Kumb kõrv on parem?

Inimesel on kaks sarnast külge, aga ta kasutab neid ebavõrdselt. Vasak pool ja parem pool, samasugused, aga ebavõrdsed. Nagu sugupooledki. Kui oled paremakäeline, on parem käsi tugevam ja osavam ja vasak saab enamuste tegevustega kehvemini hakkama. Täpsemate tegevustega jääb üldse jänni. Hantlitega vehkimine tõestab koheselt, et vasak käsi väsib kiiremini. Nõrk! Nagu mingi eit!

Jalgade kohta mäletan seda, et kui kunagi lapsena koolis tuli kergejõustikuga tegeleda, siis üks jalgadest oli tõukejalg ja teine hüppas niisama kaasa ja tekitas tuuletakistust. Nüüd ma hüppan nii nagu parasjagu pähe tuleb ja sisemas loodan, et mu mõlemad jalad on umbes sama tugevad-osavad, sest käimisel ja trepist ronimisel kasutan mõlemat võrdselt. Kindel ei ole, aga loodan.

Kuid eelmisel nädalal sain ma uue elamuse seoses kõrvadega. Kuidas teie telefoniga räägite? Mina olen paremakäeline ja tõstan telefoni parema kõrva juurde. Terve elu olen nii teinud. Kui käsi ära väsib, siis võtan telefoni vasakusse kätte, aga telefoni jätan ikka parema kõrva juurde. Eelmisel nädalal, kui lapsega telefoniga rääkisin, tuli ka sellest ülemaailmselt olulisest küsimusest juttu.

Mu laps on vasakukäeline, aga ta oskab paljusid asju ka parema käega teha. Nii on kujunenud, keegi pole midagi sundinud. No ja selgus, et kui tema vahetab telefoniga rääkides kätt, vahetab tema ka kõrva. Ma esiteks mõtlesin, et kuidas ma olen nii imelikult käsi ristanud ja miks ma ebaloomulikult käitun. Kuid ma olen alati arvanud, et ma vist ei oska vasaku kõrvaga telefoni kuulata.

Võtsin lapsega kõne ajal julguse kokku ja panin telefoni vasaku kõrva juurde ja silmad lõid särama. (Blondiini test, haahaa!) Loomulikult ma kuulsin telefoni normaalselt. Aga tunne oli, nagu ma teeksin midagi täiesti uut ja põnevat. Jummel, kui vähe on ikka vanainimesele vaja, et elevust lakke tõsta. Kuid kuna me käed olid juba väsinud, siis pikalt ma uut tunnet proovida ei saanudki.

Täna helistas ema ja mulle meenus, et ma võiksin veel vasaku kõrvaga telefoni kuulamist proovida. Ja jälle oli vahva! Kuid lisaks tundus, et ma kuulen vasaku kõrvaga paremini kui paremaga. Huvitav, kas eluaegne parema kõrvaga telefoni kuulamine on kuulmisele halvasti mõjunud? Või ongi parem kõrv loomulikult pisut nõrgem? Huvitav. Igatahes kavatsen ma tulevikus veelgi endale elevust pakkuda ja vasaku kõrvaga telefoni kuulata. Kuidas teie telefoniga räägite ja kuulate? Eriti siis kui käsi ära väsib.

korv

Postituse illustratsiooniks tegin oma paremast kõrvast värske foto ka. Vasak on enam-vähem samasugune. Mul on kael pestud, aga telefonis mingi ilusaks tegemiseks programm tegi hoopis koledaks.

Advertisements

11 comments

 1. Olen sünnipärane paremakäeline, aga vasak käsi on samuti täitsa osav, hädapärast saab ka kirjutamisega hakkama. Tõukejalg on vasak. Juhtsilm on vasak, samas parem silm näeb selgemini. Telefoni hoian vasaku käega vasaku kõrva ääres. Vasak kõrv kuuleb ka pireke paremini, olgugi, et teda pidevalt telefoniga tuimestatud on. Silma oskan teha ainult parema silmaga, vasak eraldi ei pilgu.

  Meeldib

  • Ma silma oskan teha mõlema silmaga, aga ma oskan tõsta ainult vasakut kulmu, paremat mitte. Aga misasi on juhtsilm, eriti kui teine näeb paremini?

   Meeldib

   • Juhtsilm on see silm, mille pilt saab ajus eelise. Näiteks sihid relvaga, ühte silma kinni ei pigista ja vaatad mõlemaga. Kumma silma ajju saadetud pilt saab sihtimisel määravaks? Proovida saab ka nii, et tõstad käe sirgelt enda ette, sõrm püsti. Vaatad (mitte pingsalt, lihtsalt tavaliselt) sõrme suunas ja muuseas paned tähele, mille juures sõrm on (kaugemalt paistev riiuliserv või pilt vms). Siis pigistad parema silma kinni, siis vasaku. Sõrm osutab ühe silmaga vaadates teise kohta. Millise silmaga vaadates on taust sama koha peal kui kahe silmaga vaadates, ongi juhtsilm. Mõnikord nimetatakse juhtsilmaks ka seda, millega sa vaatad, kui on vaja ühe silmaga vaadata (st teise pigistad automaatselt kinni). Kumma silmaga sa mikroskoopi vaatad, kui sellel on üks okulaar? Kumma silmaga sa tahaksid sihtida, kui püstol on käes?

    Mul on kehapooled peaaegu võrdsed. Paremakäeline olen ja peenmotoorika on paremal käel parem. Aga olen proovinud ka vibu lasta vasakut pidi ja polnud väga viga (ainult algul oli imelik tunne, nagu ei oleks kunagi vibu lasknud). Püstoliga olen ka võimeline suhteliselt kiiresti ümber õppima – teen täiesti teadlikult mõlemat pidi trenni. Ja ka teiste tööriistadega – hari, reha, labidas – püüan aeg-ajalt vasakut pidi tööd teha, et mõlemad kehapooled võrdsemad oleksid. Hundiratast suudan ka mõlemat pidi teha, üle vasaku käe tuleb ludinal, üle parema kehvemini, aga saan hakkama. Telefoni hoian selles käes, mis vaba juhtub olema, ma arvan, et üsna võrdselt mõlemal pool.

    Muuseas – mitte ainult kõrvad ei pruugi erinevalt kuulda – ka silmad võivad erinevalt näha. Ja mitte ainult udusemalt, vaid ka värvitooni mõttes. Sellele võib pihta saada, kui kordamööda silmi pilgutad (nagu eelpool kirjeldatud juhtsilma leidmise harjutuses) ja kaugem taust on näiteks hallikas vms heledam neutraalsem toon. Mul näeb parem silm enamasti natuke külmemates toonides, kui vasak.

    Liked by 1 person

    • Mul on silmadega konkreetne värk – mu parem silm otsustas ilmselt juba sündides, et tema ei viitsi vaadata, ehk ma näen temaga küll, aga päris kehvasti. tundub, nagu nüüd oleks ta natuke rohkem nägema hakanud, kuna vasak enam ka perfektselt ei viitsi.
     Ma püssi lasen suht imelikult. revolvri-püstoliga ei ole erilist vahet, sest pisike. kooli ajal ma ei mäleta, kuidas ma kohustuslikku pika püssiga lasin, aga paar aastat tagasi proovisin pika laserpüssiga ja siis need organiseerijad imestasid, nimelt panen kaba vasakule õlale, sest sealpool silm näeb ja siis parema käega sihin ja lasen. Niimoodi risti, umbes nagu telefoniga. Kusjuures – lasen keskmisest inimesest täpsemini. Mu erineva tugevusega silmad ei ole mulle kunagi kauguse arvestamise probleeme tekitanud, endale üllatuseks sain teada, et ma näen täpsemalt, kui joon on viltu, kui mu kunstiharidusega nahaõpetaja.

     Meeldib

 2. Ma olen paremakäeline ja vasaku käega suhteliselt koba, aga parema jala peal piruetti teha ma küll ei suuda, vasaku peal on OK ja suudan heal päeval ka topeltpiruetiga hakkama saada. Üldse paremal jalal mistahes pöördeid teha ma ei oska.

  Meeldib

  • Nojah, mul pole aimugi milliseid vigureid tantsijad jalgadega teevad ja nii ma ei teagi. Peaks vist juutuubist piruetti vaatama, saan teada, kas ma oskan ja kummaga.

   Meeldib

 3. Huvitav tähalapanek. Ma kasutan mōlemat kõrva telefoni jaoks, kuid kōige parem on valjuhääldi peale panna telefon, kui üksi olen ja mitte kōrva juures hoida 🙂

  Meeldib

  • Ma panen valjuhääldi peale telefoni siis, kui ema tahab pikalt lobiseda ja mul on midagi pooleli, mida ma kätega teha tahan. Mõnikord mulle tundub, nagu kõlariga oleks ebaviisakas.

   Meeldib

 4. olen paremakäeline. telefon on vasakus käes ja vasaku kõrva ääres – samal ajal saab ju parema käega teha midaiganes. ja valjuhääldiga telefonitsi rääkida on ebamugav – mu meelest ma siis ei kuule üldse eriti 😀
  praegu testides on juhtsilmaks vasak silm.
  kui lapsed tited olid, siis olid nemad süles ikka vasakul puusal, et siis parem käsi oli vaba kõikideks muudeks toimetusteks.

  Meeldib

  • ma õppisin lapse kandmise mõlema puusa peal ära, kuna üks väsis ära. praegu kui mõtlen, et kumba pidi võtaks, siis vist pigem vasaku, eks see sama asi, et parema käega vaja muid asju teha.

   Meeldib

 5. Olen paremakäeline aga räägin telefoniga üldjuhul vasaku kõrvaga.
  Viimasel ajal vahetan kõne ajal vähemalt 5 korda kõrva.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.