Manipuleerimise meisterklass – gaslighting

Käisin eelmisel nädalal sõbrantsiga kinos “Jaanipäeva” vaatamas. Igal pool kirjutati, et nii hea õudukas. Muarust oli ka hea film, kuigi õudne mul ei olnud. Suva põnevusfilmis tapetakse hoopis rohkem inimesi ja seal tapeti ainult halbu. Neid, kes ei suutnud normaalselt käituda. Mõned sajandid tagasi elu nii käiski, et kui komistad, siis kukud.

Kuna film lõppes väga hilja, siis pärast me elamustest rääkida ei jõudnudki. Ma viskasin õhku väljendi, et too mees seal filmis tegeles täiesti klassikalise gaslighting-ga. Sõbrants polnud seda väljendit varem kuulnud ja rääkida me ka ei jõudnud. Mõtlesin täna, et ilmselt on veel eestlasi, kes selle väljendi sisuga tuttavad pole. Eestikeelset vastet ma  anda ei oska. Võimalik, et “puid tulle loopima” kõlaks kõige lähedamalt, aga ka mitte päris õigesti. Kuid kindlasti on väga paljud inimesed gasligtinguga kokku puutunud. Kas kuulates poliitikute debatte või teiste jutte imelikest partnerlussuhetest. Või lausa ise seda teinud või enda nahal kogenud.

Mina kuulsin seda sõna Daki juttudest. Ilmselt tema podcastist “Naistejutud“. Aga ta kunagi eriti ei seleta, mida ta täpsemalt tolle väljendi all mõtleb. Kuid eelmisel nädalal pakkus mulle youtube ühte ettekannet naiselt, kes rääkis, kuidas ta oma ema teda lapsena gaslightis. Väga hästi räägitud ja lõpuks ma sain ka aru, mida selle ingliskeelse terminiga mõeldakse.

Gaslightingu peamine eesmärk on teisele inimesele tekitada tunne, et ta on kas hull, loll, halva mälu, nägemise või kuulmisega. Ühesõnaga täiesti ebaadekvaatne tüüp. Kui seda taktikat oma partneri peal järjepidevalt kasutada, siis võibki tulemuseks olla, et inimene muutubki vaimselt ebastabiilseks. Isegi kui ta varem seda ei olnud.

Kõik, kes on telekast vaadanud poliitilisi debatte, on ilmselt ka näinud, kuidas üks poliitik tundub, et teab ja oskab kõike, kuid teise puhul jääb mulje, et tegemist on mingi rumala tüübiga, keda oleks parem poliitikast eemale hoida. Enamus meie poliitilisi debatte on sellisele manipulatsioonile ülesehitatud, sellepärast ma neid vaadata ei soovigi.

Kuidas seda tehakse? Nii poliitikute vahel, kui eraelus käib see umbes-täpselt sarnaselt. Manipulaator teab, mida ta teeb. Eelkõige ta valetab, eitab ja kleebib silte. Noh näiteks üks poliitik ütleb, et meil on suhteline vaesus ühel kolmandikul inimestel. Järgmine poliitik teab, et see jutt vastab tõele (täiesti suvaline näide, ma ei viitsi numbreid guugeldada), kuid ta oskab selle fakti niiviisi ümber lükata, et enamus vaatajaid (kes ka guugeldada ei viitsi) saavad aru, et too esimene tüüp on idioot, ega tea mitte midagi. Esimene tüüp satub segadusse, et tema raudkindel fakt kuidagi kummaliste argumentidega ära nulliti, aga ta ei saa enam midagi teha, sest üle saali karjuda – see tüüp valetab ja vassib, mul on õigus – jätaks temast kaljukindlalt idioodi mulje. Samas hakkab ta juba ise ka kahtlema, et äkki ta ikka vaatas valesti, äkki käis jutt tõesti Põhja-Koreast, mitte Eestist.

Kui kodus oma partneriga iga päev selliseid mänge mängida, siis enamus inimesi jäävadki varsti uskuma, et neil vist tõesti on mingi imelik vaimuhaigus, mida peaks ravima. No, sest kuidas saab nii olla, et ma nägin, kuulsin kaljukindlalt, et partner ütles või tegi konkreetset asja, aga partner väidab, et midagi sarnast pole toimunud. Et juhul kui ma arvan, et kuulsin, siis tegelikult kuulsin hääli omas peas, sest kamoon, ta ju ei ütleks kunagi nii.

“Mõtle nüüd ise, mida sa räägid? Sa ju tead ise ka väga hästi, kuidas sa varemgi oled igasuguseid asju ette kujutanud, mida pole olnud. Korduvalt. Sul käib peas mingi imelike mõtete virrvarr. Mõni ime, et sa juba arvad, nagu need asjad oleksid päriselt juhtunud. Skisofreenia on selle asja nimi. Tahad, ma panen sulle arstile aja kinni?”

pilt

Selle jutu juurde pildi leidmine on keeruline. Tundus et töödeldud kahtlane foto meigiks sensi.

Igatahes ei oska ma hetkel rohkem näiteid tuua. Kui kedagi huvitab, siis klikkige linke ja guugeldage, netist leiab sel teemal palju ingliskeelseid jutte, neil on see väljend juba ammu kasutusel. Siis kui gaasilaternaid veel näha oli.

Kuid Jaanipäeva-filmis sai too mees, kes oma tüdruksõpra gaslightis, ikka kõige “korralikuma” surma.

4 comments

 1. Ma olen ka selle väljendiga tuttav, kuna see on nartsisisslike omadustega inimeste tunnus. Kahjuks on elu mitmeid sellise isikusehäirega inimesi mulle visanud. Ja nad teevad seda nii muuseas, et tõesti, hakkadki mõtlema, et ju ma siis reageerin üle, olen liiga tundlik vms. Kuna sellise häirega inimesi on meie seas palju, siis on hea olla ka kursis, et kuidas end nende eest kaitsta, neid tõmbavad teatud laadi inimesed. Kõige hullem, kui ta ongi su pereliige, siis ei saa ka täiesti elust välja lõigata. Kui sind inimesed huvitavad, siis võid uurida ka nende isiksusehäirete kohta. Minul avanes terve maailm, kui hakkasin lugema. Päris palju äratundmist ja võimalust enda elus tõmmata piirid enne kui asjad juba päris hullud on. Manipulaatorite teine mõiste on “lovebombing”. Üldiselt nendega võibki suhe olla nii, et kui nad sind ei gaslighti, siis nad lovebombivad (kallavad armastavate žestidega üle). Ühel juhul nad teevad sind maha (et ise end paremini tunda või allutada), kui hakkad sellepärast käest libisema, siis tulebki taktika nr 2 ehk lovebombing.

  Meeldib

  • Mul on, õnneks, selline omadus, et mul lülitub kohe sisse katserefleks, kui keegi mulle halvasti ütleb, ma ei saa sellist inimest armastada. Selline romantiku kiiks, et ma usun ilusasse armastusse, mitte sellesse, kus vastik ja ideaalne armastaja ühes inimeses vahelduvad.

   Ma isikushäirete kohta olen uurinud, ma isegi kirjutasin nende kohta vikisse artikli, et paremini meelde jääks. Üldiselt on mul nende inimeste pärast pigem kurb, sest ma näen ja kuulen, mida nad räägivad ja teha üritavad. Varem ma olin kergemini manipuleeritav, õnneks vanusega saab targemaks.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.