Nii õnnelik, kui lõpuks koju jõuad

Ei kujutagi ette, kui paljud mu lugejatest tahaksid lugeda tootetutvustust. Ei usu, et neid liiast palju oleks. Kuid kuna Marge küsis, siis ma kirjutan oma uutest kingadest ja kõigest, mis mul nendega seoses juhtus. Pealkiri annab aimu viimasest kogemusest.

Kõik sai alguse EBA Vaba Lava üritusel, kus mulle anti kõikidest kõige suurem kinkekott, mille peale oli kirjutatud “Uncle Paul” ja mille ma Anu Saagimi õhutusel avasin. Kes Õhtulehe videot  vaatas või ise kohal käis, teavad, et seal peitus paar viisakaid kingi, mis numbri järgi mulle jalga ei mahtunud. Ma isegi ei proovinud. 38-t kandsin ma viimati enne rasedaks jäämist. Pärast venisid jalad 40-ni välja. Juhtub. Olgu te hoiatatud, kes te sünnitanud ei ole. Kuna ma veel suuremaid jalgu ei soovinud, siis ma rohkem lapsi valmis ei nikerdanud. Kuid õnneks oli kingakarbis kiri, et võtku ma noid kui näidiseid ja tulgu ma ja vahetagu endale sobivamate vastu, kui soov tekib.

Enne helistamist vaatasin netist järgi, mida Uncle Paul pakub. Nad müüvad osta.ee-s. Kuskil oli märkus, et jalanõud võivad numbrist väiksemaks osutuda, aga võimalik, et ma lugesin valesti, sest nii see pole. Kõllasin antud mobiilinumbril, millele vastas mees nimega Paul ja me leppisime kokku, et teisipäeva pärastlõunal lähen ja vaatan üle, mida ta mule asenduseks pakub. Tema pood või ladu või ilma poelitsentsita ladu asub Järve keskusest nõks edasi, bensuka taga Weekendi poe majas. Ukse peal silti ega lahtioleku aegu pole, seepärast ma oletan toda litsentsiasja. Aga mees oli ise kohal. Seline:

opaul

Ta nimi ongi Paul ja ta tegi endale rasketel aegadel oma jalanõufirma, end ingliskeelseks onuks kutsudes. Muidugi pidin ma talle miljon küsimust esitama, sest uudishimu on nii minulik. Alguses ta ütles, et tema ise disainib neid kingi. Kui ma hiljem täpsustada üritasin ja talle rääkisin, et õpin nahktoodete tegemist ja mu õpetaja oli kunagi Kommunaaris kunstnik, võttis ta kuraaži pisut vähemaks ja selgitas, et ta siiski valib etteantud mudelite hulgast, mitte ei disaini ise. Nii ma arvasingi – kunstniku tunneb välimuse järgi ära, nagu ka ärimehe või käsitöölise või mõne teise ameti esindaja, mis teatud isikuomadusi nõuab.

Küsisin, et kus neid jalanõusid toodeti. Ta ütles, et Kaug-Idas. Ma tegin suured silmad ja pakkusin mõningaid riike sinna kanti. Ta mõistis, et ma ei karda teema “geograafia” küsimusi ja ütles ise, et Hiinas. Aa, miks kohe ei võinud öelda? (Seda ma ei öelnud). Kõik ju ometigi teavad, et enamus nii odavatest kui ülikallitest kaubamärkidest toodetakse Hiinas. Või kõik ei tea? Et blondiinid arvavad, et Hiinast saab ainult prahti? Igatahes valisin ma samade mudelite hulgast välja paari, mille värvideks on punane ja sinine. Või lilla. Igatahes on mul täpselt seda lillat värvi jakk ka ja koos siniste teksadega näen ma nüüd üli trenditundlik välja. Valik naistele oli selline:

kingad

Too kõige parempoolne oli minu eelistus. Kui ma selle välja ütlesin, ütles Paul, et see on ka tema lemmik. Ma imestasin, et tõesti või. Hiljem koju minnes meenus, et kui ma noorem olin, siis ma enamasti ei saanud aru, kui inimesed mulle valetasid, aga ma suutsin valetamist hiljem tuvastada, kui miski mind väga imestama oli pannud. Ma ei tea, kas Pauliga oli sama lugu, kuid müüginõksuna toimib ostjaga sama meelt olemine väga hästi. Mitte et ma oleksin pidanud nende kingade eest raha välja käima. Ma ei tea, mis lepe Paulil Marimelliga oli, kuid ma millegipärast ei usu, et Paul siia lugema satub. Seepärast ma nii siiralt meie kohtingust patrangi. Muidu ma aint kiidaks ja imetleks ja kopiks nende kodulehelt tekste, nagu rahablogijatel kombeks. Sellise postituse peale ei tule mulle keegi tasulisi diile pakkuma. Vist. Ma ei tea. Aga mul on veel plaanis midagi öelda.

Igatahes sain ma endale väga korralikud kingad. Ja ma just olin mõelnud, et sügiste vihmade ajaks oleks korralikke jalanõusid vaja. Algselt planeerisin, et peaks uuesti Tartusse minema. Me käisime grupiga kooliekskursioonil jalanõuvabrikus Samel Tartus Kastani tänaval ja neil olid väga vahvad jalanõud, mida nad ainult oma poes müüvad. Rääkisin sellest Paulile ka. Nende hinnaklass on umbes sarnane – alla saja eurtsi korralike nahast kingade eest.

Need minu onupaulikad on Ostas praegu 65 eurtsi, nende oma lehel FB-s 95. Tundub, et väga korralikult valmistatud jalanõud, sees on ka nahkvooder. Õmblused paistavad viisakad. Ma ei tea, kaua see põhi nii kaunilt värviline püsib. Paul rääkis, et kaupsis müüakse spets kustukummi, millega kummist taldu puhtaks saab.

Kuid nüüd tuleme tagasi pealkirja juurde. Ma otsustasin omi uusi kingi proovida. Ma teadsin küll, et uus jalanõu peaaegu alati hakkab hõõruma, aga naiivselt ei võtnud ühtegi abinõud tarvitusele. Käisin ühe-tunnisel tretil Maximasse, mille tulemuseks oli mõlema jala kanna vesivillid. Esimesena tekkis umbes 10 minuti kõndimisega vasakule ja natuke hiljem parema jala kannale. Need kingad on küll kaunid, aga ka piisavalt tugevad – ikkagi kahekordne nahk. Ja kui kõndida, siis isegi õige numbriga jalanõu kanna pealt liigub. Peaks vist haamri võtma ja tagumise osa natuke pehmemaks peksma. Eks ma hiljem peksa.

Muideks – nende täpselt parajate jalanõude number ei ole 40, vaid hoopis 39. Vaat kus lops! 39 numbrit pole ma küll ammu kandnud, pigem on mõned jalanõud 41 olnud. Kuid oma tunniselt Maxima tretilt lõpuks koju jõudes olin ma superõnnelik, et sain uued kingad jalast võtta ja vabalt valust halada. Tänaval kõnnid ju igal sammul põrguvalu tundes näoga, nagu kõik oleks hästi. No tegelikult mul ongi kõik hästi, vesivillid mu tuju küll rikkuda ei suuda ja onu Paul oli numpsi – ta andis mulle lisaks punastele paeltele ka sinised lisaks!

Advertisements

14 comments

 1. Korra olen Pauli kinga proovinud ja nii kõva ja ebamugav oli, et imestasin suure kaarega, miks neist “hiinakatest” õhinaga räägitakse ja kõva promo tehakse. Seepärast tehaksegi, et muidu need ei müüks. Mingi suva vend ärib kuskil garaažis värvilisi hiinakaid, tõesti väga trenditundlik 😀

  Meeldib

  • Ilmselt siis pole sinu stiil. Ma olen endale varem nahast meestekingi ostnud, sest naistele üldjuhul madalaid selliseid kingi meil müügil ei ole. Ja värvilisi ka mitte, eesti tarbija on aastaid väga konservatiivne olnud. Mulle kontsaga jalanõud ei meeldi. Minu kogemuse järgi on need mu uued kingad kõvaduselt samasugused nagu tüüpilised nahast voodriga kingad.

   Meeldib

 2. Täpselt samamoodi hõõruvad mu kannad katki kallid Vagabondi pruunid kingad, sama madalad ja sama stiiliga. Vajavad pehmendamist ja korralikku sissekäimist 🙂 Seega vahet pole kas kallim, odavam või misiganes Hiinakas 🙂 Kõigil juhtub.

  Meeldib

 3. Ägedad tartubotase tallad on kingadele alla keevitatud, hiinlased ikka ristavad igasugu pealseid ja taldu mida kätte saavad, normaalse kingatallaga on sellised alis mingi 10$, trendikingad stiilipidudele, kuskile ilusa klepsu alla on väikselt kirjutatud, et niiskust ei kannata. 🙂 )

  Meeldib

 4. Jee ma hankisin uudishimust alist LEE texased neile oli selgelt kirjutatud, no water clean ja teisi arusaamatuid ähvardusi, ma dispuutisin, et kus jäid minu päris LEEd, pika vaidlemise peale sai ali aru ja andis alla, maksis raha tagasi. Hiinlase LEEd ootavad nüüd mitmendat suve oma suvist kuiva hetke. 🙂

  Meeldib

 5. Muide..avastasin, et Samelini jalanóusid müüakse Tallinn Designhouses (Rotermannis). Nii palju siis “ainult Tartus”..valetasid rsk 😀 Designhouse’i instas juba vähemalt aprillist postitused nende jalanóude kohta (ekskursioon oli mais)

  Meeldib

  • Lugesin nüüd. Et üritus toimus Salmes? Samas tore, et ta ei kirjutanud, et ta tunneb mind, kõik muu on suht savi ju, ma ei kirjutanud midagi Anu autfitist.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.