Tõejärgne ajastu

Alati kui ma panen blogisse mõne meigivaba telefoniga tehtud kiirselfi, tuleb öövarjus mõni noormees, kes pole kunagi ilma meigita naist näinud ja postitab imeliku kommentaari. Kuigi ma kustutan need kommentaarid ära, ma saan neist inimestest aru. Võimalik, et nad ei teagi milline meigivaba noor naine välja näeb. Ema ei lähe ju naiste kirja, oma ema ei vaata pilguga, et kas on ilus või mitte, ema on alati ilus. Ja blogimine on rohkem noorte maailm, ehk kõik saavad ühe teismeliste puuga ära.

Noored on vast ka kuulnud, et juba mitmendat aastat toimib meil tõejärgne aeg: Post-truth. Üldiselt kasutatakse seda mõistet poliitikast rääkides, kuid see kehtib ka mujal. Sotsiaalmeedia on kõige kaunim näide, kus inimesed valetavad täiesti süüdimatult ja keegi ei arva, et tegemist oleks valega, kuna nii on kombeks. Jah, on olemas ullikesi, kes kirjutavad internetti, et mul on jälle halb päev. Enamus eelistab jagada vaid neid sündmuseid, mida teised kadestada võiksid või neid kaunist küljest näitavad.

Sel nädalal avas Maarit Murka fotonäituse, mille tutvustuseks ta rääkis telkus, et tal on fotot raskem uskuda kui maali. Ja tal on nii öigus. Raske on avalikust ruumist leida fotot, mida pole muudetud. Ajalehtede dokumentaalfotosid ei ole, tahaks loota, aga teisi kõiki muudetakse. Paljude telefonidega ei saagi loomulikku fotot teha ja pildistaja ei pruugi seda teada, mida ta telefon teeb. Peaasi, et “ilus” oleks. Üldjuhul on selle “ilusa” nimi “blur”. Blur on selline filter, mis tõmbab kõik kortsud siledaks ja värvid ühtlaseks. Kuid neid võimalusi on veel, mida näomoonutusteks teha saab. Kuid need on kergelt arusaadavad ja jätavad, üldjuhul, suht odava mulje. Mõnikord on selliseid portreesid näha ka ajalehtede arvamusartiklite juures. Loed juttu – inimene kirjutab mõistlikku täiskasvanud naise teksti ja fotolt vaatab vastu pisut jaapanliku näoga alaealine tütarlaps, näonahk heledalt särav ja sile. Tekst ja pilt ei sobi kokku.

Ok, aga mida ma siin ikka jahun. Ma parem näitan pilte. Kuna eilane pilt oli tehtud telefoniga, siis täna võtsin oma Nikon fotoka ja tegin samas kohas selfi. Meiki ei teinud, isegi kulmud on värvimata ja juukseid võiks ka täna pesta. Kõigepealt näitan pilti, mille peal ma kasutasin pisut fotošoppi ja teisena tuleb originaal.

411

Tegelikult loeb portree puhul palju erinevaid tegureid: võttenurk, ilme, soeng. Kuna ennast on jube keeruline hinnata, siis ma pole 100 prossa kindel, kuidas see foto mõjub, aga parem on ta kindlasti, kui eilane telefoniklõps. Ehk jah – tõde pole olemas, on vaid need, kes oskavad paremini ja need, kes halvemini teisi petta.

29 comments

  • Päevavalges tunduvad nad isegi naljakad. Eile tuli selline: “Võta´s pimedas baarist mõni neegriposs ligi teetalle mõni koks, noh ta on kindlasi nõus valget varavalgeni puurima.Hommikuks on pea kenasti tühi ja ärevus kadunud.”

   Kuigi ma arvan, et selle kommentaari on kirjutanud pigem vana mees, noored enamasti pole väga rassistid. Samuti räägib ta ärevusest, millest ma ei kirjutanud, mille ta ise juurde mõtles ja mis näitab, et tal on vaimuhaigustest väärarusaam, bipolaarsust ei seondata ärevusega, maania ja ärevus on täiesti erinevad asjad.

   Meeldib

   • Ma olen võibolla vanadest meestest põhjendamatult heal arvamisel, aga kas selline kirjaoskamatus ei viita pigem nooremale põlvkonnale? Ai, eelarvamused!

    Meeldib

    • Muarust on tühikute panemise probleemid vanematel kirjaoskajatel inimestel, kes väga palju netis (ja telefoniga üldse mitte) ei suhtle. Näiteks mu ema teeb ka seda viga.

     Meeldib

    • Ei saa sellest seosest aru – vanema põlvkonna inimestel peaks päris paljudel olema kirjutusmasina kasutamise kogemus ja sealt on ju tühikuklahv tulnud. Aga seda reeglit, et tühik tuleb jätta pärast kirjavahemärki ja et lause algab suure tähega, taoti omal ajal koolis ka käsitsi kirjutajatele kõvasti sisse.
     Oma ema ma vist ei saa näitena kasutada, ta on keeletoimetaja niikuinii.
     Ah, aga kustmaalt see “vana” sinu jaoks algab?

     Meeldib

    • Mu ema töötas küll kontoris, aga trükimasinat läks tal väga harva vaja. Palju neid inimesi sekretäridena ikka töötas, vanasti olid blanketid, mida inimesed täitsid, trükimasinaga trükiti harva. Mina näiteks, kui raamatupidajaks läksin, ei kasutanud kunagi trükimasinat, mitte kunagi. See-eest ma oskasin jubekiirelt kalkulaatoriga numbreid kokku lüüa.

     Arvuti kasutamise koha pealt vana ma tõmbaksin piiri “vana” umbes kuskile 60. aastaste juurde. Ei kehti kõigi kohta, aga üldjuhul üle 60sed FB-s väga möllamas ei käi. Samas mõned neist natuke nooremad, ehk minuealised +/- 5, on FB-s kohutavalt aktiivsed ja arvavad, et peavad kõik oma teod ja mõtted sinna kirja panema.

     Meeldib

    • Ikka saab. Sa perekooli ei loe kunagi? Ma ei taha siin korrata neid väljendeid, äkki mõni laps loeb, aga tõsiselt saab palju halvemini.
     A päris värvikad rassistlikud õelused olid ka ühes Law and Order osas, kus skinhead mitte-aarialastest lapsi kooliõuel surnuks tulistas. Hakkasin seda Amazon Prime-st vaatama, sest see sari on mulle ikka meeldinud. (ja mida see minu kohta ütleb…)

     Meeldib

   • Tollest muidu lollist kommentaarist ei leia ma rassismi küll mitte kuskilt. Äraleierdatud teema ju, et neeger eesti keeles iseloomustab objektiivselt mitte halvustavalt kodaniku rassikuuluvust. Õel küll, isegi topelt, kui tegu vihjega, et mustanahaline peale paari koksi nõus latti alla laskma.

    Meeldib

  • Ei, Morgie, ei ole huvitav. Ma vahel satun nendele, enne kui blogiomanik ära kustutab, sest olen teisel ajal üleval ja blogides kolamas kui teie seal.

   Meeldib

 1. petmine eeldab ju, et mingi tõde on? ja, ei? Tegelt nagu ei ole jah, oleneb kes kuidas mida ja kui hästi näeb ja näitab. Eks kunstitõde ongi elutõest kestvam ja äkki on isegi tõelisem..

  Liked by 1 person

 2. Petmine eeldab ju mingit tahtlust? Kui ma teen telefoniga pildi ja telefon seda automaatselt tuunib, nii et ma nö originaali kunagi ei näegi, ei saa selles mõttes tahtlusest rääkida. 😀

  Meeldib

  • Ei, petmine ei eelda tahtlust. Paljud inimesed usuvad oma valesid, sest üldjuhul valetatakse enesekaitseks ja siis on endale parem, kui sa usud, mida räägid. endale valetamine on kõige esimene samm ja sellest vabanemine polegi nii lihtne.

   Kuid filosoofiliselt on miskae-l “õigus” – ei ole olemas ei õiget/tõde ega valet. seega polegi võimalik valetada, kuna kõigil on õigus näha asju just täpselt nii, nagu need neile paistavad.

   Meeldib

   • Valetamine petmise eesmärgil ehk on tahtlik tegevus, et saada mingi eelis või kasu. Valetada võib lihtsalt niisama ehk mõni usub ja pettub.Vale on niikaua tõde kui tõde poole selgunud. Kõigil on oma usk õigesse ja valesse.

    Meeldib

 3. Olen 75, kirjutan vigadeta, käin FB-s ja näen seal väga paljusid omavanuseid ja vanemaid, ka rohkem kui 80-85aastaseid inimesi. Mõni aeg tagasi õppisin programmeerimist koos kolme minuvanuse inimesega, saime kõik hakkama. Kuuekümneaastased on tänapäeval ikka veel väga noored ja nooruslikud – enamasti. 🙂

  Liked by 1 person

  • Vabandust kui ma teid solvasin. Minuarust vanemad kui 60sed elavad oma elu peamiselt väljapool FB, samamoodi kui noored 20-30, kes FB ei kasuta vaid ainult messengeri. Kindlasti on erandeid, kes veedavad aega sinna pidevalt midagi kirjutades, aga mu tutvusringkonnas on need pigem 40-55 aastased, kel millegipärast väljapool FB on nii vähe elu, et kõik tuleb sinna kirja panna.

   Meeldib

 4. V-o natuke teemast mööda, aga olen minagi kokku puutunud arvamusega, nagu oleks otse telefonikaamerast tulev enamasti üsna koleda koloriidiga pilt kuidagi tohutult aus ja autentne. Minul on telefonis taoliseks puhuks kerge “autocorrect”, mille alati alla vajutan. Seda põhjusel, et ei minu ega ka teiste nägu ei ole päriselt ka rohekas-lilla, nagu telefoni kaamera seda mõnes kehvema valgusega ruumis vaikimisi näitab ja ma ei näe ühtegi põhjust, miks ma peaksin ebaloomulikult koledate piltidega kellegi uudisvoogu risustama. Väike korrektsioon teeb nahatooni tagasi enam-vähem selliseks nagu see päriselt on ja kõik on õnnelikud 🙂 Ei räägi siin mingist ekstreemsest töötlusest ja kortsude silumisest (blur jms).

  Meeldib

 5. Võimalik, et viga minu nägemises, aga teine ehk siis “originaal” paistab normaalne, esimese pildi puhul kontrastid ja värvid liiga tugevad. Samas ega ilma originaaliga kõrvutamata poleks ilmselt osanud märgata muud kui, et miskit pole päris see.

  Make up koha pealt kommenteerides oli hiljuti tore nali. Sain kokku tuttava 30 ja 40 vahel daamiga. Päeval hakkas silma minu hinnangul veits ülepakutud meik, aga ei hakka ju sellist asja kommenterima, ehkki tegu kaugelt sugulasega. Hommikul nägin uuesti kui tuli dushi alt hommikukohvi jooma ja polnud jõudnud krohvi ning maalritööga pihta hakata. Mul täitsa lambist pahvatas, nüüd tunnen jälle ära endise kena J. 😛

  No ma ei saa aru miks peab looduse poolt antud kena näolapi üle võõpama. Kergest toonitamisest või silmade huulte värvimisest ma ei räägi, aga teatrigrimm on nagu liiast. Selles vanuses ilmselt hakkavad esimesed kortsukesed ilmuma. Ja mis siis, uskuge mind, keegi teine (eriti veel mehed, kelle tähelepanu teatavasti muudele asjadele pööratud) peale teie enda seda ei märka 😉

  Meeldib

  • Ma kardan, et süüdi on nii sotsiaalmeedia kui reklaamitööstus, kus näidatakse naisi, kelle välimust on palju muudetud ja siis naine vaatabki, et appi, ma ju pole selline, tuleb midagi ette võtta. noh ja kui oma pildi kuskile üles riputad, tulevad öösel pimedas need kummalised kommenteerijad, kes ütlevad su pildi all, et näe kui kole sa oled. Või tuleb su hea sõber ja teeb “nalja”, et küll sa oled ikka kole. Naiste maailm on julm ja ebaõiglane, eriti nooremana. Kuid mõni naine ei saa kunagi nii vanaks, et julgeks oma näoga ringi kõndida ja siiis tulevad appi juba ilulõikused ja muud radikaalsed vahendid.

   Meeldib

 6. Tahtsin lisada ka piltide postitamise teemal. Eks ole ju loogiline, et enamasti ikka proovime paista veidikegi parema nurga alt. Kui on valida siis vaevalt keegi meelega ebaõnnestunud pildi postitaks kui see just omaette eesmärk ei ole. Selfide puhul ikka vaatan enne, et müts oleks peas ja kõõrdsilmad, lömmis nina, kõverad sääred või küür väga välja ei paistaks 😛

  Blogistamisel enamus blogistab toredatest sündmustest, vahel sekka hale-koomilisi apsakaid aga kellele pakuks pinget pidevat hala lugeda. FB’s olen paar tüüpi just selle pärast “nähtamatuks” teinud, et ainsad jagatud “naljad” mida neilt tuleb, on soigumine eluolu teemal kuidas kõik on paha ja riik (ühegi valitsuse puhul) üldse ei aita neid.

  Meeldib

  • Piltidest kuna on lihtne ja kõigile kättesaadava piltide moonutamine, siis ka seda tehakse see pole valetamine, ega petmine, vaid enesestmõistetav, kui ei kasuta on sul midagi puudu see on virtuaalmaaima olelusvõitlus, sest kellepilte sa näed ei kohta sa kunagi reaalselt.

   Meeldib

 7. Mõistusega ei saa kõike võtta, moistus oisib ideaali, aga meist ükski pole ideaalsed. Tuleb alluda ja alistuda et olla keegi 🙂

  Äage koperdage üksikute sõnade otsa see näitab mõtte piiratust.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.