Mina sibulatel vahet ei tee

Eelmise suve nautisin ma umbes kord kuus või tihemini oma aiamaal tegutsemist. Mõnuga. Ega ma sealt lõppkokkuvõttes eriliselt palju saaki ei saanud, aga midagi ikka.

Näiteks uba kasvas meeletu mühinaga ja ma kõike ei suutnudki ära korjata ega ära teha. Ja ma sain teada, et valged oad on toored ja ainult pruunid hakkasid kasvama. No kuidas ma pidin teadma! Nad olid mul paar aastat kapis seinud ja ma enam ei mäletanud, millised need kaunad olid, kust ma nad välja võtsin.

Kuid herneseemned olid enamus liiga vanad ja maast välja kasvas vaid mõni üksik taim. Nüüd ostsin (Maximast) uued, pildil on lilla kaunaga. Põnev!

Maasikad peksis vihm suures enamuses poriseks. Samas vaarikaid tuli korralikult, enamuse tegin moosiks, ma olen aktiivne moosisöödik. Kuid hilised vaarikad tulid alles oktoobri lõpus ja minust nad põõsaste otsa jäidki. Natuke sain süüa. Musta- ja punast sõstart on mul praegu veel natuke sügavkülmas, ma olen kokkuhoidlik kasutaja. Punane sõstar sügisel on natuke igav süüa, aga talvel on iga sügavkülmast võetud mari väga hea.

Kuna ma keemilisi väetiseid kasutada ei taha ja aiamaale ise ka kakale ei julge käia, siis igasugused porgandid, kaalikad ja peedid olid kõik väga nirud. Samas oli kogu mu kastmata kasvuhoone maast laeni rukkolat täis ja salat kasvas seal ka mõnuga. Avamaale külvatud salat tuli ka nii mühinal, et sel aastal jään vast ainult kasvuhoonesse iseseisvalt külvatud salatile lootma.

Maitsetaimedest kasvas tüümian sügiseks mõne sentimeetri kõrguseks. Kui sel nädalal oma aiamaad kontrollimas käisin, tundus, et taimed elavad. Kuigi ega ma 100 prossa kindel ka pole, eks hiljem näeb. Petersell oli, igatahes, rohelisem. Rosmariin mul eelmisel suvel vist maast välja ei kasvanudki.

Küüslauk kasvas küll kuidagi väga iseseisvalt. Küüslauk mulle maitseb! Sügisel panin maha natuke küüsi ja natuke neid seemneid, mis varre otsa kenaks tupsuks kasvavad. Saab näha, kas sellest asja saab või ei.

Kuid lisaks söödavale, on mul ka lillepeenrad. Seal on mõned püsikud ja erinevaid sibulilli. Suvel ostsin Maximast veel sibulaid lisaks, et sel aastal tore oleks. Peenart kaevates tuli igasuguseid erinevaid sibulaid välja ja need panin ka kenasti tagasi. Mina ei tea, kuidas teised teevad, et meeles seisaks, kus miski kasvab. Ma üritasin ikka asju kirja panna, sest mälu peale ma küll loota ei julgeks. Igatahes oli mul jummala hea meel, kui ma ostsin endale iirised. Mulle meeldivad iirised. Noh ja nad õitsevad ka umbes sel ajal, kui aiamaal tihedamalt tegemist tuleb. Kuid mul on kahtlane tunne, et mind on alt tõmmatud. Muteada panin ma kahte kohta viis sibulat üksteise kõrvale, et kena iiriste triibu saaks. Kuid kui ma sel nädalal aiamaal käisin, siis leidsin samast kohast kaunite valgete õitega õitsemas hoopis krookused. Krookustega pole mul sellist emotsionaalset tunnet nagu iiristega. Näe, siin on pakendid ja tulemus. Tulpidel on veel aega kasvada, kuigi mulle tundub, et keegi on talvel lillepeenras maiustamas ka käinud, päris mitu mutimullahunnikut leidsin.

No see iirise õis pildil on krookuse õiega täpselt sarnastes värvides
Krookus mis krookus

Nojah, igatahes mulle meeldib aiamaal tegutseda. Talvel juhtus päris mitu korda, et enne magamaminekut unistasin, kuidas ma kevadel peenraid tegema hakkan. Maal müttamine annab nii palju energiat. Linnas sellist kohta pole, kus mitu tundi õues üksinda olla, kuigi mul õitseb praegu akna all umbes viis erinevat lille. Krookus ka. Ning ma ootan põnevusega, et puudele lehed tuleksid ja ma saaksin teada, millised puud mu hoovis kasvavad.

17 comments

    • Jah, tahtsin kah sama soovitada. Lisaks võib sügisel tekitada vinge kompostihunniku kõikdest ubade, herneste ja muude tülikate taimeosade vartest ja kui see paar aastat mädanenud on – vahepeal ümber kaevata – siis sobib see ka kenasti mullaviljakuse tõstmiseks.
     Pluss tõstab mullaviljakust ka kaunviljaliste kasvatamine kui asi iseenesest, sest nende juurtel elavad lämmastikku siduvad mügarbakterid.
     Aga porgandil on mullale veel mingid omad nõudmised, millesse ma pole eriti süvenenud, kuna minul söövad niikuinii mügrid kõik juurikad ära.

     Meeldib

    • Morgie, ma lugesin netist, et vanade varte säilitamine ei pruugi alati hea variant olla. Eriti kui nad veel niisama seisavad. Et nende sisse võivad erinevad taimekahjurid pesa teha. Komposti tegemine on aktiivne tegevus, kus tuleb peenestada ja hoida õiget niiskust ja temperatuuri, et kompost kiirelt tekiks, mitte ei koguks hallitust ja kahjureid.

     Kaunviljade kasvatamine on maapinnale kasulik jah selle mügaravärgi pärast. Samas ma lugesin, et ega need kaunviljad ka kaks aastat järjest sama koha peal pole hea, et ma sel aastal teen kaunviljad teise kohta ja panen oapeendrasse midagi muud.

     Samas ma mõtlesin oma sõnnikuküsimusele pikemalt ja mulle meenus, et mul on ju suur lehmalaut mingi 200 meetrit peendramaast, neil seal igal pool vedeleb seda s*tta 😛

     Meeldib

 1. Kui sind ei ole kapo aastaraamatus,
  siis sind ei ole olemas, ja loomulikult
  ei tee sa siis ka sibulatel vahet :))

  Aga provokaator oled sa endiselt äge!

  Meeldib

 2. Sa vist said petta oma iiriste ostuga. Iirisel ju polegi sibulaid, hoopis risoomijupid oleksid pidanud pakis olema, sellised sõlmelised juurikad. Krookus on jah sibullill.

  Meeldib

   • Ilmselgelt on siin sibulad vahetusse läinud ja iirisest krookus saanud 🙂 aga muidu osad iiriseliigid, nagu Hollandi iiris, mis see pakil olev sort on, ja kääbusiirised, nt Iris reticulata, on sibulatega paljundatavad. Võivad teiste väikeste sibulatega segi minna küll 🙂 Mina ostsin kunagi laadalt, lahtisest kastist kaks liiliasibulat, mis pidid olema keskmise kasvuga ja roosad, aga sain hoopis punase ja valge liilia, mis kasvult meeter ja üle. Üllatus missugune!

    Liked by 1 person

    • Liiliad mulle väga meeldivad, aga peab mõtlema kuhu täpsemalt ja millist, enamus on ikka päris suured (see mulle just meeldibki).

     Meeldib

 3. Mäletan ,et mu vanaema võttis osa sibulaid peenrast üles talveks tuppa. Mina ei jaga sellest midagi, pole kuskilt midagi tuppa talveks viinud, aga kõik õitses aias. Krookustel on sibulad? Mul paljundasid krookused ennast terve pool aeda täis. Täiesti ise. Poleks elusees arvanud, et neil sibulad on.

  Meeldib

 4. Enamus sibulaid peaks sügisel maha panema. Mingid lilled ei kannata talve, nende juurikad tuleb talveks välja võtta. Aga ega ma ka peamiselt netist loen ja midagi läheb viltu ka

  Meeldib

 5. Jah,
  sul on õigus,
  ma ei lugenud.

  Aga ma märkan märke,
  ja pealkirjast kaugemale
  ei viitsigi minna, sest aiman,
  et see sibula jutt oli taotuslik.

  Mingi protestivaim köeb sus jätkuvalt.
  Tahaks tänavale nagu nooruses, tunda
  ennast elavana ja tegijana jälle.

  Meeldib

   • Sul on õigus,
    ma tea sinust midagi.
    Tegelikult, ma ei tahagi teada.

    Sa oled oma päevaraamatut pidanud kaua.
    Kõik on saanud kommenteerida ja küsida…
    Aga, kas nad teavad sinust midagi rohem?

    Nad ei tea sinust midagi.
    Kui see ei olegi motiiv edasi elamiseks.
    Elu on tegelikult hoopis midagi muud…

    Me ei taha midagi teada, mis ei meile meeldi 🙂

    Meeldib

Kommenteerimine on suletud.