Tiktokist lastevanematele

Lugesin Eveliisi blogi, kus ta kirjutas oma lapse internetikasutusest … ja otsustasin, et pean selle Squid Game ikka ära vaatama. Lapsed kogu aeg Tiktokis küsivad, et kas ma vaatan ja ma olen nagu mingi heidik, et ei olegi vaadanud. Alustuseks vaatasin treilerit ja sain teada, et ma ju tegelikult tean juba päris palju, sest tiktok on seda täis. Eveliis kirjutas ka, et ta ise Tiktokki ei jälgi, aga on oma lapsele õpetanud, millised ohud võivad netis lapsi oodata. Ja siis ma mõtlesin, et peaksin kogenud Tiktoki kasutajana kirja panema, et milliseid ohte mina näen, mida lapsevanemad ei oska oletada ja lapsele rääkida.

Tiktoki reeglites on kirjas, et seda ei tohi kasutada nooremad kui 13-aastased. Mõnedes riikides võetakse seda hoiatust tõsiselt ja seal on spetsiaalsed programmid, mis tunnevad ära laste kontod ja viskavad nad välja. Eesti Tiktokki ei kontrolli keegi peale kasutajate endi ja meid on väga palju erinevaid. Nii nagu on erinevad vaatajad, on ka sisu väga erinev. Ma täiskasvanutele seletangi, et tiktok on nagu Youtube – sa võid sealt leida kõik samad teemad, aga videod on kontsentreeritud, keegi ei raiska su aega niisama igav olemisega, kuna siis ei vaata su sisu keegi. Isegi see ei aita, kui sa oled juba kuulus, aga ei oska inimesi kiirelt köita. Sul on aega 5 sekundit (või vähem) tõestamiseks, et su sisu on kellelegi huvitav. Kui sa seda ei suuda, vaadatakse järgmist. Tiktok jälgib väga täpselt, kes mida ja kui kaua vaatab. Vastavalt sellele pakub ta sulle vaatamiseks uusi videosid, mis vastavad su maitsele ja mis on ennast tõestanud.

Sisu on tõesti seinast seina. On asju, mis lastele meeldivad, aga ka neid, mida võib täiskasvanud inimene eneseharimiseks või oma töö juures ära kasutada. Lisaks meelelahutusele vaatan ma näiteks psühholoogia ja terviseteemalisi teaduslikke videosid. Dr. Breini olen ma oma FB lehel ka jaganud. Ta sai just oma 2 aastat tehtud Tiktoki videote eest teaduse populariseerimise preemia 30 tuhat dollarit. Ülihead videod! Nüüd saab tiktokki laadida ka 5 minutilisi videosid, mis on maksimum pikkus. Aeg-ajalt satub mulle ette igasuguseid arvuti, turunduse, käsitöö jne teemalisi videosid.

Kuid lisaks on internetis igasugu meelelahutust, mida täiskasvanud ettegi ei oska kujutada, kuna meelelahutustööstus areneb väga kiirelt. Näiteks eile ma leidsin kellegi profiilist, et ta jälgib “PainHub”-i. Pornhubi kujundusega logo. Ja see oli jõhker. Mitte sedamoodi jõhker nagu tapmisfilmid. Ei, see ei eruta inimest, kes on reaalses elus juba piisavalt peksa saanud. Ma ei saa vägivalda vaadata, aga kui keegi saab, aga ta pole oma probleemile tähelepanu pööranud, siis ta ei pruugi neid videosid vaadates isegi aru saada, miks need talle meeldivad. Vaimne vägivald on ülimalt imelik asi. Ma ei saa vaadata, kui keegi nutab. Või noh, ma saan, aga siis ma ulun ise kaasa. Kui on ikka jõhkralt valus, siis ma ei vaata. Kui selliseid videosid järjest vaadata, peaks tolerantsus tõusma.

Ja nüüd me jõuamegi vaimse vägivallani. Ma ei tea, kas on halb või hea, aga suuremaks saades inimese tundlikus väheneb. Õnneks võib teadlikus suureneda, kui inimene on õppimisvõimeline. Täiskasvanud inimene, tavaliselt, ei suuda enam ei naudingut, ega teiste valu tunda nii hästi kui lapsed. Naudingu all ma mõtlen mõnu väikstest asjadest, millel pole seksuaalsuse või füüsilise katsumisega mingit pistmist. Lapsed, omakorda, ei saa täpselt aru, mis toimub. Nad ainult tunnevad, ilma, et nad alati isegi teaksid, mis toimub. Kuid see ei kehti kõigi laste ja kõigi täiskasvanute puhul. Näiteks võiks tuua videod, kus keegi saab haiget. Väga paljud inimesed arvavad, et see on naljakas. Kui inimesega seda “nalja” analüüsima hakata, siis ta ei oska seletada, miks ta naeris. Naermine valu üle on üks inimese kaitsereaktsioone, kui talle haiget tehakse. Kuid kui ta juba naerab ka teiste inimeste valu üle, on ta sattunud nõiaringi. Kuna ta oma valu on kuskile alla surunud, siis ei tekita talle võõras valu enam kaastunnet ja abistamisvajadust, vaid vastupidi. Mida pikemalt sellel võõra valu nautimise teel käia, seda kalgimaks muutud ja ise ei saa midagi aru.

Teine asi, mida lapsed tihtipeale ei mõista, on see, et kui võõras inimene loob endast sõbraliku mulje, siis see ei tähenda veel, et ta ongi heatahtlik inimene. Täiskasvanud on õppinud nii käituma, et kõigepealt teevad hea näo ja siis löövad sulle noa selga. Isegi seda nuga saab niiviisi vaikselt lüüa, et haavatu ei saa arugi, mis juhtus. Isegi täiskasvanud inimesed ei saa sellest aru ja abielluvad tüübiga, kes kõigepealt kuldab su üle ja siis kogemata peksab su läbi, sest sa käitusid nii halvasti ja ise nõudsid kolakat. Kõike seda saab internetis eriti hästi teha, sest haavamiseks pole vaja isegi kokku saada. Kirja teel on läbiproovitud süsteemiga kellelegi kahju tegemine veel lihtsam kui päriselus.

See on oktoobri alguses tehtud pilt mu üleskaevatud aiamaast

Nüüd tagasi tiktoki juurde ja see jutt, mida lapsevanemad oma alla 13-aastatel peaksid keelama tiktokis teha, et lapsed haiget ei saaks. Ma olen kohanud tiktokis väikeseid lapsi, kes ütlevad, et nende vanemad on neile interneti ohtudest rääkinud ja samas nad ei tea kõiki neid ohte, mida ma nüüd siia kirja panen. See maailm, kus last ähvardas vaid tänaval imala näoga luusiv kommionu, on ammu kadunud.

 1. Laps ei tohi tiktokki postitada mitte ühtegi videot, kuna video järgi saab aru, et ta on laps.
  1. Mõned lapsed postitavad näiteks tantsuvideosid, kus nad varjavad oma nägu. Pedofiilil on lapse näost täiesti ükstapuha, ta vaatab ainult lapse keha. Lisaks on selliseid varjatud näoga videosid väga hea pedofiilil endale kopeerida, et endale teha konto, kus on varjatud näoga lapsevideod, et jätta endast mulje, et ta on ka laps. Ma olen näinud mitmeid kasutajate kontosid, kus on erinevate laste varjatud näoga videod. Kui inimene näitab oma keha, on päris lihtne aru saada, kuidas on kõige lihtsam talle haiget teha.
  2. Laps ei tohi postitada ka videosid, kus ta tegeleb mõne oma lemmiktegevusega. Ükskõik millisega. Ka ainult arvutimängudega video näitab, et tegemist on lapsega. Ja kui tegemist on lapsega, siis pakub ta huvi erinevas vanuses inimestele, kes teavad, kuidas on lihtne väikestele lastele internetis haiget teha.
 2. Laps ei tohi kommenteerida teiste tehtud videosid. Miks? Sest kommentaarile võidakse ebameeldivalt vastata või/ja saab kommentaari järgi aru, et tegemist on lapsega ja rünnatakse tema kasutajat.
 3. Laps ei tohi teiste kasutajate laivides midagi kommenteerida ja kindlasti ei tohiks ta ise laive teha. Tiktokis (ja instagrammis) on laivid väga popid asjad ja lastele väga meeldib neid vaadata, teha ja kommenteerida. Kuid laivides käib väga palju rahvast ja mitmed neist on ka äärmiselt pahatahtlikud ja negatiivsed. Mitte alati. Kuid haavamiseks piisab ju ühest hullust. 100 toredat inimest ei tee lapsele haiget, piisab ühest.
 4. Laps ei tohi mitte ühegi võõraga privaatselt vestelda. Võõras on inimene, keda laps päriselus ei tunne. Videote vaatamine ei tee veel kedagi päriselt tuttavaks. Tiktokis saab privaatselt vestelda nendega, keda sina jälgid ja kes sind vastu jälgivad. Ühepoolsest jälgimisest ei piisa. Lastele on jälgijate (followeride) number, tihtipeale, väga oluline ja siis nad käivad täiskasvanud kasutajatelt nurumas, et follo mind. Ma olen öelnud, et ma ei follo lapsi. Erinevatel põhjustel. Näiteks sellepärast, et Tiktok hakkab siis mulle laste videosid näitama ja mind üldse need ei huvita. Tavaliselt. On ka lapsi, kes suudavad huvitavat sisu luua, aga neid on väga vähe ja alla 13-aastased kindlasti ei oska.
 5. Laps võiks lapsevanema abiga ära blokkida kahtlased kontod. Tiktokis nagu Facebookiski, saab ära blokkida kasutaja nii, et ta ei näe sinu postitusi ega kommentaare ja sina ei näe tema omi ja kirjutada ka ei saa. Selleks tuleb minna tolle kasutaja kontole ja paremalt ülevalt servast valida “block”. Kõik lapsed ei oska seda teha, ma saan tihtipeale kommentaare, et ma blokkisin su ju ära, aga ikka näen su videosid. Ise ma avastasin ükskord, et minu on ära blokkinud üks vanem mees. Seda ma sain teada nii, et ma nägin, et ta teeb laivi, aga ma ei saanud laiviga ühineda, et seda kommenteerida. Aga ma nägin, mida ta rääkis (väga toxic vaib, kuidas ta ei taha naistega käia, sest need armuvad ära ja siis on jama majas) ja tegin ekraanisalvestuse ja sellest video. Ma ei saa võõra inimese kohta teha otsekohest videot, et vaadake, see tüüp on lastele ohtlik, ma rääkisin ääri-veeri. Selle peale võttis too tüüp bloki maha ja tuli mind ahistama. Ilmselt sellepärast ta mu ära blokkiski, et talle ei meeldi täiskasvanud naised, sest tema manipuleerimisoskused olid nii madalal tasemel, et mõjuvad ainult alaealistele ja nooretele tütarlastele. Ma sain tuttavatelt tiktoki kasutajatelt teada tema kohta erinevaid asju. Näiteks seda, et ta käib teismelistele tüdrukutele imelikke kommentaare kirjutamas ja et ta “käib” ühe alla 20-aastasega. Lisaks oli veel teismelisi tüdrukuid, keda ta oli “maha jätnud” ja kes olid sellest ikka väga haiget saanud. Kuna mu video oli liiga isiklik ja mul puudub õigus inimesi karistada, siis ma võtsin mõne aja päras selle video maha ja pärast vaatasin, et see tüüp oli mulle ka bloki tagasi pannud. Selliseid kurje täiskasvanuid on tiktokis päris palju. Ma ei väida, et nad on kõik kohe pedofiilid, aga nad teevad negatiivse mõjuga videosid. Mõned imelikud käivad ka erinevates laivides ja räägivad vastikut ja halvustavat juttu. Kui neile öelda, et su sõnavara on väga täiskasvanud mehele sobiv, siis nad kaovad. Lapsed kasutavad teistsuguseid halvustavaid sõnu kui üle 30-aastased.

Nüüd sai päris pikk jutt kokku kirjutatud. Kukkus välja väga negatiivne, kuigi ma ei arva, et Tiktok, või üldse maailm, oleks üdini negatiivne. Lihtsalt piisab ühest tõrvatilgast, et kogu meepott ära rikkuda.

Ahjaa, see ka, et kui sa tahad teada, mida su laps tiktokis vaatab, siis põhiekraanil on 2 valikut: vasakul on nende videod, keda ta jälgib ja paremal on “for you”, mis on kokku pandud tiktoki poolt selle järgi, milliseid teemasid kasutajal vaadata meeldib. See annab peale paarikuist kasutamist väga korraliku ülevaate inimese avalikest ja varjatud huvidest ja lisaks tulevad sinna suvaliste eestlaste videod.

19 comments

 1. Muide, siin ka ikka TikTok viskab välja lapsed. Ma ei saanud alguses aru, et mis värk, aga siis kui Ida oli kaks korda välja visatud sain teada, et ahaa, selline värk. Väga meeldib see, ei olnud mina “paha ema”, vaid sai aru et on reeglid.
  Käis sõbranna juures ja tuli tagasi uue kontoga ning samamoodi mingi maskide teema hakkas pihta. Aga nüüd tänu sinu postitusele kustutab oma videosid. Lugesin talle ette siit postitusest ja mõjus. Ehk siis ongi vaja, et keegi teine kusagil räägib reeglitest, mitte et ema keelab.
  Muidugi päris hästi ma selgeks ei osanud teha, kes täpselt on pedofiil, aga piisas vist hetkel sellest, et “paha inimene, kes tahab väikestele lastele haiget teha”.
  Hea positits igatahes!

  Liked by 1 person

  • Aitäh! Ma eelmisel nädalal laivis vestlesin kellegi 8-aastasega, kes küll teadis, et internet on ohtlik, sest ema oli rääkinud, aga kui ma selgitasin, et see, et ta mu laivis räägib, võib talle ka ohtlik olla, päris ehmatas teda. Hea, kui saab kellelegi abiks olla. Sisuliselt ongi pedofiil täiskasvanud inimene, kes teeb lastele haiget või väga kehva enesetunde.

   Liked by 1 person

 2. Vanasti ei lastud lapsi õue teiste mängima nüüd ei lasta neid internetti. Põhjused samad igal pool on saavavad hinged haiget ja pervod. Samal ajal ise vanemad on tt teevad blogi muud porri. Keelamine aga teeb lapsed kavalaks, ärge siis imestage kui lapsed hakkavad teid petma valetama või teid tulevikus üle kavaldama ja tõmbavad teile endale vee peale. Kõik see keelamine kasvab neile sisse ja nad saavad seda kasutada ükskõik kelle vastu. 🙂

  Meeldib

  • Lapsed võivad ka siis valetada, kui neile ei valeta ja ei keela neile midagi. Lastekasvatuses pole ei õiget ega valet. Väljaarvatud muidugi see, et vägivald ei lahenda midagi

   Meeldib

    • Kusjuures – kohe hakkab aeg, mil lapsevanemad valetavad oma lastele teadlikult iga päev – söö puder ära või päkapikud ja jõuluvana unustavad sulle kinki tuua

     Meeldib

    • Senikaua kui inimene valet usub ei ole see tema jaoks vale, vale on see, kui pudru näritakse ära, aga kink unustatakse ära. 🙂

     Meeldib

    • Inimesed on nii osavad endale valetamises. Nagu nad on ka osavad endast halvasti mõtlemises ja paljudes muudes tegudes, millega nad iseennast kahjustavad. Mida katkisemaks inimene end mõtleb, seda rohkem ta teeb ka teistele haiget.
     Uhh, ma olen nii diip 😀

     Meeldib

    • Ega jah, inimesed kahjustavad ennast ise just mõtlemisega neil tuleks soovitada, siis mittemõtlemist või mis selle mõtlemise vastand siis on, et tagasi terveks peab ju ka saama või väsid ära ja siis tuleb mõistuse seier ise omakohale tagasi ja siis on ainult pool alles. 🙂
     Mõtled matemaatiliselt kui inimene on 2x katki siis teeb ta 2x rohkem haiget.
     Tt on tavaline ajaraiskaja ehk timekiller. 🙂

     Meeldib

    • mulle meeldib mõelda. näiteks teemal “mis on timekiller ja mis selle vastand peaks olema?”
     Eesti üldlevinud arvamus on, et kui aega produktiivselt veeta, ehk tegevuse tulemusena saab kas raha või nähtavaid tulemusi, siis on aeg kasulikult veedetud.
     mulle tundub juba pikemat aega, et elu on selleks, et mul oleks lõbus, mõnus, tore, aju stimuleeriv. Kõik, mille eesmärk on saada mingeid muid tulemusi (näiteks ainult raha, aga see tegevus, mis rahani viib, on ebameeldiv), on enda piinamine ehk vastuolus sellega, miks ma elan. Ehk tiktokis enda lõbustamine ei ole timekiller.

     Meeldib

    • Kõik see mida me tööks nimetame ja millest meie eksistentsi kvaliteet sõltub on kasulik aeg. Kui sinu eksistentsi kvaliteet sõltub otseselt tt, siis pole ta sinu jaoks timekiller vaid töö, aga kui saad ilma ka läbi siis on timekiller. Nagu sõltuvus. 🙂
     Timekilleril pole nagu vastandit see on nagu asendustegevus millegi ootamisel.

     Meeldib

    • Ma saan ilma tt hakkama. Samas enamus inimeste elu on enamuses töölkäimine ja mitte ainult raha pärast. Samas sa ju ei ütle töölkäimise kohta timekiller? Kusjuures ma ütlen. Inimesed arvavad, et nad tahaksid, et neil oleks a la finantsiline sõltumatus ja nad ei peaks tööl käima, aga ega nad liiga palju ei tee, et nii oleks. Inimestel on suhteliselt illusoorsed ettekujutused oma eksistentsi kvaliteedist, kuna reklaamid ja teiste arvamus suruvad selle illusiooni jõuga peale.

     Meeldib

    • Eksistentsi kvaliteet ongi see et kõik saavad kalossidega hakkama, aga osa ei saa, need kes ei saa ja tahavad kingasid need siis peavad pingutama ja neil ei ole aega mida tappa. Kõik mida sa võid tegemata jätta ilma et su elukvaliteet muutuks on timekiller.
     Vabatahtlik töö või mängimine on kõik timekiller, sest alati võib puhata. Kui inimene väsib timekillimsest ära, siis tuleb tööle minna 🙂

     Meeldib

    • Ma üritasin väita, et tööl käimine ongi põhiline timekiller ja tavaliselt ka väga väsitav. Umbes sama väsitav kui kingadega käimine. Kalossidega on ka ebamugav käia, aga reklaamid sisendavad, et kingad on ilusamad, jalgade seisukohalt on mõlemad suht samad. Ma olen enamuse ajast paljajalu.

     Meeldib

 3. Teemaväliselt: Mina ei saa hakkama isegi instagrammiga, liiga palju infot liiga tihedalt koos. Juba see,kui mulle see avalehekülg mingi kahekümne karjuva pildiga ette tuleb, teeb mind närviliseks. Tiktok on minu jaoks veel hullem. Ma kohe tunnen kuidas mu ajukoor üle kuumeneb sellise kiirinfo käes. Olen kuulnud ka mitme inimese käest, et liikuvad meemid (GIF) põhjustavad neile peavalu. nii et see kiire meedia ei ole minu jaoks üks hea variant ja ma kardan sellist tulevikku kus inimeste keskendumisvõime jääb üha väiksemaks.

  Meeldib

  • triibu-liine viga pole maailmas vaid, sa pead õppima ebaolulist eristama kui sa seda ei tee kuumendadki ennastüle. Lapsed ei mõtesta, nendel pole seda vaja, oluline on et midagi liigub, kui ei liigu on igav.

   Meeldib

  • instagrammi vaadates ma lülitan igasuguse mõistuse välja, seal pole mingit infot, ainus mis loeb, et kas pilt meeldib või mitte. interneti asjad ja ka näiteks filmid, muutuvad pidevalt kiiremaks, kui üritada iga sekundit püüda, siis võib vist jah peavalu saada.

   muarust on keskendumisvõime millegi muuga seoses, kui oskusega kiiret meediat nautida. mu süvenemisoskus on aastatega palju paranenud. muarust see tuleb sellest, et ma tean paremini, mis on mulle vajalik ja huvitav ja siis nendesse süübin. kõik, mida mul vaja pole, sellesse mitte. kusjuures on ka sellist meelelahutust, kuhu tuleb süübida ja aeg korraks maha võtta, et meel ära lahutatud saaks.

   Meeldib

 4. Allo, allo,
  olukord on muutunud,
  inimesed on nii osavad
  endale oma olu valetamises,
  repeat, olukord on muutunud.

  Jah,
  vaatasin STOCKHOLM’i uuesti,
  ehk seda veidrat südndroomi,
  kus olukord muutub inimlikuks.

  Ma ei täheldanud seal
  ühtegi veidrat või võltsi sündroomi.’
  See on puhas inimlikkus, aga nüüd.

  Jah, noh, see nokkimine meie ruumis,
  sel juskui ei ole inimlikkusega tegemist,
  aga veidigi õrnad inimesed nokkitakse surnuks.

  Meeldib

Kommenteerimine on suletud.