Miks on mittetulundusühing paha?

Ma olen varem kirjutanud miks osaühing on parem kui FIE, aga veel on selline ettevõtlusvorm nagu MTÜ ehk mittetulundusühing. Ma ise poleks selle peale tulnudki, aga mõni aeg tagasi kirjutasin lühidalt, kuidas üks mees, kes tegeles õlle tootmisega, arvas, et tema tegevus võiks vabalt hoopis mittetulundusühingule sobida, kuna ta pole oma tegevusega miljonäriks saanud. “Inimesed päriselt mõtlevadki nii,” olin ma üllatunud. Teoreetiliselt ei keela tõesti mitte keegi mittetulundusühingus õlut toota, aga see on mitmes mõttes päris rumal mõte. Alkoholi tootmisest vähem heategevuslikku tegevust on väga raske välja mõelda. Kuid samas ega alkoholitootjast vähem südametut ettevõtjat olemas ka pole.

Mis loom on mtü?

Mittetulundusühing ehk MTÜ kõlab eesti keeles natuke kahtlaselt ja võib tõesti võhikus tekitada mõtte, et kui ma müün mingit teenust või kaupa, kuid olen ikka vaene nagu kirikurott, erilist tulu mul pole, ju ma olen mittetulundusühing. Inglise keeles on sama organisatsiooni nimi hoopis NGO ehk Non-governmental organization, mis teeb asja natuke selgemaks. Tegemist on organisatsiooniga, mille omanik ei ole riik, aga ta tegeleb mingi tegevusega, millega võiks samahästi ka riik tegeleda, sest rahalist kasu loota pole, kuid vajadus on. Tavaliselt tegeleb erasektor majandustegevustega, mille eesmärk on raha teenida ja end müüa. Kuid keegi peab ju normaalses tänapäevases riigis hoolitsema vajaduste eest, mis annavad inimestele ilma rahata erinevaid teenuseid ja mõnikord ka raha ehk tulevikku suunatud sotsiaalset kindlustatust. See jutt oli raha kulutamisest.

Kuidas mtü raha saab

Kõige suurem vahe mtü ja oü vahel on see, kuidas ta oma tegevuseks raha hangib. Osaühing saab tavaliselt raha sellest, et ta müüb mingit teenust või kaupa, ta võib võtta ka pangast laenu, müüa inimestele osalust. Startappid on selles suhtes väga imelikud osaühingud, et klassikalises ettevõtluse mõistes nad petavad inimesi. Nad küsivad raha, et oma tegevusega alustada, aga kui vanasti sai raha andja vastu kas osakuid, aktsiaid või võlakirju, siis tänapäeval annavad startappid vastu vaid ilusaid lubadusi tulevikku, mille täitmises ei saa kindel olla, sest “hei, kust ma tean, kas mu tore idee teeb mind kunagi rikkaks või ei!” Kuid kuna ettevõtlus ongi alati pisikesele pettusele rajatud, siis on ju väga tore mõte kaasata leiutamise finantseerimisse tavalisi inimesi. Peaasi, et raha liiguks. Uusliberaalne maailm, kus võib kirikus peksa saada ja keegi ei kobise.

MTÜ hangib raha umbes samamoodi kui startapp – küsib kuskilt. Tavaliselt saavad MTÜ-d raha erinevatest fondidest ehk riigilt, kuid ka annetustest, liikmemaksudest. Kõikidel poliitikutel on oma MTÜ-d, sest nendega saab riigilt raha küsida. Eestis pärineb enamus raha, mida mtü-dele antakse, Euroopa Liidust. Kuid samamoodi saavad seda raha küsida ka aktsiaseltsid, näiteks need, kes teedeehitusega tegelevad, sest taristu rajamiseks saab ka Euroopa Liidult raha. Meil ju teedemaksu pole, seega on teedeehitus mittekasumlik, kuid siiski mitte otseselt heategevuslik. Euroopa Liidu Struktuurifondide lehekülg on siin, kuid seal leheküljel tavaline inimene eriti targemaks ei saa. Struktuurifondide raha jagamine käib läbi erinevate ministeeriumite ja üldjuhul on ette nähtud, mille jaoks raha on mõeldud ja kes seda saavad. Loomulikult võib mtü teenida lisaraha ka ettevõtlusega ehk teenuste- ja kaubamüügiga.

Kuid milline reaalne vahe on MTÜ-l ja OÜ-l?

Alustame algusest. Osaühingu asutamiseks piisab ühest inimesest, MTÜ jaoks on vaja vähemalt kahte inimest. OÜ asutamise riigilõiv on 190 eurot, MTÜ asutamisel tuleb riigile maksta umbes 20 euri. Mõlemaga võib küsida fondidest raha ja tegeleda ka  ettevõtlusega. Kuid juhul kui sa müüd mingit kaupa või teenust ja sa müüd seda 16 tuhande euro eest, pead sa oma ettevõtte maksumetis registreerima käibemaksu kohustuslaseks ja edaspidi võid sa oma asju müüa ainult koos käibemaksuga ja pead igakuiselt maksuametile mõned aruanded esitama. Vahet ei ole kas sul on mtü või oü. Ka mtü võib olla käibemaksukohustuslane, kui ta saab raha ettevõtlusest, mitte vaid annetustest ja fondidest.

Osaühingus saab maksta dividende

Kuid mtü ja osaühingu vahe on kuidas sa raha endale võtad. Mtü-st saad sa omanikuna raha välja võtta ainult palgana ja pead maksma kõiki makse, OÜ-st saad sa raha välja võtta lisaks palgale  ka dividendidena. Dividende saad sa võtta ainult siis, kui oled oma osade eest ära maksnud. Tänapäeval saab asutada osaühingut nii, et osade eest kohe maksma ei pea. Teed firma, aga oled oma osade eest firmale võlgu, kuid tegutsemist see ei sega. Oma osasid saad sa firmale kinni maksta vaid oma taskust, ehk oma palgast. Loomulikult ei keela keegi, et sa eraisikuna laenad sõbralt paariks päevaks need 2500 eurot, maksad firma arvele sisse ja paari päeva pärast maksad uuesti välja, kuigi välja saad raha maksta siiski arvete alusel.

Loomulikult peab dividendide maksmiseks olema firmal kasum tekkinud, ehk su osaühingu sissetulek peab olema suurem kui kulutused. Osade sissemaks või võetud laen ei ole firma käive, vaid kajastuvad eri ridadel bilansis. Dividendide suurus on määratud firma kasumi suurusega, mille leiab kasumiaruandest.

Annetused mittetulundusühingule on maksuvabad

Muu aruandlus on mtü-l ja oü-l suhteliselt samasugune. Mõlemad teevad kord aastas aastaaruande, mis alates eelmisest aastast on mtü-l pisut pikem ja keerulisem kui pisikesel oü-l. Kuid MTÜ-l on üks asi, mida oü-l ei ole. Nimelt saad sa mtü-s tegeleda  heategevustega ja selle pealt ei maksa makse, hoopis vastupidi – sulle raha annetajad eraisikud saavad tulumaksu oma annetatud rahalt tagasi. Kuid selleks pead sa end registreerima Tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja. Sellega kaasnevad jälle mõned aruanded ja loomulikult ei saa end sinna registreerida suvaline mtü, kes peamiselt näiteks reklaamimüügiga tegeleb. Seal on nõuded, mis peavad täidetud olema. Õlletootja end sinna nimekirja ühegi trikiga ei munserda. Juhul kui mtü-l on ettevõtluskäive suurem kui muu sissetulek, langeb ta nimekirjast välja.

nonprofit-ngo

Ma loodan, et jutt tuli piisavalt arusaadav, aga kui on lisaküsimusi, siis ma pakun ka tasulisi erakonsultatsioone ettevõtluse ja raamatupidamise teemadel.

PS! Tegelikult ei mittetulundusühing kuidagi paha, vastupidi. Pealkirja panin ma sellise küsimuse, sest tundus hea pealkiri olevat.

14 comments

 1. Oeh, jälle ajad jama.
  On täiesti olemas MTÜ-d, kes tegelevad majandustegevusega ärilises mõttes (toodavad või müüvad) selleks, et oma eesmärke finantseerida, mitte ei ime projektirahade nisa.
  a noh, eks selline “asjatundlikkus” aitabki potentsiaalsetel klientidel otsustada, kellelt tasub ja kellelt ei tasu võtta “tasulisi erakonsultatsioone ettevõtluse ja raamatupidamise teemadel.”

  Meeldib

  • Duhh, sa ju lugesid selle postituse algusest lõpuni läbi? No kui lugesid, siis, palun, loe need kohad veel kord üle, kus ma kirjutan kuidas mtü-d tegelevad majandustegevusega. Näiteks see koht, kus on juttu käibemaksukohustuslaseks või tulumaksusoodustusega ühinguks registreerimisest. No, tegelikult räägib kogu postitus sellest, et võid nii mtü kui oü-ga samade asjadega tegeleda, aga on mingid väikesed erinevused ja terve mõistus.
   Ikka nii imelik, kui inimene kirjutab vigadeta, aga lugeda ei oska. Äkki see tuleneb sellest sapist, mida sa oma kommentaaris suure vaevaga üritasid välja valada?

   Meeldib

 2. Paned alampealkirjaks küsimuse:
  “Kuidas mtü raha saab?”
  Ise vastad sellele küimusele:
  “MTÜ hangib raha umbes samamoodi kui startapp – küsib kuskilt. Tavaliselt saavad MTÜ-d raha erinevatest fondidest ehk riigilt, kuid ka annetustest, liikmemaksudest. Kõikidel poliitikutel on oma MTÜ-d, sest nendega saab riigilt raha küsida. Eestis pärineb enamus raha, mida mtü-dele antakse, Euroopa Liidust. “

  Meeldib

 3. Mina ka ei saa aru miks MTÜ peaks paha olema ju siis on sitad kogemused või selline tava ajakirjanduslik pealkirja vorpimine mida autor viljeleb, Asjad pole iseenesest head ega halvad, sest nad lihtsalt on, vaid erinevate omadustega kuidas sa neid omadusi kasutada saad on igaühe enda valik. 🙂

  Meeldib

 4. Novat, mitte et mul oleks hetkel nende teadmistega midagi konkreetset peale hakata, aga mina sain näiteks targemaks. Üldjoontes teadsin ju küll, mis vahe on, aga sa kirjutasid mõnusalt lahti. Ikka hea veidi targemaks saada 😀

  Liked by 1 person

 5. Lisaks kõigele sellele, millest Manjaana kirjutab: MTÜ kahjum võib olla kuitahes suur, ükski seadus ei kohusta selle liikmeid midagi ette võtma, samas OÜ kahjumi suurus ei tohi olla nii suur, et omakapital oleks alla seaduses sätestatu. OÜ-l peab olema osakapital, MTÜ-l seda kohustust pole. Ja olgem ausad, MTÜ-d pakuvad maksuametile vähem huvi, näiteks kui OÜ-l on n.ö. registreeritud vabatahtlikud töötajad, siis maksuamet võib küsida, et miks te inimestele töö eest palka ei maksa. MTÜ-des tasuta töötamine on justkui loomulik asi.
  MTÜ asutamine OÜ asemel viimase aja trend.

  Liked by 1 person

 6. Seda ka, et MTÜ on igasuguse (kahjumliku) hobi- või ühistegevuse organiseerimiseks ja kulude katmiseks parim variant sealt alates, kus suusõnalised kokkulepped inimeste vahel enam piisavad ei ole või nende haldamine keerukaks osutub. Olgu siis kabeklubi või rahvatantsuselts või purjeka kaasomandisse soetanud seilajad.
  Ja täiesti OK (kordan veelkord üle) on sellel MTÜ-l tegeleda kasumliku äriga, millest siis seda hobitegevust rahastada. (ja mille alt saab igast träni kuludesse ka kanda, maksuametile avastamisrõõmuks)

  Liked by 1 person

 7. sotsiaalne ettevõtlus tänases maailmas on täiesti ok ja Eestis on lausa Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik olemas (sev.ee). Teevad meistriklasse ja arenguprogamme. Kohati isegi edukamad kui väiksed OÜ-d.

  Kõik oleneb, milleks seda juriidilist keha vaja on. ELi finantsinstrumentide pidu lõpeb nii või teisiti peagi ära (2020). MTÜde loomine tõesti hoogustus EL erinevate rahastamiste tõttu, kuid eks neid MTÜsid ole ka erinevaid. mõned ongi pigem seltsingud ja klubilise iseloomuga kui sotsiaalsed ettevõtted.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.