Kuidas toote materjali kohta mulli ajada

Mäletate, detsembris ma kirjutasin Craftory näitel, kuidas nahast toodete valmistamiseks kasutatud materjali kohta klientidele suurt ja ümmargust mulli ajada. Nüüd ma leidsin Marimelli blogist, et tema teeb koostööd nahktoodete firma von Baeriga ja nende materjalitutvustus on võrreldes Craftoriga palju hullem. Sorry, Craftory, ma oleksin võinud ju kohe leida kellegi, kelle mull on hoopis suurem. Von Baeri tüübid ei tea naturaalnahast üldse mittemidagi või kasutavad teksti jaoks tõlki, kes ei tea ja isegi eesti keelt ei oska.

Vahepala. Ma nüüd viitasin reklaampostitusele, mis on ülirumal, sest mina ju tasuta asju ei saa ja marimelliga ma ka mingit asja ei aja, aga mul on plaanis ainult inimestele naturaalnahast (natuke kunstnahast ka) rääkida, et neile suvalist udu ei aetaks. Et las see link olla, äkki tahate uduajamise teksti näha.

Alustame kohe kõige olulisemast, sellest, mida Craftory teadis.  Laias laastus jagunevad naturaalnahad kaheks: taimpark- ja kroomnahk. Craftory ütles kohe, et temal on taimpark, von Baer ajab hülgemöla cocacola retsepti kohta, ilmselt on tegemist kroompargiga, aga kuna nad seda kiivalt varjavad, siis äkki on hoopis Hiinas tehtud kunstnahk. Üldjuhul kasutatakse taimparki sellepärast, et teda on hea töödelda (mustreid jms joonistada), kuna ta pind ei ole tugevaks töödeldud ja ta muudab ajaga välimust, kroompargist on hea teha asju, mis võiks oma välimuse pikalt säilitada ka aktiivsel kasutamisel. Vaadates von Baeri tooteid, siis tema kindlasti ei kasuta taimparki, loodetavasti on tegemist kroomnahaga.

Kuid naturaalnaha puhul on ka väga oluline, kelle seljast too nahk on kooritud. Von baer räägib perefirmadest ja premiumnahast, aga mitte sellest, kelle nahk ja millisest riigist nad selle naha ostsid. Eestis tegeleb hetkel suurimas mahus naha parkimisega Jõgeva nahavabrik, mille tooted on eesti nahktoodete tegijate jaoks kallivõitu ja nad ostavad Poolast, Itaaliast, Hiinast jm.

Kõige kvaliteetsem nahk tuleb veise seljast, mida noorem loom, seda siledam ja kvaliteetsem nahk. Kuid too kott, mida marimell reklaamib, ei paista väga siledast nahast. See võib olla näiteks siga, aga ei pruugi, lammas on nii lihtsa koti jaoks liiga õrn ja pirtsakas. Ma ei ole kunagi näinud hobuse või koera nahka. Koera seljast vast nii suurt tükki ei saa, aga hobuselt küll. Kõige odavamaid nahku saab ilmselt Hiinast, nagu ka muid odavaid asju. Kusjuures hiinlased on üliosavad. Kohe räägin kuidas.

naturaalne-ehtne-nahk-kunstnahk

Ülevaloleva pildi võtsin vonbaeri lehelt ja seal on jutt, milline vahe on kunstnahal ja naturaalnahal. Ka see jutt ei ole eriti asjatundlik ja foto ei tähenda mitte midagi, sest pinda saab igasugusel nahal igasuguseks töödelda. Tänapäeval tehakse kunstnahku erinevatest materjalidest, mitte ainult naftast. Mida kujutab endast vegannahk, saate lugeda vegan leheküljel. Kunstnahka saab teha taimsetest materjalidest ja väga eetiliselt ja ökolt. Kuid lisaks naftale ja taimedele, saab teha nahka – trummipõrin – nahast ja vot selle naha äratundmine on juba tõeline raskustükk. Nahast tehtud nahk tehakse nahajääkidest, mis on hästi peenikeseks tehtud, liimiga segatud ja pealt ja alt nahasarnaseks töödeldud, aga vastupidavus on sama kui kunstnahal ehk kehvem kui naturaalnahal. Kuigi ka sõnakõlks “naturaalnahk” ei tähenda automaatselt vastupidavust, kui “meister” on lollipoolne. Ehk vonbaer ei räägi kelle nahk ja millisest riigist, mis on kahtlane.

Ja viimane imelik jutt vonbaeri lehel räägib genuinest, premiumist ja tavalisest pärisnahast ja kuidas nende premimum on üle prahi. Peale looma liigi ja parkimise viisi saab nahka veel jaotada ka selle järgi, kas nahal on nahapind alles või mida pinnaga on tehtud. Kõik vast teavad, et on olemas seemisnahk, veluur ja nubuknahk, et need on karvase pinnaga kaunid nahad, millest saab teha erinevaid tooteid. Tooted on erilised ja mõni kord kallimadki kui tavalisesest sileda pinnaga naturaalnahast. Ma ei hakka nende liikide erinevusi selgitama, kuid veel on olemas naturaalnahk, mille nime mina polnud varem kuulnud – laustveluur. See on naturaalnahk, millel on eemaldatud peamine pind täielikult (ja kasutatud ilmselt tavalise kroomnahana). Seda materjali ei reklaami kunagi keegi kui oma toote pealismaterjali (kuna ta on mõeldud voodriks) aga pealismaterjalina kasutatakse seda ülitihti, kuna asjatundmatule silmale ta sarnaneb seemisnahale. Näiteks ostsin ma kaltsukast naiste nahktagi, toodetud H ja M-s ja see oli tehtud sellest materjalist. Mina ei tea, kuidas tolle jaki ostnud inimene vihmaga õues käis, ilmselt läbimärjana. Mina kasutan seda nahka taaskasutusena  karpide tegemiseks.

Kõike nahast ma siia postitusesse ka kokku kirjutada ei jõudnud, aga ma loodan, et järgmine kord te vähemalt teate, mida võiks küsida, kui keegi nahktoodete müüja teile nahast mulli hakkab kokku puhuma.

Advertisements

7 comments

  • Probleem ongi selles, et nad ei ütle mitte midagi, miks siis üldse mingit jama ajada ja endast rumalat muljet jätta? ma võin arvata, et nahk, mida nad kasutavad, võib olla vabalt hoopis kunstnahk, kuna nad ei tee vahet ja ka ei ütle, kust nad selle naha said. Ma ei tea, kas naturaalnahast tehtud asju kasutavat eestlast häiriks, kui ta kott oleks tehtud koera- või hobusenahast?

   Meeldib

   • Kliki kodukal mõne toote peale ja info olemas, mis looma nahast tehtud.
    Üldiselt pole seal lehel ju õppematerjal, st see ei peagi olema nii peensusteni täpne. Milleks rääkida nubukist, kui nad seda ei kasuta? Oma “premium” jmt mõisted seletasid igatahes lahti. Sinu kirjutatud jutt on ka superpõnev, aga vB kotti ostes ei ole mul seda vaja nii täpselt vaja teada. Kui huvitab, loen mujalt juurde.
    Kui terminid pole täpsed, on muidugi tobe, aga kirjuta neile ja ütle, kuidas õigem on.

    Meeldib

    • Käisin nüüd ja klikkisin, on jah loom kirjas – pühvel. Nende leheküljele oleks hädasti keeletoimetajat vaja, ma arvan, et nad võiksid selle teenuse osta, mina tasuta keeletoimetust küll ei paku. Päris hirmutav on selline lause: “Mustast voodrist sisemus.” Ma ikka loodaks, et poest saab puhta voodriga koti.

     Meeldib

 1. Eesti firma Mokoko nahast tooted on ka naturaalsest taimpargitud nahast ja mul tekib küsimus kas nt nende poolt valmistatud käepaelaga on sama lugu, et plekid peal varsti? samas eesti tegijad ei saa ju olla kari rumalaid, kes siin omal väiksel turul mõne aasta möödudes kõik oma kliendid kaotavad, sest plekid ja kole ja nii ei saa. Käepaelad on ju kogu aeg ka muude asjadega kontaktis, kas neid siis ei saagi muust kui keemiliselt töödeldud nahast teha? https://mokokolabs.com/est/products/significant-other-bracelet/natural/
  kommenteerin siis peamiselt su taimpargitud naturaalnaha postitust.

  Meeldib

  • Vaatasin nende lehele, seal on kirjas nii: “tasub silmas pidada, et taimpargitud nahk on valgus- ja niiskustundlik, eriti heledad ja kirkad toonid. seetõttu tasub taimpargitud nahast tooteid hoida eemal otsesest valguskiirgusest (vaateaknad) ja aeg-ajalt kasutada käekottide puhul vetthülgavat spreid vihmapiiskade kaitseks. kasutuse käigus tekkinud kraapse ja veepritsmeid saab ühtlustada kasutades nahktoodete hooldusvahendit.”

   Ehk nad on sellest oma leheküljel kirjutanud ka. Kuid alati ei ole see kole, kui taimpargitud nahk ajaga tumedamaks muutub, paljudele see isegi meeldib, nagu tuli juttu ka tolles eelmises nahapostituses, kus ma taimpargist kirjutasin. Ma tahaks uskuda, et eesti tegijad ei olegi rumalad, kuid nad võiksid oma kliente igaks juhuks ostmisel informeerida, sest kõigile tõesti ei meeldi, kui asja välimus muutub.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.