Itaallasest krüptoraha ekspert hullutab Eesti insta kasutajaid

Novembri lõpus leidsin Geeniuse portaalist jutu, kui palju Eesti instagrammikuulsused oma piltidega raha teenivad. Päris kenad summad! Labase kirjutamisega teenib kohati kõvasti vähem. Milline imepärane kullaauk! Artiklis oli ära toodud firma, kes suure rahakotiga tegelased ja kuulsused omavahel kokku viib. Väga vahva äriidee!

Ma ei ole insta kuulsus. Eestis saab instas kuulus olla vaid inimene, keda teatakse muudest kanalitest ja tavaliselt on nende vanus alla 30 ning sisuks hulk enda pilte. Kuid mul on ka insta ja mind huvitab, kuidas meil reklaamimajandus toimib. Artikli lõpus oli mainitud, et isegi väikesel tegijal on lootus pisikesele kopikale. Ja ma läksin õnge. No kes ei tahaks niisama paar eurot saada?

Läksin ja registreerisin end Promoty lehele. Artiklis kirjutati, et artikli kirjutaja tegi samasuguse katse. Lootsin, et nüüd näen, mis seal sees toimub, et kes on end seal kirja pannud. Ja äkki tilgub mullegi mõni sandikopikas. Artiklis väideti, et nende nimekirjas on 12 212 sisuloojat ja 122 brändi.

Ma ei tea, kui kaugele jõudsid oma katsega ajakirjanikud, kuid mina sain leheküljele, et ma olen järjekorras. Vuih, kuidas ma järjekordi vihkan! Promoty saatis mulle kirja, et kui keegi registreerib end ka tolle lingiga, mida ma oma järjekorra lehel näen, vot siis ma saan edasi. Too registreerija on ka kohe sees. Leiduski üks tuttav, kes mu linki kasutas ja ma sain järgmisele tasemele. Nagu arvutimäng, aga aeglane ja kehva graafikaga. Ma olen nüüd EELISJÄRJEKORRAS! No umbes viis minutit tundsin end nagu VIP, aga päevad möödusid, kuid midagi ei muutunud. Sisselogimisel olin all pildil nähtaval lehel, kust edasi pole mingit võimalust. Nädal aega!

promoty

Kannatliku eestlasena ootasin. Nädal aega ootasin, aga midagi ei muutunud ja ma muutusin natuke närviliseks. Kus on minu pudrumäed ja kissellijõed! Ja üldse, kes tänapäeval viitsib passida nädal aega järjekorras, kui ei ole isegi teada, mida müüakse. Jõudsin otsusele, et ilmselt on tegemist kahtlase kohaga ja asusin taustauuringutele.

Äriregister ütleb, et Promoty Marketing oü on registreeritud 30. oktoober 2017. aastal ilma sissemakset tegemata. See tähendab, et riigile maksti riigilõiv, aga omanikud on firmale võlgu algkapitali. Firma, kuhu algkapitali sisse makstud ei ole, ei saa omanikele dividende maksta. Ehk ainus võimalus firmast raha välja võtta, on palk. Firmad saavad raha kulutada ainult arvete ja tšekkidega. Eraisikud ei saa arveid väljastada. Ehk kui firma maksab raha eraisikule, siis ta peab ka maksud ära maksma.  Promoty pole makse maksnud.

Promoty marketing oü omanikuks on kaks meest, kes mõlemad reklaamivad end internetis kui küberturvalisuse eksperti. Üks neist on itaallane, teine eesti mees. Ehk tegemist on inimestega, kes selle lehe valmis progesid ja turundusest ei pruugi neil üldse teadmiseid olla. Asjatundjat nad igatahes palganud ei ole. Vot ja nüüd ma tahaksingi teile, armsad küberturvajad, paar nõuannet anda.

Selline lehekülg, kus inimene peab nädal aega ühte igavat ilma pildita reklaami vahtima, ei ole tore.  Kuna mina olen end teie juurde ära registreerinud, siis ma tahan midagi rohkem näha. Vähemalt natuke proovida, kuidas see süsteem töötab. Ma lugesin juttu, kuidas seal sees peaks olema firmad, kes teevad üleskutse, et tahavad reklaami osta ja siis kõik sisuloojad (tegelikult ainult need, kes instasse pilte teevad, mitte blogijad vms) lendavad peale ja teevad pilte ja siis firma valib neist ühe välja ja maksab Promotyle raha ära. No ja siis on Promotyl õigus kas kõik see raha endale jätta või natuke ka väljavalitud sisuloojale anda. Teised jäävad pika ninaga. Väga hea plaan! Ma tahaks seda kasvõi proovida, aga ei saa! Äkki seal polegi toimivat lehekülge taga?

Samas reklaamib promoty püramiidskeemile sarnanevat mängu, kus mina kutsun teisi promotyga liituma ja saan ka selle eest tühiselt tasutud. Kõlab huvitavalt. Kuid kahtlaselt ka. Mida te müüte või ostate? Tegelikult pole teil üldse maksujõuliseid kliente, ainult mõllavad insta omanikud 100 falloveriga? Palju vastamata küsimusi, mida ma otse ei viitsi küsida.

Mõelge nüüd ise, kas teie tahaksite olla osaline kohas, kus on püramiidskeemid, pikad eelisjärjekorrad, raha endale jätmine. Vähe usutav, et ükski instakuulsus sellise jamaga tegeleda viitsib. Teie turg võiks olla pisikesed tegijad, kuid selleks oleks vaja rohkem rabeleda. Paha ei teeks ka panna kirja, et kui sul on alla tuhande jälgija, siis ära tule meile. Tuhande falloveri ostmine on väga odav ja kui ma päriselt tahaks end müüa, ma teeks selle pingutuse. Praegu jääb mulje, et küberturvamehed on mingi kahtlase koha püsti pannud. Ma võin eksida, aga too järjekorrast soniv ekraanitõmmis ei veena mind ka vastupidises.

PS! Ärge toda pildil antud koodi kasutage, ma üritasin end Promotyst lahti registreerida ja teile ka ei soovita sinna minna.