Kui leiad augustis õuest pääsukese

Ma leidsin eile õuest murust väikese linnu. Meil maja katuse serva all elavad nii pääsukesed (ilmselt suitsupääsukesed) kui ka teised linnud, kes ei ehita tüüpilist pääsukesepesa, vaid elavad eterniidi all. Naabrinaine ütles, et need on kaldapääsukesed, aga nüüd ma sain teada, et need on pigem piiritajad. Kui nad kõrgel õhus lendavad, on tavalisel inimesel raske vahet teha, kes on kes. Ma olen kunagi nii naiivne ka olnud, et arvasin, et need, kes öösel ringi lendavad, on ka pääsukesed, kuigi need olid hoopis nahkhiired. Linnud ikka pimedas ringi ei lenda.

Kusjuures, eelmise aasta 20. augustil leidsin ma samast kohast samasuguse linnu, kes ei suutnud enam iseseisvalt õhku tõusta. Kuna ma eelmisel aastal siin ei elanud, siis jätsin ta õue loodusliku valiku hoolde ja pärast põdesin, et midagi ette ei võtnud.

Eile panin linnukese pesukuivatuspuule, kus ta 10 minutit istus ja siis jälle potsti alla kukkus. Üritasin teda ka õhku visata, aga see teda ka ei aidanud. Läksin tuppa ja guugeldasin umbes selle lausega, mida pealkirjas näeb ja sain teada, et ta võib kukkumisest lihtsalt uimane olla ja kui ta end kogub, saab äkki lendamisega hakkama. Otsustasin, et toon ta tuppa. Lisaks andis guugeldamine tulemuse, et lind võib päris pikalt söömata olla ja see võttis ära hirmu, et ma peaks talle kärbseid püüdma hakkama, nagu mõnes kohas kirjas oli. Ehk info, mida ma sellise olukorra lahendamiseks eestikeelsest guuglist leidsin, oli suhteliselt vähene ja nüüd ma teengi selle postituse, et inimesed teaksid olulisi asju.

Panin ta sellise kausi sisse, aga talle ei meeldinud seal. Kui kööki läksin ja tagasi tulin, ootas ta mind ukse juures. Vaikseks jäi ta siis, kui sai minu peal rahulikult magada. Nii naiivne ma ka pole, et arvaks, nagu lind peab mind oma emaks. Ilmselt tahtis lihtsalt sooja. Kuna mul oli seriaali “The time traveler´s wife” (täiega hea 2022 aasta sari, soovitan romantikahuvilistele) vaatamine pooleli, siis istusin tunnikese liikumatult lind kõhu peal. Ta kakas mulle kõhu peale, mis mind rõõmustas, et näe, kõht käib läbi. Ma pakkusin talle kõrre otsast ka suhkruvett, mida kuskil soovitati, et annab energiat. Selle peale läks ta väga energiliseks ja kui ma ta kaussi panin, ronis sealt välja ja tegi paar kiiremat tiiru põrandal. Käimisega olid tal väga kehvad lood, sest jalgu tal eriti polegi ja kurvides kukkus ta külili, kuna üritas jube kiiresti joosta. Aga füüsiliselt tundus ta täiesti terve olema.

Kaua sa niimoodi lind kõhul ikka istud. Otsustasin, et teen Tiktokis laivi, et äkki keegi on sama olukorraga kokku puutunud ja oskab nõu anda. Laivis sain teada, et inimesed ei tea ikka lindudest midagi. Isegi saia soovitati sööta. Ma arvasin, et kõik inimesed teavad, et rändlindudele ei tohi saia anda. Sai teeb kiirelt paksuks (nagu inimestki) ja pärast ei suuda see tünder enam kuskile lennata. Kuid suht kohe tuli laivi ka metsloomaühingust inimene, kes ei olnud nõus laivis rääkima, mida ma tegema peaks. Rääkisin temaga telefonis ja saatsin talle instas linnust video ka. Nüüd siis oluline info, mida peaks teadma, kui sellise linnu augustis rohu seest leiad.

Ilmselt on tegemist piiritajaga. Tema kreekakeelne algne nimi tähendabki, et tal pole jalgu ja ta veedab terve elu õhus. Tegelikult on tal paari sentimeetri pikkused pisikesed lallud, millega ta hästi ronida oskab, aga rohu seest ta õhku ei saa tõusta. Üks valearvamus, mida teatakse selliste lindude kohta, on see, et sa ei või teda kätte võtta, kuna siis jääb inimese lõhn külge ja keegi ei taha enam inimeselõhnalist lindu tunda. Tegelikult ei tohi piiritajat palja käega puutuda põhjusel, et nii rikub ta sulestiku ära ja ta ei saa lennata, kui suled on käega ära sasitud ja määritud. Suled peavad puhtad olema.

Kas lind on lendamisvõimeline, sõltub tema tiibade pikkusest, kui need on sabast pikemad ja selja peal olles lähevad tagant risti, on need lendamisvõimelised. Minu linnul olid. Ma ei tea, kas teistel lindudel on ka nii, aga piiritaja selleks, et lendama hakata, kogub energiat lihastesse sellise olekuga, mille puhul tundub, nagu ta oleks enda sees väikese mootori tööle pannud. Selline kummaline värisemine. Selleks, et lind lendama saada, ei pea teda õhku viskama. Nii ei saa. Pigem tuleb teda (kinnastega) käte peal hoida ja üles alla liigutada ja siis ta leiab hetke, kui saab lennata. Seda mu linnuke ei saanud.

Pärast metsloomakaitse inimesega rääkimist kuulsin, et teised piiritajad õues ikka veel karjuvad, kuigi kell oli juba pool kümme ja ma otsustasin, et lähen proovin veel korraks õues, et äkki ta ikka saab lendamisega hakkama. Aga ta ei saanud.

Tulin tuppa tagasi ja mulle oli helistanud naaberkülast loomakaitse seltsi kuuluv inimene, kes lubas linnu ära viia. Üheteist ajal ta tuligi ja viis linnu ära.

Kuid ma tahan kirjutada natuke nendest vestlustest metsloomaühingu inimestega ka. See, kelle ma laivist leidsin, rääkis mulle igasuguseid asju. Näiteks soovitas ta mulle mitu korda, et ma peaksin nende facebooki rühmaga liituma. Ma küsisin, et kas seal on täpsemat infot, kuidas ma leitud linnuga käituma peaks. Tema ütles, et ei ole, kuna iga lind on individuaalne. Et seal on eraldi vestlusgrupid, liikide kaupa ja seal nad jagavad infot ja fotosid. Mulle meenus kohe FB grupid, kus emmed oma samal aastal sündinud lastest räägivad ja kus põhiliselt pekstakse üksteist, kui arvatakse, et teine midagi valesti teeb. Muarvates on FB päris kuri koht.

See metsloomainimene teatas ka vestluses, et tegelikult, seaduse järgi, poleks ma üldse tohtinud metsikut lindu endale tuppa tuua. Ma mõtlesin selle lause peale, et ohh kui hea, et ta mu pärisnime ei tea, annab veel looma piinamise eest kohtusse. Siis ta rääkis mulle, et ma peaksin lindu ikka sööta üritama. Minu lause, et ma leidsin guuglist, et linnud võivad ka pikalt söömata olla, teda ei huvitanud. (Selles piiritaja artiklis on mainitud, et kui on vihmased ilmad ja putukaid püüda ei saa, võivad nad mitu päeva söömata olla). Ta rääkis mulle, et sööta võiks pekki, keedumuna ja kanasüdant. Mul pole neid kodus ja mul läks selle jutu peale natuke süda pahaks. Linnule linnusüdant sööta kõlab jälgilt. Ta arvas, et ega lind ise nokka lahti ei tee, et selle võiks vaikselt lahti kangutada. See kõlas ka vastikult. Ma ütlesin talle, et ma andsin linnule suhkruvett ja lind täiesti kenasti sõi seda. Kuulsin ta hääles üllatust.

Kuid ta kuulub sellesse inimgruppi, kes arvab, et mesi on kuidagi parem kui suhkur. Seda religiooni on keeruline ümber veenda, aga põhimõtteliselt on suhkur puhas kontrollitud aine, mee puhul ei tea kunagi, mida seal sees täpselt on, kuid ideeliselt on suhkur sahharoos ja mesi koosneb peamiselt fruktoosist ja glükoosist ja need kõik on magusad süsivesikud, millest saab kiirelt palju energiat. Ehk mesi on küll inimese jaoks maitsvam, aga suhkur on puhtam.

Veel rääkis metsaloomainimene, et kui ma tahaksin linnule enda kodus hoiukodu pakkuda, peaksin ma nende juures ankeedi täitma. Mul puudus selle vastu huvi. See inimene, kes mu linnule õhtul järele tuli, oli selle ankeedi täitnud, ma arvan. Ta rääkis mulle, et paneb mu linnu rõdule, kuna toas jookseb tal ringi kaks tuhkrut. Ma ütlesin, et linnuke tahab soojas olla, ta lubas olukorda lahendada. Kui lind mu kindast lahti ei tahtnud lasta, et tuhkrupuuri minna, sirutas too aitaja kohe oma ilma kindata käe, et teda lahti võtta. Ma selgitasin talle, et ilma kindata ei tohi.

Minus ei tekita erilist vaimustust inimesed, kes peavad kodus loomi, mis pole traditsioonilised koduloomad. Ma ei arva, et kõik, kes metsloomi peavad oleksid nii segased nagu Tiger King, aga üldjuhul võetakse endale ebatüüpilisi koduloomi eputamise eesmärgiga.

Miks inimesed endale üldse koduloomi võtavad? Ainult isiklikel egoistlikel põhjustel. Ma väga armastan igasuguseid loomi, aga ma ei taha endale kodulooma, sest muarvates polegi võimalik looma eest ideaalselt hoolitseda ja kõik loomapidajad teevad mingeid vigu, mis ei ole looma huvides. Ületoitmine, valesti toitmine, liikumise puudus, seltskonna puudus. Ja ma ei räägi vaimsest ja füüsilisest vägivallast, mida ka päris tihti juhtub. Ma ei taha oma südametunnistusele ühegi kodulooma õnnetuid hetki. Õnneks viis see metsloomaseltsi inimene mult linnu ära ja kui ta pildi tasku paneb, olen ma ainult kaudselt süüdi.

Soovin lisada:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.