Kui inimene kardab linde

Käisin täna oma peenraid uurimas ja imetlemas (nagu ma iga päev mitu korda teen) ja avastasin, et vaarikatele on ilmunud erinevat tüüpi kahjurid. Mingid tüübid on keerutanud lehti kokku ja seal vahel elas roheline ussike. Ma ei leidnud netist, milline on marjalutika laps, aga neid lutikaid oli ka päris mitu. Lisaks oli mõnedel vaarikatel ka lehetäisid. Kuna ma keemiat ei armasta, siis korjasin nii palju kahjureid kokku, kui leidsin. Imelik, et need sipelgad, kes on sisuliselt vallutanud kogu aiamaa, lehetäidele külla pole jõudnud.

Mul ei pea õigus olema, aga ma tahaks selles invasioonis süüdistada oma naabreid, kes kõigepealt tahtsid kogu mu aiamaa kõrval oleva mitmekülgsete õistaimedega täidetud nn. heinamaa maatasa pügada ja teiseks on naabri-leenal foobiasarnane hirm lindude ees.

Ma lugesin ornitofoobia kohta, et tavaliselt väljendub see hirm konkreetse linnuliigi vastu. Tal on see üldine viha inimeste ja lindude vastu. Päris kurb. Ta veedab kõik päevad aiamaal ja üritab selle eest maksimaalselt hoolt kanda. Ja tal ongi kõik kenasti puhas ja sirgete joontega. Kuid see linnuhirm, mis ei lase endale teadvustada, et linnud peale selle, et söövad maasikaid (ja seda teevad vist peamiselt rästad), hävitavad ka erinevaid kahjureid. Selleks, et linnud taimedele ligi ei pääseks, on ta pool aiamaad katnud kattelooriga. Lisaks hõljub toika otsas kunstlind.

Selline näeb praegu välja meie “muru”. Kuna nüüd on oodata palju sooja ja vähe vihma, siis nädalaga muutub ta üleni pruuniks. Eelmisel aastal kui mul õnnestus ühel korral niitmine oma akna all ära hoida ja siis õitsesid siin erinevad lilled. Väga ilusad karikakrad näiteks. Aga palju muid õistaimi ka. Leena arvab, et kõik need õitsejad viskavad oma seemned tema aiamaale ja siis tal on rohkem tööd. Ta karjus mu peale ka, et miks kogu rohtu ära ei kisu ja kaugele ei vii. Teise oma aiamaa-naabri peale karjus ta nii kaua, kuni too loobus oma aiamaast ja andis selle niisama talle. No kaua sa kannatad kuulata, kui keegi kogu aeg tänitab, et miks sul aiamaa tema standardite järgi korras pole.

Kunstlind üleval paremas nurgas

Ja siin on kattelooriga kaetud maasikad jm taimed. Huvitav, kas kõik need tüübid, kes traktoriga muruniitmise üle elasid, tunnevad end katteloori all piisavalt turvaliselt? Linnud ju ligi ei pääse ja ega kõik minu aiamaale ka ei mahu. Tolles mahaniidetud “murus” pole erinevatel taimesöödikutel ju enam midagi teha. Kohe peale niitmist olid kuldnokad, rästad ja teised karjade kaupa kohal, et lihtsalt kättesaadavate putukatega maiustada.

Ma tean küll, et inimeste kurjus tuleneb hirmust. Kuid kõige hirmsamad on inimesed ise. Ma vanasti vaatasin ja kuulasin erinevaid uudiseid, aga positiivseid uudiseid enam nagu üldse ei ole. Nii nõme on seda ühekülgset õudusjuttu kuulata. Tihti koosneb kogu uudisteblokk ainult inimeste hirmutamisest. Nõuka ajal on ajakirjandusel tsensuur, et ei tohi rääkida, kui Nõukogude Liidus midagi pekki läks – meie riik on kõige parem ja meie inimesed on kõige tublimad maailmas. Kapitalism roiskub. Muarust see hoidis ära inimeste massilise depressiooni. Kõik teadsid, et uudistes on palju valetamist, aga vähemalt ei rikkunud need tuju. Nüüd kõik usuvad, et uudised ei valeta ja hirmuga muutkui kuulatakse neid, et mida halba on veel oodata. Ennustajate uskumine oli põlu all nii Nõukogude Liidus kui praegu, aga ikkagi kõik tegelevad erinevate halbade tulevikustsenaariumite ennustamisega. Ja selle käigus ununeb täiesti ära, et ainus, mida meil õnnelikuks tulevikuks vaja läheb, on kenasti toimiv looduskeskkond, kus inimene, kui maa kõige hirmsam elukas, ei hävitaks mõttetult taimi, loomi, teisi inimesi ja omaenese elukeskkonda ainult sellepärast, et ta on ära hirmutatud või et tal on vaja midagi, mida tal tegelikult pole vaja.

4 comments

Kommenteerimine on suletud.