Miks taaraautomaat korke ei armasta

Te teadsite, et kui viid taaraautomaati plastikpudeleid, siis tuleb kork ära võtta? Ma teadsin. Aga ma ei teadnud, miks. Noh ja kui minu jaoks on reegel arusaamatu, siis ma eiran seda. Kork on ju ka plastikust, seda saab samamoodi ümber töödelda, arvasin ma ja panin rõõmsalt pudelid koos korgiga automaati. Täna sain teada, miks nii ei tohi teha.

Käisin täna Solarises taarat ära viimas. Teist korda sel aastal. Ma üldiselt ei osta mingeid jooke, kus äraantavad pudelid järgi jäävad. Miks veinipudeleid ära anda ei saa, on, muarvates, veinimüüjate lobitöö tulemus. Igatahes oli mul septembris sünnipäev ja ma otsustasin lõpuks taara ka ära viia. Solarise taarapunkt on all parklas ja kui ma keldrisse jõudsin, oli seal silt, et kinni ja kellaaeg, millal lahti tehakse. Mul kella ega telefoni kaasas polnud, küll oli mul suur seljakott täis taarat, millega ma ringi jalutada ei viitsinud ja nii ma suundusin taarapunkti taharuumi, kust kostus inimtegevuse hääli. Astusin sisse, nägin labidaga vehkivat meest ja tundsin huvi, et millal ma pudeleid sisestama võiks hakata. Ta ütles, et 10 minuti pärast. Kuna mulle tundus 10 minutit liiga pikk aeg, et niisama passida, siis tegin hoopis onuga juttu ja uurisin, kuidas taaraautomaadi letitagune siseelu käib.

Onu kühveldas kokkupressitud plastikpudeleid kilekotti ja teatas rõõmsalt, et elame 19. sajandil, kus veel automaate leiutatud ei olnud ja inimesed tegid töid musklirammu abil. Väga huvitava jutuga mees oli. Erinevaid ütlemisi ja vanasõnu tuli nagu varrukast. Kahjuks vene keeles ja mu venekeelne sõnavara on küll päris lai, kuid kõiki kirjanduslikke nüansse ikka ära ei kata. Onu lohutas mind, et Puškin olevat ka öelnud, et ega tema kõiki venekeelseid sõnu ei tea, kuna neid on liiga palju.

Lisaks rääkis ta, et teeb sellist taarautomaatide tagantaitamise tööd kokku 20 kohas nii Tallinnas kui Harjumaal. Ega tal hoo ja hoobi vahele eriti vaba aega ei jää. Kui tal töö tehtud sai, lisas ta nagu muuseas, et ära sa plastikpudeleid koos korgiga automaati pane. Pagana mõtetelugeja! Ma küsisin, et miks ei tohi ja ta tegi mulle puust ette ja punaseks. Et näe, siin kohas litsutakse plastikpudel laiaks, aga kui tal on kork peal, siis litsuda ju võib, aga õhk välja ei tule ja pudel lendab kenasti masina teise otsa ja masin teatab, et on rikkis.

Elektrirong, pildistatud 2010. aastal

Vot ja nii ma targemaks saingi ja kruttisin ilusti kõik korgid maha, enne kui masinasse toppisin. Prügikasti seal masina kõrval ei olnud. Imelik, et eestlased suudavad ümbruskonna nii puhtana hoida, kui paljudes elementaarsetes kohtades pole prügikaste.

10 comments

 1. Kõiki pudeleid millel märk küljes saab tagastada. Siirupivesi on ka alkovaba kokteil. Taara automaat ei armasta ja ei mõista ka nalja, vaid läheb kohe rikki, nagu tänapäeva kombelised inimesed, ehk alati kui aparaat rikki läheb võid mõelda et ta teeb nalja, sest tegelikult ta on täiesti terve, ainult inimene peab tulema ja nuppu vajutama (pai teeks) et ta tööle hakkaks. 🙂

  Liked by 1 person

 2. Mulle tuli ka kunagi Jannseni poe taarapunktis taaramees ütlema, et võta kork pealt ära, sest …(venekeelset seletust ei mäleta). Aga ma ei taha plastmassi niisama ka prügiliinile saata, äkki nad ei korja ära ja saastavad elu-olu(?) Sestap ma viitsin nüüd keerata korgid poolde vinna, et kokkulitsumise puhul lendavad need kus kurat ja küll kokku luuatatakse….

  Meeldib

  • Korgid võib panna, muarust, pakendite prügikasti. Seal ju on kõik plastikust pakendid ja ka näiteks piimapakkide plastikust korgid, kork on osa pakendist. Kuna mul tekib korgiga plastikpudeleid, mida saab tagastada, aastas umbes 10, siis mul pole eriti raske neid ära keerata ja pakendiprügikasti panna.

   Meeldib

Soovin lisada:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.