Kuidas teisi edukalt alandada

Eelviimases posituses ma kirjutasin, kuidas ma tahaks olla hea inimene. Noh selline, kes paljudele meeldib ja et kõik igatseksid minuga uuesti kohtuda. Ma kujutan ette, et enamus inimesi tahaksid head olla ja paljud usuvad, et nad ongi. Kindlasti on olemas täiskasvanud inimesi, kes meelega teistele haiget teevad, aga ma pigem usun, et enamus inimesi teeb kogemata. Noh umbes nii, et ma olen nii hea inimene, ütlen teistele tõe otse välja, ei valeta ega keeruta, aga nemad ei taha mind kuulata. Solvuvad. Nemad tahavad, et ma oleks halb inimene ja hoiaks oma suu kinni või valetaks. Ainult halvad inimesed valetavad.

Või teine näide. Hea inimene arvab, et kui ma tean midagi head ja kasulikku, pean seda teistele rääkima, aga teised on nii rumalad ja kui neile noid olulisi õpetusi rääkida, põhjalikult seletada, kuidas asju peaks õigesti tegema, siis nad saavad minu peale pahaseks ja üldse ei taha kuulata ega teha nii, nagu õigem oleks. Mina olen hea ja tahan aidata, nemad ei taha kuulata.

Nüüd ma leidsin “Enesemuutmise kunstist” ühe lehekülje, kus kirjeldatakse, kuidas käib teise inimese alandamine. Alandamine on tegevus, kus ühe inimese ego saab toitu ja teise inimese ego kistakse alla. Me teame, et sotsiopaadid on inimesed, kes tunnevad end hästi, kui saavad teist inimest alandada. Kuid mõista, kui palju meis enestes on sotsiopaati, tundub keeruline. Nüüd oli raamatus täpselt kirjas, kuidas teise inimese enesehinnangut alla tõmmata. Sõnade ja liigutustega. Panen punkthaaval otse raamatust siia kirja.

 1. Süüdistamine
 2. Ähvardamine
 3. Käsutamine
 4. Näitad välja, et ei usu teda
 5. Segad ta jutule vahele
 6. Vaidlemine
 7. Enda peale surumine
 8. Enda kiitmine
 9. Väljanäitamine, et sul on temaga igav või halb koos olla

Päris nummi nimekiri, kas pole? Ma saan siit küll päris mitu punkti kirja ja kõik lähevad sinna teemasse, et oi, ma olen aus või, et ma pean oma suurt teadmist ikka jagama. Ja ma kuidagi ei tahaks uskuda, et ma olen sotsiopaat. Ma täiega tahaks loota, et ma olen hea inimene, ega tallu teiste inimeste enesehinnangul. Aga, näe mis selgus. Nimekirja lõpus oli veel ka see õpetus, et kui sa oled hea inimene, aga pead ikkagi “Ei” ütlema, siis tuleks seda tehes vabandada ja tänada teist selle eest, millele sa “ei” pidid vastama.

seened

Nii hirmsa avastuse peale oskan ma siia ainult seenepildi panna ja lubada, et ma kohe hakkan päriselt heaks, või ma vähemalt püüan. Poleks uskunudki, et halb olemine on nii kerge, onju?

11 comments

 1. Meis kõigis on killuke sotsiopaati. No ja kui juba jutuks tuli, siis ma tahan praegu natuke targutada (mis sest, et sa küsinud pole) ja hakkan kohe su postitust parandama ja ütlen, et viimane ei ole mitte seenepilt, vaid samblikupilt. Pildil on karik-porosamblik. Mööndustega võib ju öelda, et samblikud on sümbiootilised organismid ja koosnevad seenest ning vetikast. Mis seeneliik ja mis vetikaliik moodustavad karik-porosambliku, ma siiski praegu äkki leida ei suutnud.

  Muidu postitus on hea ja asjakohane, käisin eile külas ja mind võeti vastu punktidega 1, 3, 4, 6 ja 7. Kui sealt koju sain, imestasin tükk aega, miks mul nii halb tuju on. Nüüd siit loen ja pilt on kohe selge. Seal on küll põhjus teada – pererahvas on ületöötanud, väsinud ja tervisehädad pole ka puudu. Nad lihtsalt ei jaksa ennast enam hästi kontrollida ja püüavad oma kehva enesetunnet kuidagimoodigi tõsta. Kahjuks teevad nad seda minu arvelt.

  Meeldib

  • Ma oleks võinud küsida jah, aga ma olin suht kindel, et meil on eestis sambla- ja seenetundjatega halvasti ja et nad siia satuksid, ma üldse ei uskunud. Ehk suur tänu!

   Meeldib

  • ära nüüd südamesse võta, laste kasvatamine ongi jube keeruline ja sama palju kasvatad ennast ka. peaasi, et nad tunneksid, et sa armastad neid, altruistlikult armastad, see võiks enamuse vigasid korvata 🙂

   Meeldib

  • jah, ikka. väga tavaline on oodata, et kui kedagi armastad, saad ka midagi vastu. näiteks täiskasvanud inimeste vahel oodatakse, et teine armastaks vastu ja seda ka igat moodi välja näitaks ja kinnitaks. ühepoolset armastust peetakse tähtsusetuks.

   Meeldib

 2. Mina saan aru kui, kui inimest alandatakse, siis ta saab aru saada sellest kui see on toimunud, või eeldusel tuleb kõike vältida.
  Näed neiud võivad dildod osta, hasartmängud toetavad inimkehade vahelist seksivaba elu ehk ütle pornole ja. :)))

  Meeldib

 3. Ma üldiselt ei kasuta ühtki neist väljatoodud suhtlusviisidest, aga mul see küsimus tekkis küll, et kui professionaalses keskkonnas (loe: tööl) kasutada käsutamist, siis kas on ikka tegemist teise poole alandamisega?

  Või mis üldse on käsutamine? Kui ma ütlen inimesele lihtsalt, väga konkreetselt väheste sõnadega “tee see asi ära selleks-ja-selleks ajaks”, siis kas see on käsutamine? Käskiv kõneviis küll, aga ?

  Meeldib

  • Jah, töö tingimustes on välja kujunenud, et ülemus käsutab alluvaid. Mulle ei meeldi kedagi käsutada ja seepärast ma ka ülemuseks ei sobi. Ja ma olin ka päris kehv alluv, kuna mulle ei meeldi et keegi mind käsutab, seepärast mulle meeldibki kodus üksi töötata. Mu kliendid ei jaga mulle korraldusi-käsklusi, vaid annavad töö ja ma ütlen neile milliseks ajaks ma valmis saan.
   Tegelikult on ka töökohtades igal inimesel omad tööülesanded (ametikirjeldus) ja ideaalis peaks inimesed neid täitma ilma, et keegi neile seda ütleks. Ülemuseks saadaksegi tihtipeale põhjusel, et täiega meeldib käsutada.

   Meeldib

 4. Tavaliselt on nii, et lapsi käsutatakse. Lasteaia ülemusteks saavad need kel meeldib käsutada.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.