Peedid on peaaegu valmis

Ma nii tahan kirjutada nii, et minu lugejad rahul oleksid ja ei suuda rohkem oodata, et nende soovi täita ja oma peetidest kirjutada. Ma veetsin eelmise nädalavahetuse maal ja imetlesin, kui helde on loodus ja kuidas mu aiamaa vohab erinevat tüüpi taimedest. Panen siia pildi, mida ma reedel nägin:

Ühel pool lagunevat kasvuhoonet

Kõige hullumeelsemalt vohab seal kosmoselill. Ema kunagi ammu külvas ja nüüd kasvab ta rahulikult igal pool, kuid ma jätsin talle oma nurgakese ja ta vallutas selle ja kõik vahekäigud enda ümber. Õied on valgest tumeroosani. Nii kõrge, et ma võin ennast sinna taha peita, kui vaja.

Need risti kepikesed ümbritsevad mu kurgipeenart. Ma pole näinud, et keegi nii teeks, aga ma mõtlesin, et äkki talle meeldib ja hoiab end pulkade vahele. Enamvähem nii on ka. Mõnusalt rustikaalne aiadisaini element. Aitäh, kallid Dirigent ja Adam, et olete andnud 25 seemnest mulle umbes 10 kilo (ma pole kaalunud, ma ei tea) kurki, ilma mingi katmiste ja kallistusteta!

Järgmine peenar on oad. Neid on mul nüüd nii purkides kui sügavkülmas. Sel aastal keetsin nad enne soolaga ära, kui sügavkülma panin, et söögitegemine lihtsam oleks. Kuna ma ostsin endale eelmisel nädalal blenderi, siis katsetan seda erinevate retseptidega. Iga päev paar korda tuleb tahtmine mõni hambutu inimese toit kokku miksida. Ärge muretsege, mul on hammastega kõik hästi, aga püreetoidud on head. Ühe laari soolaubasid lasin ka püreeks ja panin purki. Eile avastasin eriti huvitava söögiretsepti. Ise avastasin. Keetsin riisi ja praadisin suvikõrvitsatükke. Segasin need kokku ja valasin peale külma püreed, mis koosnes hapukurgist, värskest kurgist, keeduubadest, suvikõrvitsa seemnetega sisust, rohelisest sibulast, petersellist ja keefirist. Miljon hea mõte! PS! Iga söögi tulemus sõltub, lisaks põhiainetele, siiski maitsestamisest.

Vot ja ubade taga ongi peet ja porgand. Ma kevadel, kui seemneid maha panen, joonistan ja kirjutan kõik ühte vihikusse, et ma hiljem teaksin, kus ja mis. Lisaks pildistan ka iga kord, kui maal käin, et kuidas asjad erineval ajal paistavad. Eemisel aastal mu peedid olid pisikesed ja mõtetud. Porgand suht sama. Ma ju ei kasutanud mittemingisugust väetist. Sel aastal oli mul sõnnikut. Pealegi panin ma 2020. aastal maha porgandiseemned, mis kasvatasid redisesarnaseid porgandeid – väikesed ja ümmargused. Kõik porgandi-, peedi- ja kaalikaseemned on ema ostetud ja enamusel on säilivustähtaeg läbi. Sel aastal panin, enda teada, 3 rida porgandeid. Kasvama hakkas kaks. Peeti panin kaks rida: Detroid ja Pablo. Pablo peaks hilisem olema ja ta ongi praegu väiksem. Seeme pidi vana olema juba 2012 aastal. Aga Detroit näeb praegu välja selline:

Peet “Detroit”

Ja kui keegi julgeb kahelda, et peet ei ole maitsev, siis tõestus, et keegi nummi näriline sõi otse peenrast ja väga isukalt:

Peedid, millele, on armastusega südamekujulised augud näritud

Lõpetuseks panen veel porgandi pildi ka. Natuke peab veel ootama, et nad täissuuruseni välja kasvaks.

Porgandid

8 comments

 1. Äge. Mul on peedil ja porgandil mõlemal pealsed olemas, aga mullas peamiselt niidikesed, sest meil siin oli kaks kuud täiesti vihmatu ja taimed tegelesid eluspüsimisega. Kasta ka ei saanud, sest kaev pidi samuti elus püsima, mitte tühjaks saama.

  Meeldib

  • Kurb 😦 Ma ei teagi, kuidas mu aedviljad nii hästi sellesuvise kuumusega hakkama said. Kuna ma ei uskunud, et peet ja porgand on sel aastal tublimad kui eelmisel, siis ma ka neid ei kastnud, aint kurki ja suvikõrvitsat kastsin.

   Meeldib

   • Manjana, kui su peenrad on Põhja-Eestis, siis seal oli puhast põuda lühemalt kui Lõunas. Ma mäletan, et juuli teisel nädalavahetusel oli Tallinnas paduvihm ja Tartus siras tuline päike sinises taevas, ja see vihm ei tulnud siia Lõunasse ka hilisematel päevadel.

    Meeldib

    • Järvamaal. Aga suht põud oli kogu aeg suvel. Kui Tallinnas kallas täiega, siis maal ei tulnud midagi. Need peedid ja porgandid kasvatasidki alla alles nüüd juuli lõpp-august, kui sadama hakkas. Ma varem harvendasin neid üliettevaatlikult, kuna muld täiega tolmas. Kui lõpuks need vihmad tulid, läks kõik mürinal kasvama nigu džungel.

     Meeldib

 2. Peet,
  beta vulgaris,
  maltsaline meie aias.

  Ma olin juba unustanud kooliaja,
  kus peet oli meil menüüs iga päev,
  enne kui üks su kommija peedile vihjas.

  Kui see ei ole maailmade kokkupõrget,
  siis on vähemalt küll väljakutse sulle:
  defineerida ümber PEET ja elu MAAL 😉

  Meeldib

  • Unustasin viidata alternatiivmeediale:
   E 6.09.2021 19:00 Kukus: Maal elamise võlu
   Lihtsalt võrdluseks Manjana kapsaaiale.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.