Kuidas voodis on mõnus

Seoses ilmade jahenemisega on inimesed hakanud voodielust kirjutama. Võimalik, et süüdi on hoopis firmad, kes blogijatele asju jaotavad ja neid kirjutama sunnivad. Mina firmadelt asju ei luni. Mina teen ise. Ja uskuge – voodi on mu lemmikkoht ja ma tean, kuidas seal olemine eriti mõnusaks teha. Kuigi, kui ma järele mõtlen, siis olen elus ikka väga imelikke voodiotsuseid teinud.

Ma olen vabalt pool oma elust maha maganud. Mulle meeldib magada ja miski ei takista mind nii kaua voodis aelemast, kuni und jätkub. Ma natuke saan aru inimestest, kel tekivad süümekad, kui nad, enda arvates, liiga kaua on maganud ja siis nad põevad, et magamise asemel oleks nad võinud ringi toimetada. Nende inimeste arvates olen ma maailma kõige laisem inimene, sest enamuse ajast ei tee ma mitte midagi asjalikku, vaid tegelen ainult enda lõbustamisega – istun netis, vahin filme, söön. Enda lõbustamine passiivses vormis. Mõnikord teen tööd ka, aga sügisel on jube vähe tööd.

Näitena võiks tuua viimase nädala. Ok, ma olen nädal aega haige olnud ja inimestel lööb külmetus välja nende kõige nõrgemasse kohta. Mul on suu ja ninaga suhe positiivne, mul lõi külmetus välja selga ja muutis mind paariks päevaks liikumisvõimetuks. Aga ma ei liiguta end sugugi rohkem ka siis, kui mul pole valus. Ma ei ole sel nädalal päriselt kohanud ühtegi inimest, kui apteeker välja arvata. Ma ei viitsi ise ka kedagi paluda, et saame kokku ja tundub, et keegi teine viitsib seda veel vähem. Tavaliselt avastavad mu sõbrad ühel ja samal päeval, et tahaks minuga kokku saada, vot see on halb. Kuid ma olen nüüd rohkem bloginud, kuna kirjutamine on hea meelelahutus.

Kuid ma tahtsin ju hoopis voodist rääkida. Ma olen varem ka kirjutanud kuidas teha tekikotti, millega on rohkem rõõmu. Kuid too fliisist tekikott oli suvel liiga palav ja ma pidin uue õmblema. Puuvillase, mis suvel hingaks. Ise õmblema, sest mul oli mitu soovi, mida masstoodang ei rahulda. Ma tahtsin, et mu tekikott oleks korraga nii hele kui tume ja lilleline ja geomeetrilise mustriga. Pealt hele ja alt tumedam ja tumedam pool peab tulema näo poolt üle serva. Ja hele ei tohi valge olla, sest mul pole valgeid asju ja ma ei pese pesumasinas neid eraldi. Kuid tume peab serv olema kahel põhjusel: nii on ilus ja  hele näopoolne serv kasutamisel määrdub ega lähegi enam päris valgeks tagasi. Ja ma leidsingi täpselt kaks kangast, mis mu vajaduse rahuldasid. Kaalukangad, maksid kokku 38 eurot. Kodus avastasin, et nad sobivad mu magamistoa vaibaga ka. Vaip on Tuneesiast ostetud. Tekikoti õmblesin juulikuus, nüüd on teda juba pestud.

kott2

Mis on veel tekikoti puhul oluline? See, et tekk ilma pusimata koti sisse läheks ja seal püsiks. Selle jaoks peavad teki nurgas olema nööbid ja tekikoti küljes kummist aasad. Peapoolses küljes piisab. 2 nööpi, 1 mõlemas nurgas. Loomulikult peavad kõik tekikoti nurgad olema lahtised, et sinna jama ei koguneks. Kui tekki kotti tahad panna, siis kõigepealt võtad nööpidest, sukeldud nendega kotti, kinnitad nööbid aasadesse, topid kogu teki kotti, raputad ja sätid alumised tekinurgad paigale. Lihtne, kiire, üksinda lihtsalt teostatav.

Kui keegi tahab ise tekikotti õmmelda, siis voodipesuõmblused on kahekordsed, mitte nagu tavalistel riietel, kuna tekikott peab erinevatele öistele rabelemistele mitu aastat vastu panema. Vaata siit. Kui ma väike olin, tehti tekikotile teki sissepanemise auk peale keskele ja ääristati pitsiga. Jube ebapraktiline. Kui sinna jalg kogemata öösel sisse läks, rebenes auk puruks. Auk peab olema ikka allservas ja piisavalt väike, et tekk sisse läheks, aga välja ei tuleks. Nööbid või lukk augu sulgemiseks on tüütud. Parem on õige suurusega auk teha.

Muideks, sellel esimesel fotol on näha ka tekk, mille ma Malluka tekiloosis võitsin. Ma kirjutasin talle pika kommentaari, kuidas ma avastasin, et ei ole juba 21 aastat selle peale tulnud, et peaksin oma vana ja väsinud teki välja vahetama. Ma tõesti ei tea, miks. Selle voodi asemel, mille jaoks ma teki ostsin, olen juba uue voodi ostnud. (Puust lai voodi ei olnud praktiline, metallist on tugevam). Koos ärakasutatud mehega oleks võinud ju teki ka välja visata. Igatahes mõjus mu haletsusväärne komm Mallukale nii palju, et täna ma saingi uue teki. Moodsad tekid on ikka täiesti teine tera. Ja too tekk on Eestis tehtud. Haljalas. Selline näeb mu voodi välja nüüd.

kott3

Lina on sinine, kuna eelmine pesu oli ka sinine. Trikooriidest. Trikoo imepärase sobivuse linaks avastasin ma palju aastaid tagasi. Poes müüakse neid kummiga linasid ka, aga  kumm pole üldse vajalik. Trikood on mõnus madratsi alla venitada. Voodi jääb sile ja trikoo ei kortsu. Ja kui tekibki mõni korts, siis on trikoo nii õhuke, et külje all väga ei häiri. Loomulikult on see lina ka minu õmmeldud.

Kuu aega tagasi kurtis laps, et ta tekikott on omadega õhtule jõudnud. Lubasin, et teen talle uue. Millist tahad? Laps tahtis ühevärvilist ja andis mulle täpse värvi ka. Ja ma leidsingi Abakhanist täpselt seda värvi puuvillase voodipesukanga. Täpselt õiget värvi! Kuna ma arvan, et ühevärviline pole väga praktiline, kuna kõik kortsud on väga silmapaistvad, siis ostsin sinna juurde sobiva lillelise kanga. Talle ma seda rääkida ei julgenud. Õmblesin kahe erineva poolega tekikoti ja ühevärvilise padjapüüri valmis ja saatsin postiga Tartusse. Lisasin selgitava kirja juurde. Ja lapsele meeldis! Jee! Ma olin nii õnnelik, et murdsin natuke lubadust, aga ikkagi sain talle meeldiva tulemuse. Selline on lapse voodipesukomplekt ilma teki ja padjata.

kott1

Nagu näha, siis nurkades on valged kummist aasad. Lapse tekil on nööbid juba olemas.

Vot selline voodijutt. Täna öösel saan uue tekiga magada. Oma kahte äranätsutatud väikest patja ma välja vahetada ei kavatse. Külalise jaoks on normaalsuuruses padi. No kui keegi liiga armsaks osutub, hetkel on ta kaugel. Mul on teine voodi ka. Kuid suured padjad mulle ei meeldi. Kui tihti teie enda voodis tekke, patju ja voodipesu uute vastu vahetate?

12 comments

 1. voodipesu siis kui läbi kulub 🙂 mõni kangas muutub pudedaks, teisel ei pea õmblused vastu jne. õmbluseid ma isegi vahel õmblen kinni. aga tekke-patju vahetan liiga harva… mulle meeldib villane tekk. suvel magasin üldse ilma tekita – nüüd on juba pea kuu aega vist tekk taas kasutusel. aga kas see tagasi koju viia või visata ära ning kodus uus osta, see selgub aasta pärast. padjad jäävad siia, need tuleb igal juhul uued osta.
  ma tegelikult ei raatsi tekki välja visata, kui on külm (toas alla 20 kraadi), siis on mul lisatekki vaja ning siis kulub vana ära. vanad padjasisud saab kah diivani- ja ilupatjadeks ümber konverteerida.

  Meeldib

  • Ega ma ka vana tekki ära ei visanud. Suur tükk tervet asja juu, äkki saab kuidagi ära kasutada, millegi sisuks või paksenduseks 😛 Vanad sulepadjad on mul ka diivanipatjadeks konverteeritud.
   Ega villast tekki saagi ära visata, kui veel koos püsib, selliseid asju tänapäeval enam poest leia.

   Liked by 1 person

 2. Oo, sa nii osav õmbleja!
  Me just täna ostsime uue kattemadratsi ja kaks kummiga lina. Jama see, et tekid meil erinevas mõõdus, raske sobivaid kotte leida. Peaks ise õmblema, a mu jaoks see nii suur mässamine.

  Meeldib

  • Voodipesul on ainult sirged õmblused, eksimisvõimalus on nullilähedane 🙂
   Vot seljariiete õmblemine on keeruline, ikka läheb midagi untsu, kui kiirustama hakkan.

   Meeldib

 3. Kuna ma olen suur külmavares, siis kasutan tekina miinuskraadides ööbimiseks mõeldud magamiskotti. Tekikotid on vana-vanaema ja vanaema pärandus, kah sellised pits äärde heegeldatud 🙂 Pole vist vaja elusees juurde osta, nagu ka seepi, soola, käterätte ja kangast 😀 Omal ajal ikka koguti kõike kokku, et kes teab, mis juhtub, niisiis olen varustatud. Kahjuks ise õmmelda ei oska 😦

  Liked by 1 person

  • Tänapäevased poesmüüdavad tekid on sama moodsad kui matkamise magamiskotid, mõeldud erineva temperatuuriga kasutamiseks. Muteada nende miinuskraadi magamiskottide soojuspidavus peaks ka kasutamise ja pesemisega vähenema.
   Mul hakkab magades tavaliselt soe, ma muutun ise soojaks. Ma arvan, et sellepärast, et energiat ei kulu. Mul on suhteliselt hea verevarustus, kuigi aegajalt lähevad ka käed või jalad külmaks, siis ma pean kohe midagi ette võtma, või võin haigeks jääda. Hästi kõhnad inimesed kipuvad lihtsalt külmatunnet tundma, kuigi see pole alati reegel.

   Meeldib

 4. No ma alles mitte väga ammu viskasin ära selle hiigelraske vatiteki, mille mu ema 1963. aastal ostnud oli… Süda tilkus verd, mulle tohutult meeldis selle väga raske teki all magada.

  Nüüd mul on mingi suvaline Wendre tehasepoest ostetud tekk, mis seal kõige odavam oli parasjagu.

  Padja suhtes ma olen väga spets, mul on ergonoomiline padi ja ma ei oska tänu sellele enam tavalise padjaga magada, mis teeb mujal ööbimise keeruliseks, kui ma oma patja kaasa ei võta just.

  Mulle asju ise õmmelda ei meeldi, seega ostan voodipesu poest. Suvalisest poest, kus parasjagu odav on. Mul sisuliselt puuduvad voodipesule nõudmised.

  Meeldib

  • Ma viskasin selle raske vatiteki ära siis, kui tolle viimase laia ostsin 😀 Lai kompenseeris selle ära, et olin harjunud raske teki alla magama. Tookord viskasin ikka päriselt ära, seda mul enam olemas pole.

   Padjaga on mul nii, et ma kunagi noorena kuskilt lugesin, et padjaga magamine tekitab topeltlõua. Mul oli nii suur hirm topeltlõua ees, et harjutasin end ilma padjata magama. Väga kasulik harjumus, saab igal pool hakkama. Praegu kasutan patja tihtipeale hoopis selleks, et teda kaisus hoida. Aga topeltlõuale mul vist juba lõua kuju pärast soodumust polegi 😀

   Meeldib

  • Oo, täitsa põnev!

   Minu tekikotiga oleks see rullimine vist pisut keerulisem, kuna ma tegin meelega suhteliselt väikese alumise augu, kuna ma ei tahtnud sinna kinnitust orgunnida.

   Meeldib

   • Proovi ikka. Mul mõnel on ka palju väiksem avaus. Lihtsalt kui sa need nurgad üle tõstad, siis on natuke rohkem pusimist. Oleneb muidugi teki suurusest.

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.