik ülejäänud ettevõtted lähevad lätti, sest see on balti riikidest keskel 😀 meil eestis on korraga tööpuudus ja töötajate puudus ja makse selles küll süüdistada ei saa.

  Meeldib

 9. mar 7. jaanuar 2015, 19:59

  Praktika siiski näitab, et madalate maksudega maad on välisinvestoritele atraktiivsed. Sellega pole mõtet vaielda, see on statistiline fakt. Uudiseid sellest, kuidas Soomest ettevõtteid välja voolab, on viimastel aastatel sageli näha, nagu ka selle kohta, kuidas Soomes prognoositakse lähiaastatel töökohtade olulist vähenemist, koondamisi ja palgakärpeid. Need asjad on kõik seotud.
  Jah, Eestis on struktuurne tööpuudus, kohti, kuhu pole inimesi võtta ja inimesi, kes ei leia kohta. Ka nemad on vasakliberaalsuse ohvrid: lausaliselt toetuste tõstmise asemel oleks tõeliselt ja maailmavaateliselt parempoolne valitsus investeerinud sihtotstarbeliselt ja paindlikult väljaõppesse ja tegelenud palju sisulisemalt tööhõiveprobleemidega ehk andnud kala asemel õnge. Mis oleks ka inimeste elujärge palju märkimisväärsemalt parandanud.

  Meeldib

  • Manjana 7. jaanuar 2015, 20:48

   mitte maksud, vaid üldiselt madalamad tootmiskulud on kapitalistile oluline. soomlased, liigharitud inimesed, kahjuks ei ole nõus orjapalga eest rabelema ja nii palju eestlaseid ka pole, et kõik soome odavamad töökohad ära täita. läänemaailma probleem on üldiselt kõrged palgad, mitte need palkade maksud.

   eestist on tootmisettevõtted ära läinud ja juurde pole eriti midagi tulnud, kuna meil pole piisavalt palju miinimumpalga eest nõmedat tööd teha tahtvaid inimesi. ja neid, kes oskaksid ka midagi, neid lihtsalt pole piisavalt. meie vaesemate inimeste elatustase on küll hoolega langenud, aga ikkagi liiga kõrge, kuna kaupade hinnad on meil ju poes sama suured kui arenenud riikides. et meie hinnad on euroopa tasemel, see on fakt ja mediaanpalk kõvasti väiksem, on samuti fakt. pärast hariduse saamist läheb inimene parem välismaale tööle, kust ta normaalse palga saab, mitte eestisse, mis üritab vaid efektiivselt töötada.

   ma ei tea ühtegi riigi haridusprogrammi, millest kuskile ka kasu oleks olnud. oskad mõnda nimetada? mis mõte on koolitada riigile arste ja õpetajaid, kui neile hiljem palka maksta ei taha ja nad meilt ära lähevad?

   Meeldib

  • Oudekki 8. jaanuar 2015, 01:57

   Kus see praktika seda näitab? Finantsanalüüsid näitavad pigem seda, et FDIvooge pole Eesti maksupoliitika eriti juurde toonud. Kolimine võtab ka raha, ega see ühest riigist teise minek ei ole ka firmale nii lihtne (muide, sellepärast nad eelistavadki, et töölised hoopis jookseksid, arvan).

   Meeldib

 10. mar 8. jaanuar 2015, 10:46

  Ma väga soovitaksin natuke mõttega uurida seda tabelit ja lugeda seal viidatud artikleid: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_tax_rates
  See on üsna õpetlik.
  Ja Oudekki, just seda ma räägingi, et praegune Reformierakonna maksupoliitika ei too investeeringuid. Alates kriisist on olnud pidevad varjatud maksutõusud ja välisinvesteeringud pigem vähenevad. Jah, soomlasi ja teisigi veel vaenulikuma maksupoliitikaga riikide ettevõtteid veel tuleb, aga kauaks seegi, kui asi jätkub ja meie naabrid meist konkurentsivõimelisemaks muutuvad.

  Meeldib

 11. Kropotkin 9. jaanuar 2015, 01:30

  *Parempoolsete jaoks pole oluline, et inimesed oleksid võrdsed*.
  Sellise lause kasutamine eeldab, et inimesed ongi a’priori võrdsed või vähemalt peaksid seda olema. Ja kui ei ole, siis meie, sotsialistid, teeme nii, et kõik saavad võrdseks. Isegi, kui nad ise seda( enam) ei taha. Vägisi teeme. Ja kõik, kes pole meiega, on meie vastu.
  Järelikult 1789-st aastast korrutatud punaste loosung justkui inimesed oleksid võrdsed või peaksid mingi imenipiga võrdseks saada, on meisse nii juurdunud, et seda korrutatakse üha uuesti ja uuesti. Nagu mingit vääramatut loodusseadust, et pärast suve saabub kevad. Mida rohkem korratakse, seda tõesemaks see punaste arvates muutub.
  Vahe on selles, et korraku sotsid oma teesi palju tahes – pärast suve saabub ikka sügis! Ja inimesed ei pole kunagi olnud ega saa mitte kunagi võrdseks !
  Millega on lõppenud kõik katsed inimesi võrdseks muuta, on läbi ajaloo teada. 100 miljonit kommunismiohvrit pole teile mitte midagi õpetanud! Teadmiseks, et sotsialism pole midagi muud, kui huulepulgaga veidi kaunistatud kommunism.

  Meeldib

  • Manjana 9. jaanuar 2015, 15:37

   Jah, kallis, said minust õigesti aru ja nüüd mine mölise kuskil mujal edasi, kui kuuli ei taha saada 🙂

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: