Kuidas liimida ehk vaja oleks 20 senti rööbast

Mina ei tea kuidas teiega, aga mina küll vanasti liimida ei osanud. Jah, liimipulgaga oskasin. Hea lihtne, ei määri kogu elamist kokku, aina tõmba lõdva randmega jooned paberile, pane teine paber peale, silu natuke edasi-tagasi ja ongi kinni. Mõne aja pärast võib lahti ka tulla, aga kes ikka liimipulgaga midagi jäävalt kinni tahab liimida. Kuid lisaks muudele teadmistele, olen ma Ametikoolis ka liimimise selgeks saanud ja tahan teilegi oma tarkuseivakesi jagada.

Meie oleme koolis naha liimimiseks kasutanud Moment-liimi, PVA-liimi ja kliistrit. Kirja said nad kuivamise kiiruse järjekorras. Liimimise kvaliteet on kõigil peaaegu samasugune, tehnoloogia peaaegu sama. Lisaks olen ka puidutöödes PVA-liimi kasutanud.

Kliistriga liimimisest ma pikalt kirjutama ei hakka, sest vaevalt, et see teid huvitab, kuid kui keegi soovib paberit või nahka liimida, tal on aega kuivamist oodata ja ta keemiat ei armasta, siis naha liimimiseks mõeldud kliister keedetakse kokku tavalisest nisujahust ja veest. Poolde klaasi vette läheb umbes 1 supilusikatäis nisujahu, segad ilusti ära (alguses väikese hulga veega) ja kuumutad keemiseni. Tuleb selline mögin nagu tapeediliim. Ma tegin seda endale kodus, et nahatehnikaid katsetada ja ülejäägiga liimisin kinni need tapeediservad, mis kahtlastel asjaoludel olid lahti tulnud. Mitu kuud tagasi liimisin, siiani on kinni.

Kuid tänapäevasemad vahendid on siiski PVA ja Moment-liim, mõlemad puhas keemia. Moment lisaks veel lõhnab ka uimastavalt. Kuid kuivab kiiresti. Millest mina vanasti aru ei saanud, oli nõue, et liimi tuleb panna õhukese kihina mõlemale liimitavale poolele. Ma panin ikka korralikult, surusin pooled kokku nii et lirtsus ja imestasin, et kus on probleem. Näiteks jalanõude taldade tagasi liimisel tuli tegevust pidevalt korrata. Nüüd sain lapse saapad korda ühe korraga.

Ei tohi palju liimi panna! Meil on koolis Moment-liimi laiali ajamiseks õhukesest plastikust lõigatud ribad. Paned liimi ühele poolele ja tõmbad ribaga õhukeseks kihiks. Sama teise poolega. Kiiret ei ole. Paar minutit võib see esimene pool vabalt oodata, kuni sa teise poole ka kenasti õhukese kihiga kaetud saad. Ja siis paned osad omavahel kenasti kokku. Midagi ei pressi enam vahedest välja ja teoreetiliselt pole Moment-liimiga ka vajadust asja pressi alla panekuks, sest ta kuivab paarikümne minutiga ära.

PVA-l ja momendil on kaks suurt vahet. PVA-liimiga liimitud asjad tuleb alati pressi alla panna. Ka siis kui puitu liimida. Meil on koolis puidupingid, kuhu vahele saab asju kinni keerata. Kuid nahatöös on hea, kui olemas sobiva suurusega raskused, mida asjadele peale tõsta. Jah, võib pitskruvidega laua külge ka panna, aga raskusega on mugavam. Vot ja siin ongi mul üks pisikene unistus. Ma tahaks endale 20 sentimeetrit raudteerööbast. See oleks täpselt mõnusa suuruse ja raskusega asi. Meil koolis on sarnased raskused. Mul kodus on ainult raamatud.

Kuid PVA-l on momendi ees veel üks eelis. Kui teha paberi või nahatööd, siis PVA on valget värvi ja kuivab läbipaistvaks, kuid erinevalt momendist, teeb ta asja ka kõvemaks. Mõnikord on hea, kui asjale lisandub natuke tugevust. Kuid näiteks puidu liimimisel sain ma teada, et kui puit pva-ga kokku möksida ja see ära kuivab, siis ei saa üldse aru, kuhu liimiplekid tulid. Kuid kui hiljem hakata seda puidust asja värviliseks peitsima, siis liimi peale värv ei jää. Ehk enne (vesialuselise peitsiga) peitsimist peab väga korralikult kõik üle lihvima ja liimiplekkidest vabanema. Aga suva jama, mis puiduga juhtub: puurid puidu pooleks, või tuleb tükk küljest ära – pva-d vahele, pressi vahele ja järgmine päev on kõik tipp-topp nagu poleks olnudki.

Kuid PVA-ga liimimiseks saab kasutada pintslit, sest PVA on vesialuseline ja pintsli saab veega puhtaks. Samuti tasub naha liimimisel hoida käepärast niisket salvrätikut, millega möödaläinud liimi kohe eemaldada saab. Puiduõpetaja soovitas pisikeste kohtade liimimiseks kasutada käepärast vahendit – sõrme.

Kuidas Moment-liimi plekkidest vabaneda, oli meie nahaõpetajal ka kaval toode. Nimelt kogub ta kokku kõik moment-liimituubide jäägid ja nendest jääkidest saab meisterdada kõvaks kuivanud liimi junnid, millega pärast saab nahalt moment-liimi plekke ära korjata. Siuke trikk!

pardid

Pildilolevatel partidel pole raudtee ja liimimisega mingit seost. Kuid loodetavasti tekkis teil nüüd meeletu tahtmine midagi korralikult kokku liimida. Nii Momenti kui PVA-d tasub osta ehituspoodidest, saab suuremaid koguseid ja odavamalt kui muudest poodidest.

9 comments

 1. Relevantne teema mu jaoks hetkel, kuna mul on kodus ainsa liimina olemas kunstripsmete paigalduseks mõeldud liim ja ma olen sellega muidki asju viimasel ajal liiminud, näiteks siidkangast puidu külge. Mõju on lühiajaline, seega peaks mingi muu liimi soetama, aga ma kardan, et ei PVA ega Moment pole siinkohal parimad valikud. Mis liime veel maailmas olemas on?

  Meeldib

  • Mul kodus täpselt need liimid ongi, lisaks liimipulk, mis on sobiv kiirelt paberi liimimiseks.

   Miks sulle pva või moment ei sobi? Muideks, ma küsisin oma nahaõpetajalt paljude hulgas popi liimipüstoli kohta ja ta arvas, et see ei ole hea, et pva või moment on paremad. Ma saan aru, et inimestele meeldib liimipüstol, et sellega saab väikese tupsuga väikeseid asju kuskile külge kinnitada, aga ma pole proovinud.

   Momendiga saab suht kõike liimida, aga temaga on jube lihtne terve ümbrus ja iseend ära möksida. PVA on hea kõikidele naturaalsetele materialidele, käed ja ümbruse saab kergelt veega ära puhastada.

   Meeldib

   • Kas need plekke ei jäta, ma väga ei tahaks liimiplekke naturaalsele siidile, see pole kuigi odav värk…

    Meeldib

    • ilmselt tuleks katsetada enne väiksema tükiga, et kuidas liimib ja kas plekke ära saab. õpetaja rääkis veel mingist kondiliimist ka, aga ma pole seda näinud ega kasutanud. tehtud ongi kondipurust, ehk siis täielik öko.

     Meeldib

    • Kondiliim on äge 😀 See haiseb ka väga meeldejäävalt. Ise ei ole keetnud, aga koolis oli kondiliimi pott maaliklassi aknalaual kõik aeg – sellega krunditi õlimaalialuseid pappe. Ja vanade köitmistehnikate juures kasutatakse kondiliimi (raamatploki selja liimimiseks) ning enne muude liimide tulekut kasutasid ka tislerid mööbli kokkupanekuks kondiliimi. Mõned restauraatorid eelistavad kondiliimi tänaseni PVA-le, sest PVAga liimitud mööblit on palju raskem parandamiseks koost lahti võtta. Tänapäevastest peentest poodidest võib leida ka jänesenahaliimi, mis pidi olema kvaliteetsem ja parem. Kas nad aga naturaalsiidi liimimiseks sobivad, ei ole kindel. Olen liiminud kangast küll, aga kalinguri, mis on immutatud ja millest liim selles mõttes läbi ei tule, et plekke jätaks.

     Meeldib

 2. Kui raudteerööbast ei leia, on tellised väga heaks abiks. Neid peaks olema rööbastest rohkem saadaval ja meie omala ajal kasutasime neid kooli töökojas palju. Sai vastavalt soovile raskust reguleerida.

  Kliister on võrreldes teiste liimidega hoopis erinevate omadustega. Minu ajal keedeti kliistrit rukkipüülist, aga ma usun, et ega nisujahukliister sellest palju erine. Kliistriga saab teha pikaajalist sättimist nõudvaid töid, näiteks nahavooli ja köitmist (kaante pappidele nahkade ümber panemist, nurgad jms), teised liimid kuivavad selle peene töö jaoks kaugelt liiga kiiresti, pealegi immutab kliister naha voolimise jaoks sobivalt niiskeks, aga ei PVA ega Moment seda ei tee. Aga lihtsamate liimimiste jaoks sobivad tõesti ka Moment ja PVA väga hästi. Mõne töö jaoks on Moment või PVA parem (käekotid näiteks), sest kliistriliim jääb igavesti vett kartma.

  Liked by 1 person

  • rööbas tundub nii stiilne võrreldes tellisega 😛

   me nüüd hakkame neid voolimise tehnikaid karpide peal rakendama, seepärast tuli koolis uuesti juttu ka kliistrist, ma arvasin, et mu lugejad, kes selliseid asju teha tahavad, teavad isegi ja vaevalt, et need kes ei tea, omal käel tegema hakkavad. karpide tegemisel me Moment-liimi enam ei kasuta.
   kusjuures meil oli mingi voolimise jaoks ka selline segu, kus kliistri sisse läks mingi osa pva-d, see oli vist topisvool.

   köitmist meil veel pole, aga varsti peaks see ka tulema.

   Liked by 2 people

Kommenteerimine on suletud.