Kas sul on oü või startapp ehk kuidas rikkaks saada

Paar kuud tagasi sattusin kõrtsis kokku ühe meesterahvaga, kellele meeldis rääkida. No ikka juhtub. Selleks ju inimesed kõrtsi lähevadki, et nina täis tõmmata ja võõrastele kõik südamelt ära rääkida. Tema jutustas oma firmast. Õigemini küll oma startappist, sest tänapäeval on niipidi kombeks. Mina üritasin välja uurida, et miks ta ei taha lihtsalt öelda, et mul on oma firma nagu vanasti räägiti või osaühing nagu oleks tehniliselt kõige õigem väljenduda. Tuli välja, et osaühingul ja osaühingul on suur vahe. Kohe kirjutan milline.

Startapp on meie rahva teadvuses selline firma, mille käima tõmbamiseks tuleb kuskilt raha küsida. Raha küsimiseks on erinevaid variante: hooandja, feisbukk, niisama internet, erinevad riigitoetused. Startapp on värske firma, see on asutatud viimase kolme aasta jooksul ja asutaja pole varem ettevõtlusega ise tegelenud. Seepärast ta ei teagi, et suvalise oma firma asutamisel võib raha teistelt ka küsida, mitte ei pea ainult oma rahaga jamama hakkama. Aga tänapäeval saab ju osaühingu 190 euroga asutada.

Paar nädalat tagasi sattusin ma ettevõtlusest rääkima mehega, keda teatakse kui majanduse asjatundjat, kuna ta õpetab midagi ülikoolis ja omab majandusmagistrit. Tema oli endale ka startapi teinud ja ma tundsin jälle huvi, et miks just startapp, mitte niisama oma firma ning tema jutt kinnitas tolle paar kuud tagasi kohatud mehe juttu. Startapile on kuskilt tegevuse käivitamiseks raha küsitud ja lisaks ei teeni selle firmaga midagi ehk kogu raha, mis saadakse, pannakse huugama, aga ise midagi juurde ei teenita. Isegi see palk, mida ettevõtja endale maksab, on eesti keskmisest väiksem. Ehk tegemist on küll ettevõtlusega, aga nii kehvaga, millega ära ei ela.

Tolle paar kuud tagasi kohatud mehega oli mul pikem vaidlus teemal kasum ja kahjum. Too mees ütles, et ta ei teeni oma firmaga mitte kui midagi. Ma küsisin, et kas firma on siis kahjumis. Tema vaatab mind nagu ma oleks midagi väga imelikku küsinud ja kordab ennast, et ei teeni midagi, et kulud on sama suured kui tulud. Kusjuures – tema firma tegeles alkoholi tootmisega ja oli sellega alustamiseks teistelt raha küsinud, mitte omanike rahaga alustanud. Tema ise muidugi arvas, et kuna ta ei suuda oma pisut imeliku alkoholiga kasumit teenida, siis tema osaühinguna registreeritud asi peaks üldse mittetulundusühing olema. No ikka juhtub, et firma teeb inimene, kes ei tea, mis asi on kasumiaruanne, aga kui ta tahab toota alkoholi, aga müüa seda ei oska, siis ei aita ka enda startappiks nimetamine, ma arvan.

Kuid ma sain ka teada, mida nn. startappi omavad inimesed osaühingust arvavad. Nemad kutsuvad sellist inimest, kes on teinud samamoodi osaühingu nagu nemadki, aga oskab sellega ka tulu teenida, ooüütamiseks. Kuid sõna “ooüütamine” on nende jaoks negatiivse varjundiga. Nad arvavad, et kui kellelgi on firma ja ta võtab sealt kasumi välja dividendidena, siis see on inetu tegevus. Ma arvan, et see on startappijate kadedus, mis neid nii arvama paneb. Startappija on ilmselt teinud osaühingu, mille osakapital on sisse maksmata. Kui osakapital on sisse maksmata, siis ei saa ka dividende välja võtta. Loomulikult ei saa ka dividende ettevõttest, mille omanik ei tea, mida tähendavad sõnad “kasum ja kahjum”, kuna ta ta ei oska kasumit teenida. Ta oskab ainult kulutada. Teiste antud raha.

eduvalem

See foto on tehtud 4 aastat tagasi, praegu on seal uus ärihoone.

Ma ei tea, kas ma kirjutan sellest tulevikus või ei, aga ma avastasin veel ühe väga naljaka hobi, millega need moodsad startapitajad tegelevad. Nad lähevad kogu täiega pilve! Ma eile lugesin mitu artiklit sel teemal ja aina irvitasin omaette kui naljakaks on ärimaailm muutunud.

PS! Kindlasti on ka startappijaid, kes oskavad kasumiaruannet koostada ja oma tegevusega kasumit teenida. Lihtsalt mina kirjutasin keskmisest eesti mehest, kes 20 aasta tagasi tegi uhke näoga Oma Firma, aga tänapäeva samasugune mees teeb Startappi, kuigi ta ärisoon on kuiv kui suhkruhaige kurk.

7 comments

 1. See pilvevärk on super!!! Aga ütle, kas siis kui osakapital on mitterahaline, saab ka dividende võtta, või vähemalt pool peab rahas olema?

  Meeldib

  • ei pea kõik rahas olema, aga netis vist ei saa siis uut firmat vormistada, kui pool on asjades. dividende saab siis võtta, kui osanikud on osakapitali firmale kas rahas või (poolenisti) asjades tasunud ja firma aastaaruandes on kasum.

   Meeldib

 2. Kuhu sa idufirma ja ühisrahastuse jätsid? Ja nn jagamis- või tööotsamajanduse?

  Nutikoerakuudid jms?

  Ja kas keegi tahab kihla vedada, et Uber, ligi 70 mld väärtusega idu, suur “jagaja” e õigusandlusest ja igasugustest tööregulatsioonidest möödahiilija, mis on näitajates FB-le ja Amazonile ära pannud, läheb põhja koos investorite rahaga? Max 5 aastat ja põleb, jättes jäljed tulevastesse majandusõpikutesse.

  Meeldib

  • just sain teada, et ma ikka ei tohtinud nii päris asjast aru saada, et kui on alustav ettevõte, siis seda tulebki hellitavalt startapiks kutsuda. ühesõnaga – sain asjaosaliselt vastu päid ja jalgu, kuna puudutasin hella kohta liiga kõvasti. kui ma veel ühisrahastusest oleks ka kirjutanud, oleks asi päris nugadele läinud. Ma nüüd ei teagi, kas julgen veel pilve minekust kirjutada või jään kehakarvade süütu teema juurde 😛

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.