Toidupood kui ainus avalik lõbustuskoht

No ma blogin siis ka koroonast ja alanud sõjalaadsest tootest. Kuid te ei tohi mind risti tõmmata, et ma paanikas ei ole. Mu elus pole ju midagi muutunud. Ma töötan juba aastaid kodus. Autot mul pole, seega ei saa ma palju imelikke tooteid sahvrisse vedada ja ostan ainult seda, mida tavaliselt.

Tegelikult olen ma umbes nädala haige olnud. See tavaline gripp on sel aastal kohutavalt nakkav. Ma käisin 4. ja 5. märtsil Õpetajate majas filmivõtetel. Balti meediakooli tudengi töö oli. Tasustamata, etendati pulma. Rahvast oli alla kahekümne ja üks hobinäitlejatest oli väga aktiivses nohus, aevastas ja nuuskas ja nägi hale välja. Ma hoidsin tast eemale. No ikka mitu meetrit. Ma ei tunne teda ka, seega vestlemiseks põhjust polnud. Noh ja paar päeva hiljem tunnen, et kurk valus. Ma ei ole kuskil ise külmetanud, ma teaks kui oleks. Järgmisel päeval tuli nohu ka ja pea läks paksuks. Järgmisel päeval tuli köha. Palavikku ei olnud, aga uimane olek ja liigesed tundusid valusavõitu. Kuna koroonaga nohu ei ole, aga palavik on, siis diagnoosisin endal tavalise gripi ja istusin kodus. Pandeemia ja hullumajani jäi veel paar päeva. Inimesed käitusid veel suht rahulikult.

Neljapäeval läks hullumaja lahti. Ma käin, tavaliselt, poes paar-kolm korda nädalas. Seljakotiga. Nii palju ostan, kui kotti mahub. Üks korvitäis mahub. Reede päeval käisin Pae tänava Maximas. Inimesi oli tavapäraselt, aga paarikaupa. Naised olid mehed ka kaasa võtnud ja nood vaatasid poes ringi näoga, nagu nad oleksid küll kuningad, aga kogemata valesse kohta sattunud. Õunad olid ära ostetud. Mõned poolmädanenud pabulad vedelesid. Kuid kõike muud, mida ma tahtsin, sain ostetud.

Nädalavahetusel sai mul sai otsa, aga isegi tavalise pühapäeva õhtuks on Selveris saialett hõredavõitu. Otsustasin esmaspäeva ära oodata ja käisin hoopis Narva kohvikust koogikesi ostmas.

Täna keskpäeval panin jope selga ja sammusin läbi vihmasabina Selverisse. Hoidsin pöialt, et mul enam köhima ei ajaks. Eile veel ajas, kuigi ma tunnen end suht tervena. Mul on köha närvilisusega seotud, et siis kui kindlasti ei peaks, siis hullusti tahaks. Laupäeval käisin pargis jalutamas ja just siis, kui jõudsin lobisevate naiste seljataha, tekkis täiega mõnus köhahoog. Naised politseid ei kutsunud, aga vaatasid küll väga hirmunult. Samas oli neil nii põnev vestlus pooleli ja ma ei näe väga pidalitõbine välja.

Oma üllatuseks sain teada, et ma olen peaaegu nii vana, nagu koroona riskigrupilks vaja. Ma tahaks teada, kes see idioot selle numbri välja mõtles?! Nõuka ajal said naised 55selt pensile, aga maailm on edasi arenenud! Nüüd ei saa enam keegi pensile, vaid surevad tööpostil. Või noh – sel aastal pigem kodukontorites.

Igatahes läksin ma täna lõuna ajal Selverisse ja etteruttavalt või öelda, et ma ei köhinud seal. Ei nuusanud ka. Aga poes oli palju rohkem rahvast kui tavaliselt esmaspäeva lõuna ajal. Ja palju päriselt vanu inimesi. Ühte inimest nägin maskiga ka. Hirmunud silmad sinise maski kohal mööda poodi ringi vilamas. Selliste silmadega inimese leiab koroona nigu naksti üles! Teist maski nägin veel. Siis nägin, kui poest juba ära läksin, ülekäigurajal rohelist ootasin ja mingi auto üritas jalakäijate rajalt Selverisse keerata. Ma arvan, et nad olid esmakordselt autoga Selverisse tulnud. Ma ei tahaks uskuda, et inimeste ärevushäired nii hulluks on läinud, et katus täiega sõidaks, aga mine sa tea.

Igatahes oli Selveris veel inimesi, kes seal kunagi varem pole käinud. Ikka paarikaupa. Kas kuskil on olnud lubadus, et kui paarilisega poes käia, siis koroona külge ei hakka? Ahh, ei, ilmselt mitte. Mees võetakse kaasa, et saaks rohkem kotte tassida. Kust ma tean, et uued inimesed? Ma ju ei tunne kõiki oma kodupoe kliente. Noh üks vanem venekeelne paarike küsis mu käest, et kas juurviljakotid on tasulised ja palju kartul maksab. Ei, ma ei ole punase jakikesega seljal silt Selver. Lihtsalt inimesed on uuesti sõbralikuks muutunud. Sõbralikumaks kui eelmisel nädalal. Või äkki need inimesed, kes pole kunagi varem poes käinud, on metsast? Tallinna inimesed on ju tuntud kui kurjuse kants.

Ühine mure ühendab, eksole. Eelmisel nädalal olid inimesed pisut kurjavõitu, sest uus oht ja ei tea, mil ta säärde võib kinni hüpata. Nüüd juba info liigub, julgemad on end kogunud, peavad end viroloogideks ja jagavad infi nagu vanad mehed. Nüüd on vaenlane leitud ja see ühendab. Muarust olid täna inimesed poes kuidagi eriti sõbralikud. Tallinlane ei vaata kunagi võõrale inimesele otsa. See teeb siin võõraste inimeste jälgimise nii lihtsaks. Kuid täna kohtasin ma mitmeid sõbralikke naeratusi. Kuidagi armas kohe.

Kuna piraatide laht on juba üle nädala maas ja kinod kinni, siis tuleb teisi lõbustusi leida. Toidupood tundub päris hea lahendus olevat.

selver

Tegin täna poes pilti ka. Nägu näha, on letid kaubast lookas. Pudrutarvete lett tundus hõre olevat ja purgisuppide oma ka, aga neid tooteid ma ei tarbi ka. Ma kuu aega tagasi rumala peaga ostsin purgisupi Seljanka. See oli nii halb! Selline hapu kollane sogane värk. Iu, ei iial enam! Või noh, kui ikka elu väga raskeks läheb ja keegi pakub, eks ma siis ikka söön.

28 comments

 1. Ma hõljun siin “olen noor, elan üle” ja “asi on jama” meeleolude vahel, kord üks, kord teine. Varusid mul kodus on (oleks ka niisama, selles mõttes ei ole midagi nii uut siin päikese all) ning tööle kamandati meid ka kõiki koju, seega kurta väga ei tohiks.

  Mul endal on juba üle nädala varsti vindunud (vist?) külmetuse taoline asi – klassikalised nohu ja natuke valutav kurk, aga lisandiks väsimus ning paks pea ning selline vatine olek. Samas ei mingit peavalu, palavikku ega köha, seega vist ei ole koroona. Samas kirjutas Äripäev sellest, kuidas nende üks ajakirjanik diagnoositi koroonaviiruses olevat ning naisel oli just nimelt nohu ning kerge (37,3) palavik.

  Mina hoian end igatahes oma eakametest sugulastest praegu eemale ning üritan oma külmetuse ära ravida, eks näeb mis saama hakkab.

  Meeldib

  • ma loodan, et inimesed õpivad sellest pandeemiast, et suvalise haigusega ei tasu terveid inimesi nakatada. mul sõbrad said rõõmsalt veel nädal tagasi kokku, kuigi üks oli nohus. keegi ei mõelnud, et äkki poleks mõistlik. nüüd on teised ka. see praegune gripp on väga nakkav.

   Meeldib

   • Nojah, meil – nagu küllap ikka paljudel Eesti firmadel – on muidu inimestel ikka kombeks tööle tulla, isegi nohu ja köhaga. Paar nädalat tagasi näiteks oli kontoris minu lähedal üks inimene nii hullus köhas, et isegi kuulata oli halb, aga inimene oli kontoris. Minul näiteks perearst hullu nohuga (ikka sellisega, mis arvatavasti nakkav ning ka ebameeldiv kuulata-vaadata on) sinist lehte ei anna, minu õnneks on tööandja mõistlik ning lubab oma töötunnid täis teha kodust, kus ma oma nakkava nohuga teisi ei nakata, ent ma tean, et kõigil ei olda nii mõistlikud, seepärast käivad ka tatistavad-läkastavad inimesed pooltõbistena tööl.

    Meeldib

    • jah, meie tervisekindlustuse süsteem on nõme. praegu peaks selle teema meedias üles tõstma, suvalise haigusega ei peaks inimesed kohe esimesest päevast alates tööl käima ja nad peaksid kõikide päevade eest rahaliselt kindlustatud olema. see süsteem reklaamibki, et käi aga oma haigusega ringi.

     Meeldib

    • Kuna ma ise olen see, kellel tekivad astmaatilised köhahood _pärast_ viirushaiguse põdemist ja võivad kesta mitu kuud, olles eriti ägedad konditsioneeritud õhuga ruumis (tüüpiline kontoriõhk!) või tiheda liiklusega tänava äärest, siis köhivat inimest mina hukka mõistma ei kiirustaks.

     Meeldib

    • jah, mul on ka pikalt ja vahelduva eduga olnud suitsetaja köha. kuid see on arusaadav, kas inimene on üldiselt tõbine või on tal mingil põhjusel köha. palaviku ja nohust paksu peaga inimene on ikka teistsugune kui närvilise köhaga.

     Meeldib

    • Praegu on see, et kui kõha peale tuleb, siis kuuluta kõva häälega kõigile ümberkaudsetele, et ei-ei, mul on kõigest tuberkuloos, kõik on korras! Ja kõigil on kohe suur kergendustunne. 😉

     Liked by 1 person

  • Mul kah selline nohumajandus ja pea paks, silmad imelikud. Õhtul 37.4 hommikul 36.4, köha pole. Vaatasin kohaliku terviseameti lehelt järgi, et sihukeste sümptomitega ei maksa neid tülitada. Kõrge palavik ja köha olevat ikka need “õiged” näitajad. Aga samas lugesin toda artiklit nohusest koroona haigest. Mine sa tea, tegutsen siiski ametlike allikate infole toetudes ja kobin homme tööle.

   Meeldib

   • mina ei soovitaks sul tööle minna. see ringiuitav nohuga viirus on ka väga nakkav ja ma kuulun hetkel sinna parteisse, et muarust pole vahet, kas koroona või mõni teine viirus, kõigisse tuleks võrdselt suhtuda, sest nad ongi väga sarnased.

    Meeldib

    • Ega ma taha minna aga meil on selline pisuke nõks, et kui mina ise ütlen et jään vabatahtlikult karantiini siis palka ei maksta. Kui ülemus või firma ametlikult käsivad jääda siis plekivad täismahus. Seega helistan neile hommikul ja kannan ette olukorra lisades, et olen valmis vajadusel tulema tööle viirust levitama, aga kui te seda ei soovi palun saatke vastav email, jään hea meelega koju karantiini.

     Meeldib

    • see on hea mõte! eriti arvestades, et sa just reisisid ka, siis mina sinu ülemuse asemel küll hoiaks sind karantiinis 🙂

     Meeldib

 2. Osta ikka purgisuppi ka, need laulupeo omad on päris head. Hernesupp on hea. Ehk oleneb tootjast, sest kui tõde tunnistada, siis ma teen purgisuppi ehk korra kvartalis. Aga praegu on küll mõned varutud, sest ei me ette tea. Ma panin isegi mingi tüki pekist kamarat sügavkülma, sest mine tea, millal vaja võib minna 😉 Kui mitte enne, siis kunagi, kui tõeline talv tuleb… rasvatihastele 🙂

  Meeldib

  • ma lapsena armastasin borši ja peedisuppi ja ma mäletan, et nõuka ajal müüdi paki peedisuppi, mis mulle hullusti maitses (teistele vist mitte), aga vot sellist paki peedisuppi enam ei ole. sisuliselt oli see punane pulber, ehk siis pulbristatud peet maitseainetega, ma arvan.

   Meeldib

 3. Sina, tark tüdruk, võta teadmiseks et “tavaline gripp” ei ole gripp, vaid mõni muu viirusnakkus, nt adenoviirus. Gripi sümptomiteks on ligi 40 palavik, pea-, lihas- ja liigesvalu.
  Head paranemist!

  Meeldib

  • aitäh!
   nojah, täpselt nagu see koroonagi, – viirus ja erinevatel viirustel erinevad sümptomid. mõnedel väljenduvad nõrgemalt, mõnedel tugevamalt, mõned saavad tüsistused ja surevad maha, ravi pole 🙂

   Meeldib

 4. COVID-19 haigust võib raskuse järgi jagada neljaks:

  • kerge: kerged ülemiste hingamisteede sümptomid, aga röntgenis ja kompuuteruuringul puuduvad kopsupõletikule viitavad tunnused;

  • mõõdukas: palavik, hingamisteede sümptomid ja röntgenis või kompuutris on näha muutused;

  • rasketel juhtudel on hingamine ja organismi hapnikuga varustamine selgelt löögi all. Esineb üks kolmest kriteeriumist: hingamisraskus, hingamissagedus üle 30 korra minutis, ilma lisahapnikuta langeb veres hapnikusisaldus alla 93% või hapniku osarõhu langus arteriaalse vere analüüsis;

  • kriitiline: hingamispuudulikkus, septiline šokk või mitmete organite puudulikkus.

  Üle 80-e % haigetest põeb kerget vormi ja nohu kuulub samuti 20-e enamlevinud sümptomi hulka.
  Haigena poes käimine on vastutustundetu.

  Meeldib

  • ma käisin poes, kui mul ei olnud palavikku, ma ei köhinud, küll ma eelmisel nädalal korraks nuuskasin. ma olen äärmiselt tundlik oma tervise koha pealt ja mul pole mingit huvi teisi nakatada. ma haigena ei käinud poes. ma läksin eelmisel nädalal, kui ma end piisavalt hästi tundsin, et lasnamäele trepist ronida. kes seda minu asemel oleks pidanud tegema? ma pole ainus inimene eestis, kes elab üksi ja kellel ei ole autot.

   Meeldib

 5. Uus aeg nõuab uusi inimesi.
  Kui enne eriolukorda varjati köhatusega peeretust, siis nüüd üritatakse peeretusega varjata köhatust!
  Olgem terved!:)

  Liked by 1 person

 6. Jah, Klaril on õigus,
  sest, esiteks ei ole sa riskigrupp,
  kuhu sa või me tahaks end sokutada 😀
  Sa oled noor täkku täis naine endiselt.

  Koristaja ehk sars2 on Vana plaan:
  vanu inimesi on liiga palju, ja nad ise
  ka soovisid seda siiralt kui eutanaasia2te.

  Küll aga on end märjaks erutanud poliitikud,
  kes niisugust hetke ongi ilmajäätutele tagunud.
  Nüüd see siis tuli… lõpuks… tasus pihku taguda…

  ja ka sina, Manjana, läksid selle libesti peale?!

  Meeldib

  • fantaasiajuttude sõbrana meeldib mulle see tõlgendus, et III MS oleks tänapäeval logistliiselt tüütu ja raske korraldada, sest nii leim oleks euroopas samasuguste mänguasjadega mängida nagu 80 aastat tagasi, jäägu need lähisitta. üks normaalne bioloogiline relv teeb töö hoopis põnevamalt ja tänapäevasemalt ära.

   Meeldib

 7. No kellel on kalduvust ärevuseks, see kammib koroonapaanikaga täitsa sassi, kuigi vöötrajal pöörde tegemine on ikka kurjast. Võibolla oli teie poe naaberpood tühjaks ostetud ja lasti lahti kuulujutt, et teie poest saab?
  Mul peksis endal ka Tallinnast ära sõites ärevuse üles, aga lolle pöördeid tegin ma siiski ainult päris alguses, kui ma polnud sõidus veel vilunud. Hm, võibolla selle pööraja peres sõitis tavaliselt mees, kes nüüd lükkas naise rooli, sest paanikaga oli vaja ennast alkoholiga rahustada ja see alkoholipaanika päeval (esmaspäev vist) ostetud kogused alkoholi tuleb ju ka ära konsumeerida.
  Poes on parim käia hommikusel ajal, siis on rahvast vähe, kõik väldivad üksteist agaralt ja kui riiulivahes keegi juba seisab, siis järgmine, kes sinna tulla tahab, põrkab tagasi ning valib teise tee. Mulle see meeldib. Vältigem!

  Meeldib

 8. Muide, selle peale ei saa lootma jääda, et koroonaga lööb kindlasti palaviku üles. Ainult 82% tuvastatud juhtumitest kulgeb palavikuga.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.