Vaktsineerimisest, maskidest ja liikumise piiramisest

Sel nädalal on maskide ja vaktsineerimise teemal päris kuumaks läinud. Kuuldavasti isegi kakluseks. Ma ei soovi ühegi kakluspoolega liituda. Mulle on maski kandmine isegi meeldima hakanud. Nii hea anonüümne. Peab ikka väga tähelepanelik olema, et maski kandvas inimeses tuttavat ära tuvastada. Ma, vist, tunnen inimesi suu järgi, nii tundub. Riiete ja kõnnaku järgi ka, aga suu on oluline. Mul on mitu juhust pakkuda, et ei tunne väga tuttavat inimest ära täpselt nii kaua, kuni ta maski maha võtab. Mulle see meeldib. Ma olen viimase aastaga palju vähem otsest suhtlemist vajama hakanud ja nüüd on legaalne võimalus, et ei peagi kõigi tuttavatega, kellega poes kogemata kokku satud, ilmast rääkima hakkama. Ja mind ei tunta ka ära. Mugav. Mine või panka röövima, kui ei peaks enne aega kokku leppima.

Igatahes mulle maski kandmine meeldib. Jahedama ilmaga. Üks päev oli soojem, ma panin end liiga paksult riidesse ja kui poest välja sain, oli nägu maski all päris higine. Täna hakkas uuesti lund sadama, seega pikeneb mugava maskitamise aeg veelgi. Kuid üks kord peaks see ju lõppema ja isegi varem, kui suvi tuleb.

Mul on tekkinud küsimus, et kuidas teevad turvamehed vahet, kellel on legaalne õigus ilma maskita käia? Ma ei räägi asmaatikutest, see on haigus ja terviseandmed on igaühe isiklik asi. Kuid meil kasvab pidevat (ja praegu veel eriti kiirelt) nende inimeste hulk, kes on koroona läbi põdenud. Enamus uuringuid kinnitab, et läbipõdemine annab immuunsuse. Juhul kui ei annaks, oleks ka vaktsineerimine täiesti tühi tegevus, kuna suvalise haiguse vastu vaktsineerimine tähendab, et inimesele antakse kontrollitud kogus nakkust, et ta haiguse kergel kujul läbi elaks ja immuunsuse saavutaks. Praegu on võimalik juba suht suvalistel inimestel end vaktsineerimisele kirja panna ja enamus riskigruppidest on oma vaktsiini kas osaliselt või täielikult kätte saanud. Terviseameti lehel oleva graafiku järgi peaks mai lõpuks (kui meil niiehknaa sedatüüpi haiguste põdemise aeg ka lõpeb) kõik soovijad vaktsiini kätte saanud olema. Kas poleks viimane aeg mõelda, kuidas, näiteks turvatöötajad, teeksid vahet inimestel, kes on immuunused (või tervislikel põhjustel ei saa maski kanda) ja nendel, kes peaksid maski kandma?

Ma saan aru, et ma olen libedal teel. Hitler ka märgistas juute, et neid oleks kergem mõnitada ja Eestis on vastasleerid omavahel teravas konfliktis. Ma olen lugenud mitut juttu, kus maskikandmise pooldajad kutsuvad maskikandmise vastaseid lamemaalasteks ja idiootideks. Ja maskivastased on mõnitanud neid, kes maske kannavad. Mulle ei meeldi kumbki pool. Ma vandenõuteooriad loen samal põhjusel, miks Perekooli ja Perekooliga pole ka ammu end lõbustanud. Ja kõik need, kes on avalikus sotsiaalmeedias kedagi lamemaalasteks kutsunud, on mul eraldi mustas nimekirjas. Ma arvan, et mõlemal poolel võiks inimesed maha rahuneda ja lahendustele mõelda. Kellegi idioodiks sõimamine on otsene üleskutse kaklusele. Meil oleks vaja rahumeelseid lahendusi, nii kauaks, kuni piisavalt suur osa rahvast on omandanud immuunsuse.

Kõige suuremad võitjad selles koroonasõjas olnud meditsiinifirmad, kes kogu maailmale suutsid vaktsiini maha müüa. Maskitegijad natuke ka, aga see on laiem ja kirjum rahvahulk. Eesti riik toetas maskiteemal üldse hiinlasi. Ja need toitlustuskohad ja poeketid, kes teenivad tänu kojukandele päris hästi. Praeguseks on Selveri omanduses kõik Tallinna coopi, konsumi ja isegi solarise toidupood. Restoranides pidavat nii olema, et kui sa lähed kohale, siis need, kes Wolti teevad, ei suuda kohapealseid kliente teeninda, sest kojukandmise toitude tegemise järjekord on hiigelpikk. Samas öösel ei paku keegi kiirtoitu kojukandena, ehk arenguruumi veel on.

Kuidas koroonasõda kenasti lõpetada?

Kuna meil juba on maailm, kus kehtivad reeglid, mis meenutavad totalitarismi või sõda, siis võiks hakata jaotama privileege neile, kes on covidi suhtes immuunsed. Need inimesed ju võiksid saada restoranides, spaades, kaubanduskeskustes, kontserditel jms toredates kohtades karjakaupa hängida?

Ehk mida ma välja pakuks? Kuna riiklik meditsiin on meil alarahastatud ja lonkavas olekus, siis koroonasõja vaieldamatu võitja Synlab peaks kuulutatama firmaks, kel on õigus teha teste ja anda välja tõendeid, et see inimene omab antikehi ja võib rõõmsalt ja maskivabalt igapool ja karjakaupa endasugustega ringi tšillida. Oleks ju loogiline? Motiveeritus end vaktsineerida lasta tõuseks mühinal! Ja meil oleks lisaks positiivsete testide arvule (mis ei näita seda, kas inimene päriselt ka on haige või mitte, vaid ainult hirmutab inimesi) olemas number, kui palju inimesi on sõjast võitjana väljunud ja võib normaalselt edasi elada. Positiivne plaan! Teeme ära 2021!

Rand ja liiv

Eelmisel aastal ootasin huviga, millal Statistikaametist tulevad numbrid, mis tõestavad, et surmade arv 2020. aastal oli täiesti tavaline. Ma olin selles rohkem kui kindel ja mul oli õigus: Eestis eelmisel aastal rahvaarv tõusis. Seda peamiselt sisserände arvelt. Surmade kohta on selline jutt: “Eelmisel aastal suri 15 720 inimest, mis on aasta varasemaga võrreldes 300 võrra rohkem. Surmade arv on viimastel aastatel püsinud vahemikus 15 200–15 800.” Ehk ei midagi erilist. 12. mail avaldavad nad täpsema nimekirja, miks inimesed meie seast lahkusid. Kuid nagu statistikaamet ütleb: “Umbes pooled Eesti surmadest on tingitud vereringeelundite haigustest, seejärel tulevad kasvajad, millest põhjustatud surmadeni jõutakse vananedes järk-järgult.” Need, kes minu tuttavatest eelmisel aastal surid, nende surma põhjus sellesse lausesse mahtuski.

Ehk ärge laske pead longu ja ärge sõimake teisi lamemaalasteks. Me oleme selles s*tas kõik koos.

10 comments

 1. Sul on vaktsineerimisest vale arusaam. Vaktsiini toimel toodab immuunsüsteem (keha loomulik kaitse) antikehasid ja spetsiaalseid valgeid vereliblesid, mis toimivad viiruse vastu, pakkudes kaitset COVID-19 eest. Mitte ükski vaktsiinis kasutatud koostisosa ei ole võimeline tekitama COVID-19.

  Liked by 1 person

   • Coopid ja Konsumid küll Selverile ei kuulu, ajad Comarketiga segamini nähtavasti, selle keti ostis Selver hiljuti. Coop on ise kõige suurem toidupoodide kett Eestis, Tallinnas küll vähe esindatud.

    Meeldib

    • Ma mõtlesin ka, et keegi neist vist mitte, aga ma ei mäleta enam, mis nimega need väikepoed Tallinnas olid, mis kõik Selver ABC sildi said. Sisuliselt Tallinnas enam peale ketipoodide väikepoode ei ole. Mingid viinapoed vist on veel vanade siltidega.

     Meeldib

   • antigeen ei ole sama, mis nakkus. Nakkus tähendaks, et viirus juba paljuneb organismis. Antigeen ei tähenda midagi muud kui jupikest, mis tekitab immuunreaktsiooni (genereeriks antikehi), selleks ei ole vaja paljunemisvõimelist viirust.

    Meeldib

 2. Vot sellele kirjutan ma küll kahe käega alla, et hea anonüümne on ringi käia maskiga 🙂 Kadunud on vajadus näiteks mõne suvalise kunagise tööalase teretuttavaga tänaval/poes/apteegis kokku sattudes poolpiinlikke viisakusrepliike vahetada. Kui ka keegi tuttav tundub, siis on oluliselt lihtsam tähelepanematust teeselda…. ja noh, 2m distants aitab ka kaasa.

  Liked by 1 person

Kommenteerimine on suletud.