Donatella Versacet tunnete, ehk kuidas suur raha koledaks teeb

Naljakas, et viimase paari päeva jooksul olen ma pidanud mitu korda Donatella Versace peale mõtlema. Ei, ma ei ole prada-gucci-versace haigeks jäänud. Selle tarbeks on juba lapsepõlves teatud eelduseid vaja. Hoopis teisel põhjusel. Nimelt on Donatella Versace muarust parim näide, mida on võimalik rahaga teha, kui oma loomuliku välimusega leppida ei suuda – hankida endale botoxinägu.

042416-donatella-versace-lead
Donatella Versace

Kõigepealt tuli Versacest juttu Rohelohe blogis, kus ta kirjutas kuulsast Bulgaaria lauljast, kes hoolimata oma 78-eluaastast näeb kahtlaselt sile välja. Ma vaatasin videot ja tundsin selle näo kohe ära – tüüpiline Donatella Versace. Naine, kes on mitmeid aastaid matnud meeletuid rahasummasid oma näo sildaks ajamise peale ja lõpuks saavutanud sarnase näo saatusekaaslastega. Mina kutsun seda Donatella Versace näoks, sest ta on üks kuulsamaid nendest inimestest ja ilmselt ka rikkamaid. Donatella on praegu 62-aastane, pildil on ta oma 61-aastasel sünnipäeval. Jah, ta ei näe nii õudne välja nagu pildid, mida ilukliinikud kasutavad oma klientide hirmutamiseks, et mis juhtub siis, kui te lähete mujale, mitte meie juurde, aga tal on tüüpiline Botoxi nägu.

1357779180_lili2
Lilli Ivanova Bulgaariast

Teisel pildil on too kuulus Bulgaaria laulja. Ma ei tea, kui vana ta sel pildil on, aga kas näete sarnasust Donatellaga? Jah, ta on Versacest praegu üle kümne aasta vanem, aga näeb pildil parem välja. Kuid ta on samasugust nägu. Kuid bulgaarlase foto on kõvasti töödeldud, Donatella oma üldse mitte. Ma oskan ka sellist noorendavat fototöötlust.

Kuid mul ei olnud plaanis Versacest enne kirjutada, kui ma lugesin Marimelli halastamatut reklaami ilusüstidele. See jutt oli minuarvates nii hirmus, et ma tahtsin midagi kirjutada. Ma ei usu, et ma suudaksin kedagi ringi veenda, kes oma välimusega rahul ei ole, aga ma vähemalt olen üritanud.

Kõik blogijad teavad, et Marileenul on otsaees kortsud. Kuid ma ei teadnud, et ta on neid nüüd süstima hakanud. Kusjuures ma ei saanudki tema postitusest aru, kas ta süstib huuli ka või mitte. Seal postituses on kirjas, et kui tihti peaks süstima ja kas eluaeg peaks ja neile küsimustele on vastatud nii nagu asi robotite maailmas käib – ratsionaalselt. Kuid seal pole poole sõnagagi mainitud inimeste psühholoogiat.

Alustame sellest, et inimene läheb enda huuli jämedamaks süstima. Ma olen joonistanud portreesid, huuled on inimese näo kõige iseloomulikum koht. Kui huuled valesti joonistad, on nägu täiesti teine. Ehk inimene, kes tahab oma huulte kuju muuta, talle ei meeldi ta välimus. Inimesele ei meeldi ta välimus, kui tal on enesehinnang haige. Ükskõik millises vanuses võib (eriti naistel) olla probleeme enesehinnanguga. Kui enda välimust halvaks pidav inimene saab oma süstid kätte (kas otsaette või huultesse), tekib esimene efekt, et nüüd on kõik hästi, sest välimus muutus teistsuguseks, täpselt selliseks, nagu arst rääkis. Jess! – välimus on parandatav, vanus ei suuda mu välimust veel hullemaks muuta – tunneb ta peale esimest korda.

Kuid nagu Marimell ka kirjutas, see süstimise efekt ei püsi lõpmatuseni. Mingi aja pärast tuleb kortsuke tagasi ja vajad jälle süsti. Mida vanemaks saad, seda rohkem ilmub näkku kortse ja lohke, nägu muutub teistsuguseks kui nooremana. Nägu muutub vanemaks. Kujuta nüüd ette inimest, kes ei suutnud 30-aastasena leppida ühe kortsukesega otsaesisel. “Leppida” on halb sõna, inimene peaks oma välimusega rahul olema, mitte lihtsalt leppima. Kuid kujutage nüüd ette inimest, kes noore ja siledana isegi ei proovinud oma välimusega rahulolemist õppida. Mida vanemaks, seda rohkemaga tuleb leppida. Ja iga kord, kui see enda välimust põlgav inimene näeb muutust näos, läheb ta oma iluarsti juurde. See ei ole külastus, mida tehakse üks kord ja peale teist korda on ta juba teel.

Kusjuures mul on üks tuttav, kes on iluarst ja teeb ka neid ilusüste ja asju. Ma tundsin teda varem, kui ta neid tegema hakkas, et ma päriselt ka ei tunne teda sellepärast, et ma oleks end kuidagi kohendanud. Kuid tal on juba sõpru, kes vaikselt hakkavad sarnanema Donatellaga. Ta teeb sõpradele hinnaalandust. Ma arvan, et ma saaks ka temalt odavamalt. Mu tuttav on meditsiinilise ja psühholoogi haridusega ja on eraldi juurde õppinud toda iluvärki. Tema on ka rääkinud, et turul on igasuguseid amatööre. Tema ei tee näiteks süste naistele, kes on äsja lahutanud ja seepärast stressis. Ma ei tea kui palju ta muidu oma klientide vaimset olukorda kontrollib. Kuid ma kardan, et kui näiteks kontrollida, kas inimese enesehinnang on adekvaatne, siis ei saaks ühelegi soovijale neid süste enam teha.

Et mida ma tahan oma postitusega öelda. Et ei ole nii, et ainult nende nägu võidakse ilusüstide ja muu sellisega koledaks teha, kel pole raha, et “õigesse” kliinikusse minna, nagu Marimell kirjutas. Oma näo võid sa pekki keerata ikka ainult ise, kuna ei viitsi oma enesehinnanguga tegeleda ja mida suurem rahakott, seda suurema tõenäosusega saab sinust varsti Donatella Versace, aga sul ei ole maailmakuulsat moefirmat.

16 comments

 1. Pole midagi enneolematut kõik naised kasutavad omavahel konkureerimiseks midagi ja sa ei saa seda neile pahaks panna nad teevadseda oma parimas usus, no on õnnetus mis teha, kui mingi äri kasutab inimlikke nõrkuseid ära ei saa kuidagi seda keelata kui see pole ühiskonnale või tervisele ohtlik. Kõik on usus, valikutes ja võimalustes nagu võidurelvastumine 🙂

  Meeldib

  • kõik naised küll omavahel ei konkureeri. isegi noorena mitte, rääkimata päriselt täiskasvanud inimestest.
   kusjuures need, kes omavahel ei konkureeri, nende pärast konkureerivad mehed omavahel, sest korras enesehinnang on ligitõmbav.

   Meeldib

 2. Ei pea kuidagi neid süstitud huuli ilusaks või seksikaks, aga rääkides mõne teise piirkonna ilusüstidest, siis on ju ikkagi hulga inimesi, kes teevad süste ja ka muid väiksemaid iluoppe mõõdukalt, nii et nagu ei saa arugi ning EI muutu Donatella Versaceks, Meg Ryaniks või Hunter Tyloks. Ma ei ole kindel, et neid enesekindlus päästab, pigem on asi milleski muus, miks mõned inimesed satuvad ilusüstidest sõltuvusse ja mõned inimesed küll teevad neid, aga ei satu nii suurde sõltuvusse, et oma näo pekki keeravad.

  Kirjutad: “Ehk inimene, kes tahab oma huulte kuju muuta, talle ei meeldi ta välimus. Inimesele ei meeldi ta välimus, kui tal on enesehinnang haige.” Kas enesehinnang on inimese juures see miski, mis ei sõltu mitte millesti ja on eraldiseisev? Et välimus ei meeldi siis, KUI enesehginnang on haige. Aga mitte nii, et enesehinnang on haige, sest talle ei meeldi enda välimus? Ma ei arva, et enesehinnang saab alguse välimusest. Kuid nii nagu inimesel on sisemus, nii on tal ka välimus, ja enesehinnang ei ole mingi eraldiseisev organ, vaid kõik on omavahel seoses.

  Ma arvan, et normaalsel inimesel peabki olema veidi kriitikameelt. Et ta teab, mis on tema ilusamad küljed (no ütleme näiteks küüned või juuksed või säärejooks) ja teab, mis on tema nõrgemad küljed (no näiteks hambad, natuke liiga suur nina või liialt kitsad puusad, nii et püksid ei passi hästi). Kui hambaid on võimalik breketidega sirgeks tõmmata või valgendusega valgemaks tõmmata, miks mitte. Ja kui ei saa, siis on normaalne sellega rahu teha ja leppida, mitte kujutada ette, et mul on maailma ilusamad hambad. Nii võib juhtuda nagu Marileenul riietumisega juhtub – ebamääraselt kõrge enesehinnang oma välimuse suhtes ja valearvamus oma kehast, ning siis satub ringi käima nagu kilesse tõmmatud viiner ja valib oma blogis kleite, mis mitte iialgi tema kehakujuga ei sobiks, sest ta lihtsalt EI näe iseennast kõrvalt.

  Vananemine võib olla hirmutav ja kes teab, vb oleks Donatella omale juba paela kaela pannud, kui poleks ilusüste 😀

  Meeldib

  • Ma tean, et Marileen on kirjutanud, et ta oskab end peeglist ilusana näha ükskõik kui palju ta kaalub. See on väga hea oskus, ma oskan seda ka, aga see ei tööta päris iga kord kui peeglisse vaadata. Pealegi on selle oskuse taga siiski ootused keskmise välimuse järgi. Keskmine välimus on mingi kummaline kokkulepe, mida osa inimesi teab ja ilusaks peab. Sinna alla kuuluvad laiemad huuled, väiksem nina, suured rinnad. Ilmselt veel rida asju, mida ma täpselt ei tea, sest ma ei kuulu sinna ringkonda, kes selle järgi hinnanguid annavad. Mul on nedal silmad peas.Ma näiteks arvan, et suured rinnad on ebamugavad ja pigem koledad ja suur nina võib naise ääretult seksikaks muuta. Rääkimata kitsastest huultest, mis annavad nii mehele kui naisele väga intelligentse välimuse. Samuti ma arvan, et vanemad naised, kui nad on vaimselt terved ehk normaalse enesehinnanguga, on oma kortsudega palju kaunimad, kui noored tüdrukud, kes on kõik suhteliselt sarnased iseloomutu näoga, vähesed erandid välja arvatud.

   Ahjaa, valgendatud hambad on, muarust, ka õudsad. hambad peaksid ikka normaalsete hammaste värvi olema. hammaste valgendamine kahjustab neid ja hunnik proteese näitavad inimese suuri minevikuprobleeme, mis lisaks hammaste kaotamisele jättis jäljed ka inimese vaimsele tervisele. Breketeid ma ka ei poolda, mul on ülilahe esihammaste vahe ja see, et nad on ettepoole häiris mind ainult teismelisena. See on minu isikupära ja ma ei ole nõus sellest loobuma, et sarnaneda igava keskmisega.

   Vananemine on nii kaua hirmutav, kuni see hirm on endale selgeks mõeldud. Kui hirmu psühhoterapeudi asemel käia iluarstile kurtmas, siis polegi lootust oma enesehinnangut terveks ravida.

   Meeldib

 3. Minu viimane lause oli muidugi kerge sarkasminoodiga, loodan, et said ikka aru.

  Need, lumivalged ja nö koledad hambad, millet Sina räägid, on ikka laminaadid (vist on õige sõna?), mitte hammaste valgendamine. Laminaatidega on see oht, et inimesed valivad enda naeratuseks ebaloomulikult valged “klahvid”, oma hambad nüsitakse vigaseks ja siis topitakse need klahvid peale. Mõni suudab ka seda jälle loomulikumalt lasta panna kui teised. Valgendamisega sellist lumivalget tulemust ei saa. Ahjaa, kõik asjad rikuvad meid! Hammaste valgendamine! Alkohol! Sai! Kehvad suhted!

  Aga ühelegi mõttele või natuke nagu küsimusele, mis ma oma jutus püstitasin, Sa väga ei vastanud, pigem kuidagi keerutasid välja või rääkisid sellest, millest ise tahtsid. Mis on ka ok tegelt.

  Meeldib

  • Ei saanud sarkasmist aru. Ma pole sarkasmisõber ja ma ka ei arvanud, et sa ootad küsimustele vastused, ma pidasin neid retoorilisteks küsimusteks.
   Kas enesehinnang on inimese juures see miski, mis ei sõltu mitte millesti ja on eraldiseisev? See on küsimus, kas vaim ja füüsiline on omavahel seotud. Jah, minuarvates on väga seotud. Mulle meeldib tšakrateooria.

   Et välimus ei meeldi siis, KUI enesehginnang on haige. Aga mitte nii, et enesehinnang on haige, sest talle ei meeldi enda välimus?
   Jah, kui enesehinnang on korras, on inimene enda välimusega rahul ükskõik milline see ka on, välja arvatud juhul, kui inimene on just elanud üle mingi õnnetuse ja kaotanud mõne kehaosa.

   Korras enesehinnang tähendab, et inimene ei pea ennast ei teistest koledamaks ega teistest ilusamaks. Välimus on midagi, mis lihtsalt on, nagu mõistuski. Kui pead end teistest rumalamaks või targemaks, on samuti midagi enesehinnanguga viltu. Kuigi selle teistest ilusamaks ja targemaks pidamisega võib näiliselt olla lihtsam elada, siis näiteks Donald Trump on elav näide, kuidas liiga kõrge enesehinnang paneb teised inimesed sind vihkama. Madala enesehinnanguga saad selle vihkamise raske tööga ise hakkama.

   Meeldib

 4. Ilusüste ja breketeid ei peaks küll ühte patta panema – viimased on tihti mitte esteetiliste, vaid konkreetselt meditsiiniliste probleemide raviks ja ennetuseks. Ma lasen need lähiajal alumisele hambareale panna, kuigi põhjus jääb teistele märkamatuks ja naeratus on alati olnud n.ö veatu.
  Ning üldised ilustandandardid pole reeglina “mingi kummaline kokkulepe”, vaid paljuski evolutsiooniteoreetiliselt seletatavad – et suuremad rinnad ja ümarad puusad on märgiks heast viljakusest jne.

  Meeldib

  • see et suurte rindade ja laiade puusadega jääb paremini rasedaks küll tänapäeval meditsiinilist põhjendust ei oma. isegi sotsioloogilist mitte, paljudele viljakatele meestele ei meeldi suurte rindadega naised. vanasti oli puusade laiuse taga probleem, et sünnitati kodus ja palju naisi surid seepärast.
   tänapäeval on keisrilõige täiesti normaalne sekkumine kui laps välja ei mahu. seepärast jagub rasestajaid igasuguste puusadega naistele. ma polegi kuulnud, et eestis ka tagumikke suuremaks iluoppidega tehakse nagu ladina-ameerikas :O

   Meeldib

 5. Oo,võib arutlema jäädagi…Igaühele oma.Mina olen see tüüpiline eesti kartulinina,kes vanast peast läheb eriliselt “kartuliseks”.Meie kuulus kirjaneitsi Soone talust on samasugune (muig).Vaat ei teagi kohe, et kui oleks raha,kas tüüriks praavitama? Enam vist mitte, aga nooruses nagu ei seganudki…

  Meeldib

 6. “hunnik proteese näitavad inimese suuri minevikuprobleeme, mis lisaks hammaste kaotamisele jättis jäljed ka inimese vaimsele tervisele.” Mida see tähendama peaks? Et kui inimesel juhtub õnnetus ja ta kaotab oma hambad, siis peaks saatusega leppima ja hakkama enesehinnanguga tegelema? Kindlasti mitte hambaarsti poole pöörduma, sest ega hambutu suu ju vaimse tervise probleeme ei näita? Proteesid näitavad? Või misasja?

  Meeldib

  • ei, õnnetus on õnnetus, aga kui inimesel hambad karjakaupa palju lagunema hakkavad, on tavaliselt tegemist erinevate probleemidega, mis otseselt hammastega ei seondu. loomulikult tuleb katkiseid hambaid parandada. katkised hambad on jube ohtlikud üldiselt füüsilisele tervisele ka. kuid inimesed tavaliselt ei mõtle, et lisaks hammastele, peaksid nad ka oma probleemide äraparandamisega tegelema.

   Meeldib

 7. eestis on ka oma donotella guugelda veiko huuse, see on üks sahkerdajast ärimees, kes on liitunud kõikvõimalike püramiidskeemidega mis turul on.

  Meeldib

 8. Ausalt öeldes olen ma isegi mõelnud, et miks mingid inimesed neid kortsukesi nii väga kardavad, sest ka minu meelest teevad need näod huvitavamaks. Osaliselt võib ilmselt süüdistada kosmeetikatööstust, mis sulle meeleheitlikult kortse silendavaid kreeme müüa üritab ja ehk on kusagil sisimas peidus ka surmahirm, sest vanadus on surmale lähemal kui noorus.

  Mul on otsaesisel olnud kortsud lapsest saadik, sest ju mulle meeldis kulme kergitada ja muud taolist teha. Aktiivne miimika toob kortsud varem kohale, aga on siis neis kurdudes midagi nii halba? Liiatigi tulekski ehk sõnad välja vahetada – mitte kortsud vaid kurrud. Unustage kanavarbad, need on naerukurrud silmanurkades ja näitavad, et olete lõbus inimene! (Või siis paadunud kissitaja)

  Miimikat mürgiga halvata tundub mulle nõksa radikaalne mõte, sest seda Botoxiga tehaksegi – halvatakse piirkonna lihased. Ma tunneks end imelikult, kui ma enam otsaesist liigutada ei saaks… Kulmude kergitamine (nii ühekaupa kui korraga) ja erinevad näoilmed on minu suhtlusstiili osaks ning mingite pseudohirmude nimel ma neist loobuda ei sooviks.

  Meeldib

  • Jep, vanadus hirmutab.

   Kuid see jutt päris ei kehti, et aktiivne miimika tekitab kortse. See sõltub ikkagi nahast ja üldisest tervisest ka. Ma olen väga hea nägude tegija, alati olen olnud, aga näiteks kanavarbaid pole mulle veel tekkinud, otsa-ees on ka vaikus. Naerukurrud on. Aa ma olengi naljakas kõige enam. Ei õnnestu seda kuidagi varjata, miks peaks. Kuid ma ei teadnudki, et see kahe silma vahel on kurjusekorts. Ma arvasin, et seal on mingi värk paarisuhete ennustamiseks, aga ma ei tea veel täpselt kuidas.

   Liked by 1 person

 9. Ma olen tähele pannud, et paljude naiste puhul on nimelt käed (labakäed) need, mis vanuse reedavad. Olgu nägu nii siledaks tõmmatud või süstitud kui tahes. Madonna, Nicole Kidman näiteks.

  Kusjuures mul endal on käed vananenud hulga kiiremini kui kõik muu. Aga mina võin selle panna eluaeg kätega leivateenimise arvele (käsitööline!) Samas ühel mu heal naistuttaval – ligineb seitsmekümnele – on käed nagu kolmekümnesel. Justkui vanade Hollandi meistrite maalidelt. Siledad, graatsilised, pikkade, otsast peenenevate sõrmedega. Ta oskab neid võrratult eksponeerida kah, maitseka sõrmustevaliku ja zhestidega.

  Meeldib

  • Kael ja dekoltee on ka päris keeruline ala. Ma pole kunagi aru saanud, miks naised, kelle dekoltee hakkab käest ära minema, kannavad just eriti suure kaelaauguga riided, kus paistavad rinnad, mis just kortsuma hakkavad. Seal ei aita ka mingid süstid ega proteesid.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.