Kuidas käitub taimpargitud naturaalnahk

Lugesin Merje reklaampostitust, kus ta kirjeldas oma uut käekotti ja mul tekkis mõte, et tegelikult ju inimesed ei tea, milline naturaalnahk on mile jaoks hea ja nad on valmis üle kordama seda, mida neile müüja räägib. Kordama nii, et nad ise ka ei tea, mida nad just ütlesid. See ei tähenda, et müüjad oleksid valevorstid ja üritaksid ostjatel nahka üle kõrvade tõmmata, aga Merje postitusest mulle natuke selline mulje jäi küll.

Merje kirjutab, et talle meeldib, kui ta saab ühe kotiga käia terve igaviku, et ta eelistab kauakestvat kvaliteeti. Edasi kasutab ta oma reklaamjutus müüjalt saadud lauset: “Kusjuures toonid saavutatakse orgaanilise taimparkimise teel ning kõik selleks kasutatud ained on looduslikku päritolu. Naha loomulik tekstuur ei ole värvikihtide alla maetud ja kotike ajaga mitte ei lagune, vaid küpseb ja kogub iseloomu.

Ma väidan, et need kaks kirjeldust on omavahel vastuolus. Miks? Kohe selgitan.

Milleks on taimpark hea? Nahku saab jaotada erinevate tunnuste järgi. Parkimise järgi jaotatakse nahad kaheks: kroompargitud ja taimpargitud. Nagu nimestki aru on saada, siis kasutatakse nahkade parkimisel erinevaid aineid: taimseid, mida on kasutatud ürgajast saati ja kroomiühendeid, mis on tänapäevasem meetod. Ka tulemus on erinev. Kroomparkimisega saab nahale anda värve, mustreid, vastupidavat pinda. Kuid taimpargitud nahk on kergemini töödeldav, sinna on lihtne mustreid teha, ei ole vaja kuumtöötlust, piisab niisutamisest. Enamus taimpargitud nahku on tavaliselt helebeeži värvi ja kui sinna vett peale tilgutada, tekib tume laik. Taimparknahka saab mõnusalt igatpidi venitada ja vormida. Seepärast kasutatakse taimpargitud nahku nahkehistöö tarbeks. Taimpargitud nahka saab niiskusega töödelda. Teed naha märjaks ja hakkad nahka vastavate metallist jubinatega voolima. Ja valvad, et kogemata küünega mõnda üleliigset triipu juurde ei tee. Selleks, et taimpargitud nahale tehtud muster ka samasugusena pidama jääks, tuleb lõpuks pinda töödelda. Kusjuures ma ei kujuta ette, millise keemiaga tuleb taimparknahka töödelda, kui temast on tehtud kott ja tahetakse, et selle kotiga oleks võimalik vihmase ilmaga õues käia ja et sellele ei jääks iga kriim peale, kui kott millegi vastu puutub.

Miks ma koostasin nii pika kirjelduse? Sest too kott, mille Merje endale sai, ei ole ilmselt üldse vastupidav. Sellele viitab ka lause “küpseb ja kogub iseloomu,” mis tõlkes tähendab, et mõne aja pärast näeb see kott juba teistsugune välja kui alguses: kriimud, rasvaplekid, tumedamad kohad seal, kust rohkem katsuda. Ükski nahka õppinud inimene ei tee taimaparknahast kotti, kui tal pole plaanis sinna peale ühtegi mustrit teha. Taimparknaha kasutamine niisama siledaks pinnaks on rumalus, sest ta ei püsi siledana. Või kui püsib, pole ta enam keemiavaba.

Mina ei tea, miks Craftory poisid sellest kotte teevad. Sest tavainimene ei tea, et normaalne kott peaks olema veise kroomnahast? (Ja loomavihkajatel krokodillist). Kroomnahka on võimalik töödelda ainult kuumusega. Mustreid saab naha pinnale teha, aga kuuma metalliga. Mõnele kroomnahale ei saa isegi väikesed auke ette märkida, sest need augud kaovad kohe ära. Taimparknahale vajutad korraks näpuotsaga ja ongi küünejälg olemas. Igaveseks, kui seda kuidagi mustriga varjata ei õnnestu.

Asjatundmatu silm ei pruugi üldse vahet teha, kas on tegemist kroomnaha või taimpargiga. Mõned taimpargid on päris tumedad, mitte tavapäraselt helebeežid. Kuid taimpark on tavaliselt kallim kui samast nahast tehtud kroompark. Kallim kuna puukoor on kallim kui keemilised ühendid ja aega läheb vist parkimisega ka kauem. Aga mitte röögatult kallis. Kuid kallim hind ei tähenda, et sellest peaks kohe suvalisi minimalistlikke kotte vorpima hakkama. Kroomnahk oleks lihtsa koti jaoks mitmeid kordi sobivam. Saaks kauem kui ühe hooaja kasutada.

taimpark

Siin fotol näeb minu koolitöid oktoobri algusest, kui me proovisime taimparknahal kasutada erinevaid voolimistehnikaid. Selline näeb välja algne värvimata taimpark. Päris hästi on näha, et mul on voolimine untsu läinud, sest tumedaid laike on liiga palju. Nii juhtub, kui liiga hoolega ühte kohta nühkida. Teoreetiliselt peaks vist paari tõmbega ära tegema. Või oli nahk natuke liiga niiske. Pilt on tehtud mu telefoniga, aga ma arvan, et te näete ka küünejälgi. Ma ei ole eriline konksküüs, aga päris näpuotsani ka kõik maha pole lõigatud.

Advertisements

30 comments

 1. Kõigepealt, nii hea ja hariv postitus. Respect, et viitsid!

  Ma tahaks siiski paar fakti lisada. Taimparknahka saab veekindlaks, seega ka kasutamiskindlaks muuta küll. Kahel moel: lakkimise ja õlitamisega. Õli muudab nahatooni tumedamaks, spetsiaalne matt lakk naha tooni eriti ei muuda.
  Tõsi, pind-töödeldud taimapark käitub kasutamisel teisiti kui kroomnahk, ei ole nii lollikindel – nagu sinagi märgid, muutub õlitatud nahk pikapeale tumedamaks kohtades, mis tihedamini käega kokku puutuvad (sang,lukuümbrus). Lakitud taimpark on käehigi eest kindlamalt kaitstud.
  Mõlemad, nii õli kui lakk (viimane eriti), kaitsevad ka väiksemate kriimustuse eest.

  Aga ära nüüd jumala eest võta seda nö. pealehüppamisena. Hulk aastaid nahatööd teinul lõi professionaalne kretinism välja:-)

  Meeldib

  • Aitäh, et kommenteerisid. Ma seda just lootsingi.
   Kas sinuarvates on põhjendatud taimparknaha kasutamine, kui ei ole plaanis mustreid teha? Et kas poleks mõttekam sileda lihtsa koti tegemiseks kasutada kroompark nahka?

   Meeldib

 2. Mu lemmik kott on taimpargitud käegott Tiger of Swedenilt.
  Jah, paar veeplekkki on aastatega tulnud. Kuidminule ausalt selline kergelt hipilik välimus meeldib. Kannan kindlasti meelsamini kui kapis seisvaid tuimi MK kotte.

  Meeldib

 3. ma arvan, et sa võiks teadvustada endale, et on erineva maitse ja eelistustega inimesi siin maailmas. kõigile ei meeldi sama mis sulle ja vice versa.
  see postitus on selgelt tehtud, et teha maha craftory firmat, kuna nende asjad pole sinu maitsele (rõhutad kuidas on nii tavalise lõikega ja ilma mustrita)..
  sama oled kunagi varem öelnud stella soomlaisu kohta, olid ka vist ilma mustrita asjad tal.

  sa pead mõistma, et on erinevaid maitseid aga sa ei saa sellest aru.

  sa särad selle arvelt, et teed kedagi teist maha..häbi häbi, kas see kutse-eetika vastu ei käi?

  Meeldib

  • mina tean, et inimestel on erinevad maitsed. juhul kui postitus oleks olnud erinevatest maitsetest, ei tekiks mul praegu tahtmist isiklikult küsida, kas Sul on probleem sellega, et Sulle tundub, nagu oleks kogu maailm sinu vastu? et tihtipeale inimesed räägivad midagi, aga sinul viskab katuse pealt ära ja hiljem sa isegi ei mäleta enam, mis sind nende jutus nii ärritas, et pidid ründava hoiaku võtma? ise ka imestad, et kuidas sa võisid niiviisi tühjalt kohalt enesevalitsuse kaotada.

   aga kui sul on kogemusi taimparknahast kottidega, siis kuulan huviga. mul puudub craftoriga igasugune side, ma ei tegele nahast esemete tootmisega, ega pole ka nende klient. ma teenin raha raamatupidamisega. miks ma peaksin tahtma neile käkki keerata?

   Meeldib

   • Asi ei ole Craftorys, vaata üldisemat pilti. Sa annad inimestele valeinfot. Su “arvamust” usaldatakse, sest sa oled “ju” nahaópilane. Sa jätad mulje, et a)Craftory tómbab kedagi alt ja tegu pole taimpargiga b)nende asjad kólbavad vaid üheks hooajaks (mis on täielik vale) siis sellega vóid mójutada ka ju (potentsiaalselt) müügitulemust. You’re throwing a shade, sest sulle ei meeldi need asjad 😀
    Alati ei pea póhjus olema konkurentsi kórvaldamises (su mainitud raamatupidamine).

    Craftory lause, et “toode kogub iseloomu” ei tähenda, et see oleks plekiline ja kole peale üht hooaega, vaid nahk muutub ajaga tumedamaks (ühtlasemalt, mitte plekkidena). Oled sa näinud mónda nende 4a vana toodet? Kahtlen.

    Craftory “vabrikus” ei tööta mingid suvalised inimesed, vaid samamoodi nahaeriala lópetanud. Arvad tóesti, et nad oleks nii lollid, et toodaks midagi, mis ühe vihmapiisani vastu peaks? Ja suudaks 4 aastat veel tegutseda?

    Nagu ka keegi sul siin kommentaarides ütleb, et taimparki saab siiski ka niimoodi töödelda, et sellega ei juhtu vihmapiisa peale langemisel midagi.

    Su väide, et taimparki tuleks kasutada ainult mustriga jne asjade puhul on absurd. Kotte tehakse ka tuletórjevoolikutest ja rattakummidest, nii kuidas kellelgi pähe tuleb, pole mingit kindlat reeglit.

    Ja su taktika isiklikud asjad siia tirida, kuigi praegu on teemaks nahk, on madal.
    Milleks blogida kui kriitikat ei kannata?

    Meeldib

    • See ei ole esimene kord, kui kuklakarvad lähevad turri proua raamatupidajast blogija absoluutselt äraspidise targutamise peale (tglt nutmaajavalt lolli jutu peale peale) või nagu siin öeldi juba, et see on hülgemöla (kinnitust annab fakt, et seda on siin varem ka olnud ja justnimelt valdkondade osas mis on loomingulised).
     Tule taevas appi, kuidas saab ja JULGEB nii nahakauge inimene üldse sellisel teemal sõna võtta ja veel tõelisi meistreid, oma ala parimaid proffessionaale kritiseerida?
     Tavaline inimene keda sa siin alahindad võib ka nahamaailmast vajadusel rohkem teada kui sina paari kuuga oma kutsekoolis oled õppinud.
     Sa oled veel väga vähe õppinud ja veidi valesti õppinud – VÄGA VARA veel asjatundlikku nõu anda!

     Meeldib

    • T, aga miks sa siis ei nuta? Ma, sinu asemel küll nutaks. Lollide peale nutmine on tark tegevus. Võtke XYZ-ga paari ja nutke. Lollide peale. Mitte et nutmine lugemisoskust annaks, aga abiks ikka.

     Meeldib

   • Ja kordan veel, et asi pole Craftorys, vaid hülgemölas. Vótame ükskóik mingi muu firma, näiteks..ma ei teagi, Kuma liblikad. Sa kirjutad postituse a’la ettevaatust need lagunevad kohe ära, kuna ma seda teemat ópin, siis ma tean. Ja sa kirjutad sellise “arvustuse” ENNE toodet reaalselt testimata.. kuidas see siis pahatahtlik pole?

    Meeldib

    • kui ma oleks su ema, siis ma sunniks sind seda postitust mitu korda üle lugema, vihikusse ümber kirjutama ja markeriga ära märkima koha, kus ma kirjutan, et taimparknahast kotid lagunevad kohe (või lähema 20 aasta jooksul) ära. Aga kuna ma ei ole sinu ema ja kindlasti mitte pahatahtlik, siis las ta olla. Sa meeldid mulle sellisena ka, erinevalt su emast 😀

     Meeldib

 4. Vastuseks su küsimusele – jah, lihtsa sileda mustrita koti jaoks on kroomnaha kasutamine praktilisem, nagu sinagi ütled. Nö. lihtsama vastupanu teed minek. Taimpargil aga on see…noh…see va iseloom. Mida kroompargil pole. Taimpark näeb välja ja tundub käe all selline elav ja soe. Kusjuures, tööstuslikult värvitud taimparki läks mul eelmises kommentaaris meelest mainida – see käitub muide sama veekindlalt kui kroompark.

  Aga ka täitsa värvimata ja/või mustrita, üksnes lakitud või õlitatud taimpargist saab väga kandjakindla koti. (Nahapind tuleb enne korra või paar märjaks teha ja kuivada lasta, siis jääb pinnatöötlus ühtlane.) Ja veel ägedama tulemuse annab, kui hele taimpark kergelt marmoreerida, ja siis lakkida/õlitada.

  Meeldib

  • Aitäh! Asjatundja kommentaar! Marmoreerimist me tegime, keemiliste värvidega küll. Õlitamist ja vahatamist oleme ka proovinud, aga ma ei kujuta ette kaua niiviisi töödeldud nahk pidevale kasutamisele vastu peab. Õpetaja on rääkinud jutte, kuidas hinnalised nahkehistööd on ruumides, kus peetakse pidusid ja pärast ei saa neid veiniplekke enam mingi valemiga asjadelt kätte.

   Meeldib

 5. Korralikult lakitud/vahatatud/õlitatud taimpark peab pidevale kasutamisele väga hästi vastu. Hülgab ka veiniplekke (kui vedelikku just väga kauaks nahapinnale ei jäta). Kontrollitud =)

  Liked by 1 person

 6. p.s. Vast võib asjale ka nii vaadata, et taim – ja kroomparknahast käekotte tulebki pisut erinevalt kohelda. No näiteks nagu matkasaapaid ja peokingi.
  Aga veelkord, see ei tähenda, et vastavalt töödeldud taimpark ei ole kasutamiskindel. On küll.

  Meeldib

 7. Mul on mitmeid craftory asju ja juba õige mitu aastat. Igapäevases kasutamises. Ja mul on väiksed lapsed, kes ka neid võimalusel uurivad ja alati mitte kuigi õrnalt. Asjadele on peale tulnud mõni kriim, aga üldmulje on imeilus ja kavatsen neid ikka veel kaua-kkaua kasutada. Muide, vihm ei tee küll neile midagi. Vähemalt minu käekotil pole ühtki veeplekki, ehkki jalgsi ikka käin, aga alati ilma vihmavarjuta. Väga stiilsed ja kvaliteetsed asjad on craftoryl. Igat senti väärt 🙂 ja mitmed tuttavad on sama meelt. Üks viga nendel asjadel aga on… nad on nii kiftid, et ega teisi mobiili-, raha- ja käekotte enam ei tahagi:)

  Meeldib

   • Sa kirjutad, et craftory kotid on kräpp ja valesti tehtud ja ei pea vastu ja üldse need tootjad on lollid (sest sina seal kutsekas paari kuuga oled ju niiii palju targem) ning siis tuleb siia inimene, kel on isiklik kogemus nende kottidega ning kinnitab, et need peavad vastu küll, ja siis sa ülbitsed ja ironiseerid talle vastu. Miks küll?

    Meeldib

   • Kusjuures, mulle ei meeldi hipistiil. Mulle meeldib asjade korralik üldmulje. Olgu, mu kotil on mõni kriim, aga nii väike, et kui see mul üle õla on, siis minu vastas seisev inimene seda ei märka. Kui mu kotil oleks nähtavad veeplekid, suured “vaod” ja kott (või rahakott või telefonikott) näeks välja kuidagi kulunud või räpakas, ma seda ei kasutaks.
    Nad tõesti on kvaliteetsed. Räägib inimene, kes arvab, et käekott, saapad, jope jmt võiks (ILUSANA!) vastu pidada igapäevase kasutamise juures vähemalt 5-6-7 aastat. Kui ei pea, on kehv ost. Enamasti peavad kauem ja pigem lihtsalt tüdinen ja viin uuskasutusse 🙂

    Meeldib

    • Mulle, tegelikult meeldib hipistiil 😀 Mul ei ole midagi selle vastu, kui kott on omandanud kantud välimuse, kui ta mulle meeldib, mul ükstaspuha, mida teised arvavad.
     Kuid ma natuke tean Merjet, kellest see positus on inspireeritud. Ma olen teda mõnel korral näinud ja ta on Neitsi selle sõna heas tähenduses. Ta kohe kindlasti pole hipi. Ma eeldan, et kui ta peab silmas kauakestvat kvaliteeti, siis ta arvab, et ilus konkreetne kott näeb täpselt samasugune välja ka mõne aasta pärast, et pind on samasugune ühtlane ja näeb “viisakas” välja.

     See, et naturaalne nahk laguneb või ei lagune tükkideks mõne aasta pärast, on väga omapärane väide. Kunstnahk laguneb ja need nahad, mis on juba enne millekski tegemist, kannatanud ja vead on a la “triikimisega” ära peidetud. Seepärast oli minu jaoks kummaline see lagunemise jutt tolles reklaamtekstis. Elementaarne, et kvaliteetne naturaalnahk ei lagune, miks peaks seda eraldi mainima.

     Meeldib

 8. Off topic, aga kuna sa unenägudest huvitud – kas sa juba mõnda nn. töötehnilist und oled näinud (peale nende õudukate)?

  Mul on üks aastatetagune nahatöö-unenägu siiani üksikasjadeni meeles, lucid dream oli kusjuures. Olin tookord hädas tellimustöö väikese, aga olulise tehnilise üksikasjaga. Peale paaripäevast pusimist leidsin end ühel ööl Eduard Taska töökojast, kus üks ta abilistest mulle ette näitas, mismoodi asja lahendada. Kõlab nagu väljamõeldis või liialdus, onju, aga hommikul voodist tõustes läksin esimese asjana töölaua taha ja öiseid juhiseid järgides saingi probleemi lahendatud.

  Meeldib

  • Ei, ma ei näe reaalseid unenägusid, mu kõik unenäod on puhas sümboolika.
   Mu jaoks on kool sisuliselt meelelahutus. Jah, ma tahan koolis hästi õppida ja selle lõpetada, aga tegelikult on nii seal õppimine kui ka selle lõpetamine minu jaoks olulised ainult sellepärast, et hästi õppimine ja lõpetamine kui tegevus iseenesest on olulised. Kui ma oleks sügisel mingisse teise kooli läinud ja midagi muud õppinud, oleks täpselt sama. Nagu sa tead, on meil ülihea nahaõpetaja, et ma saan tema käest kõigile nahaga seotud küsimustele ammendavad vastused, Seega mul ei ole kooliga seotud probleeme, mis peaksid unenägudes mind külastama tulema.

   Meeldib

 9. Muide see “T” pole küll mina, aga ilmselt sa näed seda IP-aadressist ise ka.
  Aga selle kóige peale tuli mul üks idee ka, peaks tegema ka blogi “pullisita detektor” ja hülgemölale hakkama templeid peale lööma.

  Meeldib

  • ma tean, et te olete erinevad inimesed. T-nimega kirjutab kaks erinevat naist – Triin ja Kati. Lihtsalt teie probleemid on väga sarnased. kui te kolmekesi päriselt kohtuksite, lendaks karvu ja lõpuks süüdistaksite üksteist, et teine on hüljes ja loll ja räägib möla. noh ja teised sisutihedad arvustused.

   Meeldib

   • Ausalt ei saa aru miks sa sarkasmi pillud siin, ma pole midagi valesti öelnud. Su jutus on lause, et need kotid ei kesta üle ühe hooaja ja boldiga teine lause, et need pole vastupidavad. Ja sa esitad need väited ilma, et oleks toodet kasutanud..ja siis olen mina sisutühi ning probleemne, sest julgen sind valeväidete eest “vaibale kutsuda”? Aga okei, ma ei viitsi rohkem mjäuguda siin, rumalaga on móttetu vaielda.

    Meeldib

 10. Holy crap! =) Õpikunäide sellest, miks ma oma blogis kommentaariumi avanud pole.

  Jaa, mäletan, kirjutasid põhjustest, miks sa kooli läksid, ja et nahatöö oli lihtsalt üks valik paljudest võimalikest. Aga tundub, et sulle see sobib. Nahk on nii mitmekülgne ja koostööaldis materjal ka, puhas rõõm sellega töötada, kas pole.

  Kusjuures ei kehti reegel, et erialaga tegeldud aeg on alati erialaste teadmistega võrdeline. Ma olen su nahateemalistest postitustest juba mitu kasulikku vihjet üles korjanud.

  Meeldib

  • Ma rullisin su lehekülge ülevalt alla ja tagasi mitu korda ja otsisin kohta, kus kommenteerida saaks. Ainult ilusaid sõnu, ausõna, aga ma enam ei mäleta, mis teemal.

   No ma seda rõõmu nahatöödest olen suht vähe näinud. Ma ei tea, kas Tiina annab meelega alguses asju, mida on jube keeruline teha ja erilisi saavutusmomente ei teki, või on asi lihtsalt selles, et algus ongi raske. Puiduklassis ma saan pidevalt kepselda, et jälle tuli kõik nii hästi välja.

   Meeldib

 11. Algus ongi raske nahatööga, nende proovitükkide kallal nikerdamine võib jah üsna nüriks minna pikapeale.

  Mul vedas ses mõttes, et läksin õppimata inimesena nahatöökotta tööle, seal oli paar nädalat käeharjutamist meistrite juhendamisel, ja siis anti juba lihtsamad tooted ette – märkmikukaante pealsed näiteks, sirgete lõikejoontega muster, pluss värvimine.
  Aga nahatöö tehnilisest poolest (toodete kokkupanek) ei teadnud ma suurt midagi, enne kui vabakutselisena tegutsema hakkasin. Nii et mitmest asjas oled sina tegelikult juba üsna kaugele jõudnud.

  Liked by 1 person

Kommenteerimine on suletud.