Eesti üürikorterite turust

Täpselt aasta tagasi otsisin ma endale uut üürikorterit ja olin masenduses. Õnneks ma korteri leidsin ja aasta lõpus kolisin siia. Tol ajal oli Tallinna korteriturg, minu suhtes positiivne, aga väga halvas seisus, kuna turismi ja välistudengeid polnud ja üürikorterid vedelesid nii kaua portaalides, kuni keegi naiivne üüris liiga kallilt või omanik sai aru, et peaks hinda langetama.

Muarust pole aasta jooksul midagi muutunud, mis võiks üüriturul hindu tõsta. Välismaalasi on sama vähe kui aasta tagasi, üürimisest huvitatud inimeste sissetulekud pole hüppeliselt tõusnud. Võimalik, et natuke on juurde tulnud odavat välistööjõudu ja mõni noor tahab kodust välja kolida, aga need numbrid pole nii suured, kui ärakukkunud turistide arv.

Jutt kuidas keskmine palk tõuseb, puudutab pigem kõrgepalgalisi, kuna teenindussektor on tänu piirangutele jätkuvalt kehvas olukorras. Vahepeal hakkasid inimesed rohkem kortereid ostma ja nende hind ja nõudlus tõusis, kuid see võiks üürimisele tulevate pindade arvu isegi suurendada. Hästiteenivad inimesed vahetavad kehvemaid pindu paremate vastu või investeerivad ülejäänud raha kinnisvarasse. Võimalik, et müüakse ka neid kortereid, mis varem üürnikke ootama jäid, kuid vähemalt Tallinna kesklinnas on aasta jooksul mitmeid uusi elumaju ehitatud. Ma usun, et rahvaarv on meil ikka suht sama ja see aeg võiks ka möödas olla, kui välismaalased siia kortereid ostsid. Ehk üüriturgu pole eriti miski mõjutanud.

Ma pole kinnisvaraportaale enam vaadanud, kuid aeg-ajalt kirjutavad kinnisvarafirmad ajalehtedesse “uudislugusid”, kuidas üüriturul on ka hinnad tõusma hakanud. Ma loen neid ja mõtlen, et väga kena moodus hindade muutmiseks niiviisi ajakirjandust ära kasutada. Ajakirjandusel on suur mõju ja kui lehes on kirjas, siis lehes on kirjas.

Igatahes oli mul täna vestlus korteriomanikuga ja ta arvas, et võiks üüri tõstma hakata. Konkreetsetest numbritest juttu ei olnud. Ta arvas, et võiks jaanuaris kokku saada ja rääkida. Me pole tänu koroonale kordagi kohtunud. Nagu ma blogis aasta tagasi kirjutasin, siis see maakler, kelle kaudu ma korteri sain, kirjutas kinnisvaraportaali ühe hinna, aga hiljem tahtis lepingusse teistsuguse hinna panna. See oli peamiselt üllatus mulle, kuna omanikul polnud seadustest ega kuulutusest mingit aimu ja eelnevalt siin korteris elanud soomlane oli kõigega nõus olnud. Noh, see kena nüanss, et millised on omaniku kulud ja mille eest maksab üürnik. Sellel aastal jõustus seadus, kus Riigikogu tuli omanikele vastu ja muutis seadust nii, et omanik ei pea enam millegi eest maksma, kui ta suudab üürnikku selles veenda. Kuid kui mina lepingut sõlmisin, see seadus veel ei kehtinud. Maakleri manipulatsioon, kus ta halvustavalt mulle ütles, et ta pole minusugust mittenõustujat kunagi näinud, mulle ei mõjunud. Noh ja omanik sai vähem raha, kui maakler talle lubanud oli. Nüüd ta tahaks hinda tõsta.

Gran Canarial 2018. aasta novembris

Juba eelmisel aastal ma kaalusin, et äkki ma ei peaks enam Tallinnas korterit üürima. Mul on maal korter olemas, mille eest ma ka iga kuu natuke omanikukulusid maksan. Minu probleem on selles, et ma üürin ainult täiesti mööblivaba korterit, kuna mul on endal mööbel olemas. Mul puudub omanikuinstinkt endale linnas korterit osta (kuna üürimine on jätkuvalt pikas perspektiivis odavam), kuid mulle meeldivad mu asjad. Selleks, et maale kolida, peaksin ma tegema kompromisse, millistest asjadest ma Tallinnas ja maal loobuksin, et kõik ühte kohta ära mahuks. Maal on praegu ahjuküte ja vanni seal ka pole. Isegi poodi pole. Eelmisel aastal ma mõtlesin, et kui ma maale elama koliks, siis talvel võiksin ma elada hoopis soojal maal. Arvestades küttekulusid oleks summa koos reisikuludega sama, kui Tallinnas korterit üürida.

Täna võtsin googli lahti, et vaadata, millise hinnaga soojal maal kortereid üüritakse. Kuna ma 2018. aasta novembris käisin Gran Canarial, siis selle ma otsingusse paningi. Jah, ma tean, et seal on töötav vulkaan, aga ikkagi. Seal oli novembri öösel ka peaaegu 20 kraadi sooja, rääkimata päevast ja palmidest ja söök oli odavam ja suitsud olid odavamad. Noh ja kohe leidsin ma näiteks sellise pakkumise: 55 m², 390 euri kuus, vesi ja elekter hinnas, normaalne sisustus. Selle raha eest ei saa Eestis peksa ka, ütleb vanasõna. Ma ei tea, mul on tunne, et ma vist ikka võtan selle maalekolimise kevadel ette. Mind ei hoia Eestis midagi kinni. Enamus klientidega ma suhtlen läbi neti, võlgasid mul pole. Inimesi või koduloomi, kes minust sõltuksid, ka mitte. Lihtsalt ma olen jube mugav kogu aeg olnud. Peaks hispaania keelt edasi õppima.

19 comments

 1. Jaa, no täpselt, ma ka pidevalt imestan, et mis mõttes Eestis on kõrgemad üürihinnad ja madalamad palgad kui Hispaanias. Nii et mu meelest väga mõnus plaan sul!
  Kuigi hindadega on muidugi alati see, et kui niisama ajaviiteks neid vaatad, tundub odavaid pakkumisi maa ja ilm olevat, a kui päriselt hakkad midagi otsima, siis neid soodsaid enam pole. Või nad ei vasta. Või maakler ütleb,et see konkreetne lännu ja pakub veits kallimat. Jne.

  Liked by 1 person

 2. Majandus kasvab, ehk hinnad kõik tõusevad raha odavneb, ehk kõik on kallim sest nüüd on aeg käes ja tuleb selle lõbu eest maksma hakata. Maksad kinni kaudselt kõik mee too kampaaniad, odava reisimise kõik laenud mida on selleks võetud. Majandusest ja hindadest on ajatud sulle kägu meedias. Põgeneda pole kuhugi igal pool saavad maksud sind kätte. Varsti pannakse peale maa ja kinnisvaramaks. Arvesta omanik ja maakler tahavad ka oma elustandardit säilitada ja oma eksistenssi tõestada makude maksmise näol. 🙂

  Meeldib

 3. Toit on Hispaanias odavam sest käibemaks. See-eest on teised maksud suuremad, nt välismaalane, kes ei ela riigis, maksab üüritulu pealt 24,47% makse. Olen alati arvanud, et kõige rahulikum on elada kui sul üldse midagi ei ole. Närvid jäävad terveks. Kuhu aga panna raha… Ikka jõuad välja kinnisvarasse investeerimiseni.

  Meeldib

 4. Aga plaan jah iseenesest on hea, veeta talv soojal maal 🙂 Kujutan ette, et korteriga ei teki ka Eestis selliseid probleeme, nagu minul majaga, et kevadel tagasi jõudes on postkastis ähvarduskirjad et kohe teeme sulle trahvi sest muru su aia taga on pikem kui 15 cm (joonlauaga käisid mõõtmas või?).

  Meeldib

  • Eestlase heinamaade vihkamine on mulle mõistetamatu. Eelmine suvi õnnestus mul niitjat veenda, et ta mu akna alt ei niidaks. Nii ilusad lilled tekkisid ja siis nad niitsid need maha, kui ma linnas olin

   Meeldib

 5. Ohjaa, need soojade saarte talved, kus kasutad sõrmikuid mitte väljas olles vaid arvutiga trükkimiseks ja tuppa tulles paned jope , mis väljas oles lihtsalt käevangus rippus selga, sest rämedalt rõve niiske jahedus.

  Meeldib

Soovin lisada:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.