Sotsiaalmeedia – kas õelutsemine või süütu meelelahutus

Umbes kuu aega tagasi avastasin enda jaoks uue sotsiaalmeedia platvormi “Tiktok” ja ma olen siiani sellest kohast siiralt vaimustunud. Miks? Sest see on kõige süütum ja lõbusam ajaveetmisvorm, kui tahad tõesti ainult meelt lahutada ja endale head tuju tekitada. Mu tütar teatas mu vaimustuse peale, et ma ei peaks teismeliste kohas vedelema, et nii on imelik. Oleks vist jah pisut pervo, kui ma seal tutvumise eesmärgil skrolliks, aga ma ainult vaatan. Ja laigin ka, sest selle järgi tehakse kindlaks, mis mulle meeldib ja pakutakse uusi tegijaid. Arvutis on tiktokki ebamugav vaadata, see on mõeldud telefonis kasutamiseks.

Seoses tiktokiga mõtlesin enda jaoks välja erinevate meelelahutuslike sotsiaalmeediate kirjelduse vastavalt kasutajate vanusele ja sisule. Kõige vanemad ja õelamad inimesed on twitteris. Seal on peamiseks teemaks poliitika ja tegijad on need, kes on kõige õelamad. Üldjuhul on nendeks keskealised mehed. Nende ringkonnas on tunnustatud need, kes suudavad lühidalt ja teravalt ära panna. Leida ühiskonnast vigu ja neile peene irooniaga või ka otse ja lamedalt osutada. Poliitikud teevad “nalja” ja nende üle naerdakse. Mida peenemalt või ka jõhkramalt õelutsed, seda popim oled. Twitteris käin ma väga harva. Kunagi, kui see tehti, käisin pidevalt, aga siis tüütas ära. Nüüd satun sinna paar korda kuus, aga midagi, mis meeldiks, leian väga harva. Eelmisel aastal tegin uuesti konto, vahepeal mitu aastat ei kasutanud.

Oma instagrammi sõltuvusest olen mitmeid kordi kirjutanud. Mulle meeldib sealt vaadata võõraste inimeste esteetiliselt ilusaid pilte: toit, käsitöö, loodus, mood, kunst, kassid. Instagrammi see osakond, kus 20ndates naised (ja vähesed välisele ilule rõhuvad mehed) oma näo- ja kehapilte jagavad, mind ei huvita. Kuid just see viimane on kategooria, mille järgi enamus inimesi instagrammi teavad. Ehk instagramm on koht nendele noortele täiskasvanutele, kes oma keha ja näoga raha teha soovivad. Kah natuke kiiksuga sotsiaalmeedia. Õnneks ei pea neid suunamudijaid (ja nendeks pürgijaid) vaatama, oma pildirea saab kokku panna ainult sellest, mis endale huvi pakub. Omad tuttavad ja esteetilist naudingut pakkuvad fotograafid. Teksti ei ole, ehk õelutseda ei saa, kui keegi just nii vastik pole, et koledaid kommentaare kirjutab, aga neid jäetakse ka ainult suunamudijatele.

Noh ja siis on tiktok. Kõige uuem ja modernsem koht. Seal on ainult lühivideod. Mulle meeldivad need, kus inimesed tantsivad või lipsyncivad ja näitlevad. Ja loomavideod, kus loomadesse hästi suhtutakse. Ma ei tea head eestikeelset vastaet lipsyncile, aga see tähendab, et eelnevalt on olemas helifail, kas naljaka tekstiga või lauluga ja inimesed näitlevad selle järgi. Ülivahva! Tiktokis on palju ka eestikeelseid nalju, aga eestlasi, kes neid hästi järgi teeks on vähe. Ingliskeelseid on, loomulikult, rohkem, sest tuntud keel. Ülipalju on tiktokis aasia rahvast ja siin on koht, kus ma ühinen Klariga (kuigi talle meeldib, vist, laulmise osa) ja olen vaimustunud korea poistest, kes ülihästi tantsivad. Imelik on see, et aasia tüdrukud ei tantsi nii hästi kui poisid. Ja kui ma ütlen hästi, siis see on ikka väga hästi. Ma olen üritanud neid tantsusamme kodus järele teha ja mu jalad lähevad täiega sõlme. Ma olen enda liikumisoskusest heal arvamusel olnud, kuid nüüd ma pean veel palju harjutama, et endaga rahule jääda.

Noh ja siis on seal veel liikumise alaliik, millest ma varem polnud kuulnudki, kus “tantsitakse” näppude ja kätega ja mille üks tegijamaid on keegi Cindy , aga tiktokki on arvutis halb linkida ja kasutada.

Omaette kategooria on tiktokis cosplay, mis on ülihuvitav. Inimesed teevad endale multikategelase välimuse, valivad tausta ja valguse ja siis teevad erinevaid lipsynke.

Nüüd ma olen tiktokki taevani kiitnud, kuid, loomulikult, on ka seal, nagu igal pool sotsiaalmeediates, ka oma nõme külg. Ma väldin enamusi eestlaseid, sest noh, nende vaatamine tekitab piinlikkust ja mitte ainult eestlased ei libastu internetis. Tiktokki võib postitada suvalisi lühivideoid. Kes teavad, näiteks, Arnold Oksmaad, siis sellist kraami on seal lademetes. Lihtsameelsust, mis pole siirus vaid pime edevus. Lisaks ka teistesse nõmedalt suhtumist ja labasust ja rumalust ja purjus inimesi. Kuna tiktoki põhiline uba on selles, et kasutatakse ühte taustaheli ja liigutakse selle järgi, siis enesetsensuur võib paljudel inimestel täiesti puududa ja see on nii kurb.

Mina leidsin tiktoki delfi jutu järgi, kus rääkis üks noormees, kes on vaimustunud kui palju tal on laikijaid ja jälgijaid, aga ta kogub neid oma välimuse, liikumise ja rääkimisega, mis on, viisakalt öeldes, teistsugune. Ei, ta pole puudega, vaid natuke liiga kaugel iluetalonist. Ja ta võimendab seda meelega. Ma võin olla väga pealiskaudne, aga ma ei mõista inimesi, kes on tugevalt ülekaalulised ja küsivad laike jutuga, et olen oma kehaga rahul. Või noh, miks peab keegi üldse mingit kehaga-rahul-juttu ajama? See mees ei ole ülekaaluline, vastupidi. Minuarvates ei ole see naljakas. Mis siis, et sotsiaalmeedias on palju, kes välimusega laike korjavad, siis ma ei saa aru, miks peaks laike korjama negatiivsel skaalal oleva välimusega. Välimus pole ju ainus inimese osa, oskused ja teadmised on hoopis atraktiivsemad. Tiktokis on palju väga kõhnasid ja neid, kes kasutavad näomaske ja maalinguid ja teevad sellega väga lahedaid tantsu-  ja näitlemisevideoid. Kuid tantsimaõppimine on palju keerulisem, kui enda niisama näitamine.

Ning kui tagasi tulla mu tütre arvamuse kohta, et ma olen liiga vana, et seal aega veeta, siis ma olen leidnud tiktokist mitmeid endavanuseid naisi, kes tekitavad minus erilist piinlikust. Isiklikku. Sest need naised ei taha tunnistada, et nad ei liigu enam nii sujuvalt kui 20-aastased, et nende liigesed on kanged, neil puudub igasugune rütmitaju, aga nad ikkagi teevad liikumisvideo. Ma ei saa aru, miks. Jah, nad võivad liikuda paremini, kui nende podagrahaige sõbranna, aga seda on kurb vaadata. Jälle see küsimus, et kas isegi selles vanuses pole tekkinud ühtegi oskust ja peab rikkis keha näitama.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aga ma tahan lõpetada hoopis ühe tarkuseteraga, mille ma täna twitterist leidsin. Selle autor on Dalai Lama.

We all want to live a life free from turmoil, but we need to have a realistic method to achieve our goal. Warm-heartedness is essential—it yields a calm mind and self-confidence, enabling us to act openly, honestly and transparently, free from anxiety, fear and suspicion.

Ja umbkaudne tõlge: “Me kõik tahame elada probleemivaba elu, kuid selle saavutamiseks tuleb realist olla. Südamesoojus on hädavajalik, see annab rahuliku meele ja enesekindluse, võimaldab meil tegutseda avatult, ausalt ja läbinähtavalt, olla vaba ärevusest, hirmust ja kahtlustustest.”

Muarust on see universaalne õnne valem.

5 comments

 1. Lõuna-Korea poistebändide puhul on tantsuoskus vaat et veel olulisem, kui laulmisoskus – stuudios salvestades saab tänapäeva tehnikaga teha imesid ja esinemisel pannakse niikuinii fono taha, aga vaat tantsimist võltsida pole kuidagi võimalik. No ilmselt tüdrukutebändide puhul ka, aga neisse ma pole eriti süvenenud.

  Meeldib

  • Millega ma tahtsin tegelikult öelda seda, et mulle meeldib tantsupool rohkem kui muusika, tegelikult.

   Meeldib

   • kuna ma pole neid bände vaadanud, siis ma ei teadnudki. aga jah, pigem on seal kergejalgsed poisid, tüdrukud mitte, ma spets otsisin.

    Meeldib

    • Sorry Manjana, aga nüüd sa oled ise üks TikToki õelutseja 🙂 Tegelikult ju mis vahet see on, kui hästi või halvasti inimene järgi teeb või kui “kole” tema või tema keha on. Tähtis on liikumisrõõm! Paljudele inimestele pakub see tohutut lõbu (sulle ka ju), miks peaks nad täiuslikud olema.
     Mulle tuleb sinu keskealiste ja paksude piinlikkuse peale kohe meelde Fat Man Dancing kiusamisintsident, kus ilusad tüdrukud sotsiaalmeedias naersid paksu mehe üle, kes üksi peol tantsis… Õnneks murdis selline õelus paljude kuulsate Twitteri kasutajate südame (ja õiglustunde) ja see lahes toredasti https://www.theguardian.com/technology/2015/may/25/dancing-man-fat-shamed-cyberbullies-hollywood-party
     Las kõik naudivad Tiktoki, keegi pole seal “õigem”, kui teine. Tahaks selle peale neile “podagrahaigetele” kohe laiki panna 😦

     Meeldib

    • kui on tantsuvõistlus, kus tantsivad elukutselised tantsijad, siis ma ei roni nendega võistlema. tantsin üksinda kodus. ja kui sinna võistlusele on keegi läinud, kel puudub rütmitaju ja kes ei viitsi samme selgeks õppida, siis ma võin piinlikkust tunda. kiusajad naeravad, ma tunnen kaasa. ma tunneks sinule, Ann, ka kaasa, ja soovitaks mitte minna, kui sa läheksid, näiteks, matemaatika olümpiaadile, sest kõigile ju meeldib arvutada, aga jääksid seal viimaseks, sest valemitest ei teadnud sa midagi. täiskasvanud inimene võiks ju teada, mida ta oskab ja mida mitte. kodus võib end lõbustada ükskõik millega, mis naabreid ei sega, aga pole vaja kõike miljonitele inimestele näidata, kui hästi välja ei tule.

     Meeldib

Kommenteerimine on suletud.