Pesupesemisest ja kas ma olen kapslid maha maganud

Käisin täna poes pesupulbrit ostmas. Mul on suht suur pesumasin ja kuna ma pesen ühe inimese pesu, kes eriti end ära ei määri, kulub mul pesupulbrit vähe. Ei mäletagi kust ja millal viimase paki ostsin. Ilmselt ikka oma koduselverist. Nii ka täna.

Kuid täna jäi mulle silma imelik asi – pesupulbrite valik oli jube väikeseks jäänud. Vanasti oli ikka mitu letitäit erineva firma, erinevas suuruses ja erineva sisuga pulbreid. Nüüd olid need letid päris lühikesed ja haledavõitu. Pöörasin pilgu vasakule ja letid olid täidetud mingite kastidega, mille sees oli midagi. Ja vedelikuganistrid olid ka. Ma ei tea, mis need midagid on. Pakun, et pesukapslid, sest ma olen sellist sõna kuulnud. Ma ammu enam reklaame telekast ei vaata. Ma uurima ka ei hakanud, et mida nad seal müüvad. Valisin endale 3-kilose pulbrikoti ja tulin tulema. Tee peal hakkasin mõtlema, et ma olen vist mingist rongist maha jäänud.

Kuulge, mida teie oma pesumasinasse pesu pesemiseks topite? Ma mõtlen pesemise jaoks. Pehmendajad ja lõhnastajad mind ei huvita. Selle etapi ma läbisin kunagi ammu, kui need imeasjad turule tulid.

pulber

Käisin tegin sahvris pilti. Pesupulber asub mul prügikottide-kastide vahel. Taga on tasulise taara kast, vasakul on pakendi prügikott. Kõige peal on Kalevi kommi tühi pakk, see oli mu eilane õhtusöök. Päris täis pakendikott, peaks vist ära viskama minema. Pesupulbrikotis on plastikust sinine kruus, millega ma pesupulbrit “doseerin”.

Et jah, millega teie pesumasinas pesu pesete ja kui te ei pese tavalise pesupulbriga, nagu vanasti, siis miks olete midagi muud valinud?

64 comments

 1. Geeliga. Pesupulber kipub jätma mustadele riietele valgeid triipe (ja 90% mu riietest on musta värvi). Võibolla on asi mu pesumasinas, mis ei loputa piisavalt hästi, aga mul on lihtsam geeli osta kui uut pesumasinat.

  Meeldib

 2. Mina kasutan ka endiselt tavalist pesupulbrit. Eelistan Mayeri oma kuna see ei lõhna. Igasugused lõhnastatud pesupulbrit ja loputusvahendid ajavad südame pahaks ja nii juba aastaid.
  Vahepeal jagati Mayeril tasuta pesukapsleid Maximas, sai nii kolm tükki kapi põhja soetatud. Nüüd kuu lõpus kui pulber otsa sai ning söögiraha on olulisem kui pulbrit osta siis oli päris hea neid kapsleid katsetada. Tegid oma töö ilusti ära, nii et kurta ei saa.

  Jutu jätkuks. Kui pulber jätab riietele valgeid rante siis on kas masinas riideid liiga palju, pesupulbrit liialt lisatud või masin ongi väga kehva loputamisega. Üldiselt on viga aga kahes esimeses punktis, selle vastu aitab ka näiteks kui lisa loputus teha või siis kiirpesu programm ilma pulbrita peale pesu.

  Vabandan kui pikk ja õpetlik jutt tuli, olen lihtsalt aastaid pesupesemisega töö alaselt kokku puutunud ning teema läheb lihtsalt peale 🙂

  Liked by 1 person

  • Ei ole liiga pikk jutt või liiga õpetlik, täpselt hea ja paras. See masin liiga täis, see on mul ka mõnikord probleem, aga keda sa siis välja jätad 😀

   Meeldib

 3. Vanakoolimutt olen. Pulber on. Ja seni kui kõik see uuenduslik värk väidetavalt lõhna, mitte haisuga hinge matab, nii jääbki.
  Kui kõik need hüpo- jms. allergikute pulbrid saadava palgaga enam ei korrelleerunud, avastasin täiesti juhuslikult Coopsi Säästu-seeria Sensitive pulbri. Peseb. Ei lõhna. Mayeri toode. Tundelt sama, mis Mayer Sensitive.

  Liked by 1 person

  • peaks ka neid sensitiive proovima, mulle ka kahtlased lõhnad ei meeldi, siiani olen mayeri kõrvale lükanud, kuna kunagi ammu oli tunne, et nagu ei peseks korralikult.

   Meeldib

 4. Pesen aastaid geeliga. Mul on majapidamises väga rauane vesi ja geeliga tundub tulemus parem.
  Geeli ostan soodukate ajal suurte pudelitega. Vaatasin, et praeguses on 2750 ml.

  Liked by 1 person

 5. Oi, majapidamisteema, nii erutav! =)
  Pesu pesen geeliga, Seventh Generation on brändi nimi. Lõhnavaba. Hüpoallergiline, väidetavalt.
  Ma jälestan lõhnastatud pesuvahendeid, kahjuks tunnen lõhna tihtipeale teiste inimeste riiete juures – mul on vist liiga tundlik nina.

  Liked by 1 person

  • tundlik nina on väga hea omadus, sordib välja kahjulikud asjad, ma arvan ja näitab, et tervis korras. miks te geelikasutajad ei kirjuta, milline see pakend välja näeb, kas plastikust pudel?

   Meeldib

   • No ma ju ütlesin, et neid pudeleid on erinevaid. On plastikust pudeleid (mingi 1,5 liitrised vist), on kanistreid (äkki viieliitrised?) ja on plastikust pehmed kotid eri suurustes.

    Meeldib

    • Varu selle uurimisega siis kannatust, ma läksin ükskord Pärnu suurde Maximasse väga spetsiifilist nõudepesumasina tablettide pakendit otsima (soodukas, noh, ja kõige suurem pakend turul üldse) ja ütleme nii, et andis ikka otsida, sest milleks paigutada sooduspakkumise kaupa sellesama kaubagrupi juurde, kui sa saad selle paigutada suvaliselt aluse peale kuhugi keset poodi. Teine asi, mida ma iialgi poest ei leia, on hooajaline auto klaasipesuvedelik. See on ka alati kuskil lambi kohas, mitte autoasjade juures. Aga pesupesemise geel on siiani tavaliselt (tavaliselt!) õiges kohas olnud.

     Meeldib

    • Eeluuringu peab vist netis tegema, selveri kaubad peaks seal kõik kirjas olema. Torupillis asub kodukeemia kõik ühes poe otsas. Saiakeste lõhn lööb uksel vastu, kodukeemia lõhn paneb silmad, mitte suu, vett jooksma, seda on mõistlik poe viimases otsas hoida 😀

     Meeldib

    • Huvitav, mõnes Selveris on vastupidi. Pärnus ühes näiteks on majapidamistarbed poe kõige ees ja saiakesed kõige tagumises nurgas 😀

     Meeldib

    • Ma täpsustan – KÕIKIDES Pärnu selverites on selline paigutus. Mõtlesin veidi järgi ja jõudsin sellisele järeldusele.

     Meeldib

    • Torupilli Selver on kahekorruseline. Pesuvahendid ja tööstuskaup on teisel korrusel. Üldjuhul peaks ketipoodides paigutus samasugune olema, vast Pärnus pole 2-korruselisi. Ma Tallinnas teistes Selverites ei käi. Hinna ja kvaliteedi suhtes eelistan niikuinii Maximat.

     Meeldib

  • Mina kasutab Biovegan family (www.bioveganfamily.eu) pesupulbrit. Kulub vähe-1 supilusikas masina kohta ja peseb pesu imeliselt hästi ära. Lõhn on ka väga mõnus. Valikus on ka lõhnatu pulber. Pärast seda, kui seda pulbrit hakkasin kasutama, pole enam muud ostnudki.

   Liked by 1 person

 6. Kui uurima hakkad, uuri enne internetis, kui poes sinna pesuvahendi riiulivahesse pikemalt passima jääda, tekitavad sealsed aroomid koroonasümptomeid. Kapsleid ära osta, need sisaldavad rohkem pesuvahendit kui tarvis, ilma haisuta neid vist polegi, ilged keemiapommid. Ma täiega tahaks, et normaalseid kapsleid ka juba keegi tootma hakkaks. Lahtine pulber on vastik, tolmab, pudiseb, läheb kotis klompi, kott on mingi ebamäärase kujuga, peab selle kulbiga seal sees kaevama. Hädaga kasutan geeli, see on ka sihuke vastik veniv, voolav ja kleepuv, korki kasutatakse dosaatorina, pärast tagasi keerates läheb mõni tilk mööda ja pudel kattub vähehaaval kleepuva ollusega, sinna külge ladestub tolm. Jne jne. Jah, mul on tõesti raske elu. Pesupähklid on ka olemas veel ja ka mingi pall, mis pesuvahendit asendab. Neist oled kuulnud?

  Liked by 1 person

  • Ma pesen selle dosaatorikorgi alati pärast kasutamist kraani all puhtaks (valamu on mul kohe pesumasina kõrval).

   Meeldib

  • Olen neist pähklitest kunagi lugenud, aga kuigi ma tahan olla keskkonnasõbralik, siis see tundus juba pisut liiale minevat.

   Ma pulbriga olen hakkama saanud, see kilekott on mul väikeses papist karbis, siis ei “jookse ära”.

   Aitäh konsistentsi kirjelduse eest, mul on ka pesumasin kraanikausi kõrval.

   Meeldib

 7. Ma kasutan Mayeri Sensitive (Colour?) pesugeeli ja iga kord kallan lisaks sellele pesumasinasse ka natuke söögiäädikat (30%). Äädikat hakkasin lisama, kui kunagi tundsin, et spordiriietele oli kerge higi lõhn ka pärast pesu ja nüüd lisan alati, ükskõik mida parajasti pesen. Mayeri pesugeel meeldib, sest see on lõhnatu (vähemalt see Sensitive versioon on). Lisaks on see toodetud Eestis, Tabiveres. Soovitan esmalt osta 2-liitrise pudeli (kanistri?) suure dosaatorist korgiga ning edaspidi 1,5-liitrine täitepakend (kott).

  Liked by 1 person

  • Kas see äädikas päriselt ka töötab? Ma teeneka sportlasena olen aastaid juba sellega hädas, et trenniriided lõpuks lihtsalt haisevad, pese või ära pese 😀 Ma muidugi olen enne ka seda äädika nippi kuulnud, aga proovinud ei ole, lihtsam on hädaldada… (ja haiseda, ilmselgelt.)

   Meeldib

   • Äädikas töötab jah. Võtab higihaisu ära küll. Olen kuulnud, et pidavat ka beebiriiete puhul soovitatama antibakteriaalse efekti tõttu. Pidavat ka aitama värvi andmise vastu (ma pesen kõik heledad ja tumedad riided üheskoos). Pidavat ka pehmendajana ma toimima (nt froteerätikute puhul). Lisaks pidi ka pesumasinale hästi mõjuma – ei lase katlakivil settida. Ma ise kasutan ennekõike just spordiriiete tõttu. Liitrine äädikapudel seisab pesugeeli kõrval, sellest jagub tükiks ajaks. Suht odav ja lihtne variant 🙂

    Liked by 1 person

  • Minu teada spordiriideid ei tohi üldse geeliga pesta. Pidi kaotama nende spets “tehnoomadused” vms. Seetõttu kasutangi pulbrit, kuna a) ei taha kahte erinevat vahendit ladustada, kraami niigi liiga palju. Ei viitsi selle alusel, et mida tohin ja mida ei tohi geelida pesta veel lisaks (värvile) pesu sorteerida. Kapslid on minu arvates lihtsalt üks järjekordne turunduskampaania kuidas sama asja eest rohkem raha küsida. Lisaks tilga geeli eraldi kapslitesse pakkimine -mis mõju sellel kokkuvõttes keskkonnale on?

   Meeldib

   • Spordiriietele on eraldi geelid ju suisa olemas 🙂

    Tehnilisele kangale ei tohi loputusvahendit kasutada, see kahjustab. Aga ma ei tea vist ühtegi inimest, kes reaalselt loputusvahendit kasutaks… loputatakse veega muarust 😀

    Meeldib

 8. Ma pesen Sonett pesugeeliga, lavendlilõhnaline. Miks pesupulbri pealt üle kolisin, oli see, et esiteks töötasin ökopoes ja sealse n-ö kultuuri mõju, ja teiseks ma tundsin pidevalt, et mu keha nahk kisub. Ma olen väga laisk kreemitaja, aga kuidagi häirivaks muutus see pidev kiskuv kuiv nahk ja ma vahetasin välja. Vahepeal olen muud ka proovinud, aga Sonetile jäi mu süda ikkagi truuks. Maaletoojaks Biomarket, aga õnneks on muud suuremad ketipoed seda ka pakkuma hakanud. Mõnest Prismast on see küll taandunud, aga Selveris on täitsa olemas. Jah, see on kallis 2 l – 12€, aga ma pigem pesen loodusliku, ehtsat eeterliku õli sisaldava pesugeeliga, kui keemiat täis pesukapslite või pesupulbriga.

  Liked by 1 person

  • Väga hea põhjendus! Suht loogiline, et kui riietes on keemia jääke, mõjub see nahale halvasti. Peab vaatama, ilmselt on seda mu koduselveris ka.

   Meeldib

 9. Pakun, et Manjana teeb peenikest huumorit. No selline olukord ei saa ju ometi voimalik olla 🙂
  Ja ega ta pole ka yksi. Mul oli kolleeg, kes ariklassis soites alati vaitis, et ta on segaduses, et kus ja mis, kuna reisib esimest korda lennukiga. Reaktsiooniks sai ta alati hea pardateeninduse ning erihoolitsuse, teinekord isegi kaasreisijatelt. Muideks, see valdkond, kus me koos tootasime, oli.. lennundus.
  Aga nyyd tosisemalt vottes – otsi netist valja fotod, mis naitavad pesumasina sisemust parast pikaajalist pulbri kasutamist. Parast seda oled kiirelt geelikasutajate parteis.

  Liked by 1 person

  • Ei tee nalja, abituse mängimine ei kuku mul eriti välja, kui ma olen abitu, siis see tulenebki minu naiivsusest ja kivi all elamisest, mitte oskusest teisi end kiiremalt liigutama panna. (Kusjuures mulle väga meeldiks sellist manipuleerimisoskust aegajalt omada, aga mida ei oska, seda ei oska)

   Mu pesumasin on 22 aastat pesupulbriga töötanud ja särab seest nigu prillikivi. Ma kahtlustan, et see sisemuse määrdumine on millegi muuga seotud. Keegi siin mainis, et just geel määrib masinat.

   Meeldib

 10. Geeli kasutan, muidugi. Pulber on tõesti vanakool 🙂 Pudiseb, tolmab, seda ei pese pesust välja ka mitmekümne korraga, kui tavakaubamärk (ses mõttes, et mitte ökopoe oma), siis haiseb kah veel. Kasutan Mayeri Sensitive, guugeldamine näitab, millises pudelis asub. Ostan enamasti täitepakendit ja ümber ei valagi, suudan tunde järgi doseerida. Pudelikorki pole doseerimiseks ammu kasutanud,. sain tunde käe sisse, milline sorts korgi ära täidab ja suudan sama palju sahtlisse valada. Doseerin pigem vähem kui rohkem, kraadid pigem madalamad kui kõrgemad (ikka looduse nimel), mustaks (või hoidku jumal, higilõhnaliseks nagu kellelgi siin eespool!) pole kunagi midagi jäänud. Vahel ostan netist mõne riideeseme ja 9/10st kirun ennast, sest see haiseb räigelt Arieli, Persili vmt järele. Ka kümme korda läbipesu ei aita haisu eemaldada…Ja inimesed vabatahtlikult mürgitavad end ja oma lapsi sellega, mul on raske mõista…Olgu, see on teine teema. Nii et pulber. Mayeri Sensitive. Eelistagem eestimaist.

  Liked by 1 person

  • Tundub, et see Mayeri geel meeldib paljudele ja aitäh täpse kirjelduse eest, mul juba tekkis küsimus, et kuhu seda pannakse, aga ikka samasse kohta kui pulbritki.
   Ma üritan ka loodussõbralik olla ja vähem keemiliselt lõhnata.

   Meeldib

 11. Mul jälle meeles, et kui geeli pikka aega kasutada, siis muutub pesumasin seest rämedaks. See liga jääb luugi tihendi volitide vahele, isegi kui 95 kraadiga pesta. Ja et üldse ongi hea aegajalt pesuainet vahetada – mõnda aega pulbriga, siis geeliga siis veel maiteamillega.

  Äädikat ei julge üldse pesumasinas kasutada, ähvaradavad, et söövitab kummi ära. Hea kuulda, et kõik pesumasinad sellele propagandale ei allu 🙂

  Aga viimase aja lemmik on – endalegi üllatuseks – just pesukapsel. Need nimelt – https://mayeri.eu/tooted/kodukeemia/pesuvahendid/pesugeelikapslid-mayeri-sensitive/
  Ei haise. Ei lõhna. Pesevad, aga eelstatult pikema programmiga, sest lühiprogrammi järel olen leidnud masinast pooleldi lahustunud kapsli 😛

  Varem pesin https://www.prismamarket.ee/entry/mayeri-sensitive-pesupulber-2-kg/4740060008177 ja https://www.prismamarket.ee/entry/mayeri-sensitive-color-pesupulber-2-kg/4740060008047 nendega. Kah ei lõhna. Aga kapslid on mugavamad, ei tolma, ei pea pulbri kotiga jamama jms. Aga ma vihkan neid kapslite karpe… Alati peab vihaselt võitlema, et kapsel kätte saada 😦

  Liked by 1 person

  • mul on 22 aastat toiminud pesumasin-kuivati ja ainus, mis on katki läinud, on ukse hinged, aga mul on süsteem-balalaika ja ma ei lase end sellest “pisiasjast2 häirida.
   See uksetihendi kipub määrduma küll, aga katki pole läinud.

   Huvitav, kas teistel on ka geeliga sama mure, et masin määrdub?

   Meeldib

  • Äädikas kohe kindlasti ei söövita pesumasina tihendeid läbi, vähemalt mul pole mingi 10 aasta jooksul seda juhtunud. Mina panen törtsu äädikat masina loputusvahendi sahtlisse, kasutan loputusvahendi asemel. Törts äädikat teeb pesu pehmeks ka siis kui riided talvel toas kuivavad.

   Liked by 1 person

 12. Pesupulbrit ei kasuta, kipub tumedatele riietele triipe jätma. Üle 10 aasta juba kasutan pesugeele, pasu saab puhtaks ja mingeid jääke riietele ei jää. Kuna mulle lõhnavad pesuvahendid ei meeldi siis olen leidnud vahendi, mis puhtaks peseb ja riietele lõhna ei jäta. Geelikapslid ei meeldi kuna panen geeli reeglina vähem kui juhend ette näeb (aga piisavalt, et riided puhtaks saaks) aga kapslis olevat kogust ei saa ju valida. Mini Riski vahendeid kasutasin kaua aga siis avastasin Tri Bio, mulle tundub, et see peseb paremini ja ka ei lõhna.

  Liked by 1 person

 13. Huvilistele, pesupall: https://www.ecoegg.com/
  Õigemini on see siiski pesumuna. Sinna käivad krõbuskid sisse, vist pesuvahend, mida peab pärast juurde tellima. Ma ise pole proovinud. Siin Saksamaal, kus ma elan, müüb seda nt pood nimega dm ja nende lehelt saab arvustusi lugeda, kes saksa keelt oskab. https://www.dm.de/ecoegg-waschei-original-p710535105018.html
  Minul on selline elusaatus, et mul saavad midagi ostes alati tõeks need ühe tärniga negatiivsed kogemused. Seega, ma tavaliselt loen ainult kehvad hinnangud läbi ja saan teada, mis sorti tootega tegelikult tegu. Seal on 10 inimest kirjutanud, et ei pese puhtaks, plekke ära ei võta või pesi ainult esimesel korral. Need ülejäänud 80, kes 5 tärni panid ja kiidavad, mind ei huvita, sest nagu öeldud, minul läheb alati ühetärniarvustus täide. Nii et seda palli ma ostma ei lähe.

  Meeldib

 14. Mina olen aastaid kasutanud pesukapsleid just mugavuse tõttu. Mayeri Sensitive on lõhnavaba. Üks kapsel masinatäiele pesule korra nädalas. Jääb ära doseerimise mure, ei lõhna. Hinna osas nii tundlik ei ole, sest noh, üks kapsel nädalas mind veel puruvaeseks ju ei tee ja mugavus maksabki tsuti rohkem. Ostan suure karbi soodukate ajal, saab vähemalt aasta pesta. Suurperedel, kes mitu korda nädalas peavad pesu pesema, oleks see võib-olla tõesti mõttekoht. Pesumasinale teen iga 4 kuu järel puhastuspesu Dr. Beckmann aktiivsöega vedelikuga. Tegin ka siis, kui pulbrit kasutasin.

  Meeldib

  • Guugeldasin mõlemat komponenti ja leidsin jutu pesusoodast, kus räägiti, et seda vanasti kasutatigi pesu pesemiseks. Iga päev saab targemaks, aitäh!

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.