Kuulge, hakkame sõbralikuks?

Kümme päeva tagasi kirjutasin, kuidas tänaval kurja jalgratturiga kohtusin. Siis ma ei osanud veel suuremat pilti näha, kuid nüüd tundub, et see viirus, mis pidavat köha ja hingamisraskusi tekitama, mõjub pähe ikka palju raskemalt. Ja nakkus ei kandu edasi mitte piiskadega, vaid läbi interneti ükskõik kui kaugele. Koroona on inimesed hulluks ajanud.

Kõige esimene silt, mis mind õlgu kehitama pani, oli kenasti roosa ja naiselik, ning seda sai FB-s kleepida oma näopildi külge. fuck Näo, oma näo?! Mis on sildil valesti? No esiteks see ropendab. Inglise keeles küll, aga nii räägivad voorimehed, oleks mu vanaema öelnud. Kas sa kujutad ette, et näed oma inglasest tuttavat tänaval ja ütled talle sellise lause? Mina ei ütleks. Isegi viisakamas sõnastuses ei ütleks. Miks? Sest ma eeldan, et kui ta oskab lugeda, siis ta teab isegi, mis toimub. Samuti ma ei ütle talle lampi, et “Pese hambaid!” või “Söö hommikul putru!” Kui mul oleks mõni tuttav, kes mulle tervituse asemel midagi sellist käskivas kõneviisis edastaks, üritaks ma temaga enam mitte kunagi kohtuda.

See roosa silt oli alles esimene pääsuke. Käskivas kõneviisis imelikke käskluseid jagavaid silte ilmus nagu seeni pärast vihma. Nende alla kogunes inimeste kommentaare laadis, et kui te juba nii rumalad olete, et täida lünk … (Stroomi rannas või Viru rabas jalutate, Sportlandis ostlete, mänguväljakul mängite), siis võitegi rahulikult ära surra, sest rumalad. Teine tüüp inimesi kommenteeris, kuidas ta ise tahaks neile inimestele kallale minna, füüsiliselt. Mõni tundis lihtsalt suurt rahuldust, et tema randa, poodi, mänguväljakule valel ajal ei sattunud. Mõni naeris, et näe, kus lollakad. Mõni röökis, et “Püsige kodus! Mis teil viga on!”

Minul hakkas vererõhk tõusma ja hirmus hakkas ka. Mis saab, kui see pandeemiaasi kestab veel mitu kuud? Kas inimeste varjatud agressiivsus jõuab internetist pärismaailma? Mitmes kohas on kirjutatud, kuidas praegune olukord muudab meid kõiki ja hiljem pole keegi enam see, kes ta oli varem. Mul on juba päris keeruline olla naiivne ja uskuda, et me väljume paremate inimestena. Et need perekonnad, kes lahku ei lähe, armastavad pärast üksteist rohkem kui varem. Et me õpime ka võõrastesse inimestesse hoolivuse ja austusega suhtuma. See viimane lause tundub väga ulmeline.

kurisilt

Selline silt pidi olema Tartus avalikus kohas. Nad olevat Tartus organiseerinud kurjade siltide tegemise töörühma või midagi sellist. Mina leidsin foto Kadrioru seltsi lehelt, et kas meile peaks ka selliseid silte panema. Ma ei imestaks, kui nad paneks. Lisaks muudele keelusiltidele, mida on Kadriorus rohkem kui infotahvleid.

Kellele selliseid silte on vaja? Nendele, kes ei hoia vahet? Et nad loevad ja lähevad koju? Kindlasti kunagi lähevad, aga selline silt ei muuda midagi.

Ma sain sel nädalal postkasti kriitpaberil A4, kuhu valitsus oli kirjutanud, et pese käsi ja hoia pikivahet. Mul hakkas jälle hirmus, sest vaene postiljon, kes selle kohale pidi tassima. Ma ei usu, et ta sinna peale köhis, aga ikkagi. Järgmisena sain e-maili korteriühistu esimehelt, et Tallinna linn saatis kirja. Kirjas oli jutt, et mänguväljakutega on halvasti ja lõpus kurjas toonis hoiatus, et seda kirja ei tohi välja printida, sest loodust tuleb hoida. Ookei siis.

Ma ei saa praegu endale rinnale taguda, et vaadake mind ja tehke nagu mina. Kogu see postitus on ju ka seesama agressiivne politseiniku käitumine, mida ma oma tekstis teistele ette heidan. Kes olen mina, et teistele täiskasvanutele öelda, et ropendamine või labane käsutamine on nõme? Aga ma nii tahaks, et selliste siltide asemel oleksid sildid, et “Hoiame kokku!”, “Hoolime teineteisest!”, “Armastame üksteist!” Või kas üldse peab sildistama?

12 comments

 1. A tead, kui seal samas Emajõe ääres enne silti hommikul ca 10 kalameest nägin, kes küll ca 1-2m vahedega istusid siis…. no krt. ! Jõgi on pikk ja lai… äkki suudaks natukene kaugemale kõndida oma autost ja mõtleks natukene? Minu meelest oleks vüinud selle sildi neile selja taha panna… äkki käskiv kõneviis mõikaks?
  Miks ise ei hakanud mehi õpetama – mu üks koertest läheb suhtlemisest ärevile ja väljendab seda agressiivsusega… seega pidin edasi marssima.

  Meeldib

   • Vaevalt 😀 viisakalt meelde tuletanud, et mõistlik oleks vahet hoida… mida vanemaks saan seda rohkem kipub selliseid maailmaparandamise/õpetamise hoogusid tulema…

    Liked by 1 person

    • mul on ka õpetamise vajadus. mul väljendub õpetamise asi netis, et kui keegi kirjutab midagi, siis tekib tunne, et ohh, mina tean ja pean kindlasti oma tarkust jagama, mõnikord saan endal sabast kinni, tihtipeale mitte. blogiga on õpetamise vajadust hea rahuldada, inimesed ju isegi loevad ja räägivad kaasa. õnneks mul päriselus võõraste inimeste õpetamise tahtmist ei ole. ma annan endale aru, et see ei tööta. olen kõrvalt näinud, kuidas poisikesed õpetama hakanud vanema naise lihtsalt välja naersid. mõnikord tekib vajadus koeraomanikele öelda, et nii pole ilus oma koera kohelda, või lapsevanematele nende lapsega käitumise kohta, aga ei tee seda, sest ma tean, see ei tööta. kui keegi just kriminaalkuritegu ei tee, siis pole mõtet vahele segada.

     Meeldib

 2. Mina hingan kergendatult, sest vähemalt ei sõima keegi peale Arni enam sportlasi. Vahepeal kartsin, et need on nüüd Eesti vihatumaid tegelased, aga tundub, et juba on võõraviha üle võtnud ja on ühiselt otsustatud, et ikka tiblad on kõiges süüdi. Sest no ega süü ilma peale ei saa jääda.

  Liked by 1 person

  • need on küll jubedad! ma arvan, et sihtgrupiks on suvaline inimene, kes teistest hoolib ja nende plaktite väljamõtleja naudib, kui saab kedagi totaalselt ära hirmutada.

   Meeldib

   • Seal oli see teema ka, et isa ja poja kujust tehti “uul kombel kunsti” originaali autori lähedaste käest küsimata – ja kuna autor on teatavasti vabasurma läinud Ülo Õun, kes hauakiviga asendatud isakuju enda näo järgi tegi, siis ei olnud tema lähedased Tartu linna sellise käitumise üle teps mitte rõõmsad. Ikka väga kohatu sellist reklaami päriselt traagiliselt surnud inimese arvelt teha. Õnneks vist saadi kokkuleppele.

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.