Kas sind on kerge mõjutada? Jah, kui sa oled piisavalt tark

Hüpnoosipostitusega seoses tekkis küsimus, et milliseid inimesi on kergemini võimalik hüpnotiseerida ja milliseid halvemini. Vikipeedias vastust otsides jõudsin artiklini, kus räägitakse psühholoogide poolt pakutud Viie faktori mudelist. Eestikeelne artikkel siin. Tihtipeale räägitakse selle mudeli eelkäijast, kus inimesi jaotatakse kõigepealt introvertideks ja ekstravertideks ja pärast seda: sangviinik, koleerik, flgmaatik ja koleerik. Kuid viiest faktorist nii tihti ei räägita. Neljaks jaotamise süsteem selline:

4096830_orig
Pildi sain siit

Viieks jaotamine on põhjalikum ja ühtlasi ka keerulisem. Nagu ka neljasel jaotamisel, pole keegi üheski omaduses äärmuslik, vaid jääb kuskile vahepeale. Ükski omadustest pole ei negatiivne ega posititiivne. Omadused on sellised:
1. Neurootilisus: inimesel on soodumus kogeda ebameeldivaid emotsioone ja häiritust sagedamini kui teistel, tema impulsside kontroll pingelistes olukordades on madal.
2. Ekstravertsus: inimesel on soodumus kogeda positiivseid emotsioone, ta on aktiivne ja seltskondlik, aktiivne; vastandiks introvertsus: need inimesed eelistavad seltskonnale sagedamini üksinda olemist, kuid üksiolemine ei tee neid tingimata õnnetuks.
3. Avatus kogemusele: inimene on ebakonventsionaalne, huvitub uutest ideedest ja kogemustest ja iseenda siseelust; vastandiks suletus.
4. Sotsiaalsus: inimesele on omane teiste usaldamine, omakasupüüdmatus, leplikkus, koostöövalmidus.
5. Meelekindlus: inimesele on omane kontroll enda soovide ja impulsside üle, oma tegevuste ette planeerimine, enesedistsipliin, kohusetundlikkus ja viivad oma kavatsused ellu ka siis kui see nõuab neilt suurt pingutust.

Kõigist viiest ma praegu kirjutama ei hakka, vaid tahan kirjutada kolmandast – avatus kogemusele – mida peetakse selleks omaduseks, mille olemasolul on inimest kergem hüpnoosile allutada. Samuti pidavat sellel omadusel olema suurem seoses sellega, kas inimene on oma eluga rahul või mitte, kui ülejäänud neljal omadusel.

Uutele kogemustele avatus on omadus, kus enamus inimesi paigutub kuskile keskele ja väga vähesed on äärmuslikud. Selle alla kuuluvad erilised omadused, harjumused ja tendensid millelegi, nagu näiteks aktiivne kujutlusvõime (fantaasia), tundlikkus erinevatele kunstidele ja esteetikale; enda sisemiste tunnete ja emotsioonide tunnetamine ja tundmine; mitmekesisuse ja uudsuse eelistamine, intellektuaalne uudishimu.

Psühholoogid on uuringutes leidnud, et need omadused on omavahel sõltuvuses. Näiteks et kui kui inimesel on hea kujutlusvõime, siis ta tunnetab paremini kunsti ja eelistab rutiinile muutuseid. Loogiline ju – ilma kujutlusvõimeta pole võimalik kunsti teha. Samuti on fantaasiast kasu teaduses – ka teadustööks ja uute asjade leiutamiseks on fantaasiat ja kujutlusvõimet vaja.

Uutele kogumustele avatus on seotud ka inimese intelligentsusega. intelligentsuse jaotavad psühholoogid kaheks (ma eestikeelseid termineid ei tea):

 1. Fluid intelligence – inimese võime selgitada ja lahendada probleeme sõltumatult minevikus tehtud lahendustest. Vajalik loogiliste ülesannete lahendamisel. Kasutab intuitsiooni ja deduktsiooni.
 2. Crystallized intelligence – inimese võime lahendada probleeme kasutades oskuseid, teadmisi ja kogemusi. See suureneb natuke vanuse suurenedes.

Suurem avatus uutele kogemustele avaldab positiivset mõju sellele teisele intelligentsuse osale, kus on vaja uusi kogemusi ja teadmiseid omandada, aga loogikat ta ei mõjuta.

Nii, nüüd ma väsisin kirjutamisest ära ja laps tuli ka koolist koju. Igatahes saab teha kiire kokkuvõtte, et kui sa oled fantaasiates elav intelligentne inimene, siis sind saab kergemini hüpnotiseerida, kui sa oled rutiinset tööd tegev muutuseid kartev inimene.

Ma isiklikult arvan, et nooremad inimesed on tavaliselt rohkem kõigele uuele avatud ja ka loomingulisemad, kui vanemad inimesed, kes ei armasta enam, kui midagi muutub ja kuulavad kõige paremini oma noorpõlvemuusikat. Ehk see uuele avatud omadus muutub ajas ja inimene saab ise selle muutumist kontrollida, kui ta tahab.

3 comments

 1. Mõtlesin paastu pidada
  kuniks mune jälle koksida saab.
  Unistada ju võib, et tahad puhastuda,
  aga kui sa oled … intelligentne inimene,
  siis saab sind kergemini hüpnotiseerida :O
  Siin ma olen, midagi ei tea, isegi vanust ei mäleta…

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.