Säästudest ja petturitest

Ma käisin esmaspäeval Tornimäe SEB-i kontoris sularaha automaati kasutamas ja mind jäi natuke piinama see, mida ma kuulsin.

SEBil on kaks sularaha automaati ühes väikeses ruumis kõrvuti. Mina sisenesin esimesena ja minu järgi tulid mees ja naine, umbes 40-aastased ja üks väga vana tädike, kes liikus kõndimisraamiga. Ma ei kuulnud ühtegi vale lauset, aga mind nii häiris, et need mees ja naine olid tohutult närvis. Nende kõne ja olek olid sellised imelikult erutunud. Mees tundus kogu tegevust juhtivat ja mulle tundus, et ta on kuri inimene, igatahes ei meeldinud ta mulle üldse. Kuid vanatädi oli vaikne ja rahulik. Ainult et liikus aeglaselt ja väga ei kiirustanud naisele pinkoodi andma. Aga ta oli ikkagi rahulik. Ma sain omad asjad tehtud enne, kui nad automaati kasutama jõudsid hakata, kuigi me uksest tulime suht koos sisse.

Mul oli kummaline tunne, nagu ma peaks nende tegevusse sekkuma ja vanema naisega rääkima. Aga mida? Ja, tegelikult, pole ju üldse minu asi, vägivalda ju ei olnud. Ja mida ma oleks pidanud küsima? Ma ei tea. Lihtsalt mind jäi see olukord natuke kummitama. Eelkõige sellepärast, et neid jutte, kuidas vanematelt inimestelt võetakse nende säästud ära, on ajakirjanduses nii palju. Ja minu fantaasia lõi pildi, et ma olen poole meetri kaugusel vanatädi vaiksest röövimisest.

Kuid iseenesest on ju täiesti ükstapuha, kas inimesel on peale surma suur hulk raha järel või mitte. Kui ta lapsed on temalt selle varem ära võtnud, siis matuse peavad nad ju ikka korraldama. Või kui keegi võõras on vanainimese paljaks röövinud, siis ilmselt pole see vanatädi oma lastega piisavalt suhelnud ja usaldab suvalisi võõraid, kes temaga suhelda soovivad. Põhimõtteliselt pole ju sellises olukorras ebaõiglaselt kannatajaid. On ainult inimesed, kes elatuvad valedest ja vanatädid, kes peavad edaspidi pensioniga hakkama saama, ega pea enam muretsema, kui palju tal on sääste kogutud.

Kogu mu mõtisklus on inspireeritud sellest ajalehe jutust: Tallinna vanaproua võttis arvelt pea 22 000 eurot välja ning ulatas selle pangakontori ukse taga petturile.

17 comments

 1. Tavaline olukord vanainimene annab raha ära, et sugulased ei saaks, sugulased ja riik siis kiunuvad et midagi nendele ei pudenenud. Sellepärast vanurid kandivadki oma maist vara.

  Meeldib

   • Pigem tahab aga, katus ei püsi enam nii kindlalt paigal ja analüüsida kogu aeg kus see katus parajasti asub võtab selle energia ära, stess ja ärevus tekib ikka kui reisitakse sinna kus raha ei kehti.

    Raamatupidaja töö ongi see kuidas makse vähem maksta. Ajakirjandusel on ärevaid inimesi lihtne trollida,

    Meeldib

    • See on stereotüüpne suhtumine, et vanematel inimestel katus sõidab. Kõik inimesed ei oma vaimuhaiguseid. Samuti kõik vanemad inimesed pole seniilsed. Stress ja ärevus onpäris tihti nii noorte kui keskealiste inimeste probleem.

     Meeldib

    • Ütleks siis nii, et vanemas eas on inimesel seda mutrit mis teisi kinni hoiab tunduvalt raskem kinni hoida, seoses vananemisega kaasnevate muutustega on nimetatud haigused laiapõhised. 🙂

     Liked by 1 person

    • Ma olen vastik vaidleja, aga mu arust on vanemana oma emotsioonidega, tänu pikemale kogemusele, lihtsam hakkama saada. Kuid on inimesi, kes on harjunud teisi oma emotsioonidega mõjutama ja alguses see meeldib, hiljem on aga juba raske halvast harjumusest vabaneda

     Meeldib

    • Ära üldista oma praeguste kogemuste peal, vaid vaatle üldiselt ajajoonel. Pikem kogemine ei tähenda midagi sest, kui jõud ja toonus langevad murenevad ka teised funksioonid tulevad täiesti uued kogemused. Ennast on väga raske vaadata kuna ise oled ka selles muurumises. Viimne aeg on endast popstaar teha 🙂
     ;

     Meeldib

    • Sa, ilmselt ka üldistad oma kogemuste pealt.
     Fakt, et vanadus mõjub füüsilisele kehale. Kuid vaimne tervis ei kulu, nagu füüsilise keha osad. Vaimne tervis sõltub, kuidas sind on kasvatatud ja kuidas sa täiskasvanuna enda vaimse tervise eest hoolt kannad. Ja kuidas hoolt kanda, peab igaüks ise välja mõtlema, kuna inimesed on erinevad. Lihtsalt mõned ei tegele selle põneva küsimusega, raha kogumine on olulisem.

     Meeldib

    • Vaimnepool ei kulu, kuid on muutumises mis on tingitud füüsilise keha vananemisest. Kindlasti oled kuulnud ealistest iseärasustest. Mõtle kui ajad segi linnud ja lennukid, täiesti ilma aineid tarbimata. 🙂

     Meeldib

 2. Igal vanuril (ja mitte ainult vanuril) peaks olema siiski õigus ise otsustada, mis ta oma rahaga teeb ja palju hauda kaasa võtab. Nii, et ma siiski näen ebaõiglaselt kannatajaid, kui vanuril raha välja petetakse, isegi sel juhul, kui ta “on nagu nõusse jäänud”.

  Meeldib

 3. Nojah, 1700 on vaikimisi limiit swedis ja mina netipangas ei leidnudki sellist kohta kust seda ise muuta saaks. Eks sellepärast kutsutigi raha välja võtma. Üle 50k juba tuleb pangas detailselt aru anda mida kavatsed selle rahaga teha. Seega ka summad enamasti kõik alla 50k või vähemalt ma ei ole kuulnud et keegi rohkem raha oleks kaotanud. Aga kas sellistel inimestel mitte hooldaja ei peaks olema, olgu ta siis 64 või 24. normaalsed ei saa nad olla.

  Meeldib

  • Vanas eas inimesed tihti tunnevad, et nad on lõksus. Et noh, kuidas sa ütled oma lastele/lastelastele ära. Ja teisalt ikka lootus, et nood siis nende eest hoolitsevad ikkagi. Tihti on neil ka elust natuke väärarusaamad (mille kujundamisele mitte nii heatahtlikud “lähedased” kaasa aitavad).
   Ise sellist juhtumit väga lähedalt näinud, aga midagi teha kahjuks ei saanud. Vanainimese oma laps lihtsalt lasi pensionäri seljas liugu. Keelitas-meelitas vanurit järjest kinnisvara tema nimele ümber kirjutama, seejärel oma dokumente-pinkoode tema hallata andma. Vanainimene, kelle ainuke soov oli surra omas kodus, lõpetas lõpuks ihuüksi vanadekodus. Ülejäänud pere eemalhoidmisega vanainimesest tegeleti ka aktiivselt – küll luisati lugusid kokku nii ühele kui ka teisele, vanainimesele jutustati lugulaule, kuidas keegi temast ei hooli, telefon võeti ära jne. Aga juriidiliselt oli jokk, inimene ise vabatahtlikult ju tegi kõike.
   Ühte pidi tahaks selliseid juhtumeid nähes-kuuldes öelda, et tuleks kuidagi keelata ja piirata ja käsi ette panna. Teisalt jälle peaks säilima inimese vaba tahe.
   Pigem siis peaks vanuritele seda vaba tahte õigust rõhutama. Selgemalt kommunikeerima sõnumit, et kui tahad 100% kindel olla, et sa oma kodus elu lõpuni elada saad, siis EI kingi ega kirjuta seda kellegi nimele (testamendi võid teha), EI pane seda kellegi teise laenu tagatiseks, EI luba kellelgi teisel sellega tehinguid teha, EI jää uskuma kellegi mesikeelseid jutte-lubadusi ega hirmutamist. Sinu kinnisvara on sinu oma täpselt niikaua kui sa ise seda kellelegi ei loovuta.

   Meeldib

   • Selliseid lugusid on alati nii kurb lugeda. Samas ma arvan, et ega nende inimeste elu ka mõnus ei ole, kes teiste petmisega tegelevad. Normaalne inimene ju ei kasuta teisi pahatahtlikult ära, ikka peab midagi elus piisavalt halvasti olema. Kusjuures – selliste vanemate-laste suhtes töötavad karma seadused. Üldjuhul juhtub inimesega oma lastega samasugused jamad, nagu tal oma vanematele on tekitanud. Jah, raha on vaid number, aga kui palju temaga kehvasid inimsuhteid kaasneb, kuid ikka on piisaval neid, kes eelistavad suuremaid numbreid ja halvemaid inimsuhteid.

    Meeldib

  • Hooldajate asi on üldse väga keeruline. Kellelegi ei saa vägisi hooldajat määrata, inimene peab kas nõus olema või teovõimetuks kuulutatud. Hooldajate palkamine pole ka kerge tegevus. Need jutud, kuidas hooldaja varastab vanainimesed rahad ära, on veel rohkem levinud.
   Üldiselt eelistavad lapsed oma vanemad, kes ise elamisega hakkama enam ei saa, pigem hooldekodusse panna ja ma tean juhtumeid, kui vanainimesed ise seda eelistavad. Vanuri hooldamine on väga keeruline töö. Mina olen seda vaid nädala teinud ja siis ka sugulased seletasid, et pane hooldekodusse. Ma ei tahtnud, kuigi ma olin alati arvanud, et ma ei suudaks ise hooldada ja ema oli ka sellega arvestanud, aga läks teisiti.

   Meeldib

 4. Need kurvad teemad nii ehk naa vanurite asjus olid,on ja jäävad…Aga lugedes tarku geeniraamatuid, siis usun, et kõik on “geenifondis” kinni, su mõistus või selle paus. Võid nii valmis olla kui tahes, ja siiski “katuse sõitma” saada, kui minekuaeg terendab.Tea, kas selline asi toimiks, et teed korralduse, et päevas üle kümne euri pangaautomaat ei väljasta ja et seda muuta, tuleks minna panka, mitte toimetada internetis, keegi selja taga “nõu andmas”…

  Meeldib

  • Samas sa ju kunagi ei tea, kas sul on see sama geen, mis su emal isal või vanavanematel. Vanaema mul oli imelik, ema mitte. Katus sõidab ka erinevat moodi. Mõne puhul on probleem ainult teistel inimestel, aga see, kel sõidab, on täiesti hea olla.
   Saab küll panna pangaautomaadist väljastatavale summale piirmäära. Kuigi seda saab, vist, ilma panka füüsiliselt kohale minemata ka netis teha. Lõpeks pole ju vahet, kustkohast see raha kätte saadakse. Kui inimene on valmis raha ära andma, siis ta on valmis.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.