KGB luuramisaugud

Kui ma uude üürikasse kolisin, avastasin, et kõikide tubade nurkades on põrandas imelikud metallist asjad. Sellised aukudega ja koledad. Umbes 10 x10 senti suured:

Kole metallist asi

Alguses ma mõtlesin, et huvitav ventilatsioonisüsteem. Äkki. No mu eelmine üürikas oli eestiaegne ja seal oli seintes restidega tuulutusaugud, mis töötasid päris efektiivselt. Ma ei tea, kuhu need augud välja jõudsid. Ma ei uurinud. Sahvri oma läks otse õue. Ma kleepisin tubade tuulutusaugud ajutiselt kinni, sest mulle meeldib soe.

Kuid praegune üürikas asub stalinistlikus ilusas majas, ehitatud 1959. aastal. Võimalik, et see ehitati ka oluliste inimeste jaoks. Nõuka ajal ju tehti uued majad kesklinnas konkreetsete töökohtadega inimestele. Igatahes käisid mu praeguse üürika “põrandakaunistused” mulle natuke närvidele. Köögis on pesumasina loodi saamine tõeline katsumus. Ja tubades on nad lihtsalt koledad ja ebahügieenilised.

Võtsin kätte ja keerasin ühelt kaane maha. Ma lootsin sealt alt leida kõigepealt hulga prügi ja siis mingit süsteemset augundust, mis kuskile võiks viia. Kuid ma leidsin sealt alt ainult prügi. Mõned naelad olid ka. Prügi koristasin ära ja naelad tõmbasin välja. Kuid see auk, mille ma avasin, ei vii mitte kuskile. See ei ole a la ventilatsioonisüsteemi osa. Näe, vaadake, selline:

Kole tühi auk

Täiesti nõme auk. Lihtsalt kogub tolmu. Ja siis tuli mulle mõte. Tegemist on ju stalisnistliku majaga. Äkki seal kohe alguses mõeldi sellele, kuidas teada saada, mida olulised seltsimehed omavahel räägivad? Sellel augu kaanel oli kolm kruvi, no selle tavalise, sirge auguga ja üks ristpeaga. Ristpeaga oli halvasti kinnitatud, viltu. Keegi oli ühe kruvi ära kaotanud ja teise halvasti kinnitanud.

Igatahes hakkas mul fantaasia tööle. Ma ei tea, kas ma viitsin teisi auke ka lahti keerata, aga ma usun, et need on kõik ühesugused suvalised koledad augud ilma nähtava funktsioonita. Mida teie arvate, milleks sellised asjad toanurkades head võiks olla? Elutoas üks, magamistoas kaks, köögis vähemalt üks. WC-s, esikus, vist, pole.

14 comments

  • aga see auk ei lähe põranda all edasi, ta ongi ainult see auk. ja parketil on sellised vahed igal pool, et tuulutab, nii et vähe pole. (ja kogub sodi igale poole)

   Meeldib

  • guugeldasin puitpõrandate tuulutuse asja ka. see käib põranda ja maapinna kohta. et ei saa teha nii majja põrandat, et õhk läbi ei käiks, et lased makrot täis, et vundamendi ja põranda ja alusmaterjalide vahel peab õhk liikuma. mul on teine korrus.

   Meeldib

 1. mu tsaariaegses (1905) majas on ka sellised ja olid küll ventilatsiooniga seotud. võib-olla on töömees midagi lohakalt teinud? ma mäletan, et lapsepõlves õhkas neist lausa sooja

  Meeldib

  • see parkett on üldse kehvake. männipuidust, muarust. ja kohutavalt kriuksub ja mõnest kohast on parketitükid liiga õhukesed ja ära murdunud, kuna all pole korralikku pinda.

   Meeldib

    • väheusutav. kesse nõuka ajal partketti välja vahetama hakkas. puitpartkett oli luksus. sellist kalasabaparketti on suht tülikas nii valmistada kui paigaldada ja siin korteris küll ühtegi kuldsete kätega tüüpi pole elanud 😀

     Meeldib

    • aa, sa arvad, et hiljem pandi parkett. ma pole naabritega veel tutvunud ega külas käinud, aga ma usun, et see võib maja ehitamise ajast küll olla. siin on mingid eriti uhked välisuksed, nikerdustega, tammepuidust, aga liiga väikesed, nii et vaata kordori, kõigil ühesugused. siuke peen maja.

     Meeldib

 2. Minul selline teadmine: põrandaid ehitati toona toorest kuivamata materjalist, sest paremat polnud saada ja plaan vajas täitmist, ja restid pidanuks kaasa aitama puidu kuivamisele. Elasin ise kunagi sama perioodi majas. Põrandad olid viletsast kuuselauast ja nurkades sarnased restid ( kujundus oleks nagu teine olnud).

  Meeldib

 3. Paistab et just nõuka elasid mõistmatud kes tegid põrandatesse auke ilma projekti ja loogikata niisama kaunistuseks või tegelikult rõvedaid auke kus elasid KGB lutikad ja kui appi hüüdsid, siis olid vagunid kohe kohal. Äkki tegid need augud sügavas alkoholi uimas töölised ja täitsa valesse kohta, sest noh ei või olla, et ventilatsioon ja põrandal, pealegi laeall oleks neil töölistel pea rohkem ringi käinud. Otse loomulikult on tegemist aja ilmutusega.

  Meeldib

 4. Lasnamäe paneelikas oli mu vanemate köögiseinas midagi sarnast imelikku,mida kaua peeti stepslivärgiks ja imestati, et miks neid kaks tükki kõrvuti on ja ühes ikkagi EI OLE stepsliauke.Kui isa juba surnud oli, kutsus ema elektriku seda asja uurima ja siis käis neid elektrikke nii mõnigi.Keegi polnud midagi sellist näinud.Elektriga pole seotud,öeldi. Mis see olla võiks, ei osatud arvata.Aga minul “plahvatas”! Lapsena kirjutasin kirjandis, et isa kuulab Ameerika Häält. Mu kirjandit ei antud kaua tagasi, isa kutsuti vaibale, jama oli taevani, sain isegi kere peale, et midagi sellist välja patrasin..Tol ajal me Tallinnas ei elanud. Olen siiani kindel, et see oligi see kuulus “lutikavärk”…Peaks oma isa “toimiku” välja küsima, seda sai kunagi raha eest tellida(?)Usun, et on olemas, ta oli igati patune oma nõukavastaste juttudega.

  Liked by 1 person

  • Kgb toimikuid pole lihtne saada, kuna seal oli pea kõikide vähegi oluliste inimeste kohta kompra, siis need pandi kohe, kui ENSV lõppes, kindlasse kohta. Kuid ega ma täpselt ka ei tea, äkki tavaliste inimeste kohta mingeid saab. Ega praegu kapo toimikuid ka uurida ei anta

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.