Koroonast ja kuidas hüsteeriat tekitada

Kuna ma neelasin kahe päevaga sisse “Sex education” teise hooaja, siis eile pidin telekat vaatama. “Sex e”. oli väga hea, võimalik, et parem kui esimene hooaeg, aga ma ei saa kindel olla, sest mul pole kombeks filme jm meelelahutust meelde jätta. Natuke kurb komme ka, sest ma mäletasin, kuidas peategelastel olid eelmises hooajas probleemid, aga millised täpsemalt, seda teab vaid tuul. Igatahes vaatasin ma eile telekat ja sain teada, et gripipaanika võtab aina tuure juurde.

Ma enam neid blogisid ei loe, kel vanasti meeldis võõraste kleitide kallal iriseda või pidevalt reklaampostitavad, sest halb lugemismaterjal mõjub halvasti lugeja vaimsele tervisele. Kas teie teadsite, mis on depressiooni tekkimise põhjused? Ma lugesin raamatut Baysi ja Billeti raamatut ““Valgus tunneli lõpus” ja jätsin meelde. Depressiooni põhjustab:

 • tunnete ja emotsioonide allasurumine;
 • ebareaalsed ootused (mille tekitamise ülesanne on erinevatel reklaamidel jne);
 • lisaks enda probleemidele, kuulab ja loeb inimene meediast teiste inimeste probleemidest ja maailmas juhtuvatest õnnetustest.

9789949621538_valgus-tunneli-lopus-ullatavad-todemused-depressiooni-kohta-ja-kuidas-end-alatiseks-selle-haardest-vabastada_430Muideks, tegemist on, minu hinnangul, väga kasuliku raamatuga. Eneseabiõpiku lugemine on pisut tüütuvõitu, aga hea on see, et kõike ei peagi lugema, kui ei taha. Ma tegin endale natuke koopiaid, millega plaanin hiljem tegeleda. Võimalik, et paljud mu lugejad on seda raamatut juba lugenud, kuna tegemist on kultusteosega. Kõlab natuke halvasti, aga see raamat räägib rännakumeetodist, millesse võiks suhtuda kui teraapiasse, kuna nad kasutavad psühholoogide erinevaid võtteid ja teadmisi. Kuid kuna tegemist on enese- või teise inimese sugestiooniga ja meie ülikoolides sugereerimist terapeutidele, muteada, ei õpetata, siis tegelevad Eestis sellega suvaliselt inimesed. Aga isegi need suvalised inimesed saavad positiivseid tulemusi, kuna depressioon ja stress on rännakumeetodi võtetega väga hästi tükkideks võetavad. Kuigi, jah, inimene peab omama fantaseerimisoskust kui ka oskust oma fantaasiat teadlikult suunata. Kui keegi on varem tutvunud neurolingvistilise programmeerimisega, siis rännakumeetod on selle lihtsustatud alaliik.

Kuid ma tahtsin kirjutada sellest, mida telekas mulle eile pähe määris. Enamus õhtusest programmist tegeles inimestes massihüsteeria tekitamisega. Kuigi Ringvaates pakuti ka täiesti objektiivset vaadet, polnud too arst, kes võrdles koroonaviirust tavalise iga-aastase gripiviirusega, üldsegi nii entusiastlikult sisendav, kui kõik need, kel loogika puudub, aga hirmufaktor töötab täistuuridel. Ma ei ole arst ja ma ei mäleta vaadatud filmide sisu, kuid ma mäletan väga hästi, mida eelnevate talviste gripipuhangute ajal on räägitud ja milline on statistika haigete ja surnute kohta ning kõik see materjal kokku ütleb, et koroona on samasugune haigus kui näiteks mõned aastad tagasi linnugripi nimeline hirmutav elukas. Kuid mis on erinev, on hüsteeria, mis on palju suurem. Ma ei saa aru, miks.

Mulle tundub, et inimeste ärevustase on arenenud maades iga aastaga kasvanud. Ma ei viitsi statistikat linkida, aga depressiooni ja ärevushaiguseid põdevate inimeste arv tõuseb pidevalt. Samuti on palju muutunud see, kuidas uudiseid tehakse. Uudis peabki olema selline, et sa kardaks. Sest muidu sa uudiseid ei vaataks, arvavad meediatüübid. Isegi ERR pole juba ammu neutraalne robotilaadsete diktoritega kanal. Seal Ringvaates oli arst, kes rääkis natuke robotihäälega nagu lapsele, et koroona on täiesti tavaline gripp, ei midagi erilist ja siis saatejuht hüples emotsionaalselt oma toolikesel, ei kuulanud või ei analüüsinu kuuldavat materjali ja jäi endale kindlaks, et kohe jõuab koroona Eestisse ja siis me sureme nagu keskajal katku surdi. Ja taustaks näidati Tenerife hotelli, kust enam kedagi õue ega koju ei lasta, ilmselt mitu nädalat. Sama lugu ühe Itaalia väikelinnaga. No ilmselgelt pole need tüübid eriti loogilised, kes selliseid otsuseid langetavad.

“Sex education” teine hooaeg algas sellega, et koolis tekkis klamüüdiapaanika, mida kasutasid kohe ära majanduslikult mõtlevad inimesed, kes müüsid lollakatele näomaske. Ma loodan, et eestlased teavad, et suguhaigused ei levi piisknakkusena ehk maskist pole mingit kasu. Kuid paanika oli vägev. Paanika mõjub isegi siis, kui inimene tegelikult teab, et gripp ei ole katk.

Mitut inimest sina tead, kes on kunagi grippi surnud? Aga mitu sinu sugulast on enneaegselt surnud, kuna nad armastasid alkoholi? Alkohol tapab väga palju rohkem inimesi kui gripp. Nii enne meie aega kui tulevikus. Alkoholisõltuvus võib tabada noort inimest ja ta ei parane sellest kunagi. Erinevalt gripist. Alkoholijoobes autojuht võib lisaks endale tappa ka teisi inimesi. Joobes inimene võib muutuda hullumeelseks ja olla ohtlik oma lähedastele. Alkoholi tarbimine suurendab inimese depressiooni ja ärevushäireid. Alkohol on mürk, mis mõjub halvasti mitmetele siseelunditele. Alkoholisõltuvuse edukat ravi pole veel leiutatud. Alkohol  on palju ohtlikum kui gripp. Kuid keegi ei karda alkoholi. Esmaspäeval Viljandis teatrimajas paljud jõid ja telekas näidati kuidas nad jõid. Paljud neist on alkoholisõltlased ja surevad sellepärast varem kui loomulik oleks. Põhjust paanikaks oleks palju rohkem kui gripi puhul.

37 comments

 1. Lõpuks ometi natuke ratsionaalsust ka sel koroona-teemal. 5+

  Selles mõttes, et muidugi on haigus olemas, levib ja inimesed ka surevad (erinevatesse tüsistustesse), aga tõesti, seda võib juhtuda iga haigusega. Ja kui haige ei ole, siis surmavad igasugused mõttetud õnnetused. Inimelu ongi tegelikult väga habras. Paanika ja hüsteeria ei hoia haigestumist ära, ei tee inimesi terveks. Hoidke end, aga ärge ajage end sellega hulluks.

  Liked by 1 person

 2. On olemas ka kopsuklamüüdia, s.o hingamisteede nakkus.

  Mis puutub koroonasse, siis see on uus viirus ja inimesed on vastuvõtlikumad + see levib kiiremini kui gripp. Seega on arusaadav, miks inimesed seda kardavad. Pealegi gripiviirusel on olemas ravi ja ennetamiseks vaktsiin, koroonal seda pole.

  Mõlemil juhul on haigestumine raske vanematele ja kroonilisi haigusi põdevatele inimestele. Tüsistused on need, mis võivad tappa. Olen olnud kopsupõletikus ja elu sees ei tahaks seda uuesti põdeda.

  Meeldib

  • koroona ongi gripp ja ta levib sama kiirelt kui suva gripp, iga aasta on gripil erinev nimi ja tüvi. ja see vaktsiin tehakse alati eelmise tüvi järgi. ehk iga aasta on sama probleem.

   Meeldib

 3. Mingisugune üleilmne hüsteeria selle koroonaga siiski on, sest ma töötan juba 17 aastat ettevõttes, mis Hiinaga tihedalt seotud ja ei SARSi ega linnugripi ajal ei oleks osanud keegi sellest mõeldagi, et Hiinas pannakse tehased kinni, tootmist ei toimu, kaubad ei liigu ja kõik seisab. Praegu see nii on, juba mitu nädalat ja mõju kogu maailma tootmisettevõtetele on väga suur.

  Miks see seekord niimoodi on, ei oska arvata.

  Meeldib

  • mul oli suur tahtmine mõnest vandenõuteooriast rääkida, sest see kahju, mis sel talvel hiina majandusele tekib, on ülisuur. uudistes näidati ühte eesti elektroonikaettevõtet paides, kel on tänu hiina jamale nii palju tööd, et nad ei jõua ära teha. kuna nad teevad samu asju (mingid trükilpaadid tundusid läbi telku, keegi ei öeld, mis need on), mis hiina, aga tarnijad neil pole hiinast. ehk hiina äralangemine on teiste riikide konkurentidele kasulik.

   Meeldib

 4. Covid-19 põhjustav viirus on siiski mõnevõrra erinev tavaliselt gripist, samas sümptoomid üsna sarnased. Keskeltläbi on protsentuaalne letaalsus suurem kuid absoluutarvudes on momendil tohutu vahe. Gripp tapab iga aasta umbes pool miljonit üle maailma, covid-19 seni tapnud alla 3000.

  Ma kahtlustan, et üheks suureks mure põhjuseks on viiruse võimalik muteerumine oluliselt tapvamaks nagu see juhtus 1918 gripipuhangu ajal. Esimene laine polnud tookord eriti hull, kaks järgnevat aga tapjad. Tänapäeval on muidugi arstiteadus teisel tasemel, ehkki kõige halvema stsenaariumi korral võib koroona Aafrikas, Aasias ja Lõuna-Ameerikas viletsa meditsiiniga riikides hulgaliselt tappa.

  Meediaga on sihuke värk, et isegi riikide põhivoolu uudiste agentuurid kipuvad kasutama sensatsioonilisi pealkirju. BBC täna: “Coronavirus now spreading faster outside China” Tõsi aga seetõttu, et uute juhtumite arv Hiinas oluliselt langenud mitte et mujal oleks massiivselt tõusnud.

  Kui lähed algallikaid otsima avastad, et sõnum on kontekstist välja nopitud või natuke modifitseeritud. Meil siin eile põhiuudistekanalid viidates riigi peaarstile (chief medical officer) rõhutasid, et tuleb asuda aktiivselt valmistuma varudes medikamente ja toitu. Valitsuse veebilehelt ei leidnud kusagilt konkreetselt sellist infi. Nii see paanika tekitamine käib. Toidupoe ees polnud parkimist, rahvas tassis kraami kärudega, ostsin isegi 5 tuunikonservi 😛 No need vähemalt ei lähe halvaks ja meeldivad kõigile 😉

  Rohkem pole aega kirjutada, kihutan poodi enne kui riiulid tühjaks ostetakse ….

  Hei, see oli nali 😉

  Liked by 1 person

  • Ma alles täna hakkasin mõtlema, et paanika tagajärjel võidakse tõesti poodides puhas töö teha. Huvitav, kas see on võimalik, et nad ei jõuaks enam uusi konserve poodi tuua? Isegi nõuka ajal oli mingeid konserve poest ikka saada.

   Meeldib

   • Karjakäitumine võib palju jama tekitada. Samas tegu vaid suht kerge (momendil) nakkushaigusega, kõike kraami nüüd vaevalt rahvas poest ära jõuab osta. Usun, et kui kodusest toiduvarust nädalaks jagub on ok, enamusel ju külmkapis ja sahvris lihtsalt soodukate tõttu ostetud rohkem seda või teist. Palju hullem kui elekter või vesi pikemalt ära läheks.

    Meeldib

    • Eestis õnneks ostavad inimesed üsna ühesuguseid asju. Ehk siis kehvemal juhul saavad minusugused paar nädalat tacosid vms süüa, mis õigetele eestlastele peale ei lähe.

     Meeldib

    • Üsna ühesuguseid jah – ma käisin 23. veebruaril Pärnus poes (Selveris) ja alkoholiosakonnas oli NII puhas töö tehtud, et ma pidin imestusest pikali kukkuma. Teine, mis tühjusest helises, oli leiva ja saia osakond.

     Ehk siis pühadeks varuti suuremas koguses saia ja viina (või leiba ja õlut). Ma ei tea, kas see aitaks ka koroona üle elada? Piisav kogus viina ilmselt küll, kui väga tõsiselt end seest ja väljast desinfitseerida?

     Meeldib

    • see leiva-saia probleem on mu koduselveris pühapäeva õhtul. ma olen, rumala peaga, siis poodi läinud ja tühje riiuleid avastanud. nad nädalavahetustel ja pühadel neid juurde ei too ja võikud on eestlaste lemmiktoit.

     Meeldib

   • Vat see uudis paneb muretsema: 6PM eastern time Trump press conference about covid-19
    Tollel tüübil on ameeriklastele mõju, hüsteeria vallandamiseks piisab halvast sõnastusest. Loodetavasti on talt mobla ära võetud, et avalikult twitteris säutsuda ei saaks.

    Meeldib

    • saame näha. hiina majanduse blokeerimisest on kõige suurem kasu USA-l. kui ma oleks meedianõunik, siis ma soovitaks trumpil rääkida, et hoiduge hiina kauba ostmisest, usa kaup on haigusevaba 😀

     Meeldib

 5. Aitäh, selle postituse eest! Siiamaani olen sama arvanud, et lihtsalt gripp ja üle paisutatud teema, aga see massihüsteeria hakkab vaikselt ajusid pehmeks muutma. Hakkab hirm tekkima, nii hea, kui keegi kaine mõistusega jälle maha tõmbab seda. See paanika levib igal pool ja nii raske on ratsionaalselt mõelda juba. Ega vist muidu ei tekikski nii suurt hirmu, aga mul on kaks väikest last, üks neist vastsündinu ja no lapsi tahaks iga hinnaga kaitsta. Õnneks ei pidanud see lastele eriti külge hakkama.

  Liked by 1 person

 6. Sama asi on suitsetamisega. Ainuüksi pisikeses Eestis sureb ligi 2800 inimest aastas suitsetamisest tekkinud haigustesse ja on üldse lääneühiskonna peamine enneaegse surma põhjustaja (rasvumine kaugel maas veel) ja seda ei nimetata epideemiaks. Sellest ei räägita pea üldse. Lihtsalt korjavad vaikselt maksu, sest nikotiinimaks on maailma kõige parem maks – sõltlane on nõus ka koerailmaga kilomeetreid maha kõndima, et seista pikas järjekorras, et enda osa riigile ära maksta. Ei jäta päevagi vahele

  Meeldib

  • suitsetamine on teistmoodi. ta mõjub ainult suitsetaja enda kopsudele ja seedimissüsteemile. kui just samas ruumis ei viibi, siis suitsetaja teistele ei ole ohtlik. Ma olen suitsusõltlane, kuigi ma ei pea iga päev suitsetama. ma ei saa sellest haigusest kunagi vabaks.
   kuid suitsetamisel ei ole sellist üldrahvalikku kasutamistraditsiooni nagu joomisel ja pole võimalik teha konkreetset statistikat suitstemisest tingitud surmadest. alkoholist tingitud inimeste surmasid või vigastusi saab üles lugeda.
   See traditsioon, et tõstame klaasi šampust sünnipäeval, aastavahetusel, matusel, reedel, sõpradega kohtumisel jne on nii loomulik. ei ole traditsiooni, et peame tegema sigareti, sest Eesti sai 102. suitsetamine ei ole tegevus, mida enamus traditsiooniliselt teeks. alkohol on. paljud, kes üksinda kodus veiniklaasi tõstavad, isegi ei tea, et nad ilma ei saa enam.

   Meeldib

 7. käisin nädalavahetusel Itaalias, pühapäeva lõuna ajal toimus metamorfoos, järsku olid poodide parklad autosid paksult täis ning saadeti whatsappi pilte tühjadest lettidest… no mul oli järgmine hommik vaja banaani ja lastele koju kommi suveniiriks kaasa osta, läksin siis pisikesse coopi keset linnakest, no 2-3 inimest oli peale minu, kaup täiesti olemas (ok, mingi kauasäiliva piima lett ja mingi veel olid tühjavõitu). inimesed nautisid vaba päeva ja ilusat ilma, kohvikud paksult rahvast täis.
  koju tulin spets nii, et ei satuks Milanosse või rahvarohketesse kohtadesse peale lennujaama… aga noh, siin on hirm nii suur, et töölt saadeti koju “karantiini”. ma arvan, et kui mul koroona ka olema peaks, siis see mõjub kõige rängemini mu vanematele, töökaaslased siiski terved ja pensioniealisi on vähem.
  aga itaalia ja ilma missadeta? ma nüüd ei mäleta, kas 1. märts kaasa arvatud on kõik spordi-, kultuuri- ja kirikuüritused keelatud… et no kuidas siis pühapäev ilma missata?

  Meeldib

 8. Viirusega võitlemine on hea põhjus, majanduse jahutamiseks pole enam vaja niipalju tooteid kõik laod on täis, ehk rikkad on nii rikkad, ja et veel rikkamaks saada tuleb neil ise oma toodangut ostma hakata. Dinosaurused surid ka grippi tagajärjel ja maske ka ei jätkunud kõigile, kuna nad veel ei osanud viirustega võidelda vot selline uus teoorja koos vandenõuga ja metsad tulistati ka sigadest tühjaks põhjusel kuna muidu poleks kasulik katkule sigasi jätta, paratamatu aga loogiline inimene on ahne. Mõtle kui tore lähed tööle palavikuga ühistranspordis võetakse sind rajalt maha ja topitakse karantiini, võetakse sult kõik keha mahlad ja dna proovid ja siis mingi robot otsustab kas panna sind magama või võid töötad edasi. 🙂

  Meeldib

   • Ütles küll aga ei miskit põrutavat, üllatas suht mõistliku jutuga. Meedia suurendab paanikat (mis on paraku tõsi). Ma ei tea, äkki ise istus luku taga ja teisik esines jälgides valitsusametnike juhiseid. Eks Trumpi rahakotile on see aktsiaturgude paanika hullult mõjunud 😉 Kui nii edasi läheb ja USA majanduslangusse pöörab, võib tema praegu pea kindel tagasivalimine küsitavaks muutuda – see hirmutab Trumpi rohkem kui ükskõik milline viirus.
    Taustal siiski nii USA’s kui Canadas valmistutakse üleüldiseks epideemiaks.
    P.S. Ma varusin 25 kilose koti koeratoitu ja mõned tuunikonservid kassile, vähemal keegi me perest elab apokalüpsise üle 😉

    Meeldib

    • Hiina majandusele on see paanika tükk maad kehvemini mõjunud kui Trumpi rahakotile. Vastab tõele, mis öeldakse – follow the money.

     Meeldib

    • P.S. Igaks juhuks lisan, et ma pole mingi vandenõuteooriate võrku langeja. Aga koroona-keiss sisaldab tõenäoliselt tükk maad rohkem kui see info, mida tavakodanikele ette söödetakse.

     Meeldib

    • Muidugi ei räägita kõike rahvale. Lastle räägitakse “kurejuttu”.
     Esiteks ei saa keskmine kodanik pooltest meditsiinivaldkonna sõnadest arugi, teiseks ei suuda adekvaatseid järeldusi teha, kolmandaks võib põhjuseta paanikasse minna ja massihüsteeria peatamine on õige keeruline kunst.

     Liked by 1 person

  • No nimelt! Ma ei uskunud oma silmi, kui seda uudist lugesin. Jaa, meedia ja demokraadid on viiruse levikus süüdi. Eesmärk? Mis muu kui Trump troonilt tõugata. (Ma just sekund tagasi kirjutasin samal teemal Ritsiku juures.)
   P.S. Sa alles nüüd avastad, et USA juhtkond on ära pööranud? =)

   Meeldib

   • jah, lugesin, et sa seal kirjutasid 🙂 Ma tean küll, et trump paistab hull, aga see töötab. Ta oskab ka seda koroonat enda tarbeks ära kasutada, mängib aga märtrit ja naiivsed usuvad ja hääletavad 🙂

    Meeldib

 9. Koroonaviiruse teemal on palju hüsteerilisi artikleid, kuid midagi asjalikku sealt otseselt teada ei saa. Imestasin alguses, et kuidas nii, ilma veel kindlate haigusnähtudeta ininesed viirust ei levita, kui teiste viirushaiguste puhul see nii ei ole. Nüüd siis on siiski see väide vähemalt kahtluse alla seatud. Teise asjana häirib väide, et raskelt haigestuvad eelneva kroonilise haigusega inimesed. Väga see uudistest läbi jooksnud ei ole, kuid Hiinas haigestuvad viirushaigetega tegelevad meedikud ning mitmed arstid, kusjuures noored, on haigestunud ning ka surnud. Tänapäeval küll arstid vaktsineerivad ennast gripi vastu, kuid ei usu, et paarkümmend aastat tagasi gripihaigetega tegelevad arstid sarnaselt haigestusid ning surid. Eks lihtsalt viirusega kokkupuude on nii intensiivne lihtsalt. Hiina sai nakkuse levikule piduri peale siiski tänu karmile karantiinile, kuid kui oleks lastud levida nagu gripil, oleksid ju kõik inimesed sarnases situatsioonis nagu haiguskolde arstid ning siis oleks olukord tõenäoliselt natuke teine. Ja suremuse osas võrrelda gripiga, gripp on siiski ülemaailmselt levinud ning inimeste kaaslane olnud kaua, seega organism on aja jooksul kohastunud. Koroonaviirus ainult 2 kuud ning väga minimaalselt levinud. Peaks laskma viirusel vabalt möllata aasta või kaks ning siis võrdlema gripiga.

  Meeldib

   • Paanika on ohtlik jah, ühelt poolt tekib liigne ärevus ja teiselt poolt vastupidi muretus. Loodetavasti saadakse haigusele piir peale, sest mõte tüsistusena kopsufibroosi saada pole meeldiv (kui Hiina teadlaste ja arstide kahtlus tõele vastab), arvestades prognoosi ja meditsiini väheseid võimalusi ja teadmisi selle haiguse ravis.Või siis vastupidi, ehk hakkavad teadlased sellega sama intensiivselt tegelema nagu kunagi HIVga ning just avastataksegi tõhus ravi.

    Liked by 1 person

Kommenteerimine on suletud.