Jälle juuste pesemisest

Lugesin Nullkulu eksperimendist, kuidas ta saviga juukseid peseb ja mulle meenus, et ma ei olegi kirjutanud, millega ma sel aastal juukseid pesnud olen. Saviga pole proovinud, kuid šampooni ma ka enam ei kasuta. Enamasti.

Kõik moodsad inimesed teavad, et šampooniga pesevad pead ainult need, kes tänapäeva trendidest midagi ei tea. No Poo – hallo, inimesed, olete kuulnud! Minu juusteeksperimendid algasid eelmise aasta lõpus, kui otsustasin, et hakkan juukseid tervislikumalt kohtlema. Kõigepealt lõpetasin keemiliste juustevärvide kasutamise. Milliseid hirmsaid asju sisaldavad juuksevärvid, teadsin juba ammu, aga mulle tulemus meeldis. Juuksed tundusid paksemad, hoidsid paremini ja särasid nagu superstaaril. Esimene katse vedelat hennat kasutada läks miljoniga aia taha. Kirjutada oskan, lugeda mitte. Tüüpiline! Jätsin pakendi enne värvimist läbilugemata ja keemia leidis süütu sildi all tee mu pähe. Ka tüüpiline.

Sel aastal võtsin juba põhjalikumalt ette ja nüüd segan päris hennapulbrist ise juuksevärvi kokku. Olen kahte erinevat proovinud. Neid, mida vene poest saab ja toda suuremat pakki, mida edasijõudnud kasutavad. Ma ei näe erilist vahet. Ainus vahe tekib sellest, kui palju vett lisada – mida rohkem, seda kergem on pähe määrida. Alustasin veebruarist ja nüüd olen iga kuu kord värvinud. Iga kuuga on juuste värv punasemaks läinud, kuid pimedas ruumis mõjub ikka pigem tumepruunina.

Samaaegselt juuksevärvi vahetamisega alustasin ka pesemiseksperimenti. Jutt, et kui üldse juukseid ei pese, ainult loputad, siis lõpuks polegi vaja pesta, ei kehti. Vesi ei võta maha rasust mustust ja seda tekib kogu aeg, kui tolmu ja muu eluga kokku puutud. Ma proovisin ka mitte pesta. Kuna ma töötan kodus, talvel õues kannan mütsi, siis ma sain seda endale lubada. Ei ole hea mõte. Kuigi alternatiiv võiks olla rabavesi, kuna see on leeliseline.

Soodaveega pesemist proovisin ka. Et lahustad pool teelusikatäit soodat vees ja siis pesed. Ehk kallad pähe ja nühid. Midagi ei vahuta, tunde järgi nühid. Šampoonidesse pannakse spets keemiat, et vahutaks, et inimene arvaks, et näe kui vahva ja hea šampoon.

Soodaga pesemisel on loogika, kuna sooda reageerib rasvadega, tekib vees lahustuv asi ja ongi pea rasvast puhas. Kuid mulle ikka väga ei meeldinud. Mõtlesin, et ma tahaks saada seda seepi, mida vanaema kunagi ise rasvast tegi, aga vanaema enam ei ole. Mõtlesin, et teen ise. Et teen kohe täiesti vegan seebi ja värki, kasutan taimseid rasvu, mitte surnud siga. Lugesin netist, et üldse pole liiga keeruline. No mu vanaema ei olnud ka eriline keemik, aga kogu aeg keetis seepi, ega ma kehvem pole. Kuid olen küll kehvem – ma olen laisk nagu kapsauss ja seebikivi ostmiseni ei jõudnudki, kuna mu kodupoes seda ei müüda.

Kuid mulle meenus, et kodupoes müüakse hoopis paremat asja. Lihtsamat. Pesupesemisvahendite riiulis müüakse Selveris ja ilmselt ka teistes poodides majapidamisseepi. Need on pruuni värvusega seebid, millele pole lisatud muid asju peale lihtsa seebi tegemiseks vajalike. Selveris on kaks majapidamisseepi: vene oma ja Flora oma. Vene omale on lisatud mingit imelikku sidrunilõhna. Flora oma haiseb nagu seep muiste. Ma ei tea, mis lõhnaaine seal pakendil kirjas on, tunda küll pole. Välja näeb selline:

seep

Tsellofaanist pakendis, maksab 79 senti. Tsellofaan on materjal, mida tehakse tselluloosist ja ta on biolagunev, mitte nagu kile. Veganiks neid seepe pidada ei saa, ma arvan, sest ilmselt kuuluvad nende naturaalsete materjalide hulka, mis seal kirjas on, tavaliselt seebi tootmiseks kasutatav loomne tooraine, kuid igatahes pole seal juures igasuguseid muid imelikke aineid, mida šampoonidesse lisatakse.

Ma alguses ostsin tolle vene sidrunilõhnalise seebi. Hiljem Flora oma. Muarust toimivad mõlemad sama moodi. Vahe šampooniga pesemisega on see, et seebiga pestud juuksed kuivavad aeglasemalt. Ilmselt sellepärast, et seep ei tegele juuste kohevamaks muutmisega ja jätab juustele alles osa omi rasvasid. Ehk pestud ja kuivad juuksed on raskemad ja ei lenda ringi. Inimesed, kes kogu aeg lõhnavate šampoonidega juukseid pesevad, ilmselt ei teagi, milline on juuste loomulik puhas lõhn. See sidruni oma ei jätnud juustele sidruni lõhna vaid ka tolle naturaalse juuste lõhna.

Ma ei oska öelda, kas teiste inimeste juustele (õigemini küll inimese maitsemeelele) majapidamisseebiga pesemine mõjub. Ma pesen, samuti nagu varemgi, pead 2 korda nädalas, kuna ma tihemini ei viitsi. Muarust ei ole vaja ka. Palsamit ma tavaliselt ei kasuta. Vahest harva. Kuna enne hennaga värvimist on vaja juukseid pesta, siis on mul šampoon ka olemas, millega ma kord kuus enne värvimist pesen. Imelikult ruttu kuivavad juuksed ära ja lendavad juba enne ringi, kui ma värvimise ettevalmistustega hakkama saan. Juuste viimistlusvahendeid ma ka tavaliselt ei kasuta.

Peaks vist enda pildi ka ka siia illustratsiooniks panema. Mul on eelmisest reede öösest üks pilt koos oma õega.

riinaga

Pesupesemisvahendite riiulil on veel seebid soolaga ja sapiga. Peab vist proovima, mida need teevad ja mida sisaldavad. Kätepesuseepi ma proovida ei kavatse, sest nad sisaldavad lõhnaained ja muud ebavajalikku. Vanasti, ma mäletan, ei saanud tavalise kätepesuseebiga juukseid pesta, sest teda ei saanud pärast juustest kätte. Majapidamisseebiga seda muret ei ole ja ta vahutab ka möödukalt.

Peamine juuste keemiavabaks muutmise tulemus on paksemad juuksed. Kui pead pesta, siis äratulnud juukseid on väga palju vähem. Umbes maikuus oli näha viie-sendimeetriseid juukseid, mis peas kasvasid tähistades nelja kuud keemiavaba olekut. Muarust on juuksed katsudes pehmemad ka, aga ma täpselt vana katsumistunnet ei mäleta.

20 comments

 1. Minu juuksed muutuvad seebiga pestes täiesti käsiteldamatuteks ja ma ei saa niimoodi elada, kui mul on peas juuksed, mis ulatuvad puusadeni ja mida pole samas võimalik hallata. Ma arvan, et kui ma pikalt seebiga peseks, tekiksid mulle pähe loomulikud rastad. Kuna ma rastasid ei taha, siis ma ei saa seebiga juukseid pesta.

  Soodaga olen ka proovinud ja mingi taimede seguga, mis peaks juukseid puhastama. Sooda oli isegi OK, aga ma olen liiga laisk ja mugav inimene, pluss ma väga tihti ei pese oma juukseid üldse kodus, nii et veits kummaline oleks.

  Meeldib

  • Mul pole väga pikad juuksed, aga kuna mul on enamuse elust olnud täiesti lühikesed juuksed, siis ma arvasin, et käsitlematus on 1 pikemate juuste kaasnähtusi. Kuigi ma saan oma juuksed kammitud küll, pusahari on mõnus asi. Põhimõtteliselt peaks käsitlematuse vastu aitama palsam, isegi peale seebiga pesu. Kas ei aita?

   Meeldib

 2. Ma lõpetasin talvel shampooninduse ära. Pikad juuksed. Mulle aga sooda meeldib, teen tassi sellise pastalaadse olluse (sooda, vesi) ja kannan peanahale. Viimane loputus õunaäädikaga (veega lahjendatud). See jääbki juustesse.
  Proovisin ka seda no poo ainult veepesu, aga tõesti, väga vastik rasvane tunne oli iga päev. Kuigi pean mainima, et tänaseks on tõesti vajadus pead pesta harvem kui kord nädalas.

  Liked by 1 person

 3. Ma isegi ei julgenud lõpuni lugeda sealtmaalt kus sa seda majapidamiseepi soovitasid. Võib olla kunagi julgen. Issake.

  Meeldib

 4. Et nagu shampooni ei kasuta kuna on paha-paha, aga palsamit peale pesu küll? See ka ju keemia 🙂

  Meeldib

  • palsamit ei panda juuksejuurtele ja peanahale, selles mõttes kahjustab vähem

   aga kuna mul hakkasid teises keskkonnas juuksed peast kukkuma, siis olen proovinud erinevaid maske ning vahel harva värvimiseks saranast asja kui Manjana oma varasemas postituses aga nõks teistsuguses pakis. Üksvahe leidsin kaubamajast ühe looduslikuma ja parema värvi aga tollega on see paha lugu, et enam seda 8 pesuga mahatulevat varianti ei müüda 😦

   Meeldib

   • Jah, palsamit pannakse ainult pikkade juuste juusteotstele, peanahale palsami panemine on vale kasutamine.

    Seal eelmises postituses blogijad soovitasid henna ostmiseks seda poodi: https://www.hennaserai.com/
    Ma ise ei ole sealt ostmiseni jõudnud, aga mu sõbranna jõudis ja kinkis mulle ühe suure paki, millega ma sain päris mitu kuud värvida. henna just seepärast mulle meeldibki, et lisaks värvimisele on sel taimel ka peanahka ravivad omadused.

    Meeldib

 5. Ma ei ole seebiga pesu tükk aega proovinud – pärast seda, kui ma proovisin Nurme seebi juukseseebiga, mis kippus samuti juuksed üsna käsitsematuteks jätma – aga selle seebiga katsemaise ajast mäletan, et põhiline, mis aitas, oli põhjalik mitmekordne sidrunhappeveega loputamine. Äädikalahus ei aidanud, kohe üldse mitte.

  Ja tglt jäävad mu juuksed mingit sodi täis ka siis, kui ma šampooniga pesen ja piisavalt palju sidrunhappeveega ei loputa.

  Vihmaveega pestes oleks ehk lihtsam, aga alati ei ole nii palju värsket vihmavett ja teda on ka tüütu soojendada.

  Manjanal toimib seebipesu vbla paremini ka selle tõttu, et Tallinnas on pehmem vesi. Ma olen ka ise kogenud, et Tallinnas saan ma juuksed vahel isegi voolava vee all loputatud, ilma et pärast tükk aega sadet peaks välja kammima. Tartus kulub ikka mitu kausitäit sidrunhappevett PÄRAST voolava vee all loputamist. Pärnus vbla samuti.

  Meeldib

  • Vesi kindlasti mängib rolli. Ma mäletan nõuka aega, kui erinevates kohtades olid väga erineva koostisega veed, siis oli suur vahe, kus pead pesed.
   Kusjuures ma täitsa tahaks seda, et mul oleks rabavesi käepärast, see kõlab keemiliselt nii õigesti, et see võiks toimida.

   Meeldib

   • Ma elan raba ääres ja vanasti, kui meil veevärki ei olnud ja vesi oma kaevust tuli, siis oli meil jube mõnus vesi küll.

    Nüüd on siuke kaasaegne mugav elu kanalisatsiooni ja sooja veega, täitsa jama noh… 😀

    Meeldib

    • Aga kui sa raba lähedal elad, siis võid ju endale kanistriga koju tuua ja juuste loputamiseks kasutada. Eks ta tülikas ole, aga huvitav. Ma ei ole kindel, kas ma ise viitsiks. Pigem ma prooviks vist seal kohal käia ja pea vette toppida, et vaadata kaua juukseid pesemata hakkama saaks.

     Meeldib

    • Sul on linnainimese arusaam rabast 🙂 Mitte kõik rabad maailmas ei ole laudteedega ligipääsetavad või noh, üleüldse ligipääsetavad…

     Meeldib

    • Ma ei ole tõesti nii ammu rappa saanud, nii tahaks 😦 Aga ma ei pea ennast linnainimeseks, mu lapspõlv möödus suuremalt osalt metsas. Raba meil küll lähedal polnud, aga ma olen ikka pigem metsa kui linnainimene, südames.

     Meeldib

 6. Tõrvaseep on hea ja viimati proovisin Saaremaal reisil olles jaanalinnurasvast valmistatud seepi, mis mõjus juustele imeliselt 🙂

  Liked by 1 person

Kommenteerimine on suletud.