Kuidas ma peaaegu välismaale oleks läinud

Mind hakkas häirima, et kõik muutkui reisivad ja ma istun siin Eestis ja ei viitsi ennast kuskile sõidutada. Ühes uuringus oli ka kirjas, et eestlane peab kõige olulisemaks elatustaseme näitajaks seda, kui inimene on võimeline välismaale sõitma. Oma raha eest. Puhkuse ajal. Muidu oled rott. Ma ei tea, miks eestlased nii arvavad. Neile meeldib koos karja võõraste poolpaljaste inimestega kloorilõhnalises  SPA-s käimine ka. Sellest ma ei saa üldse aru. Kuid ma olen nõus, et välismaal käimine on väljakutse. See paneb inimese ebameeldivatesse olukordadesse, kus tuleb taluda ootamatuid ja närviajavaid juhtumeid ja nii muutub inimene kuidagi paremaks. Sisemiselt. Välispidiselt mõjub liigne päike ja magamatus nahale halvasti. Aga, noh, uued kogemused ja elamused. Või mida kiidetakse, kui väljamaalt tagasi tullakse?

Igatahes leidsin ma aasta lõpus koristustöid tehes, et mul on iidamast-aadamast Club Silja kaart. Läksin Tallinki lehele ja leidsin, et mu kaart on nüüd Club One ja neil on mu andmed kenasti netis olemas. Tore, peaks Soome minema. Soome on ju ka välismaa. Ja väga hea välismaa, sest lähedal. Ööbima ei pea, võib oma kodusesse voodisse tagasi tulla. Ei pea mitme päeva kava koostama ja niiviisi on ka ebaõnnestumised vähem tõenäolised. Helsingisse võib täiesti süüdimatult ainult üheks päevaks minna ja linnuke kirjas.

Kõige soodsam aeg on sõita välismaale jaanuari teises pooles, sest siis igal pool poodides kõige suuremad allahindlused. Kehtib üle Euroopa. Enne aastavahetust on kõik 70 prossa kallim.

Kuna üksinda on ka üks päev Helsingis liiga pikk, siis küsisin tütrelt, et kas ta tahab minuga kaasa tulla. Reisikaaslase valik on üliraske küsimus. Mul ei ole hetkel ühtegi sõbrannat, kellega ma oleksin kunagi kuhugi reisinud, aga oma lapsega ma olen ja ma tean nii tema häid kui halbu külgi. Kuid tütrel polnud vaba aega, sest ülikool. No mõtlesin, et lähen siis üksinda, et mõned tunnid ma ikka ära sisustaks, saaks linnukese kirja. Alustasin netis piletite ostmist ja siis tuli see koht, et registreeriks oma kliendikaardi. Aga ilmselt olid Tallinki tüübid minu aastalõpu sisselogimise avastanud ja leidnud, et ei, vot selline klubiliige on üleliigne. Kus ta nii kaua passis!? Noh ja kustutasid mu kaardi oma andmebaasist ära, et laevu mitte üle koormata. Et helista, kui tahad teada, mida me su andmetega tegime. Ma kirjutaks, aga helistada ei taha. Noh, selge, ma siis ei lähe Helsingisse. Ega ma ju väga ei tahtnud ka, ainult et tunne oli, nagu peaks või nii.

Noh ja otsustasin, et teen siis hoopis ühe eriti lühikese reisi. Lähen Ülemistesse. Täna oli hommikul helesinine taevas ja +5, nagu enamusel päevadel sel aastal. Kui ma umbes poole kaheks õue jõudsin, oli päike pilve taha kadunud, aga see ei murdnud mu reisiselli vaprust. Ronisin treppipidi Lasnamäele ja seal istusin trammile. Tasuta tramm. Tegin pilte ka, sest kuidas sa reisid, kui ei pildistagi! Millega siis teiste ees uhkeldada.

1 lasnamägi
Vaade Lasnamäele trammist väljudes.

Ma olin oma reisust nii ähmis, et ronisin trammist ühe peatuse varem maha. Ma ei tea, kuidas ma nii hajameelne olin, lennujaama tramm oli.

2 T1
Kohalikud on grafitit harrastanud. Nii vahva! Aga see parklamaja on kole.
3 ylemiste
See jutt, et 16 päeva teel, on mingi kahtlane natsimöla, kes arvab, et kohe tulevad jälle punased ja taastavad rongiliikluse Siberisse.  

4 ylemiste
Ülemiste keskus oli end juba kevadiste lilledega kaunistanud. Ega loodusest saa maha jääda. Hinnad poodides olid nagu ma ootasin – ülimadalad. Kuid mul ei olnud, tegelikult, mitte midagi vaja.
5 ylemiste
Fotode järgi võin öelda, et minu tuur Ülemiste keskuses kestis peaaegu kaks tundi ja keskusest väljudes jagus mulle veel päevavalgustki. Isegi vaateratas polnud veel valgustatud.
6 T1
Kuid T1-s ma käisin ka korraks, sest seal on kohe välisukse juures Pagaripoiste lett ja ma pidin ju endale midagi head ostma. Ülemistes ma ei teagi, et seal normaalse suure valikuga kondiitrivärki esimesel korrusel oleks, kui Rimi välja arvata. Te ei kujuta ette kui hea see pildilolev sefiirikorv maitses! Õuna oma, teine oli sidruni, aga ma valisin õuna, kuna madalamad tornid. Teine kook oli kah ok, aga väga toitev.

7 lasnamagi
Trammipilt tagasiteel

8 kyynal

Ja viimasel pildil on moosilõhnaline küünal. Ainus ost, mis ma Ülemiste keskusest sooritasin. Jyski poest. Aga lõhnaküünlad pole mulle head, kurgus tekib seline tunne, et mürgitatakse. 

Vot selline oli minu tänane reisike. Täpselt niisugune nagu mulle meeldib. Ei pidanud võõras voodikeses magama, ega tarbetuid asju liiga palju ostma. Inimesi ka väga mu ümber ei sebinud. Soojamaa reisi mõõtu välja ei anna, aga ega Ülemistes külm ka polnud. Esmaspäevatripp.

8 comments

 1. Kui kunagi tekib isu siiski Helsingisse sóita, siis ära Tallinkit küll kasuta. Täiesti ükskóik millisel laeval sa selle 2h diivanil istud..ehk siis Eckerö ja Viking poole odavamad. Hetkel Vikingis päevakruiis 14.50 (tavataks 18eur). Eckeröl hetkel/tavataks 15eur kruiis (edasi-tagasi), aga pidevalt sügisel ja kevadel kampaaniad 10eur vói isegi 5eur kruiis (olen korduvalt käinud). Tallinkil alla 23 pole näinud kunagi..

  Meeldib

  • Ma alguses vaatasingi Vikingi odavat päevareisi, aga seal on hommikul kole vara ja õhtul kole hilja tagasi, ülipikk päev. Tallinkil olid sellised kellaajad, mis mulle meeldisid. Ega ma sinna Helsingisse eriti ei viitsi ikka ka, on seal suht palju käidud, Vot kui kellelegi külla minna, vot siis oleks vähe huvitavam, kui niisama ringi kõndida.

   Meeldib

 2. Omapäi Helsingisse päevatripile minekuks on Tallinki ajad parimad. Eckerö ajad sobivad, kui minna pikemaks ajaks või hoopis Helsingi-Tallinn-Helsingi tripile.
  Tallinkil on ülikehv koduleht, kus on kuupäeva valides kerge eksida, ka jookseb see ilmlõpmata kinni, nii et see võis ka tehniline tõrge olla.
  T1-s on Pagaripoiste poolt vaadates teises keskuse otsas Džiugase kohvik. Kõik, nii soolane kui magus, on juustusisaldusega. Soovitan väga proovida…enne kui kohvik seal uksed kinni paneb.

  Liked by 1 person

  • Ma kontrollisin peale nädalavahetust üle, et äkki nad panid uuesti tööle mu kaardi, aga ei miskit. Mul kuupäevade valimisel ei olnud probleeme, google crome kasutan.

   Meeldib

 3. Helsingis võib käia muuseumides, näiteks Linnamuuseum on tasuta. Kiasma on iga kell piletiraha väärt ja Disainimuuseum samuti, viimases on kusjuures ka aegajalt mingeid tasuta päevi. Disainimuuseumis võid nostalgialainel pisara valada nii mõnegi vitriini ees.

  Meeldib

Soovin lisada:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.