Naljad surnutega

Kas teie mõtlete surmale, kui end peegli ees riidesse sätite? Ma ka mitte, aga mulle meeldis nali, mida ma natuke aega tagasi oma FB-lehel lugejatele jagasin, et tegelikult ikka peaks mõtlema, sest kui sa juhuslikult surma saad, jääd igaveseks nende riietega järeltulevaid põlvi kummitama.

ghost-image-creepy-scaryTäna sain vastuse ka nende inimeste küsimusele, kes muretsesid, et kui nemad armastavad alasti magada ja surevad nii nagu enamus inimesi – voodis ja une pealt – et millised kummitused neist tulevad. Ärge muretsege, ei saa teist alasti kummitust. Kui te magate kenasti tehtud voodis, saab teist kõige levinum kummitusliik, see kes lendab ringi voodilinaga. Mõned allikad väidavad, et kui kummitus on valge lina ja tõstetud kätega, siis suri inimene just siis, kui ta oma voodit ülesse tegi. Võimalik. Igatahes võib neid  linakummitusi kohata peamiselt magamistubades.

Täna on kalendri järgi Halloween, kuigi enamus rahvast kollitas juba nädalavahetusel ära. Kuna eestlane kipub tihtipeale liiga tõsine, rahvuslane ja kitsi olema, siis oli kosta kurtmist, et pähh ameerika pidu, meil joostakse marti ja kadrit. Tegelikult ei ole päris nii. Halloween on eesti keelde tõlgituna Hingedepäev. Kaudselt tõlgituna, aga ideeliselt on see kristlik püha, kus mõeldakse neile, kes on surnud. Ameerikas on Halloween oktoobri viimane kuupäev, meil tähistatakse hingedepäeva 2. novembril. Meil pannakse küünal aknalauale, ameeriklased panevad kõrvitsa sisse. Meil tehakse tõsine nägu, ameerikas tehakse zombidega nalja. Meie panime vanasti surnud sugulastele sööki kuskile, ameeriklased käivad surnuteks maskeerunult süüa võõrastelt küsimas.

Kuna tänapäeval elavad inimesed kalendri ja kella järgi, on väga vanast traditsioonist tehtud tänapäevasem versioon koos konkreetse kuupäevaga, mis ei pruugi igas maakera otsas enam sama olla. Kas keegi teab millise tähtedeseisu vms vanasti hingedepäeva seondati? Mina pole kunagi kummitusi kohanud, ega surnud sugulastega suhelnud, seega ei oska ma praeguse aja kohta midagi konkreetset kosta, aga mulle meeldivad mõlemad versioonid. Nii see, kus peetakse kostüümipidu, kui see, kus inimesed usuvad, et on sobiv aeg surnud sugulastega suhelda.

Helloween on üks mu teismeliseeast jäänud lemmikbände.

Advertisements

Tagged:

5 thoughts on “Naljad surnutega

 1. Haldjapiiga 1. november 2016, 01:41

  Eesti kalendris hakati santi jooksma justnimelt hingedepäeva laupäeval siis. Hingesandid olid riietatud valgesse ja seisid vaikides, ei tohtinud eriti esikust kaugemale minna. Ande ei küsinud, aga ju midagi ikka anti… herneid näiteks. Anna sa täna santijooksvale lapsele herneid!

  Sassi järgi olid hingesandid maskeeritud rikkamate talude esindajad kes viisid vaestele ja santidele ande, selleks, et ka neil mingisugunegi toiduvaru oleks ja kõik üheskoos saaksid talve üleelada.

  Ma vist ise ei kirjuta seekord halloweenist. Mõtlesin, et panen siia märgi maha. Linnapeal nägin Harley Quinni.

  Meeldib

  • Manjana 1. november 2016, 12:37

   tänud! aga mille järgi seda hingedeaega algust arvestatakse? ma pakun et kuu loomise järgi. sel aastal oli uus kuu pühapäeval 30. oktoobril.

   vikis nad väidavad, et see hingedeaeg oli pikk periood ja lõppes mardipäevaga, mille nimi vanausu järgi tuleb surmahaldjas mardusest ning tähistab aega, mil kõik õuetööd pidid lõppenud olema. mardipäevast algas paast, mis lõppes 40 päeva pärast jõuludega. mardipäev jääb umbes kuu keskele, nagu ka täiskuu, mis see november on 14. kuupäeval, kui sinna 40 päeva liita, saamegi talvise pööripäeva.

   kadripäev on rohkem nagu naistepüha, kus naised nõidumisega tegelesid, et karjaõnne, ilma ja asju saada. kuna see on kuu lõpupoole, siis võiks see järgmise kuu loomisesse jääda (29. nov)

   suht keeruline on maausku ja kristlusega ja kalendriga tulnud muudatusi eristada, aga ma leian, et huvitav ka (ma eile ei viitsinud postituse kirjutamise ajal netis ja kuukalendris sobrada)

   Meeldib

   • Haldjapiiga 1. november 2016, 20:40

    Mõnel juhul väidetakse, et hingedeaeg lõpebki 2 novembriga, teised jälle, et alles kolmekuningapäeval. Kumbki ei ole loogiline, niisiis minu jaoks (egotsentriliselt ja meelevaldselt) lõpeb hingedeaeg Talistepühaga. Talistepüha ongi nagu selline pikem joru pühasi, mis algavad talvise pööripäevaga. Uue tsükli algus ja Hingedeaja lõpp ühes pajas.
    Kõik õuetööd naiste jaoks pidid lõppenud olema Kasupäevaks (29. september). Mingis osas ei jõutud ja siis lisati mingeid hilisemate mööndustega lisadaatumeid. Palju vanasõnu on stiilis:
    “Mihklipäevaks on naine toas ja naeris koopas”.
    1. novembrist hakkavat sandid jooksma, joosti kuni vastlapäevani. Vastlapäevast natukene siis on kohe kevadine pööripäev ja kevadisega algab juba kindlasti kõik uue hurraaga. Samas on neid kes peavad sante kas siis kõrgemateks jõududeks maa ja taeva vahel(Lennart Meri), nõiaõpilasteks, kusjuures nõidust õppisid ju kõik inimesed(Vigala Sass) jne. Ehk siis selline müstiline värk nende santidega.
    Kõige õigem arvutus käivat selle järele:
    Küünlapäevast seitse sikku, kaheksa karja, kümme kündi, üksteistkümmend jüripäeva; jüripäevast üheksa jaani, jaanist neli jaagupi, jaaguppäevast kuus mihklipäeva, mihklipäevast kuus marti, mardist kaks katri, kadrist neli jõulu, jõulust kuus küündlapäeva. Ja vahele siis kuu seisudega seotud pühad.
    Paljud jutustavad, et hingedeaeg algab nädal peale kasupäeva.

    Meeldib

 2. Duhh 1. november 2016, 08:50

  Oeh. Vanasti hingedepäev… see on nii juhm sedastus, et ei oskagi kuskilt otsast seletama hakata.
  Ehk siis kas Eestis või Liivimaal? Millisel ajaperioodil?

  Meeldib

  • Manjana 1. november 2016, 12:16

   sa tahad, et ma Sulle hakkaks seletama millal liivimaa ära kadus v? või millal meil hakati tähtede asemel kalendrit kasutama? jessas, mine vaata internetist 😀

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.

%d bloggers like this: