Kas valimiskomisjoni esimees saab iseseisvalt otsustada, mida ta sedelitega teeb või ei tee?

Ma ei kavatse valimistulemusi kommenteerida, sest mul pole vähimat aimu, millist rohtu tarbivad need tüübid, kes näiteks Kristen Michalile ja teistele ämma raha tassijatele oma hääle andsid. Ma tahan hoopis valimistel toimuvast võimu kuritarvitamisest rääkida. Rikkumisest, millega sai hakkama Toomas Sepp. Tallinna Valimiskomisjoni esimehe Toomas Sepa ülestunnistust kuulsin esmalt valimistepäeva õhtul Tallinna Televisioonis ja nüüd on see olemas ka internetis.

Härra Sepp võttis endale ise vabaduse meediale rikutud sedeleid mitte avaldada, sest “Oma meelsuse avaldamiseks ning kandidaatide ja erakondade või riigikorralduse üle mõtete avaldamiseks on meil olemas piisavalt muid võimalusi erinevates meediakanalites,“ tõdes valimiskomisjoni esimees taolise sedelite rikkumise mõistetamatust.”

Ma olen juba ammu leppinud ideega, et enamus eesti poliitikuid pole viitsinud õppida tänapäevast politoloogiat või ühiskonnaõpetust ja räägivad, mida sülg suhu toob. Valijad neilt enamat ei ootagi. Kuid valimiskomisjoni esimees on siiski töökoht, mis nõuab mingeid algeliseid tänapäevaseid teadmiseid ühiskonnakorraldusest. Toomas Sepp on sündinud 1959. aastal ja lõpetas ülikooli sügaval nõuka ajal. Õppimisvõimeline inimene käis hiljem igasugustel koolitustel: õppis inglise keelt Inglismaal ja igasugu pudipadi muudes riikides, aga näed, politoloogiat õppida unustas ja nüüd ülbitseb kogu Eesti ees oma rumalusega.

Politoloogias on olemas selline analüüsimeetod, kus küsitluse tulemusi uurides võetakse tähelepanu alla millistele küsimustele inimesed vastata ei soovinud ja need vastamata jätsid. Ka see annab huvitavat infot. Erineval küsitlusel erineval teemal. Ka valimised on sisuliselt küsitlus ja nii antud kui andmata hääled annavad infot inimeste suhtumisest meie riiki ja riigi juhtimisesse.

Valimistel on valimisprotsent oluline number, eriti riikides, kus valimised pole kohustuslikud. (Mitmes demokraatlikus riigis on valimised ka kohustuslikud.) Väike valimisprotsent näitab, et rahvas ei usu eriti demokraatiasse. Näiteks Soome viimastel parlamendivalimistel käis valimas 70,5%, meil käis nüüd 64,2% ja kilgati, et ohh kui kõrge valimisprotsent. Kuid meelega rikutud valimissedelid näitavad, et inimene tahab valida, aga talle ei ole sobivat erakonda ja kandidaati. Eestis, kus tsentrist vasakul pole sama hästi kui ühtegi parteid, võiks ju ikka mõni inimene olla, kellel pole kellegi poolt hääletada.

Lihtsa ja ülevaatliku artikli valimisedelite rikkumise kohta leiab näiteks vikipeediast: Spoilt vote. Seal on kirjas, et valimissedelit võivad inimesed rikkuda kogemata, aga samuti ka meelega. Valimistel sedeli rikkumine on protest kõigi kandideerijate vastu, see on protestihääl.

Kuna Eestis on e-valimised, tähendab spetsiaalselt sedeli rikkumiseks valimisjaoskonda minek seda, et inimene tõesti soovib valima minna. Sel aastal suutis üks inimene teha rikutud sedeli ka e-valimistega. Siin on tema blogipostitus kuidas ta seda tegi. Samuti kirjeldab ta oma postituses miks sedelit rikutakse. Suvaline inimene teab, aga näed, T. Sepp ei tea. Ma arvan, et Toomas Sepp võiks oma rumaluse pärast avalikult vabandada ja meediale neid rikutud sedeleid näidata. Tema ei ole meie riigi diktaator, kes võib otsustada, mida ta hääletustulemustega ette võtab.

Täiendus kell 16.31. Toomas muutis meeltTallinna valimiskomisjon otsustas hääletussedeleid siiski näidata.

Advertisements

14 thoughts on “Kas valimiskomisjoni esimees saab iseseisvalt otsustada, mida ta sedelitega teeb või ei tee?

 1. ethel7 4. märts 2015, 12:33

  Tähelepani juhtimine valukohtadele. Ühinen su arvamusega. Tahaks näha sedeleid. Eelmistel valimistel minu meelest oli mingis lehes lausa galerii rikutud sedelitest.

  Meeldib

 2. tavainimene 4. märts 2015, 14:25

  Meie demokraatlikus riigis on igal inimesel oma meelsuse, ka vastumeelsuse avaldamiseks piisavalt mõistlikke võimalusi – lugejakiri või arvamuslugu ajalehte, märgukiri võimukandjatele, aktivism, petitsioonid, sotsiaalmeedia, blogi jne. Rikutud sedelite puhul ei ole sageli võimalik eristada, kus on sisuline protest ja kus on vaimselt häiritud või purjus inimese sikerdus. Olen ise valimiskomisjonis olnud ega poolda samuti rikutud sedelite avalikustamist. See annaks inimestele petliku illusiooni niisuguse tegevuse tulemuslikkusest, mis tegelikult on null.

  Meeldib

  • Manjana 4. märts 2015, 14:55

   Sa ka pole sotsiaalteaduseid õppinud?

   Meeldib

   • tavainimene 4. märts 2015, 14:58

    Olen küll.

    Meeldib

   • tavainimene 4. märts 2015, 15:04

    “Ka valimised on sisuliselt küsitlus ja nii antud kui andmata hääled annavad infot inimeste suhtumisest meie riiki ja riigi juhtimisesse.”

    Mis infot see meile siis annab, kui saame teada, et üks Põdrala valla valija arvab “kõikk on klounid”, üks Saare valla valija arvab, et “tUlgu iSSant sinU r11K”, üks Rakvere valija arvab, et “XXX”, üks Maardu valija arvab, et “Putin 666” ja mitusada inimest üle Eesti pole lihtsalt suutnud kolmekohalist arvu loetavalt kirja panna? Kes ja mida peaks selle infoga peale hakkama?

    Meeldib

    • Manjana 4. märts 2015, 16:37

     Juhul kui sa tõesti oleks õppinud, ei peaks sa selliseid küsimusi esitama. Kui sa poleks õppinud, viitsiksin ma veel 1 x selgitada 🙂

     Meeldib

 3. küberkommunist 4. märts 2015, 15:23

  “See annaks inimestele petliku illusiooni niisuguse tegevuse tulemuslikkusest, mis tegelikult on null.”

  Kes oled SINA, et otsustada, kui suur on sellise tegevuse tulemuslikkus?! Ole hea, loe vähemalt see Wikipeedia viidegi läbi, seal on samuti lühidalt selgitatud, mis on protestihäälte andmise mõte ning mismoodi niimoodi käitudes ühiskonda mõjutada saab.

  Sedelite mitteavalikustamist õigustades ja selliseid naeruväärseid näiteid tuues naeru- ja alavääristad sa neid, kelle sedelitel oli tõepoolest mõni sügavam sõnum. Või kui polnudki, siis las selle otsuse teeb ühiskond ise avalikustatud sedelite põhjal. Ära püüa jumalat mängida, kõrgema võimu kandja on rahvas, mitte ametnik!

  Meeldib

 4. duhh 4. märts 2015, 15:38

  Kuidas selline rikutud sedelite avaldamine käiks kokku salajase hääletamise põhimõttega? Kui ntx sedelile jäetud sõnumi sisu (või käekirja kasvõi) järgi on võimalik tuvastada (või oletadagi) sedeli rikkunu isikut?

  Meeldib

  • Manjana 4. märts 2015, 16:39

   Salajase hääletamise all peetakse silmas, et ei ole teada, kes andis kellele hääle. (Kusjuures 10 aastat tagasi oli selle kindlaks tegemine veel päris lihtne). Kõik muu ei ole salajane.

   Meeldib

 5. M. 4. märts 2015, 18:55

  Palju solvanguid ja möla, mille oleks võinud ühe lausega kokku võtta: “Mulle ei meeldi, et kõik mõtle nii nagu mina.”

  Meeldib

  • Manjana 4. märts 2015, 19:05

   Et sa soovitad mul mitte blogida? Et parema meelega loeksid mu suguelust? vaene väike M 😀

   Meeldib

 6. Ni. 4. märts 2015, 21:05

  Hämming. Kõik erakonnad asuvad hetkel tsentrist vasakul, hoolimata osadest vastupidise kõlaga loosungitest. (EKRE jätaks tervemõistuslikust poliitilisest arutelust välja.)

  Meeldib

 7. Manjana 4. märts 2015, 22:09

  Ma loodan, et sa ei kahtle, et Keskerakond asub tsentris? Keskel = tsentris.
  Seega Sa arvad, et Keskerakond on Eesti kõige parempoolsem erakond ja ülejäänud on tsetrist vasakul ehk pooldavad maksismi, ehk irl, reform ja sotsid on kommunistid ja sotsialistid. Vaevalt küll, Marx pole eesti erakondade seas eriti popp tegelane, pigem vastupidi 😀 Isegi valijakompass pakkus kogu eesti kamba kenasti ühesugustena keskele, keegi ei jäänud ülemisse serva.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: