Poliitikud teevad Eestisse tuumaelektrijaama

Kohe, kui üleeilsetes uudistes räägiti, et meile tehakse radioaktiivsete jäätmete hoidla, tundus, et see uudis haiseb. Keegi kuskil valetab, aga nii läbinähtavalt, et kuulajatel hakkab häbi. No kuidas on võimalik, et Paldiskist lahkusid vene väed juba 20 aastat tagasi ja nüüd järsku hakkas suur mure, et nad jätsid meile maha saaste, mille jaoks on järsku vaja väga spetsiifilist hoidlat? Eriti kahtlane kogu jutu juures oli lohutus, et me ei hakka ehitama radioaktiivsete jäätmete hoidlat teiste riikide tarvis, ehitame ainult enda jaoks. Juba selline kummaline kõrvalepõige näitab, et tegemist on valega ja kuulajate eksitamiseks on kummaline vabandus välja mõeldud.

Kuid täna leidsin postimehest järgmise uudise, mis andis mu kahtlustele hoopis konkreetsema põhja: Eesti panus maailma kliimasse: hüvasti, põlevkivienergia. Kliimakoosolek, no muidugi! Eesti on ju alati üritanud välismaal silma paista ja nüüd avanes võimalus tublikest mängida.

Kusjuures – ka seda kliimakoosoleku juttu kuulates tekkis mul küsimus – kas praegu on maailma kõige olulisem probleem kliima ja seepärast aeti rahvas kokku? Õige vastus – ei, kõige olulisem küsimus on sõda Aasias, kus türklased, venelased, prantslased ja kurat teab veel kes tulistavad ja pommitavad kurat teab keda. Ilmselgelt oli vaja sel teemal midagi omavahel kokku leppida. Võimalik, et eesti jopesid selle küsimuse arutamisele üldse ei kutsutud, sest meil mängitakse sõda ainult NATO pilli järgi ja sõduritega strateegiaid ei arutata.

Kuid tühja sest sõjajutust, see puudutab meid siis, kui meie poisid Rahu Valvama saadetakse. Mu postitus räägib põlevikivi kaevandamise lõpetamisest ja sellest, et Saksamaa otsustas peale Jaapani tuumajaamajama, et likvideerib kõik oma tuumajaamad ja vanad masinad müüb pisikestele lollidele sõpradele Ida-Euroopas. Ettepanek, millest Reformierakonnal oli raske loobuda, teadagi. Mis siis, et paljud eestlased on alati tuumajaamade vastu olnud, viimasel ajal on rahvale erinevaid konte jaotatud ja need on alla neelatud, kedagi ei huvita, mida poliitikud tegelikult meie rahaga teevad.

Ehk mida ma tahtsin öelda? Ma tahtsin teid hoiatada, et valitsus kavatseb Eestisse tuumajaamu ehitama hakata, kuid enne selgitavad meile, et need on toredad pisividinad ja elektrihind langeb lihtrahvale nii palju, et võime elektriküttega ise eesti kliimamuutuse soojenemise suunas esile kutsuda.

gundremmingen_nuclear_power_plant
Kunstiline foto Saksamaalt Gundremmingi aatomielektrijaamast, mis praeguseks on suletud.

Advertisements

5 thoughts on “Poliitikud teevad Eestisse tuumaelektrijaama

 1. Sannu 16. detsember 2015, 11:59

  Probleem on tegelikult reaalne. Paldiski tuumaobjekti sarkofaag on tehtud 50ks aastaks, pärast mida on vaja ohtlikud jäätmed kuhugi edasi ladustada. See ongi suur ja aktuaalne mure, sest peaaegu pool sarkofaagi elueast on juba möödas.

  Meeldib

  • Manjana 16. detsember 2015, 13:14

   mu mälu võib petlik olla, aga siis kui venelased paldiskist ära läksid, siis ei räägitud midagi sarkofaagi ehitamisest. kes selle too kord ehitas? eestlased, kes pole kunagi midagi sellist teinud? venelased, kuna nad tahtsid, et neist jääks maha kena koristatud ala lillepeenardega? ja kas sõjavägi oli kogu aeg kasutatud jäätmed sinnasamasse matnud või kasutasid nad mingit enda suuremat kohta, kuhu ladustada. on ju teada, et nende kasutatud jäätmetega saab ühte kome teist veel teha ja tavaliselt hoitakse neid väga range valve all.

   ma ei eita, et seal võib sarkofaagi ehitamise vajadus olla, aga ajastus sellest rääkimiseks jätab kahtlase mulje.

   Meeldib

   • Sannu 16. detsember 2015, 16:35

    Paldiski tuumalaevade baasi seisukord on praegu selline – http://www.postimees.ee/2894723/3291807. Pildil on näha, kuidas hoiustatakse reaktoreid (väga ohtlikud jäätmed) ja vähemohtlikke jäätmeid.

    Pärast Nõukogude Liidu vägede lahkumist jäi tuumareaktoritega tegelemine Eesti kanda. Paldiski oli kinnine linn ja sellest väga keegi midagi ei teadnud. Ilmselt tuleb praegugi paljudele üllatuseks, et meil oli kaks tuumareaktorit ning maja sisse ehitatud õppe-allveelaev.

    Demonteeriti tuumareaktorid aastatel 1994 ja 1995 Venemaa ekspertide poolt, venelased tahtsid tegelikult sellega alles aastal 1999 tegeleda, saaks oma vägesid siin kauem sees hoida.
    Ohtlikest ainetest on välja veetud kütusevardad, see kohustus jäi kokkuleppe kohaselt Venemaa kanda. Venemaale kütusevardad jõudsidki, kuhugi “suvalisse kohta” ei ole midagi maha maetud.

    Reaktorite ümber, kus radioaktiivne elu jätuvalt keeb, ehitati betoonsarkofaag, mille sees peaksid reaktorid oma radioaktiivsuse looduslikul teel kaotama. Selleks kulub vähemalt 50 aastat, seega ka sarkofaag peaks nii kaua kestma. 2005. aastal aga hinnati praeguse tuumaobjekti seisukorda ja leiti, et see ei vasta vajalikele nõuetele ja hoidlat võib vaja minna varem. Samuti on ka 30 aasta pärast, kui hakatakse reaktoreid demonteerima, vaja ohtlikke tuumajäätmeid kusagil hoiustada ehk luua kõnealune lõppjaam. See plaan ei tekkinud praegu, vaid on aastaid vana.

    ALARA kodulehel on hästi seletatud, mida tehakse ja miks mingeid samme vaja on, Eestis olevad ohtlikud jäätmed ei ole välja mõeldud vandenõuteooria osa. Vt ka http://www.alara.ee/paldiski20142015.php.

    See ei välista, et keegi meile tuumaelektrijaama ei ostaks, küll aga on Paldiski linna seisukohalt üks tuumajäätmete hoidla samuti vajalik.

    Meeldib

    • Manjana 16. detsember 2015, 16:48

     Tänud nii pika ja põhjaliku selgituse eest!

     Meeldib

 2. Hundi ulg 17. detsember 2015, 14:24

  Olen aastaid tagasi ise käinud tööga seotult selle sarkofaagi juures. See on reaalselt eksisteeriv objekt. Mis aga ei välista neid arenguid, et tuumajaam tuleb.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: