Ärge uskuge kosmeetikafirmasid!

Lugesin täna Malluka kreemireklaami ja tema muret, kuidas kohe saabub 30. eluaasta ja sellega koos ka kortsud. Noh ja need soovitused, mida teha, et 50-aastaselt mitte mutt välja näha. Kuulge, kas keegi tõesti usub, et kui erinevaid kreeme ja muid kosmeetikatooteid näkku määrida, siis nahk ehmatab nii ära, et ei vananegi? Päriselt keegi usub, et kosmeetikafirmad on avastanud igavese nooruse saladuse? Minu kogemuse järgi seisneb kreemide põhiline toime selles, et kui sa teda kasutama oled hakanud, pead sa teda pidevalt kasutama, sest nahk harjub nii ära, et ilma läheb ühe päevaga kuivaks ja koledaks. Ning pärast kulub terve igavik, et nahka tema rumalast kreemisõltuvusest vabastada.

Võimalik, et ma ei ole kõige õigem inimene, kes kreemivaba elu reklaamima peaks, aga keegi peab seda ju ütlema – tänu kreemidele need kortsud just tekivadki. Mul, tegelikult, on üks kreem kodus. Mingi niisutav ja maksis umbes kaks eurot. No ma sellepärast ostsin, et mõnikord läheb vaja. Näiteks siis, kui on vaja meiki teha, siis, väidetavalt, tuleb kõigepealt tavalist kreemi panna ja pärast seda pannakse jumekaid ja asju. Kuna ma kreemi vajadusest loogiliselt aru ei saa, siis ostsingi hästi odava, et vähemalt pole raha raisanud. Ma ei mäleta, millal ma viimati kreemi kasutasin. Ma mäletan, et täna olen ühel korral palja veega nägu pesnud. Ja eile õhtul, kui duši all käisin, pesin nägu veega, sest tavaline pesugeel pole vist näole hea. Igatahes tegin enne kirjutamist ühe selfi, et oleks näha, milline näeb välja 50-aastane mutt, kes mingeid näokosmeetikavahendeid ei kasuta. Kulmud joonistasin mõned tunnid tagasi näkku, kui õues käisin.

selfi

Keegi küsis mu käest paar päeva tagasi, et kas on teine tunne ka, kui 50-aastane olla. Kõige imelikum on see, et mul ongi teine tunne. Eile sai kaks nädalat suitsuvaba elu ka täis. Ma kahtlustan, et elu tundub teistsugune pigem sellepärast, et ma ei suitseta, sest kuidas saab suvaline kuupäev järsku elu muuta.

Kui ma otsisin netist neid tervisemuutusi, mis suitsetamisest loobumisega tekivad, leidsin perekoolist erinevaid kummalisi tervisejutte. Kõige hirmsamad olid jutud, mis käisid kliimaksi kohta. Ma sain teada, et olen nii vana, et mul peaks kliimaks olema. Et mõnedel hakkab see juba 43-aastaselt ja neid, kel hakkab peale 50, neid on vähemus. Ma ei peaks selliseid jutte lugema. Kuigi ma ei higista end suva aegadel üleni märjaks ja allkorrus tundub ka korras olevat, tekkis tunne, et hormoonid on samamoodi sassis, nagu rasedana. Aga paar nädalat tagasi ei pannud nagu tähelegi. Kas suitsetamise mahajätmine mõjutab hormoone ka?

Igatahes olen ma väga emotsionaalseks muutunud. Esiteks on tunne, et tahaks kogu aeg seksi. Rasedana oli sama jama, aga siis ma elasin koos mehega. Ta oli alguses väga rahul, hiljem vist enam mitte nii väga. Teine asi on see, et ma olen väga emotsionaalne. Piisab ainult natuke kurvast mõttest, mis vanasti ei tundunud üldse kurb, kui pisarad juba voolavad. Nutmine on okei, kuid kõige toredam on see, et teised emotsioonid on ka võimendunud. Nagu oleks laksu all. Kõik asjad, mis varem tundusid natuke ilusad, need nüüd tunduvad eriliselt ilusad ja need, mis varem tundusid väga ilusad, noh neid vaadates tekib eriliselt hea tunne.

Näiteks eile läksin üle Tartu maantee ja nägin, kuidas tee peal kivide vahel kasvas sammal. Noh ja see sammal tundus meeletult ilus. Ma tegin pilti ka.

kivid

Kui ma pildi ära tegin, sain aru, et pildi pealt ei tule see ilu üldse välja. Jama! Ei saagi teistega jagada.

Ma vaatasin paar nädalat tagasi väga head mängufilmi bipolaarsusest: Touched with Fire. Mul paaril tuttaval on bipolaarsus, mul endal mitte. Seal filmis oli väga lahedalt kujutatud, mida tähendab, kui inimesel on maania hood. Kuidas ta näeb maailma hoopis teistsugusena, hoopis värvilisemana, põnevamana, ilusamana. Mul on tunne, nagu mul oleks natuke seda nägemist tulnud. Ma ju ei tea, milline bipolaarsele maaniaga maailm paistab, aga mõnikord muudab ka kanep mu maailma värve ja sügavust.

Ei, mul ei kaasne oma praeguse uue olekuga unetust või meeletut energiat mingeid asju teha. Lihtsalt mu positiivsed emotsioonid on palju suuremad, kuid nende hankimiseks tuleb end diivanilt välja öue vedada. Ja see muudab elu küll, elu tundub jummala ideaalne. Ja ma ei tea, kas see on sellepärast, et ma jätsin suitsetamise maha, sain 50 või et kliimaks hiilib ligi.

16 comments

 1. Väga nõus su mõtetega 🙂
  Ma pidin ka minema otsima, kas on mõni pilt minust kui 50nesest mutist. Siin võrdlusena 40 ja 50: http://minukanada.blogspot.com/2013/05/lapsed-saavad-suureks.html
  Mina kuulun ka sellesse gruppi, kes mingeid imekreeme ei kasuta. Päikese vastu panen küll vahelduva eduga 60 faktoriga asja peale, kuigi peamiselt lihtsalt väldin igasugust peesitamist. Ja talvel, kui nahk kuiv, määrin natuke tavalisest poest ostetud üsna soodsat kreemi, mis kuidagi kaerahelvestega tehtud. Pole ma ka oma 56 eluaasta jooksul õppinud end meikima, vahel tupsuta natuke puudrit nina otsa. Silmi värvin küll. Muidu ehmatan inimesed ära, kas mul need olemas on 😀

  Meeldib

  • Tegelikult mul on lausa huvi, et mis nendest noortest naistest saab, kes nüüd juba 20ndates tegelevad enda aktiivse meikimise ja kreemitamisega, et millised nad 50stena välja näevad. 20-30 aastat tagasi ei olnud kõiki neid asju olemaski, mida nüüd reklaamitakse, et kui seda ei kasuta, oled varsti vanamutt. Muarust ei olegi võimalik noorele öelda, et milline ta näonahk 20-30 aasta pärast on. Kuid seda on näitlejad alati rääkinud, et igaõhtune meik mõjub näonahale jube halvasti.

   Meeldib

   • Näitlejatel on vist selles mõttes teine teema, et lavameik on ikka hoopis teine asi. Ka filmimeik.

    Aga samas mul pole eriti isiklikku kogemust, mul on päris meik (st jumestuskreem jms) peal olnud ehk paar korda elus. Ja need paar korda on tõesti olnud selline imelik tunne … Selles mõttes, et tunda on, et nägu on millegagi koos, kas siis, kui on tegu professionaalse jumestaja tehtud meigiga, mis peaks ometi olema hästi tehtud ja kvaliteetsete vahenditega. Mulle ei meeldi see tunne, nii et selle pärast ei meigi.

    Näokreemiga on nii, et talvel tunnen, et TAHAN kindlasti iga päev midagi panna, muidu on ebameeldiv ja kuiv. Tegelikult mitte isegi ainult näoga, näiteks suvel ma ei tunne kunagi, et tahan küünarnukke kreemitada, nüüd juba tunnen, et on ebameeldivalt kuivad, peaks, kuigi pole veel viitsinud – ja talvel pean seda tegema vähemalt korra nädalas, muidu on valus küünarnukke laualegi toetada. Nii et minu puhul ei saa otseselt sõltuvusest rääkida, suvel, kui ilm nii väga nahka ei tapa, ei ole seda tunnet, et igapäevaselt vaja oleks, ja näiteks matkates vms üldiselt ei viitsi ka (või kasutan hoopis odavamat kreemi, sest see on suurema päikesekaitsefaktoriga).

    Meeldib

    • Tänapäeval ei ole enam väga suurt vahet, filmi ja teleka jaoks kasutatakse samu vahendeid, mida ka tavalised inimesed kasutavad, ainult meiki tehakse teistmoodi. Vanasti oli teleka meigitegijatel mingid teistsugused vahendid, enam mitte eriti.

     Kõige imelikum on see, et sellest erinevusest eriti ei räägita ja ma olen kohanud suvakaid noori meikareid, kes ei tea, et on suur vahe, mida on filmimiseks vaja ja milline päriselus töötab. Noh ja siis juhtubki, et filmi jaoks tehakse liiga õrn meik ja mõni noor tüdruk tuiskab õues ringi meigiga, mida oleks normaalne kasutada ainult pildistamiseks.

     Mul 1 klient teeb ülihäid lavameike, ta on seal näosaates töötanud.

     Meeldib

    • See küünarnukkide kareduse asi on vist kirjutuslaua kasutamisega seotud. Ma ei kasuta enam lauda ja mu küünarnukid on korras võrreldes ajaga kui ma koolis ja tööl käisin, ehk siis umbes sinuvanusena. aga mulle meeldib käsi kreemitada kookosõliga, kui käed külmaks või kuivaks lähevad.

     Kusjuures – käelabad näitavad täpselt ära, kui vana inimene on. Ma tegin ükskord erinevas vanustes sõbrannadega võrdlust, 10 aasta kaupa, väga täpset oli vanus käelaba naha võrdluses aru saada.

     Meeldib

    • Nojah, lihtsalt tööl käin ma ka suvel ja siis pole küünarnukkidega probleeme – võiks ju arvata, et talvel on pikad käised, et see kaitseb, aga ei.

     Mul on kuri kahtlus, et mu käed on juba praegu kümme aastat vanemad kui nägu, sest nägu on mul pea alati meeles ka päikesekaitsekreemiga kaitsta, aga ainuüksi sel suvel on mitu korda juhtunud, et lähen välja ronima, igale poole mujale panen korralikult kreemi, aga käed unustan ära, nii et need hiljem punetavad. Nii et minu kätelt tõesti paistab kohe varsti. 😦

     Liked by 1 person

 2. Ahjaa, ja muide, minuga juhtus paar nädalat tagasi päris tõsiselt see lugu, et “tagant gümnaasium jne”. Üks armas proua vanuses 70+ arvas päris tõsimeeli, et ju ma alles ikka gümnaasiumis käin. Ta esmamulje oligi minust selja tagant, ju mu pikk pats ja ülilühikesed püksid jätsid sellise mulje.

  Meeldib

  • Tead, ma kahtlustan, et need vanad armsad prouad teavad küll, aga nad ka teavad, kuidas naistele hästi öelda. Ma keeldun sellistele prouadele oma tegelikku vanust ülemast, sest ma ei oska kuidagi reageerida, kui nad hakkavad kiitma, et sa näed ju nii lapseke alles välja 😀

   Meeldib

 3. No vot, redditis on just teema Disney teemapargi näitlejate kohta (kes erinevaid Disney koomiksi- või multikategelasi kehastavad). Ja keegi ütles, et: “My sister’s friend is ‘very good friends with Cinderella’ and all through high school before moving to Florida, she had absolutely flawless skin. A few years later, and it’s a moon crater. Don’t get me wrong, she’s still attractive and all, but the damage from slathering on stage-thick makeup day after day definitely took a toll.”

  Ehk siis ka anecdotal evidence ütleb, et igapäevaselt paksu meiki kanda pole väga hea mõte.

  Meeldib

 4. Ma olen pikka aega suhtunud nahka kui jalanõudesse-hoolitse nende eest ja on pikem kasutusiga. Oma kingi/saapaid puhastan ja kreemitan hoolsasti ja tõesti kestavad kauem kui pubekaeas, muidugi on nad ka oluliselt kallimad kui tol ajal. Aga oma nahka poputan ka ikka iga ilmaga-suvel päikest näole väldin ja talvel külma/tuule eest kaitsen samuti. Ja ehkki olen suitsetaja, siis nahk on mul ilus. Muidugi ei osta La’Meri 500€ seerumeid aga siiski julgen väita, et kreemil ja kreemil on vahe…

  Meeldib

  • Kingad ja saapad on valmistatud surnud looma nahast, seepärast ta enam ise ei niisutugi ja vajavad seepärast abi. Elus inimese nahaga ei tohiks erilist probleemi olla. Mind häirib erinevate nahahooldusvahendite puhul see, et lisaks vajalike ainete, peab sinna lisama veel erinevaid aineid, mis hoiavad, et toode pahaks ei läheks, kahtlaselt ei lõhnaks, omaks normaalset konsistentsi jne. Alati kui ma kuulen mõne nahahooldustoote reklaami ja seal öeldakse, et kreemis on nahale väga vajalik kurgiekstrakt, lähen ma kööki ja kasutan naturaalset kurki nahale määrimiseks. See oli vaid näide, neid naturaalseid taimi, õlisid jms on veel, mida nad väidetavalt inimese naha hooldustoodetesse panevad, sest vaja. Ma mõnikord kasutan neid naturaalseid asju, et äkki on tõesti vaja ja naturaalse kurgi näkkumäärimine halba ju ka ei ei tee.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.