Kontrolliv riik, suhtevägivald, hirm

Lugesin täna uudise pealkirja ja mõtlesin, et pean kirjutama sellest, millest olen pikalt mõelnud. Samaaegselt tekkis ka pisike hirm, sest kes teab, kas ma ikka tohin nii mõelda. Ma olen elanud ajal, mil mõned mõtted pidi endale jätma ja mõnesid võis avalikult kõva häälega välja öelda. Samas tundub, et kodumaa sünnipäeval ju võiks teha kokkuvõtteid, kuhu me riik on (tagasi) jõudnud. Ja mitte ainult meie riik. Mulle on alati meeldinud idee ülemaailmsest revolutsioonist, aga ma tahtsin kommunismi mitte röövkapitalismi. See lõkke tekitanud uudis on siin: Karmim järelevalve: isolatsioonis istudes ole valmis, et politsei palub endale aknal lehvitada.

Kuid ma alustaksin oma hala inimese tasandilt, et lihtsam oleks. Ma loodan, et tänaseks päevaks teab enamik, kuidas toimib vägivaldne suhe ja millised on esmased märgid, et uus suur armastus ei olegi roosa unistus vaid eelmäng õuduste unenäole. Õuduste unenägu on pragmaatiliselt võttes olukord, kus üks inimene omab täielikku võimu teise üle: ta teab täpselt, mida teine inimene teeb ja teine ei julgegi eriti midagi teha, sest sellele järgneb karistus. Kontrolliv suhe, kus üks pool teab, mis toimub ja teine pool tunneb end temaga turvaliselt, sest maailm võib olla ilma temata külm ja kõle paik.

Algus on lihtne – armastuse sildi all seatakse sisse süsteem, kus mõlemad pooled annavad teisele aru, mida nad parasjagu teevad ja mõtlevad. Täiesti tavaline asi, mida suhetes ikka tehakse: vahetatakse messengeris pidevalt sõnumeid ja pilte ja/või helistatakse. Armunud ju tahavad teada, kus teine parasjagu asub ja mida ta teeb ja millal ta lõpuks minu juurde jõuab. Kuid igatsusel kellegagi koos olla või kedagi täielikult omada ja juhtida, on vaks vahet. Üks pool vahetab infot kindla eesmärgiga teist inimest endast sõltuma panna, võim suhtes enda kätte saada. Nüüd ma peaks edasi kirjeldama, kuidas armastuse sildi all gaslighting toimina panna. Ma olen sellest ka varem kirjutanud. Teil ju on telefonis äpp, mis annab kuskile aru, kus te käite ja kellega suhtlete ja ühtlasi korjab andmeid lähitelefonidelt?

Kõige olulisem gaslightingu puhul on hirmu tekitamine. See hirmutamine, et hüppad korraks nurga tagant välja ja teed koledat häält, omab liiga lühikest mõju. Täieliku kontrolli saamiseks on vaja järjepidevust ja massiga löömist. Kui iga päev on kõikide ajalehtede ja uudissaadete esimene, teine ja mõnikord isegi kolmas uudis sõnastatud nii, et kui sa etteantud reeglite järgi ei käitu, võid sa kas ise ära surra või kellegi teise surma põhjustada, siis lõpuks peab selline töötlemine ju mõju avaldama. Egoistidele mõjub, et sured ise ja empaatilisematele, et tapad teisi. Manipulaatorid maskeerivad end kiirelt empaatideks.

Kontrollivas kahe inimese suhtes on äärmiselt oluline partner eraldada teistest inimestest, kes võivad talle selgitada, mida temaga tehakse ja hirmutavat efekti lohutavate ja selgitavate juttudega vähendada. Tavaliselt teeb partner ohvrile selgeks, et tema parim sõber või lähisugulane manipuleerib temaga ja tahab talle halba või on lihtsalt halb inimene, kes ei vääri tema sõprust. Ta pöörab pildi tagurpidi, kus omistab teistele neid rolle, mida ta ise teeb. Nii jääb ohver ilma teiste inimeste toetusest ja on lihtsamini kontrollitav, kuna tal polegi kedagi lähedast, kellega mõtteid vahetada. Need sõbrad, kes niikuinii liigselt ei hooli, võivad jääda.

Esimene asi, mida eelmisel kevadel seoses viirusehirmuga tehti, oli teistega suhtlemise ärakeelamine. Eestis on päris hästi läinud, meil on siiani veel lubatud välisuksest väljumine. Kuigi need inimesed, kes päriselt kardavad, on ise oma võõrastega suhtlemise miinimumini viinud ja ei käi väljas.

Kuidas oli võimalik väga suurele hulgale inimestele sisendada, et kõik need inimesed, kes julgevad kahelda, et viirusepandeemia polegi selline, nagu põhivoolumeedia sellest räägib, tuleks vait sundida, rumalaks kuulutada ja oma suhtlusringkonnast välja arvata, sellest ma täpselt aru ei saanudki. Kuid ma olen püüdnud oma kahtluste väljaütlemisel väga ettevaatlik olla. Kõik on kaotanud sõpru, ma rohkem ei tahaks.

Hästi, oletame, et ma usun kõike mida koroona levimisest ja surmadest kirjutatakse. Ma olen eluaeg terviseteemade vastu sügavat huvi tundnud ja ma teen vahet, kas inimese jutt vastab meditsiinilistele teadaolevatele faktidele või mitte. Kuid gaslightingu puhul on tavaline tulemus see, et ohvri vaimne tervis läheb rivist välja ja üldjuhul on “hoolitsev” partner see, kes ta arstile suunab. Meil on peameedias olnud päris palju jutte kuidas eriolukord mõjutab inimeste vaimset tervist. Kuid ametlikult pole meil midagi tehtud, et see info ka nendele kohale jõuaks, kelle vaimne tervis ongi palju halvemaks läinud. Räägitakse kuidas kõik inimesed peaksid end vaktsineerida laskma, aga kuidas mõjub depressioon ja ärevushäired, sellest ei räägita piisavalt. Ma saan aru küll, et meil totaalne puudus psühhoterapeutidest, aga ikkagi. Antidepressante saaks ka perearst välja kirjutada, kui inimene aru saab, et ta ise ei saa oma muredega hakkama ja vajaks tablettide tuge.

Mõned varesed tühjal turul

Ma kokkuvõtet ei oskagi teha. Ma üritasin eile presidendi kõnet kuulata, aga iga kord kui kuulasin, siis rääkis ta midagi, mis mulle ei meeldinud. Näiteks see koht, kus ta kiitis, et meie meditsiin saab üllatavalt hästi hakkama väikese rahaga. No mv, ma ütlen! Sa tead ka, president, millise palgaga töötavad haiglas hooldajad?!?! Ja et kõik on harjunud kapitalistliku reaalsusega, et meditsiinitehnika ostmiseks või haruldase haigusega inimeste raviks on vaja koguda annetusi või et meil on vähiravifond, sest riik on õnnelik, kui odav on meie meditsiin, ma ei räägigi. Nii tore, et Synlab on tänu pandeemiale eelmise aasta kõige kiiremini kasvanud firma, eksole.

Lisalugemine: Totalitarism

8 comments

 1. Issand, kui hea lugemine! Tõenäiliselt ma seepärast ei usugi kõike, mida mulle räägitakse, et olen sellisest kahtlasest suhtest läbi käinud. Iga asi on ikka millekski hea. Aga kel on esmakorde kogemus, see ongi ühel hetkel oma murega täitsa üksi.

  Liked by 1 person

  • Aitäh! Õnneks mu vaimse vägivallaga suhted jäävad noorusesse ja olid lühiajalised. Midagi ma neist ikka õppisin, kuigi siis polnud selle kohta üldse mingit infot.

   Meeldib

 2. Väga hästi kirjutatud, Täitsa minu mõtted. Kuigi mul endal vägivaldsete suhetega kogemusi pole, saan ma sellest vägagi hästi aru. Ja tõesti, vägivaldsed suhted inimeste vahel sarnanevad vägagi praeguste suhetega riigi ja kodanike vahel.
  Ja olles ise introvert ja vähene suhtleja, siis koroona ajal olen üritanud maksimaalselt palju suhelda, et inimeste hirme vähendada (õnneks minu suhtlusringkonnas enamus seda siiski ei vaja). Ja paljud keelduvad üldse sellisel teemal rääkimast. Mis muuseas sarnaneb väga usklike käitumisele.
  Ise hindan tõsiselt hirmul inimeste hulgaks u. kolmandiku. Teine kolmandik täidab lihtsalt käsku ja ei mõtle ise üldse oma peaga. Kolmas kolmandik ei tee koroonast ega valitsuse ähvardustest/nõuetest väljagi. Hindan seda maskikandjate hulga järgi tänavatel, kauplustes, trammis/bussis jne. Kuna ise sõidan iga päev tööle/tagasi, siis on seda huvitav jälgida. Ja paistab, et maskikandmine ei sõltu soost, vanusest, haridusest jne.
  Huvitav näide on siin muide, Irja Lutsar, kellega Andrei Vesterinen u. 50m telefonivestluse pidas. Soovitan kuulata. Sealt paistab, et 1. Irja Lutsar on väga sümpaatne ja meeldiv inimene, mida näitab seegi, et ta nii pikalt vestles suht. temale tundmatu inimesega. 2.Ja paistab, et Irja Lutsar ise tõeliselt usub seda, mida räägib. Ainult, et ühelegi oma küsimusele Andrei siiski vastuseid ei saanud. Selle asemel läks Irja vahepeal päris närvi ja ütles Andreile umbes nii, et “…kas te süüdistate mind valetamises…”, kuigi Andrei kedagi ei süüdistanud.

  KUULA! Jurist Andrei Vesterineni telefonikõne teadusnõukoja esinaise Irja Lutsariga – https://www.telegram.ee/eesti/kuula-jurist-andrei-vesterineni-telefonikone-teadusnoukoja-esinaise-irja-lutsariga
  Facebook – https://www.facebook.com/watch/live/?v=137429834865683&ref=watch_permalink

  Ja ometi on ju Irja Lutsar kõrgelt haritud arst, professor, doktor jne. Peaks ju elementaarseid fakte tunnistama ja oskama loogiliselt mõelda ja küsimustele vastata. Seega peaks uurima, kuidas ta on üldse oma teaduskraadid saanud ja kuidas üldse meie meditsiiniharidus toimib. Võib-olla seda nimetataksegi elamiseks maatriksis, millest David Icke oma raamatutes räägib.
  Meenub mu enda minevikust seik, kus mu keskkooli klassikaaslane, keskkooli kuldmedaliga lõpetanu, sattus TPI-sse, minuga samasse rühma, IT-sse, el.arvutite ja tarkvara peale (AJS). Ja kukkus esimese aastaga välja. Sest seal juba ilma loogilise mõtlemiseta läbi ei saanud, ainult pähetuupimisest ei piisanud. Aga hiljem läks ta TÜ-sse arstiks õppima ja lõpetas edukalt. Seega tundub, et arstiharidus, õppeprogramm on meil peamiselt pähetuupimisele orienteeritud. On etteantud ravimetoodika, “tunnustatud” ravimid jne., millest kõrvale kalduda ei tohi. On eelretsenseeritud teadustööd, mis on absoluutne tõde (järelikult kõik muu on vale, mille võib tähelepanuta jätta). Samuti võib-olla on ka kandidaadi-, doktoriväitekirjad nii kokku kompileeritud ja teiste abiga tehtud.
  Ja mis puutub võrdlusse teiste riikidega, siis on meil siiski suht. leebed piirangud. väljas võib veel vabalt käija. Jälgin ka mõningaid Youtube kanaleid näiteks Itaaliast (Екатерина Коваленко, Екатерина Синицына – Сантони), osa neist on ka olnud sunnitud kolima BitChute, Telegram-i peale, sest Youtube on hakanud neid tsenseerima.
  Ütled, “…et meil totaalne puudus psühhoterapeutidest…”. Mul on tuttav psühholoog. Ja tema on muuseas veel kõige rohkem hirmul selle koroona ees. Ja vestelda temaga sel teemal on täiesti võimatu.
  Ja veel kui su jutu alguse juurde tagasi minna – “…aga ma tahtsin kommunismi mitte röövkapitalismi…”, siis mõistet “kommunism” ei ole mul õnnestunud eriti kellegagi arutada. Kõik seostavad selle automaatselt Leniniga/Staliniga/Maoga, vangilaagritega jne. Aru saamata, et kommunism on ideoloogia, vangilaagrid on aga seotud võimustruktuuridega, et kes parajasti valitseb. Kaks eri asja e. rääkimine aiast ja aiaaugust. Hirmutegusid on korda saadetud igasuguste ideoloogiate sildi all. Ja ka meie poliitikud ei taha/ei oska vastata küsimustele, kas nad on vasak-, või parempoolsed. Ja muide ka meie usujuhid ei taha/ei oska vastata küsimusele mis või kes on jumal. Kas keeldutakse üldse vastamast või aetakse mingit udu. Üldse tuleks kõigepealt põhimõisted selgeks teha.

  Liked by 1 person

  • Ma olin vanasti seda usku, et arstid ei tea midagi, aga ma pole enam nii radikaalne. Arstiks õppimine on väga pikk ja ülimalt raske protsess ja seal pole võimalik mütsiga lüües paberit kätte saada. Jah, kogu arstiõpe põhineb faktidel ja nende teadmisel, seega peab arstidel olema ülihea faktimälu ja analüüsioskus. Teistmoodi polekski võimalik. Igal pool on võimalik valetada ja sahkerdada, aga enamus inimesi seda ei tee.

   Ma ise usun pigem alternatiivmeditsiini, kuid seda vaid teatud maani. Kui inimene on nii valesti elanud, et tal löövad välja füüsilised haigused, siis ongi vaja sellist ratsionaalset tänapäeva meditsiini, mis kirjutab õiged ravimid või lõikab midagi ära, et tagajärgedega tegeleda. Sama ka vaimuhaigustega – kui on liiga kaugele arenenud ja inimene ei suuda eluga rahuldavalt hakkama saada, vajab ta tablette.

   Ma olen üritanud omaette analüüsida, kes on viimase aasta jooksul rohkem massimeedia hirmutamisest mõjutatud. Ilmselt oskaksid küsimusele paremini vastata inimesed, kes hüpnoosist rohkem teavad. Me kõik oleme vaimset tüüpi mõjutamistele vastuvõtlikud, kuid erineval tasemel. Ei tasu arvata, et minule ei mõju, kõigile mõjub.

   Mu jaoks on olnud üllatav, et üdini ratsionaalsed inimesed võtavad koroonat palju tõsisemalt kui need, kes pigem emotsioonidest juhinduvad. Need ratsionaalsed on ka arstid, kelle elukutse juurde kuulub oskus emotsioonid välja lülitada, et nad surmasid vaadates hulluks ei läheks. Ma räägin tervetest inimestest, kui inimesel juba varem olid ärevushäired, kahtlustamismaania vms, siis üldine hirmuõhkkond on neile halvasti mõjunud. Mõnes mõttes on see ratsionaalsete inimeste lõksulangemine selgitatav sellega, et nad ei saa aru inimkäitumise tagamaadest ja neil on raskuseid valede nägemisel, kui need on koosnevad faktidest ja numbritest ja põhivale on see, et kõigest ei räägita. Üldjuhul on nad head ja armsad inimesed, lihtsalt neid on kerge lollitada. Teine äärmus on need, kel pole kunagi elus numbritega hea suhe olnud ja iga päev aina uute suuremate numbrite nägemine jooksutab neil juhtme kokku.

   Et jah, põnevad ajad. Kurvad ka. Statiskaameti lehel on kirjas, et eelmisel aastal Eesti rahvaarv suurenes ja suremus oli normi piires. Kuid enamus rahvast usub, et katk lasi ringi, mitte et nad asuvad imelikus hüpnoosis, kus nad pole võimelised enam selgelt olukorda analüüsima.

   Meeldib

 3. …Et jah, põnevad ajad…
  On jah, põnevad ajad. Ja muuseas, üha põnevamaks lähevad. Sel ja järgnevatel aastatel on oodata väga põrutavaid avalikustamisi. Vaatasid neid videokanaleid, mida mainisin. Näiteks: Екатерина Коваленко . Väga sümpaatne ja kena naine. Ta pidas oma kanalit juba enne koroonaviirust. Siis rääkis põhiliselt moest, elust Itaalias, Milaanos jne. Töötas ise moekaupade müügi firmas. Riietub ise väga moodsalt. Ühesõnaga täielik blond. Aga siiski vägagi arukas. Tabas üsna kiirelt ära selle koroonaepideemia telgitagused. Huvitav on selle videoblogi ajalugu aastalõikes vaadata ja tema arengut jälgida. Alguses moest, elust. Siis koroonast, piirangutest jne. Siis juba koroona telgitagustest, kes seda organiseerisid, poliitikast. Edasi juba alternatiivmeediast ehk sellest, mida meie eest varjatakse. Viimane videoblogi oli juba päris karm: salajased kosmoseprogrammid, UFO-d, tulnukad jne. – Астрон. Люди давно живут на Марсе. И не только люди…Тайная Космическая Программа – https://www.youtube.com/watch?v=sLqXVxQwFEQ . Ja seejuuures tuleb arvestada, et osa asju on ta olnud sunnitud kolima BitChute-sse, Telegram-i, sest Youtube on hakanud neid teemasid tsenseerima. Aga ma ise olen neid teemasid juba kümneid aastaid jälginud, nii et enam ei üllatu. Ja see on alles algus.
  Екатерина Синицына – Сантони on ka huvitav naine. Moskva Meditsiiniakadeemia kõrgema haridusega epidemioloog. Nii et üht-teist teab sellest valdkonnast. Aga pole töötanud sellel erialal. Läks mehele ja kolis Itaaliasse. Nüüd töötab giidi ja ajakirjanikuna.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.