Esimene töökoht

“Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta,” väidavad vanad eestlased. Ja siis tuleb teine ja ütleb, et kes vana asja meelde tuletab, sel silm peast välja. Ma olen vist sellesse ikka jõudmas, kus meeldib minevikku vaadata. Mu postitused on selle ilmseks tõendiks.

Mulle meeldib minevikku vaadata. Erinevatesse sündmustesse, erinevatesse kaugustesse. Vaadata neile objektiivse pilguga peale ja mõelda, kuidas nad mind mõjutasid. Mingi aeg ma teadsin, et mul on omadus halvad asjad ära unustada. Tundus hea meetod, et rahulikult edasi elada. Kõigil juhtub asju, millele tagasi vaatamine tekitab enda või teiste inimeste suhtes ebameeldivaid tundeid. Nüüd ma üritan üles kaevata just neid olukordi, mida ma varem mäletada ei tahtnud. Mitte selleks, et end piinata, vaid mulle tundub, et ma olen juba piisavalt tark, et osata minevikus halba tuju tekitanud asju revideerida nii, et halb mälestus kaob ära ja asendub kas neutraalsega või veel parem – positiivse tundega. Positiivne on siis, kui ma mõtlen välja, mida ma sellest õppisin ja kuidas too ebameeldiv sündmus mu järgnevat elu positiivselt mõjutas. Optimistina olen ma täiesti kindel, et kõik, mis minuga juhtub, mõjutab mu tulevikku positiivselt. Või ei mõjuta üldse.

Eile ma jäin mõtlema tollele ajale, mil ma oma esimesele raamatupidaja töökohale läksin. Ma lõpetasin keskkooli 17-aastaselt, siis õppisin kaks aastat raamatupidajaks ja 19-aastasena läksin Keila Tarbijate Kooperatiivi raamatupidajaks. Umbes esimesel või teisel tööpäeval toimus töö juures eriti suur pidu, sest ametiühingu esinaisel oli sünnipäev. Kõik kontorirahvas (ja võimalik, et müüjad ka) kogunesid suurde saali, kuhu oli kaetud lookas laud erinevate toitudega, mida ma polnud varem näinudki. Eriti tugeva mulje jättis mulle võileivatort. Ma polnud elu sees sellist asja näinud. Maakas noh. Aasta oli 1989. Kuid mind tegi murelikuks asjaolu, et mul ootas samuti nädala pärast ees 20-aastane sünnipäev ja ma ei kujutanud ette, et ma peaksin ka sellise jubesuure sünnipäeva töö juures korraldama. Õnneks selgus, et nii suure peo teevad siiski ainult kõrged ülemused.

Kuid teine asi, mis mul veel tööleminekust meeles, oli suur pidu, kus kogu kollektiivi ees kuulutati välja, kes on uued töötajad.  Peost ma eriti midagi ei mäleta. Ma arvan, et see võis toimuda kas Keila kultuurimajas või restoranis. Kuid mul on olemas pilt, kus Keila Tarbijate Kooperatiivi esimees annab mulle paberit ja tema taga seisab ametiühingu esimees, kes ka uue töökoha puhul õnnitles ja andis mulle kingituse.

1989 keila

See loepardimustriline mu seljas on kollase ja mustaga jakk, mul oli samast riidest seelik ka, ise õmblesin. Kusjuures ma ei suuda enam kummagi pildiloleva inimese nime meenutada. Mõni lugejatest vast teab?

Kuid selle kingitusega, mis ma tol korral sain, on imelik lugu, millest ma päris täpselt aru ei saa. Ma hakkasin eile mõtlema, et huvitav, kus see klaasist topsik on, mille ma kingituseks sain. Mul on selle topsikuga mingi ebameeldiv tunne olnud. Täna otsisin ta üles. Mitmest kohast vaatasin. Lõpuks leidsin ta sahvrist ja ma hoidsin ta sees pudelikorke. Imelik. Kuidagi halvustav. Teoreetiliselt mul oli oma esimese töökohaga nii meeldivaid kui ebameeldivaid sündmuseid. Kellel poleks, kui nad on 20 aasta vanuseringis. Mulle tundub, et ma lükkasin need negatiivsemad tunded tolle topsiku kanda ja panin topsiku silma alt ära.

Kuid väga ilus topsik on. Kindlasti kellegi kuulsa klaasikunstniku väljamõeldis. Ma pesin ta nüüd puhtaks ja panin kommid sisse. Selline:

topsik

Selle musta vaibakese ma kudusin kunagi väga ammu. Enne seda kui ma lapse sain, ma arvan. Igatahes kavatsen ma seda topsikut nüüd nähtaval kohal hoida. Tuletagu mulle meelde, mis jamadega ma oma kahekümnendate alguses maha sain, et neid oli vaja sahvrisse ära peita.

7 comments

  1. Sinu lood mulle meeldivad 🙂 Tekitavad endas ka mõtteid.
    Ainult halvad mälestused olen vist suutnud maha raputada…

    Liked by 1 person

  2. Väga armas kausike, masstoodang ta igatahes pole, ei ole varem näinud. Ja Tiina kommi lillad paberid küütlevad läbi mullikeste väga kaunilt. Ning must linik, jällegi hea leid – tavapärane valge ei annaks sellist efekti.

    Liked by 1 person

Kommenteerimine on suletud.