Jube raske on mitte skeptik olla

Sel nädalal hakkas kehtima kohustuslik maskikandmise kord. Kui Allar Jõks mainis, et valitsusel polnud seaduslikku õigust sellist korda kehtestada, lendas kohale mitu inimest, kes ütlesid, et nii ei tohi öelda.

Juba kevadel ei tohtinud midagi halba koroona kohta öelda. Mul on FB-s sõpru, kes lubavad sõbralistist eemaldada, kui keegi koroonavastaseid vandenõuteooriad usub. Ma ei usu vandenõuteooriaid. Aga ma pole kuulnud ühtegi teooriat koroona kohta, mis kuidagi reaalsemalt kõlaks kui vandenõuteooriad. Ma pole kuulnud vastust küsimusele, miks on koroona viirus ohtlikum, kui mõni muu viis surma saada. Ma tean, et vastus kõlab, et kui meil kevadel poleks eriolukorda olnud, siis oleks me kõik ära surnud. Kas te arvates see ei kõla nagu vandenõuteooria. Nagu kõik, või pooled või kolmandik? Kevadel peaaegu keegi ei kandnud maske.

Vaatame faktidele otsa:

Vähk on levinud haigus – Eestis on see surmapõhjusena südame-veresoonkonnahaiguste järel teisel kohal. Aastas haigestub meil vähktõppe üle 8000 inimese ja registreeritakse umbes 3800 vähisurma juhtu, mis moodustab ligi veerandi kõigist surmadest. (www.terviseinfo.ee)

Koroona: Seisuga 23.11.2020 on hospitaliseerimist vajanud 672 haiget, neist 656 (73,5%) on saadetud kodusele ravile ning 83 (9,3%) on surnud. Seisuga 23.11.2020 on ravil 154 patsienti. Info Terviseameti lehelt

Ma tean isiklikult kahte inimest, kes surid viimase aasta jooksul vähki. Vähki suremuse ja koroonasse surnute arvu vahe on peaaegu 50-kordne. Viiekümne-, mitte kahekordne või kümnekordne. No kas ikka ei kõla see eriolukorra vajadus nagu vandenõuteooria? Isegi kui selle aasta viimase kuuga sureks koroonasse sama palju, kui eelneva aastaga, siis 200 pole sama palju kui 3800. Ja vähk pole Eestis haigusena surmapõhjus nr. 1.

Kusjuures ma ei ole selle vastu, et inimesed kannavad maske ja pesevad käsi ja ei ela seljas. Muarust võivad inimesed teha, mida nad soovivad. Kuid mind muudab ettevaatlikuks, kui inimeste õiguseid piiravaid seaduseid tehakse ilma, et ma näeks ühtegi loogilist põhjendust. Muarust on igal kevadel ja sügisel inimesed erinevaid grippe põdenud ja mõned on nende tagajärjel surnud. Ma tean, et nii pole lubatud öelda, kuid mind teeb murelikuks, kui midagi pole lubatud öelda.

Mulle ei meeldi, et kui tuleb välja inimõiguseid piirav seadus ja siis on keelatud sellele tähelepanu juhtida. Mulle ei meeldi, kui olulisel teemal valitsusele vasturääkimist sildistatakse hullumeelsuseks.

Mulle ei meeldi need inimesed ka, kes pole võimelised kera pindala arvutama, aga igal võimalikul juhul üritavad nalja heita lamedasse maasse uskujate arvel. Muarust nad on sama ebatolerantsed kui homofoobid. Ja need ebatolerandid sildistavad kõiki hullumeelseks, kes julgevad kahelda kohustuslikus maskikandmises (päriselt on trahv 8 tonni w). Nad sildistavad maskituid inimesi hullumeelseks, kes tahavad tappa kas ennast või teisi. Teise inimese tapmine koroonaga, on jutuna muutunud nii tavaliseks ja keegi ei arva, et see kõlab jaburalt. Massimõrvar, kes tappis paljaste käte ja näoga, kasutades relvana Covid-19. Nii normaalne lause. Kuid kui palju inimesi on nii mõelnud? Ja kui ma nii ei mõtle, siis mina olen hull?

Mul oli hea meel, kui ma kuulsin, et inimesed lähevad protestima maskikandmise vastu. Ma kuulsin mitmeid arvamusi, et nood protestijad on hullud. Ma olen nõus, et hullud. Ma küll ei läheks sellises õhkkonnas nagu meil praegu valitseb. Ma pole maskikandmise vastu ka, ma olen massihüpnoosi vastu. Ma olen mitmel geiparaadil käinud, aga ma kahtlustan, et maskide vastu sõdimine on hetkel kõvasti hullem patt kui samasoolisega suudlemine. Kividega loopijate protsent on kõvasti suurem.

Ja ma ei ole siiani unustanud seda pilti, kui meil 2009. aastal oli seagripp, mis on samasse A-alamtüüpi kuuluv gripiviirus nagu linnugripp ja koroona ja siis meil tapeti maha kõik sead, kes üles leiti. Mujaoks on see pilt, kuidas Paljassaares tapeti hunnik metssigu, jätkuvalt hirmsam kui kogu see jutt koroonast.

PS! Ma olen osalenud demonstratsioonil, kus me protestisime, muuhulgas, ka selle vastu, et valitsus tahtis maskide kandmist ära keelata. No tänu meile valitsus neid ikka ära ei keelanud, kus praegu oleks jama, kui meil oleks seadus, et avalikus kohas maskiga käia ei tohi. Mida need riigid on nüüd teinud, kus vahepeal burkad ära keelati, et lihtsam oleks nägusid tuvastada?

18 comments

 1. Tead, ma ei usu vandenõuteeoriaid, aga ma usun arste ja teadlasi. Ja arstid ning teadlased on öelnud, et 1) see koroonavariant on väga nakkav ja 2) tapab rohkem kui gripp. Gripiga on ju Eestis tegelikult lood nii, et meil mõeldakse, et gripp on kerge palavik ja natuke paha olla. Tegelikult on ju õige gripp siiski üsna ränk haigus ja meilgi sureb iga aasta selle kätte inimesi. COVID-i miinuseks on selle kõrval see, et minule teadaolevalt ründab COVID kopse (täituvad veega) ja võib tekitada elundipuudulikkust. Ma ei ole veel kuulnud, et meie haiglates oleks gripi puhul öeldud, et kui me saame veel paarsada inimest (üle-eelmisel gripihooajal vist raviti kokku ca 1600 inimest?) haiglasse, siis me enam teisi inimesi ravida ei saa, sest gripi puhul ei ole vaja nii palju hingamist abistavaid masinaid kui koroonaviiruse puhul.

  Igal juhul – ma ei pea end lolliks ja ma olen valitsuse suhtes vägagi kriitiline. Aga ma kuulan ja loen arstide ning teadlaste arvamusi ning… noh, see maskide kandmine ei ole ju kohustuslik, see on rangelt soovituslik. Ja ma kannan seda, sest ausalt – see väike maskike mu elukvaliteeti halvemaks ei tee, aga kui sellest võiks abi olla…? Jah, mujal Euroopas on maskide kandmise ja haigusjuhtude tõusu vahel väga väike seos (st näib, et maskid ei aita), aga näiteks Aasias jällegi kannavad kõik maski ja seal ollakse ka COVIDi suhtes kergemini läbi saadud. Põhjus peab siiski olema milleski muus – kas on eurooplased haigusele vastuvõtlikumad, kas me vilistame haigusele liiga palju jne.

  Üks asi veel – ma arvan, et need, kes on lubanud koroonaeitajad sotsiaalmeedias enda sõbralistist välja heita, on lihtsalt viidud viimase piirini, arvestades, et ega meil on ühiskonnas suured lahkarvamused ka muudes valdkondades (poliitika, abielureferendum näiteks). Täiesti võimalik, et osa inimesi leiab, et nemad ei viitsi lihtsalt enam kakelda erinevate arvamuste üle ja lihtsam on lasta sellistel inimestel minna.

  Liked by 1 person

 2. 1) aru ma ei taipa, miks seda paganama vähki kogu aeg mängu tuuakse. vähk ei nakka, for fuggers sake.
  2) kuidas on seotud 2009. seagripp ja 2016. aastal Paljassaares kütitud sead? H1N1 on INIMESTE gripp, jah, see pärineb algselt sigadelt, aga muteerunult levis ainult inimestelt inimestele, sead ei puutunud enam asjasse ja meil ei tapetud massiliselt mingeid sigu. sigu hukatakse ehk nüüd, kui levib Aafrika sigade katk (mis ei puutunud ka Paljassaare sigadesse), ajad sassi äkki midagi?

  Meeldib

 3. Ajakirjandus on viinud sind selleni, kus sa ei saa enam adekvaatne olla. Pole olemas lameda maa uskujaid, vaid need kes usuvad mida neile räägitakse, ehk sa ei erista enam tõde.
  Selgeltnägijaid palutakse vaadata selgelt, sest inimene ise ei näe selgelt, sest tõde reformitakse vastavalt süsteemi vajadustele läbi poliitika. Nii peavadki lihtsama mõtlemisega inimesed tõmblema ja kaotavad orientatsiooni ja nemad ongi need mõjutatavad keda poliitikud jahivad.

  Selle viiruse juures on ohtlikus selles, et haiguse kulg võrreldes tavalise gripiga nõuab rohkem haiglat, ehk probleem on selles, et mingil hetkel on haigeid niipalju, et nad surevad kuna ei jätku vahendeid. Piirangud on selleks, et nakkusi vähendada, kui kulg on aeglasem, siis vireleme mõne aja ja viirus ka muteerub paremini talutavaks.

  Igal skeptikul on oma alternatiivtõde millele ta otsib tõestust ja kui leiab selle siis on õnnelik, sellepärast loetaksegi alternatiivteadust, esoteerikat jne. kuskil peab see tõde olema, aga kus? 🙂

  Meeldib

 4. See postitus räägib sellest, et keelatud on Covidi kohta halvasti öelda ja siis tuleb kolm kommentaari, mis seda sama mulle ütlevad, et ma ei tohiks nii kirjutada. M.O.T.T.

  Meeldib

  • Manjana, keegi neist ei öelnud sulle, et sa ei tohi nii kirjutada. Nad üritavad inimesi harida, sõbralikult ja viisakalt. See on küll lubatud.

   Meeldib

    • Sest et teisitimõtleja olemise vastu pole kellelgi midagi, küll aga viroloogiliste valearusaamade vastu. Ja maskide vastu protestijad tekitavad paraku oma kogunemistega uusi võimalikke nakkuskoldeid.

     Meeldib

    • Sekundeerin Morgiega. Tsensuurist rääkides see ei mõjuta ühiskonda tervikuna kui üksikisikule meeldib kommunism või natsipropaganda, aga kahjuks see mõjutab, kui inimene 1) maski ei kanna, 2) ärgitab teisi ka mitte kandma. Ühel juhul on inimesel natuke teistmoodi arvamused, teisel juhul mõjutab inimene oma tegevusega viiruse levikut. See on suur erinevus, ka sotsiaalteaduslikust vaatepunktist.

     Meeldib

    • Aga ma ju kirjutasin, et mulle meeldib, et inimesed kannavad maski ja ma arvan ka, et maskikandmise vastast protesti teha on hullumeelsus. Kõik ajalehed ja sotsiaalmeedia arvavad samamoodi, et kõik, kes maski vastu protsetivad on hullud. Kas keegi võiks linkida mõnda eesti ajaleheartiklit, kus on tuntud inimene on avaldanud arvamust, et maskide kandmise kohustuslikkuse vastu protesteerimine on tänuväärne tegevus?

     Meeldib

 5. “Mulle ei meeldi need inimesed ka, kes pole võimelised otsima välja lihtsasti guugeldatavaid fakte, aga igal võimalikul juhul üritavad kirjutada teemal “aga äkki pole nii.” 😉

  Meeldib

  • Ma olen hariduselt sotsiaalteadlane ja kirjutan selles postituses, et inimesed tsenseerivad neid teisi inimesi, kes milleski kahelda julgevad. Et selline tsenseerimine on massiline ja enamasti sildistav ja kuri. Et olukord ühiskonnas on käest ära, kui mingid arvamused on keelatud ja nende arvamuste avaldamine on ohtlik.

   Meeldib

   • Tõsi, see on ohtlik, kui mingis arvamused tsenseeritud saavad. Reaktsioonid arvamusele aga ei ole päris sama, mis tsenseerimine. Sõnavabadusega käib kaasas ka vastutus – on lubatud òelda, aga on lubatud ka vastu öelda.

    Koroonaga seoses – praegused numbrid on tulnud meil olukorrast, kus meil oli range liikumispiirang (ega ole seetõttu võrreldavad tavalise gripiga gripiaastal). Koroonaviirus on ohtlik kahel põhjusel. 1) levik on eksponentsiaalne ja 2) suremus on palju kõrgem kui gripil. Kui tegu oleks ainult meditsiinikriisiga, oleks meil ühiskond taas lukus, aga kuna majandus ei elaks seda hästi üle, otsitakse tasakaalu medisiinisüsteemi võimekuse, inimete liikumise ja viirusesse nakatumise vahel.

    Meeldib

    • Jah, ma kirjutasingi ju sellest. Kas sa arvad, et kui meil kevadel poleks liikumispiirangut olnud (minu koduümbrus oli rahvast nii paksult täis, kui palju siin kunagi pole, sest park), siis kas me oleks kõik ära surnud või kui palju?

     Meeldib

 6. Vähki sureb rohkem inimesi kui grippi ja ka näiteks aidsi. Kas peaks laskma Hiv vabalt levida, sest selle näite põhjal ta ju tapab vähem kui vähk. Kuigi tänapäeval Hiv diagnoos enam surmadiagnoos pole.
  Kas vabalt leviv c hepatiit või rinnavähk. Katk või nahavähk. Ei saa võrrelda võrreldamatuid. Tegelikult on olukord lihtne, loodus asus tegutsema ja maakera inimeste populatsiooni korrigeerima, inimene lihtsalt võitleb loodusega säilitamaks oma senist elustiili. Ehk siis kõik, kes on alla 40 võivad edasi elada, üle 60 olgu õnnelikud elatud aastate üle. 40 ja 60 vahel, noh seal määrab elustiil ja geenid, kas kaldub saatus alla 40stega samasse rühma või üle 60stega. Aga kui juba võrdlemiseks läks siis kumb on hullem ning ohtlikum ja hävitab rohkem, kas tsunami või maavärin või üleujutus või tulekahju või põud .
  Ma mõtlesin täna, mida tunneb eakas nii 70ndates või vanem inimene, kes saab täna positiivse diagnoosi. Sisuliselt on nädal veel aega ja siis võib olla juba haiglas või intensiivis või surra. Lihtsalt nädal aega peab ootama ja mõtlema, mis saama hakkab. Ja valmistuma.
  Inimõigustest veel. Kas ühe inimese õigus mitte kanda maski on kuidagi ülim teise inimese õigusest hoolimata oma eakast vanusest veel edasi elada. Miks õigus elada on madalam õigusest elada ainult oma individuaalset heaolu silmas pidades ja õigust taga ajades.
  Majandust peab turgutama. Kui ei ole tervist siis ei ole elu ning kui ei ole elu siis ei ole majandust.

  Liked by 2 people

 7. Täiesti nõus sinuga. Ise olen arvamusel, et mingit koroonapandeemiat tegelikult ei ole. On PCR-testi pandeemia. Ja valitsus kasutab koroonapandeemia eitajate suhtes sildistamist, väljanaermist, valetamist jne. Samas on koroonavastaste argumendid enamasti väga hästi ja teaduslikult põhjendatud. Erinevalt valitsuse argumentidest, mis tuginevad vaid PCR-testide tulemustel. PCR-testid aga ei ole mõeldud haiguste diagnoosimiseks, nagu väitis selle testi leiutaja Kary Mullis, Nobeli preemia laureaat. See on rohkem uurimisvahend, mille tundlikust saab keerata kuitahes suureks, nii et ta leiab ka mõne üksiku molekuli üles. Palju infot ja huvitavaid artikleid on muide telegram.ee saidil. Ja muide, suur hulk teadlasi,arste, uurijaid ja nüüd ka juriste, advokaate on koroonaeitajate ridades. Valitsuse poolel on põhiliselt need, kes on sellest otseselt sõltuvad.
  Ma ise ei kanna maski, sest:
  1. Mingit koroonapandeemiat pole – üldine suremus ja suremus viirushaigustesse ei ole tõusnud võrreldes varasemate aastatega. nn. koroonasurmad on saavutatud põhiliselt gripisurmade ja teiste surmade ümber kantimisega koroona alla. Pluss statistikaga manipuleerimine. Pluss ebaõiged ravivõtted, näit. kopsude sundventileerimine. Selle asemel, et kasutada verevedeldajaid (koroonaviirus ründab rohkem verd, mitte kopse. muudab vere paksemaks).
  2. Need suvalised maskid, mida meil kästakse kanda, ei kaitse viiruste eest. Youtubes on piisavalt filme, mis näitavad, kuidas tuleb õigesti ennast viiruste eest kaitsta (täiskombinesoonid, spets.maskid, kindad, jalanõud jne. kõik muidugi ühekordsed. tuleb õigesti peale panna, ära võtta jne.) Tavainimestel on praktiliselt lootusetu seda igapäevaselt teha.
  3. PCR-test ei ole mõeldud haiguste diagnoosimiseks ja ta tegelikult ei testi ka koroonaviirust,
  4. Tuhanded arstid, teadlased, uurijad, juristid üle maailma (ka Eestis) on sõna võtnud ja ka kohtusse andnud koroonahüsteeria korraldajaid. Paraku ei taheta neid kuulata.
  5. Parim ja vist ainuke kaitse koroonaviirus (ja ülejäänud viiruste) vastu on tugev tervis ja korras immuunsüsteem, mitte maskid.
  Ja valitsus (ega valitsuse poolel olevad nn. teadlased) ei ole ühtegi minu toodud faktidest ümber lükanud. Neid lihtsalt ignoreeritakse.
  Ise jälgin vastavat infot üle maailma, näiteks Itaaliast on paar asjalikku Youtube kanalit (vene keeles)
  – Екатерина Коваленко – https://www.youtube.com/channel/UCTXnw_D6nMlwttP3KGg9kiA/videos
  – Екатерина Синицына – Сантони – https://www.youtube.com/channel/UChZ5EE32jCPLtaMmMmnWuVA/videos
  Hiinast oli huvitav jälgida kui epideemia algas jne.

  Meeldib

  • Ma ei julgeks nii radikaalseid mõtteid väljendada, kuna inimesed, kes nendega nõus pole, on liiga kindlad selles, mida nad juba peaaegu aasta on meediast lugenud. Ma ei ole viroloog, ma pigem olen õppinud, kuidas poliitikuid ja ühiskonda analüüsida, lisaks on mul hea mälu ja oskus erinevatest faktidest järeldusi teha. Kuid ma ei soovi ka seda avalikult väljendada, mida ma oma teadmiste juures ühiskonnas toimumas näen, kuna ma ei soovi sildistatud saada.
   Igatahes pole meil väga ammu olnud nii tugevat meediakampaaniat millega inimesi hirmutada. Ma olen väga üllatunud, kui palju haritud inimesi ennast sellest mõjutada on lasknud ja mind teeb kurvaks, kui ma loen, näen, kuulen, kuidas selle kampaania tulemusel on inimeste ärevustase tõusnud selliseks, et see on tervisele palju ohtlikum kui see viirus. Kõige kummalisem on see, et ärevus pole mitte ainult vanematel ja emotsionaalsematel inimestel, vaid pigem äärmiselt ratsionaalsetel ja jalad maas inimestel. Kuigi need, kel juba varem oli probleeme oma emotsioonidega, ega neile see üldine ärevus samuti hästi pole mõjunud.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.