Tunne oma kodumaad

Ma sõitsin neljapäeval rongiga Tapale. Ekspressrong Tallinn – Tartu. Istud Ülemistel peale ja järgmine peatus on Tapa. Viuhti ja kohal! Sõidu ajal kuulen, et mingi mees on täiega kuri ja kakleb piletimüüjaga. Ma täpselt ei kuulnud, mida ta karjus, aga ta oli valmis politseiga kohtuma.

Piletimüüjate elu on ikka raske. Armsa välimusega naisterahvas, tema rääkis väga rahuliku häälega, aga mehe häälest oli aru saada, et kaklemine pole tema jaoks võõras teema. Pigem igapäevane. Suur mees, värviliselt riides, palju aastaid üle kolmekümne. Ja natukese aja pärast võtab rong hoo maha ja peatub. Teeb uksed lahti ka. Mina läksin ähmi, sest järgmine peatus pidi ju minu peatus olema, aga ümbruskond polnud väga Tapa moodi. Ma tean küll, millised peatused on kus, aga ikkagi. Just läks piletimüüja mööda ja ma küsisin: “Kus me oleme?” Ja piletimüüja ütles, et Kehras. Et keegi oli elektrirongi asemel istunud Tartu rongi, aga piletit tahtis hoopis Kehrasse. No ja siis hakkas häält tõstma, kui selgus, et ekspressrong ei peatugi iga nurga peal.

Täitsa pekkis ikka! Ma pole veel näinud, et vale rongi peal istuja pärast peatus tehakse! Ükskord Tapal istus üks mees Tartu rongi asemel Tallinna rongi ja sõitiski Tallinna. Oli õnnetu küll. Normaalne inimene ei hakka ju oma vea pärast teistele kallale minema.

tapa
Tapa rongijaama Narva rongide platvorm

Kuid lisaks rongijutule tahtsin ma hoopis bussidest rääkida. Ma olen ikka väga ekstravertne inimene. Kui maale sõites sain rongis jutule piletimüüjaga, siis tagasiteel rääkis bussijuht mulle igasuguseid huvitavaid jutte. No ma tegin ainult otsa lahti.

Ma olin õhtuses Tapale sõitvas bussis ainus reisija ja mainisin seda bussijuhile ka ja tal polnudki suurt rohkemat vaja, et mulle 20-minutise sõitu ajal palju huvitavaid jutte rääkida. Ta rääkis bussijuhi jutte: erinevates kummalistest liinidest ja palgast ja koroonaajast ja ametiühingutest. Vahepeal tuli veel üks naine bussi, kes kuulas vaikselt.

Kas teie ikka teate, et enamus maakondades on bussidega sõitmine tasuta? Lähed bussi, ütled, kuhu sõita soovid, valideerid oma Tallinna rohelise kaardiga ja sõidadki. Bussijuht ütles, et vanasti läks piletisüsteemi ülelpidamine sama palju maksma, kui piletitest raha laekus. Kuid on ka liine, kus üldse inimesi ei sõida. Kõrgemalt tuleb korraldus, kuhu liin teha, antakse raha ka ja buss sõidabki.

Näiteks pidavat olema mingi väga tore sikasaka mööda külasid logistav liin, umbes nagu Paide-Koigi-Imavere, kus alguses sõitis ainult üks esimese klassi koolipoiss. Tema isa olevat mingi tähtis nina old ja ta tahtis, et laps ilusti koju saaks. Millegipärast kasutas poiss toda bussi ainult ühe aasta ja nüüd sõidab buss tühjalt. Ma pakkusin, et kui nad liine muuta ei saa, siis pangu bussile suur silt: “Tunne oma kodumaad! Tule ja vaata tasuta meie kauneid külasid!

Bussijuht rääkis, et eelmisel aastal oligi käinud selliseid inimesi, kes sõitsid tasuta bussidega lõbu pärast erinevaid kohti vaatama. Aga nüüd enam lõbureisijaid ei olevat. Ma arvasin, et äkki inimesed lihtsalt ei tea. No ja siis ma mõtlesingi, et blogin sellest.

Tasuta bussid sõidavad päris mitmetes maakondades. Mina käisin Järvamaal. Lääne-Virumaal ei ole bussid tasuta. Minu buss sõidab Tapalt välja ja läheb Paidesse, aga kuna kohe peale Tapat algab Järvamaa, on see tasuta. Päevasel ajal on buss tavaliselt peaaegu täis. Ei ole väga suur buss, äkki mingi 30 kohta. Normaalne uus buss. Tasuta. Sõidab mitu korda päevas Paide ja Tapa vahet. Rongiga peaks ka näiteks Türile saama, ma arvan, et Paide ja Türi vahel on ka tasuta bussid. Minge ka sõitma. Eesti on praegu nii kaunis!

2 comments

  1. Mulle tuli kohe meelde, kuidas ma ammu-ammu enne viirust bussiga sõitsin (nüüd käin autoga Tartus, sest mees ei luba bussiga sõita, ütleb, et ei ole vaja seal Petri dishis istuda). Istusin suhteliselt ette otsa, kõige esimese pingi peal istus mingi mammi, kes KOGU TEE ajas bussijuhiga juttu. Ja bussijuhil oli ilmselgelt sellest täiesti siiber, ta ütles näiteks ühe korra midagi stiilis “mulle tegelikult meeldiks pigem rahus ja vaikuses sõita” – ning tädi ütles selle peale “täitsa nõus, mulle endale meeldib ka rahu ja vaikus, aga vat mõni inimene on selline, et hea, kui ise üldse sõna vahele saad, näiteks mul üks endine töökaaslane …” Ja lihtsalt lasi nagu raadiost. 😀 Mul oli sellest bussijuhist täiega kahju.

    Meeldib

    • Ma usun, et kõlab minusuguse mammi puhul täiesti uskumatuna, aga ma, ausalt ka, üritasin ta juttu lõpetada, kui järgmises peatuses see teine naine peale tuli. Ma umbes ütlesin, et tänan meeldiva vestluse eest, aga ta tahtis veel rääkida. Ausõna! Ta ei lasknud mul üldse oma probleemidest lobiseda 😀

      Meeldib

Kommenteerimine on suletud.