Pärandamisest vol. 2

Kuna tänaseks on kõik mu pärandi saamisega seotud toimingud lõpuni jõudnud, panen kirja ka, et mis ja kuidas. Nagu eelmisest postitusest juba teate, siis 21. novembril käisin notari juures, et ta pärandamise kohta paberi teeks. Ema mul pärandust ei vormistanud, kuna polnud vajadust. Novembris maksin notarile 76,68, et ta asjaga tegelema hakkaks. Aasta lõpp oli tõendi väljastamise tähtaeg (1 kuu ja 1 nädal notari külastusest). Ma arvasin, et pean talle ise meelde tuletama, aga 2. jaanuaril kirjutas notar (õigemini küll tema registripidaja) mulle ise, et mu pärismistõend on eesti.ee-s valmis ja ma peaks selle eest 122,70 euri maksma.

Nüüd oli mul vaja saada kätte raha pangast ja vormistada ema korter enda nimele. Saatsin nii SEB-le ja kui Swedile küsimusega kirjad, et kuidas neil asju aetakse. Mõlemaga oli samamoodi – saatsin neile elektroonilise pärismistõendi, aga ülekande tegemiseks pidin ise kohale minema.

Esimesena käisin SEB-s. Üldjärjekorras, mis pole kunagi lühem kui pool tundi. Tavaliselt tuleb ikka kauem oodata. Ma käin Tornimäe kontoris, see nurgaga suur maja. Võimalik, et seal on olemas salapärased päevad ja ajad, mil saab kiiremini, ma tahaks neid teada, sest järgmine nädal pean ma oma pangakaardile järele minema. Vana aegus. Uued juhiload saatis riik mulle postkasti, aga pangakaardile pean panka järgi minema.

Kusjuures ma ei saanudki aru, et miks ma pean ise kohale minema. Oma kodulehel nad reklaamivad, et pole vaja kontorites kohal käia ja neil on isegi videonõustamine olemas. No vaadake mu nägu läbi kaamera üle ja säästke mind sellest toredast meelelahutusest, mida teie kontor pakub. Mõlemas kontoris ma vaatasin kuidas töötaja vormistab  maksekorraldust ja räägib mulle, mida ta teeb. Noh ja kuna tema seda tegema pidi, siis ta küsib ka kirjutamise eest umbes 2 eurtsi. Ok, nad mõlemad kasutasid võimalust ja tegid mu ID-kaartist ka koopia. Väga toredad pangatöötajad, aga asjatu aja raiskamine.

Tegelikult on SEB-i Tornimäe teenindussaal päris huvitav koht, kuna sealt saalist käivad läbi igasugused samas majas töötavad inimesed. Paljud käisid samal ajal lõunasööki manustamas. Ma jõudsin näha kui nad ära läksid ja tagasi tulid. Kuna ma jätkuvalt pean vaikselt plaani, et peaks tööle minema (õigemini algselt peaks kandideerima), siis vaatasin kõiki mööduvaid inimesi suure huviga ja mõtlesin, et mis siis, kui nad oleksid mu töökaaslased. Ja seda vaatasin, mida inimesed seljas ja jalas kannavad ja kuidas nad omavahel suhtlevad ja millest räägivad. Lift oli mu istekoha kõrval. Suht põnev.

Swedi kontoris (Rävala 5) on asjad paremini korraldatud. Neilt sain ma oma emailile vastuseks telefonikõne ja me leppisime kokku kellaaja, millal ma kohale lähen. Noh ja kui ma läksin, siis ma saingi kohe teenindajaga jutule. Ma ei tahaks nüüd Swedile reklaami teha, aga kui SEB-i omad loevad, siis miks te ei võiks nii teha? Ma sain aru, et Swedil saab suvalise asja tegemiseks aja kinni panna, et passima ei peaks ja kui tahad passida, no ära siis pane aega kinni.

seb

Kinnisvara sain ma netis vormistada.  Meil on kinnistuportaalja seal saab kirjutada avaldust. Kirjutasin suht vaba teksti, et tahan endale ühe kinnistu vormistada. Seal sai märkida aadressi ja nime ja siis see leht ise vaatas, et milline on kinnistunumber. Lisasin pärimistõendi ja siis tuli koht, et tasume riigilõivu. Kuna ma ei viitsinud guugeldada, et mis riigilõiv, siis kirjutasin neile ja nad kirjutasid mulle vastu, et polegi riigilõivu, kui pärandit vormistada.

Avalduse esitamisel Kinnistuportaalis tuleb riigilõivu tasumise etapis valida “Riigilõivu ei tasu” põhjuseks number 1 “1) alusetu või ebaõige kande parandamine” ning tegevus salvestada peale mida on võimalik edasi minna avalduse esitamisele.

Tegin nagu vaja ja umbes nädala pärast sain kirja, et korras. Vaatasin eesti.ee-st üle, et olen jah uhke kinnisvara omanik. Ma ei tea veel, kui palju ma oma omanduse pealt riigile makse maksma hakkan.

Elektriarve vormistasin ka enda nimele. Seda oleks saanud juba surmatõendiga ka teha. Kuna mu praeguses korteris maksan elektri omanikule ja tema valis pakette, siis see oli natuke huvitav ka. Üks naine helistas elektrivõrkudest, kui ma neile kirjutasin ja uurisin. Ta selgitas, et mis värk ja ma sain aru, et kuni ma sisuliselt üldse elektrit ju seal ei kasuta, siis piisab liitumislepingust, et neid operaatoreid võib hiljem ka valida. Eks ma siis hiljem vaata, mis juhtuma hakkab. Kuidas ma korteriühistult arveid saaks, sellele ma ei viitsi mõelda. Mu ema tegi neile raamatupidamist ja arveid tegi keegi raamatupidaja, kes raamatupidamist teha ei osanud. Ma eriti ei viitsi ema tasuta tööd jätkata, kuigi ma kardan, et peaks. Tüütu.

Vot nii lihtne kogu see värk oligi. Ma kujutan ette, et mitme inimesega käib suht samamoodi, kuigi see pangas kohalkäimine on küll totter. Ahjaa, mu emal olid ühe osaühingu, kus ta kunagi töötas, osakud ka. Neid ma ei pidanud ise kuidagi vormistama, need vormistusid ise minu nimele. Teoreetiliselt on kinnisvara täpselt samas portaalis ja kohtu osakonnas ja oleks ka võinud ise vormistuda. Et on me riigis täieliku digiriigini veel mõned sammud minna, aga muidu on suht okidoki.

15 comments

 1. Mine SEB kontorisse kohe peale avamist, siis saad kiirelt löögile. Üks kord ootasin ise keset päeva minnes 42 min, et oma katkine rahatäht 5 minutiga ümber vahetatud saaks.

  Meeldib

 2. Kui on olemas SEB-s internetipank, saab vormistada, et saadetakse pikenduspangakaart Sinu antud aadressile postkasti. Saadavad hariliku standardkirjaga ja tükk aega enne saadavad internetipanka kirja selle kohta. Aktiveerid ise kas internetipangas või pangaautomaadis. Juhised on selged ja lihtsad ning kolmes keeles. Internetipanga puhul saad valida ka, kas soovid kaarti kätte saada pangakontorist või postkastist. Väga mugav. Ilmselt Sa pole soovinud kaarti postkastist kätte saada.

  Meeldib

  • jah, see võib olla küll. nüüd nad juba saatsid emaili, et tule kontorisse. juu siis järgmiseks korraks võiks ümber muuta.

   Meeldib

 3. Riik tahab sinult nüüd maamaksu, kuna oled kinnisvara omanik ja seda koduna ei kasuta. Millalgi veebruaris saadavad maamaksu teate e-maksuametisse.

  Meeldib

   • Kui on elukohana registreeritud, peaks rakenduma kodualuse maa maamaksu vabastus.
    Lisaks ei väljasta nad maksuteadet, kui summa on väiksem kui….mis, ma ei tea – äkki oli 5 eurot see piir.

    Meeldib

 4. Tasuta raamatupidamist ei pea tegema, kui ei taha, ja nii ütledki, aga ühistu koosolekule tuleb kohale minna ja see välja öelda.
  Huvitav lugemine.

  Meeldib

 5. Elektripaketti ära kindlasti vali, sest siis hakkad maksma paketitasu, isegi kui ei kasuta elektrit.
  Maamaksu ei pea maksma, kui oled registreerinud selle korteri oma püsielukohana. Ma korteri eest maksan muidu 15 € aastas, nii et see maks ei ole suur kui ei ole eramaja.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.