Kevad, käsitöö ja püksid

Mul algselt ei olnud plaanis oma viimasest käsitööst kirjutada, aga teisipäeval sain kokku sõbrannaga ja rääkisin talle ja ta ütles, et peaks mu juurde pesu õmblemise kursusele tulema. Ma ütlesin vastu, et tegelikult on see nii lihtne, et kursust polegi vaja. Ma võin rääkida, kuidas see käib. No ja alati kui mul tekib kellegagi mingi teema, mis teisi huvitab, siis jõuan ma blogijale tüüpilise lahenduseni – ma võiks sellest blogida.

Ma olen siin varem mitu korda kurtnud, et poest aluspesu ostmine rikub alati mu tuju – nad ei müü selliseid asju, mida ma tahaks – odavad materjalid ja koledad lõiked. Ka kalliste firmariiete puhul. Kõige koledama pesu osakond on Stockmannis, kus müüakse ainult tuntud brände. Alati, kui ma sinna lähen, siis on eelmine külastus ununenud ja kui ma sealt lahkun, siis mõtlen kaastundega neile inimestele, kes endale sealt pesu ostavad. Ei mingit värvivalikut ja müüakse pesu, mida tuju halvaks teeb.

Mina ei saa aru, miks peaks keegi kandma pesu, mida ise ka seljas vaadata ei taha. Üksinda elades näen ma ju end kõige tihedamini ise. Kui mul on parasjagu on ajajärk, kus endasse suhtumine jätab soovida, panen ka selga riideid, milles tavapärasest koledam välja näen. Need riided on halva tujuga ostetud. Headel päevadel võtan kätte ja viskan need riided ära, mida kanda ei tohiks. Noh ja nii jõuangi alati samasse punkti, et ei leia poest ilusaid aluspükse ja lähen oma pitside tagavara uurima.

Blogi järgi otsustades alustasin pesu õmblemist 2014. aastal. Abakhanis müüakse nii kauneid pitse, et mine või hulluks. Ma ei tea, miks pesufirmad neid ei kasuta. Võimalik, et enamus inimesi eelistab igavat pesu ja sellepärast. Varem ma õmblesin õmblusmasinaga, kuid nüüd õpetas kool, kuidas kõike väga aeglaselt tehes ja ette planeerides on tulemus hoopis parem. Ehk sel korral otsustasin pitsi käsitsi kokku õmmelda. Leidsin netist tollele õmblusele nimetuse ka – sämppiste.   Tehakse nii:

samppiste

Mul ei ole trikoo õmblemise masinat ja pükste tegemiseks kasutan venivat pitsi. Kui pits õmmelda kokku sellise pistega, siis ta venib, aga ei lähe katki. Mina tõmbasin iga piste eraldi tugevalt kokku.

Sisuliselt tegin ma püksid ühest laiast pitsitükist ja ühest puuvillase tükist, mis läks jalgadevahele. Pitsitüki pikkuse mõõtmiseks kasutasin vanu pükse, mis mulle hästi sobivad. Kuna tagumikuosa peab natuke laiem olema, siis pitsi otsi ei lõiganud ma ära mitte täisnurga all, vaid natuke viltu. Nii tuleb õmblus täpselt taha keskele ja sobib tagumikuga. Ülemine värvlipoolne püksiäär jääb natuke kitsam ka kui alumine.

Jalgavahel pits ei tundu mõnus ja selle osa tegin õhukesest puuvillasest trikotaažist. Neljakandiline tükk, mille küljed õmblesin kokku õmblusmasinaga ja keerasin tüki teistpidi nii, et õmblus jäi sissepoole. Siis õmblesin tagumise osa käsitsi pitsi külge.  Et teada, kui pikk peab alumine tükk olema, panin püksid jalga ja mõõtsin täpselt enda järgi, kui pikk tundub mugav. Märkisin (terava seebi servaga) joone, lõikasin tüki parajaks Ja õmblesin käsitsiõmblusega alumise tüki täpselt esiosa keskele. Ja ongi valmis. Ei  mingeid servakumme, puhas kaunis pits ühe tagumise õmblusega.

Nüüd tuleb see osa, mis meeslugejaid rõõmustab. Ma tegin pükstest pilte ka. Ma ei avalikusta, kes on modell, aga jalas saab paremini aru, millised nad on.

 

This slideshow requires JavaScript.

Ainuke, kellele ma veel pesu olen õmmelnud, on mu laps. Temale õmblemine oli lust ja lillepidu, kuna ta on modellikaalus. Suurema tagumiku puhul on ilusa tulemuse saamine natuke keerulisem ülesanne, aga täiesti tehtav. Lapsele õmblesin pesu kooli lõpetamiseks, ehk kaks aastat tagasi ja ta väitis, et kannab neid siiani ja midagi ei lagune. Talle ma õmblesin õmblusmasinaga. Ta väitis, et ainus probleem nende pükstega on see, et jalgapanekul esimese ja tagumise osa kiire vahetegemine on keeruline. Ma ju hinnasilte pükstele ei lisa ja ma kasutasin küljeõmblustega lõiget. Aga Abakhanis müüakse ka väikeseid pitsidest ja paeltest kaunistusi, mida võib pükstele lisada. Või neid ise pärlite ja paeltega meisterdada, et esimese külje leidmine lihtsam oleks. Ei ole üldse keeruline ise endale sobiva suurusega ja ilusast pitsist pükse õmmelda.

Kuidas keskmist tükki teha

Näitasin sõbrannale postitust ja ta tahtis, et ma täpsustaksin, kuidas seda keskmist tükki teha. Kuna pildistamine tundus keeruline, siis ma joonistasin.

keskmine

Vasakpoolne on ühekordne riidetükk. Ülemine osa on kitsam, sest see läheb taha ja ei pea nii laialt katma, kui esimene pool, kus katta on laiem ala. See kõige arusaamatumalt käsitsi kirjutatud sõna on “murdejoon”.

Parempoolsel joonistusel on küljed juba keskele kokku pandud, nii et jääb kahekordne ja õmblus on keskel. Mina õmblesin masinaga siksak üle serva kokku ja siis pöörasin ühest otsast kitsama torukujulise riide ümber nii, et õmblus jäi sisse. Kas pitsi külge õmmeldes jätta õmblusega pool sisse- või väljapoole, on oma valik. Peaasi, et õmblus oleks keskel, kuna alumise tüki mõlemad küljed peavad olema ühesugused ja kui õmblus jätta serva, võib ühe jala auk jääda jala ümber imelikult hoidma.

3 comments

  1. See postitus rõõmustas mind tõsiselt. Sul on nii ilus keha! Tugevad jalad, seksikas tagumik- olen armunud, platooniliselt.

    Liked by 1 person

Kommenteerimine on suletud.