Juuste värvimisest

Ma olen terve oma täiskasvanuea juukseid värvinud. Alustasin teismelisena. Ise värvin. Juuksuril olen ainult esialgset blondeerimist teha lasknud, kui on tulnud tuju blondiiniks hakata. Tumedast blondiks saada on ise kodus keerulisevõitu. Nüüd olen stabiilselt juba palju aastaid juukseid pruuniks värvinud. Erinevad toonid, aga pruun. Umbes nagu mu loomulik värv. Nooremana värvisin juukseid vaid lõbu pärast – lisaks värvitud juuksed säravad ja hoiavad paremini. Nüüd on juba pikemat aega olnud vajadus – ma ei ole valmis halli peaga ringi käima.

Ma ei tea, kuidas teil, aga mu peanahale mõjub talv halvasti. Seda ei saa otseselt kõõmaks nimetada, sest see jama on peanaha küljes kinni. Ma saan seda näppudega katsuda. Ilmselt keegi seenelaadne toode, mis talvel tööle hakkab. Ma käin mütsiga, palja peaga pole kunagi käinud. Kuid mütsi ära võttes tunneb mu tundlik nina natuke kummalist lõhna. Siis kui pole mõned päevad pead pesnud. Ma loodan, et teised seda lõhna ei tunne, sest enamus inimeste nina on vähem tundlik kui minu suitsetajanina. Aga see häiris mind ja ma mõtlesin, et äkki enam talvel juukseid ei värviks. Noh et peanahka säästa. Ma ostan juuksevärve Selverist, neid tavalisi püsivärve, mille kohta on teada, et seal on sees kohutav keemia, mis nõrgematele võib õudukalaadseid kahjustusi tekitada. Võimalik, et ka minu peanaha jamad on nendest tingitud.

Kuid see hallide juuste väljakasv nägi nii kole välja. Oktoobri keskel värvisin ja detsembri lõpuks oli kaks sentimeetrit. Käisin oma lemmik kosmeetikapoes Viru keskuse keldris ja jäin seisma juuksevärvide leti ette, kus domineeris mitu erinevat henna baasil tehtud värvi. Kunagi ammu ma värvisin hennaga. See on kuivatatud taimest tehtud puru, mis tuli ise veega segada ja terve igaviku peas hoida. Punaseks sai, basmaga segatuna sai tumedamaid toone. Kes on basma, ma ei tea. Kuid seal letis nägin juuksevärvi, kus segada enam polnudki vaja. Maksis natuke alla kahe euro ja ma otsustasin talle võimaluse anda. Pakend näeb välja selline.

henna
Selgus, et tänapäeval saab hennaga mitmeid erinevaid toone värvida. Ma kujutasin ette, et mulle võiks sobida šokolaad. Lisaks hennale peaks ta sisaldama ka takjaõli ja reklaam oli, et toidab, taastab, läigib, kasvatab. Kuna mu juuksed olid ka nii kuivaks muutunud, et pesemiseks enam erilist vajadust polnudki, tundus ideaalne kaup. Tulin koju ja määrisin möksi pähe. Pakendis oligi valmissegatud vedel värv. 50 milliliitrit. Lõhnas nagu kuivanud muru. Kindaid kaasas polnud. Päris kõikide karvade lõplikult sissehõõrumiseks ei jagunud, aga otsade värvimine mind ei huvitanudki. Peas pidi hoidma pool tundi nagu tavalisi keemilisi värve.

Juba värvimisel vaatasin, et kui pakendist tuli välja tumepruun möks, siis naha peal oli see pigem rohekas. Normaalne ju, taimed ongi rohelised, mõtlesin. Pakendil oli kirjas, et peale värvimist šampooniga pesta ei tohi. No ma siis ei pesnud, kuigi oli tunne, et seda pulbrit jäi mulle veel pähe. Puhas loodus ju, las istub peas ja ravib nahka, mõtlesin.

Juukseid värvisin 28.ndal, 30.ndal sõitsin sõpradega Saaremaale. Seal vaatas üks noormees loomulikus valguses mind ja küsis, et kas ma värvisin juukseid. Tavaliselt keegi ei küsi, sest ma värvin sama värvi mis alati. Ma kinnitasin ta pakkumist ja ta teatas mõtlikult, et mu juuksed on rohelised. Sellest ei teadnud ma küll midagi. Ma olin ise aru saanud, et kollakad, aga et rohelised, tuli üllatusena. Kuid roheline tundus kah lõbus variant. Polegi ammu end naljakaks värvinud, teatasin optimistina. “Kuid ma tegelikult värvisin uue värviga ja plaan oli šokolaad olla,” lisasin. Ta arvas, et äkki saun mõjutas värvi, et roheline tuli. Ja lohutas, et tegelikult see roheline on näha ainult siis, kui valgus mu selja tagant paistab. Talvel on enamus ajast pime, vahet pole, säilitasin optimismi.

Koju tulles otsustasin, et ma ei pese juukseid šampooniga. Et kõigepealt määrin peanaha kookosõliga sisse, et ravi täistuuridel toimuks. Googeldasin ja leidsin, et šampoonivabaks peapesuks on palju variante. Ma valisin selle, kus mesi tuli vees ära lahustada. Igatahes ei võtnud mesi kookosõli peast ära, ma läksin märja peaga magama ja hommikul tõusin üles nagu klassikaline rasvapea. Ebamäärast värvi rasvapea. Kuna ma istun üksinda kodus, siis keda huvitab. Käisin rasvapeana paar päeva ringi. Nii ükstapuha, keegi ei näe ju. Pealegi tundus peanahka katsudes, et ta on korda läinud.

Kuid siis tuli reede ja ma tahtsin inimesi näha. Ja ma ei tahtnud, et nad mind rasvapeana näeksid. Pesin pea šampooniga ära. Ja muarust on nüüd kõik hästi. Käisin eile väljas ja keegi ei maininud, et mul on juustega midagi valesti. Nahk tundub ka korras olevat. Ma ise arvan, et kõik on hästi. Hirm, et šampooniga pesemine võib henna ära koristada, ei pidanud paika. Päris šokolaad ei ole, aga ma ei näe väljakasvanud triibu kohta. Võimalik, et see ilmub siis, kui juuksed mustaks lähevad. Igatahes ei kavatse ma enam keemiaga juukseid värvida, kui hennaga on lihtsam. Tühja sest, et alguses on roheline, ongi lõbusam.

Täna näevad mu juuksed sellised välja. Šokolaad just ei ole, aga päris ühtlased tunduvad. juuksed

Postitus on osaliselt mõjutatud sellest, et Morgie pakkus välja, et inimesed võiksid oma naljaka soengu pilte jaotada. Mul ei ole naljakaid soenguid, mu jämedad siledad pikad karvad hoiavad kogu aeg samamoodi. Aga neid saab naljakaks värvida.

11 comments

 1. Ma tahaks nii palju selle kõige kohta öelda, aga ma hetkel ei jaksa isegi. Aga ma soovitan siiski selliste asjadega mitte kunagi enam värvida ja kui sa tahad hennaga jätkata, siis ikka päris hennaga. See sinu poolt kasutatud asi võis muidugi ka hennat sisaldada, aga võibolla ka mitte ja kohe kindlasti sisaldas ta ka kõike muud.

  Meeldib

  • Sa järeldad seda venekeelsetest kirjadest? No ta ei lõhnanud millegi muu järgi.
   Ma nüüd vaatasin koostise nimekirja ka. Jube pikk nimekiri ja lisaks taimsetele osadele, olid seal sees ka erinevad juustevärvides kasutatavad värvained, googel väitis, et need on EL-s lubatud.
   Aga jah, puhtalt taimne ta pole jah. Puhas henna niiviisi halle juukseid ei värviks. Kuid hetkel ta mõjub siiski vähem keemiana, kui need püsivärvid, mida ma varem kasutasin, mida tuleb kahest segust kokku segada ja siis nad omavahel reageerivad ja muutuvad värviks.
   Kuigi, jah, võiks jah proovida seda Radico värvi, millest eelmises kommentaaris kirjutati.

   Meeldib

   • Ma seda pidasingi silmas, et pikk nimekiri koostisosi ja osa neist samad, mis tavalisel keemilisel värvil. Et siin minu meelest ongi nii, et pigem värvi siis kas puhta hennaga, millega pole roheliseks minemise ohtu; või tavaliste “keemia”värvidega. Puhas henna katab ka halli väga hästi, muide.

    Mina olen puhta hennaga värvinud juba… üle kümne aasta kindlasti ja vaevalt, et ma sellest kunagi loobun.

    Liked by 1 person

 2. 100% taimsed on ka nt khadi värvid – need on pulbri kujul, henna, amla, indigo jne segu. Olenevalt toonist tuleb segada kas 50 või 90 °C veega. Lisaboonusena on mu meelest kasutamiseks tunduvalt mugavam, vähem mäkerdamist, sest valmis värv peaks olema pastataolise konsistentsiga ehk see ei tilgu kuhugi ja paljud kannavad lihtsalt käega juustesse. Katab ilusti ka halli.

  Liked by 1 person

Kommenteerimine on suletud.