Kannatlikkus paneb kannatama

Lugesin Rentsi juttu ronimisest (seda, mille kohta ta kartis, et keegi niikuinii ei loe) ja leidsin sealt lause, mis mu mõtte edasi lennutas. Jah, sorry, Rents, tegelt ma kogu juttu ronimisest ei lugenudki. Kuid too lause oli selline: “treenisin veel ehk ainult kannatust, mis on minu puhul üsna mahavisatud aeg. ” Ma kohe mõtlesin, et Rentsil ka samad probleemid kui mul. Kuigi ma ei usu, ta on ju nii järjekindel.

Igatahes tahtsin ma teada, mida targad inimesed kannatlikkuse kasvatamise kohta on öelnud ja leidsin end kohe ilmatuma portsu otsast. Eesti keel ikka kohe teab, milline püsimatu tüüp on üks eestlane. Inglise keeles on kannatusel kaks täiesti erinevat sõna patience ja suffering. Me ei hakanud üldse oma pead kahe sõna leiutamisega vaevamagi, sest teada värk – kannatus on kannatus, mida siin tooli peal niisama istuda ja lakke vahtida.

Viki ütleb, et patience on selline jube olukord, kus sa pead lihtsalt niisama passima ja ootama ja sa ei tohi üldse närvi minna ega niheleda. Psühholoogid ütlevad, et tegemist on otsustusprotsessiga, kus kui natuke ootad, saad pisikese kingituse, aga kui kaua, siis suure ja toredama. Ja nad seletavad loomade vaatluse tulemusel, et kannatlikumad on nood loomaliigid, kus söögi saamiseks pole vaja kiireid liigutusi vaid pikemat aega niisama passimist. No ma olen küll jahimehe mitte põllumehe geenidega, sel juhul. Ma suudan poole tunniga väga normaalse õhtusöögi valmis kokata.

Kuigi ma püüan kannatlik olla. Ausõna ma püüan! Kuid, sorry, kui sa lähed tükk aega varem lennujaama ja saad teada, et lend on tunnikese edasi lükatud, siis ju ei tee rõõmsaks, et oi kui tore, saan kauem ootesaali toolil niheleda, et äkki nad küpsetavad mulle erilist torti ja too ei jõua nii kiiresti valmis.

Igatahes on jõudnud psühholoogid ka arvamusele, et inimeste kannatamatus on seotud kiire tehnoloogia arenguga, mis võimaldabki igasuguseid asju kiiremini saada kui siis, kui lennukeid ja telefone ei olnud.

Ok, tegelikult ma ikkagi tahaks teada, kuidas saaks ennast kannatlikumaks harjutada. Nagu ma juba eelmises postituses südant puistasin, siis ma mängin ka alati lühema ajaga saadavatele väikesematele autasudele. Ma tahan seda kohe saada! Kui ma pean ootama, siis ma enam ei tahagi eriti.

Kui tulla tagasi erinevate keelte ja sõnade tähenduste juurde, siis näiteks sanskriti keeles on sõna kṣānti, mis tähendab nii patience, forbearance kui ka forgiveness. Ehk kannatlikkus on seotud teiste mõistmise ja neile andestamisega. Ehk kui keegi hilineb kohtingule, siis ei tasu end häirida lasta. Oota kannatlikult, ära mõtle, et ta paneb sind proovile, et kui vihaseks on võimalik minna.

Too forbearance on kah eesti keelde raskesti tõlgitav inglisekeelne sõna. Tolles vanade keelte viki artiklis kirjutatakse, et see on inimese oskus või võime reageerida teiste inimeste vihale, piinamisele ja tapmisähvardustele. Sisuliselt peaks see olema too oskus, mida kristlased räägivad, et kui keegi lööb sind ühele põsele, siis pööra teine ette. Põhimõtteliselt siis too eestikeelne kannatamine valu talumise mõistes.

maxresdefault
Naljakas, et sõna “khanti” peale sain ma Bollywoodi filmi postreid

Mulle meeldib kirjutades mõelda. Ma ei tea, kas teil seda lugeda ka meeldib, aga igatahes jõudsin ma oma arutlemisega sinnamaale, et tegelikult on kannatlikkuse põhiline uba selles, et tuleb väga zen olla. Mitte ainult selles mõttes, et ma pean kohe kõike saama, aga ka nendel teemadel, et mitte keegi ega mitte miski ei suuda mind närvi ajada. Isegi siis on nii ükstapuha, kui keegi noaga vehib ja lubab mu ära tappa. Ehk jah, ma ei saa kunagi kannatlikuks vaid jäängi kannatama. Väljaarvatud juhtudel, kui ma olen jube väsinud ja unine, siis on küll kõigest suht ükstapuha.

6 comments

 1. Ma olen üsna kannatamatu tüüp, ei jaksa kaua ühte asja teha, liikumatult istuda, oodata jne.
  Ja eriti kannatamatuks muudab mind just väsimus ja unisus: kui siis ei saa magada, annan mõttes igale segajale piki pead.

  Meeldib

 2. Minu jaoks on järjekindlus ja kannatlikkus täiesti erinevad asjad. Kui miski huvitab, on järjekindlust igati piisavalt, aga näiteks poest võin minema kõndida, kui liiga pikad järjekorrad on, sest ma vihkan järjekorras seismist rohkem kui näljas olemist.

  Meeldib

  • minu jaoks on kannatlikkus ja järjekindlus otseses seoses – mul kaob asja vastu huvi ära, kui kehvasti läheb. nii kaua kuni kõik lahedalt kulgeb on huvi, nagu midagi ei lähe sujuvalt või nagu ma plaanisin, ei taha edasi teha.

   Meeldib

 3. Iga protsessi jaks on paratamatult vajalik teatud aeg, kannatus tekkib siis kui tahad seda protsessi kiirendada või ajas muuta. Aeg tekitab sellise virtuaalse looma nagu kannatus, mõtle kas loom kes kella ei tunne saab kannatada ja oodata. 🙂

  Meeldib

  • Kui ma kirjutama hakkasin, siis oli meeles, et ma pidin ajast ka kirjutama, aga pärast läks meelest ära. Aitäh meelde tuletamast!

   Jah, ma olen ka leidnud, et kell ja aeg laiemalt on piinarikkad mõisted. Vaikselt ma olen neist vähem sõltuvaks muutunud. Imelik “trenn” selle jaoks seisneb aeglasemalt kõndimises. Mulle isegi mõjub.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.