Saadame Helmed minema!

Veebruaris ma kirjutasin jutu “Keda Riigikokku valida.” Tookord mõtlesin, et abistan neid, kes ühiskonnaõpetust sügavuti õppinud ei ole. Aitan neid, et nad endale parima valiku teeks. Hiljem selgus, et jutt sai nii neutraalne, et paljud, kes mind ei tunne, arvasid, et ma soovitan Reformikaid valida. Nii ma küll ise ei mõelnud! Ma soovitasin, tegelikult, et ärge minge valima, kui teile keegi väga ei meeldi. Pärast olete endas pettunud. Väike valimisprotsent väljendab rahva rahulolematust valitsemisega.

Täna on Europarlamendi valimiste eelhääletuse teine päev ja pühapäeval saab jaoskonda sedelit täitma minna. Nüüd ei ole enam ükski tuttav küsima tulnud, et keda valida. Arvan, et neid ei huvita. Võimalik, et nad lähevad valima. Kui ka lähevad, et siis vaevalt nad isegi teavad, mida nad teevad. Tegelikult on Brüsselisse inimeste saatmine ainult nende ära saatmine. Pikaks ajaks. Enamus neist kaob Eesti poliitikast igaveseks. Ja see ongi normaalne. Mujal Euroopas on täpselt sama lugu. Europarlamenti valitakse poliitikuid, kes on ära teeninud pika pensionieelse komandeeringu normaalse palgaga.

Ma selgitan. Mäletate, kuidas Indrek Tarand oli mõned aastad tagasi nii kõva mees, et korjas üksinda kokku nii palju hääli, et kui ta oleks nimekirja eesotsas olnud, oleks veel keegi tema häältega sisse saanud. Kas keegi teab, mida ta Brüsselis tegi? Aeg-ajalt võis teda ajakirjanduses figureerimas näha, aga ega kedagi eriti ei huvitanud, millest ta rääkis. Kõige suurem uudis pärast tema välja saatmist oli siis, kui ta Tallinnas Riigikogu ees rääkis ja EKRE pooldajad talle, sisuliselt, peksa andsid. Rahva lemmikust sai pärast Brüsselisse saatmist keegi, keda enam isegi kuulata ei tahetud, sest ta kaotas kontakti kohalike inimestega. Ma ei oska ennustada  palju hääli ta nüüd Sotsdemmide nimekirjas saab, kuid tema eelmised hääled tulid vaid tänu sellele, et ta ei defineerinud oma parteid.

Mõelge, keda me veel Brüsselisse saatnud oleme. Enamus neist on meie poliitiliselt pildilt kadunud. Kelam on nende hulgas kõige imelikum tüüp, sest teda on järjest mitu korda valitud, aga kuna ma Isamaaliidu valijatest aru ei saa, siis ma ei tea, mille eest talle seda “au” osutatakse. Kui teda guugeldada, siis viimati võttis ta Eesti poliitika teemadel sõna siis, kui Tarand peksa sai ja kui ta oma uut poliitilise propaganda raamatut esitles. Kuna Isamaaliidu valijatel on praegu võtta hoopis konkreetsemate väljaütlemistega tüübid EKRE-st, siis ma loodan, et vanameister Kelam saab lõpuks väljateenitud pensionile jääda.

Ega seal Brüsselis lihtne pole. Ma olen varasematel aegadel suhelnud teiste riikide saadikutega ja enamusel neist on probleeme, et oma kehakaalu ja kainust säilitada, sest suur osa MEP-de (member of the european parliament) tööst seisneb erinevatel üritustel ja kohtumistel huviliste ja lobistidega klaasi tõstmises. Juhul kui sa neil ei osale, no mida sa siis seal üldse teed.

Üldiselt saavad Brüsselisse valitud need poliitikud, kes on end kodumaal tõestanud. Meile on nii vähe kohti eraldatud, et teistel lihtsalt pole võimalust. Kuid väga vähesed on pärast veel midagi ära teinud. Parim näide on T-H Ilves, kes sai sinna 2004 ja ei kadunudki areenilt, vaid sai meile presidendiks. Kuid ta oli MEP vaid paar aastat. Ilmselt see ta päästiski, kuigi ka tema alkoprobleem on laialt tuntud. Tema asemel saadeti Brüsselisse Katrin Saks. Mäletate sellist poliitikut? Pärast Brüsselit ta enam poliitikaga ei tegelenud, vaevalt, et ta Brüsseliski tegeles.

Kummaline poliitik on Yana Toom. Tema sai eelmistel valimistel üllatuslikult rohkem hääli, kui toona veel suht kobe olnud Savisaar.  Ja imelik kuidas ta on suutnud Brüsseli kõrvalt ka pidevalt Eesti poliitikas sõna võtta. Tema MEP-tegemistest ja Euroopa poliitikas osalemisest on teadlikud paljud eesti poliitikahuvilised. Ma ei tea, kuidas see naine jõuab.

Kas te teate, miks viimasel ajal on Andrus Ansip igal pool ja väga imelikult sõna võtma hakanud? Sest talle välismaal meeldib ja tema ametiaeg Komisjonis hakkab otsa saama. Tagasi ta enam sinna ei saa, sest valitsuses sõpru pole. Nüüd ta arvab, et saab Europarlamenti, kuid kahjuks on ta nii kaua ära olnud, et kohalikud valijad teda ka enam ei mäleta. Kuidagi kurb isegi, aga tema näos ei liigu ükski närv. Ta on Refi nimekirjas esimene, saab näha, kas kas teda peetakse Kajaga sama armsaks ja saadetakse tagasi tühjusesse.

Kas teile ei käi närvidele, kuidas valimiste nimekirjades troonivad inimesed, kel juba on soe koht olemas ja ilmselgelt nad seda jätta ei taha? EKRE nimekirja 3 esimest on Helmed ja riigikogu esimees. No ei usu mina, et nad praegu Brüsselisse asumisele minna tahaks. Kuid väga suur hulk eestlasi oleks väga rahul, kui nad sinna läheksid. Mida teha, et nad mandaadi saaks? Väga lihtne – ära mine valima. Siis kulub mandaadi saamiseks vähem hääli ja EKRE valija ei ole praegu riigiga nii rahulolematu, et hääletamata jätta. Loomulikult läheb alfa-isane suure protsendi peale veel rohkem õhku täis, aga las ta läheb. Tore ongi. Äkki ütleb veel midagi naljakat.

800px-Mart_Helme,_2008
Ilusa foto tegi Külli Tammes

23 comments

 1. Mina tean, et Tarand lubas europarlamandis oleku ajal alguses autoriõiguse rangemaks muutmise vastu olla; seejärel kukkus primadonnatsema ja hääletas kurikuulsate artiklitega (üleslaadimise automaatfiltrite ja lingimaksu) tekstiversiooni poolt; lõpuks, kui see tekst oli institutsioonide vahel kokku lepitud ja valdavalt veel hullemaks läinud, parandas meelt ja hääletas direktiivi kui terviku vastu. Aga ma ei usalda teda enam, iial ei või teada, millal tal jonnihoog peale tuleb.

  Ja Yana Toom, vastupidi, ajas selles küsimuses väga arukat juttu ja ka hääletas vastavalt. Teda näeks ma heameelega uuesti seal.

  Ma ei tahaks ka, et parempopulistid europarlamendis ülekaalu saaks.

  Europarlamendil on ehk suhteliselt liiga vähe võimu, aga seal võetakse siiski vastu õigustekste, mis muutuvad meile siduvaks (kas ülevõtmisseaduste kehtestamise teel või otse). Nagu see neetud autoriõiguse direktiivgi. Liikmesriikidel tuleb nüüd kahe aasta jooksul selle ilguse ülevõtmiseks eeskirjad kehtestada, ainus alternatiiv on see, et keegi selle Euroopa Kohtus vaidlustab.

  Nii et päris nii ei ole, et saadame tülikad tegelased sinna ja et see ei tähenda nagunii midagi.

  Meeldib

  • Ma olen ka kuulnud seda autoriõiguse hääletamise asja. Seepärast ma Yana kohta ka hea sõna poetasin.
   Need meie tülikad rahvuskonservatiivsed tegelased on ainult siin tülikad, Euroopas on nad suht võimetud, kuna nad kardavad teisest rahvusest inimesi.

   Liked by 2 people

    • Kas nad nendega koostööd teha suudavad, on iseasi. Just lugesin Le Peni kohta, et ta, näiteks, pooldab samasooliste kooselu. Meie natsid võivad üllatuda, kui teada saavad, et nad on pesuehtsad faššad 😀

     Meeldib

    • Ma ei ole siiani kindel, kas Helmedel tegelikult üldse mingeid poliitilisi vaateid on, peale selle, et “tahaks võimu juurde pääseda”, mis ei olegi muidugi päris poliitiline vaade. Vabalt võib olla, et sõlmivad liidu, kellega parajasti kasulik, olgu või välismaalane ja toetagu või homoabielusid.

     Liked by 1 person

  • Ma ei ole öelnud, et mu lugejad või ma ise peaks valima EKRE-t! Jumala pärast – EI. Inimene peab valima poliitikut, keda ta usaldab. Mina ei usalda ühtegi poliitikut.

   Meeldib

 2. Saadame Helmed kuu peale. Las siis istuvad seal omaette, saavadki rõõmsalt olla 100% eestlastest koosnevas ühiskonnas, kus pole emotsionaalselt ülesköetud naisterahvaid nende alfa-isasust kuidagi häirimas.

  Liked by 1 person

 3. Mitte valima minnes annad sa käest ära oma ôiguse, mida naistel on tegelikult väga vähe aega alles olnud.

  Britid saatsid ka tegelasi Eu-sse kellega kodus midagi peale polnud hakata ja kes oli tegelikult EU vastu aga vot tuli tagasi ja juhtis Brexiti kampaaniat ja vôitis. Nii et tasub ettevaatlik nende strateegiatega.

  Aga valima minge ikka, isegi kui keegi ei meeldi valige keegi, keda suudate kannatada vôi veel parem minge ise poliitikasse – tugevaid, môistlike naisi oleks küll ette otsa vaja.

  Meeldib

  • Poliitika muutmiseks ja ühiskonnas osalemiseks on palju erinevaid mooduseid ja valimas käimine on nende kõige passiivsem vorm. Naised ei saanud ka valimisõigust mitte sellepärast, et mehed oleks nii otsustanud, vaid naised ise pidid selle jaoks kampaaniaid korraldama ja tänavatel marssima.

   Liked by 1 person

   • Täitsa nõus kõige öelduga aga milleks valja võideldud õigust mitte kasutada? No ja Helme sugused saavad just riigipiruka juurde tänu valijatele ja veel rohkem tänu nendele, kes valima ei läinud .

    Meeldib

    • Kindlasti on vahe sees kui ajalugu vaadata. Oleneb ju mis tagajärjed manipuleerimisel on. Ja mõned manipuleerimised on vastuvõetavamad kui teised.

     Meeldib

 4. Tegelikult põhjus, miks nad seal Brüsselis ’istumas’ saavad käia on see, et sinna on valitud siis jah kas passiivsed või tegusad liikmed, aga mitte ELi lõhkuvad inimesed, mis muidugi nüüdsetel valimistel protsentuaalselt tõuseb. Helmed on oma nimekirja ees lihtsalt häälemagnetid ja nad loovutavad oma mandaadi, kui selle osaliseks peaksid saama. Nad ju öelnud, et nad tahavad Eestit valitsema jääda ja siin on palju rohkem viise kuidas raha endale taskusse varastada ministrina kui mingi jupatsina europarlamendis, kuigi palk seal tõesti hea. Euroopa liit ikkagi võimaldab tegelikult tohutult hüvesid oma elanikele sh. majanduslikku kaitset. Kui sa tunned, et Euroopa Liit on sulle hüvesid pakkunud, siis ikkagi tuleks hääletama minna, et nende ELi vastaste võimu vähendada, kuigi jah, Eestist just palju neid saadikuid ei lähe, on see siiski märgiline, kui seda teevad ekretiinid ja kindlasti kahjustab riigi mainet teiste riikide seas ja pikas perspektiivis ka majandust, kui ebasootsate poliitilise võimu korral jäetakse investeeringud riiki tegemata jpm.

  Meeldib

  • Kusjuures mulle EKRE majanduspoliitika meeldib, aga see ei meeldi, et rahandusminister on sisuliselt riigivaras.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.