Mis tähendab, et Ukraina võidab sõja?

Eestis räägitakse, et Ukraina peab võitma selle sõja, mis neil praegu Venemaaga Ukraina pinnal toimub. Kuid mida see tähendab? Üldiselt peetakse sõdu ainult ühel eesmärgil – üks või mitu riiki on huvitatud oma poliitilise territooriumi laiendamisest. Vanasti saadi nii juurde orjasid, kes võimulolijatele rikkust lisasid. Poliitiline võim suurenes, sest inimeste arv ja hallatava maa pindala suurenes. Kui võim on suhteliselt abstraktne mõiste, siis maavarad on konkreetne materiaalne asi, mille pärast võimulolijad on huvitatud võõraste maade enda maaga liitmisest. Ehk sõdu peavad poliitilised võimulolijad selleks et suurendada oma võimu ja raha hulka. Ukraina on pindalalt Euroopa teine riik Venemaa järel.

Millist kasu saavad tavalised inimesed sõjast?

Üldiselt ei saa suvalised inimesed sõjast mitte kasu vaid kahju. Ainsad kasusaajad on need, kes on võimul ja need ettevõtjad, kes on võimule kõige lähedamal. Sõjatööstusele on sõda kasulik ettevõtmine. Samuti on kasu neile ettevõtjatele, kes pärast saavad tellimusi, et purukspekstud riike ülesse ehitada. Näiteks eesti on osalenud erinevate Lähis-Ida riikide purukspeksmisel ja inimeste tapmisel, aga me oleme seda teinud vaid sellepärast, et muidu me poleks saanud NATO-s olla. Kui NATO-sse saamiseks pidime miltaareelarve 2% SKP-st tõstma, siis nüüdseks on see juba üle 3%. Me oleme selle rahaga ehitanud Tapale natuke maju ja teid, Tallinna Vabakale klaasist risti, aga relvad ostame sisse mujalt. Meie selle aasta Riigikogu valimiste põhiteemaks nimetavad Eesti poliitilised juhid militaareelarve suurendamist. Kuidas see aitab kaasa Euroopa 2022. aastal kõige suurema hinnatõusuga riigis elavate inimeste tegelikule heaolule, jääb mulle arusaamatuks.

Tapa linna keskväljak
Venemaale kõige lähemal asuva NATO baasi ilus väljak

Ukraina lähiminevik

Praeguseks on Ukraina suures enamuses puruks pekstud. Ja see ei alanud eelmisel aastal Eesti Vabariigi aastapäeval, nagu meile kogu aeg rõhutatakse. 2014. aasta veebruaris lõppes Ukrainas Maidani revolutsioon. Revolutsiooni käigus suri 121 inimest. Presidendi kohalt võeti maha Janukovitš, kes oli vangi pannud kuulsa Ukraina peaministri Julia Tõmošenko, kuna too kandideeris ka temaga samal ajal presidendiks (ametikult oli ikka paremaid põhjuseid). Tõmošenko tahtis Ukrainat liita NATO ja Euroopa Liiduga. Janokovitš presidendina eelistas läänele häid suhteid Venemaaga. Igatahes võeti ta läänemeelse Maidani protesti lõpuks presidendi kohalt maha ja ei kulunud kuud aegagi, kui Krimmi poolsaarel tehti rahvahääletus, kas nad liituvad Venemaaga või hakkavad iseseisvaks riigiks ja Krimm liitus 18. märtsil 2014 Venemaaga. Küsimust, et kas nad liituvad Ukrainaga, ei olnud. Tol ajal elas seal umbes 40% ukrainlasi ja tatarlasi, ülejäänud 60% olid venelased. Kui palju seal tulemusi võltsiti või kui seaduslik see oli, ma pole vastavat teaduslikku analüüsi näinud, lääne ajakirjandus nimetas seda hääletust ebaseaduslikuks. (Mu andmed on siit ingliskeelsest artiklist).

Pärast Krimmi Venemaaga liitumist, kestis jama pidevalt edasi. Loomulikult tahtis Ukraina Krimmi endale tagasi saada. Krimm on suur 27 000 ruutkilomeetrit, Eesti 45 339. Tolles ingliskeelses artiklis 2020. aastal pakutakse, et Krimm võiks saada tagasi Ukraina omaks, kui Ukraina suudaks oma majanduse normaalsele tasemele tõsta. Kuid nagu kõik Tallinna inimesed teavad, siis pärast toda Maidani jama, hakkasid ukrainlased karjade kaupa välismaale tööle minema. Tallinna enamus ehitajaid olid ukrainlased ja samuti muudel töökohtadel, mis eestlastele piisavalt palka maksta ei tahtnud, kuid ukrainlased olid ahistavate tingimustega nõus. Majanduse arengule ei mõelnud Ukrainas ükski poliitik, ikka vaid korruptsioon ja andke Krimm tagasi.

Propagandasõda ja hirmutamine

Kui nüüd tulla tagasi selle juurde, et kellele on vaja, et Ukrainas käiks pidev sõda, siis kindlasti pole ukraina tavalistel inimestele pidevast inimeste tapmisest ja infrastruktuuride lõhkumisest mingit kasu. Kui lääneriigid lõpuks otsustavad, et nad saadavad Ukraina pinnale juba päris korralikku sõjatehnikat, aga sõda käib ju jätkuvalt Ukraina pinnal. Krimmi peetakse ju läänes Ukraina omaks. Täiesti pragmaatiliselt vaadates on lääne relvade saatmisel see kasutegur, et siis on täpselt teada, kes elumaja või lasteaeda raketi saatis. Kui sõja alguses jäi mulje, et kõik purustused on tekitanud Vene sõjavägi ja ukrainlased vehivad vaid paljaste rusikatega, siis sel aastal on uudised juba täpsemaks ja ausamaks läinud. Ukraina saatis oma inimeste elumajja ise raketi, kuigi tegemist oli vene päritolu raketiga. Noh, ikka juhtub, eriti sõjas. Hirmunud ja/või verejanulised inimesed ei käitugi ratsionaalselt. Ukrainlastel ongi selles sõjas kasutusel olnud Venemaa päritolu tehnika. Keegi ei saa päris kindel olla, kes seal keda on tapnud. Fakt on see, et surevad tavalised lihtsad inimesed, kellel pole sõjast mingit kasu. Ka sõdur on vaid tavaline lihtne inimene, kes täidab käsku. Ja vahet pole millisest rahvusest ta ema ja isa olid.

Kes on viimase aasta kestnud Ukraina sõjast kasu ja kahju saanud

Ilma kahtlusteta on kõige suuremad kahjukannatajad need tavalised inimesed, kes Ukrainas elasid või elavad. Kuid ega teised inimesed Euroopas ka pole kahjudeta pääsenud. Minu jaoks on täiesti arusaamatu ja majanduslikult põhjendamata Venemaale tehtud poliitiliste ähvarduste vajadus. Venemaale on need piirangud väga väikest mõju avaldanud kui üldse. Kui lääs ja Eesti kaasaarvatud, ei osta Venemaalt naftat, gaasi või näiteks väetiseid, siis Hiina ju ikka ostab. Ja meie ostame Hiinalt. Aga Eesti on lihtsalt nii pisitilluke ja kõikidest teistest riikidest sõltuv, et meie majandus sellisele jamale vastu ei pidanud. Meie saime endale Euroopa suurima inflatsiooni. Meie hästiteenivatel inimestel ja poliitikutel on sellest hinnatõusust suht ükstapuha, kuna nad teenivad rohkem, kui neil tegelikult raha vaja läheb, aga meil on väga suur hulk inimesi, kes, sisuliselt, elavad peost suhu. Ehk, muarvates, on teine riik, kes tollest sõjast on suurt kahju saanud, Eesti.

Tiktokis on võimalik vaadata laiv-ülekandeid, mida suvalises maailmanurgas inimesed otse oma telefoni teevad. Ma vaatasin eelmisel nädalal ühte Peterburgis elavat vene meest, kes käis ringi suures toidukaupluses. Laivi vaatavad inimesed tahtsid, et ta näitaks erinevaid toidukaupasid ja hindu. Vene rubla hinnad on jube suured numbrid, kuid paljud kaubad olid odavamad, kui meil, onu arvutas dollaritesse. Ja seal poes olid müügil igasugused erinevad lääne kaubad. Coca-colat ei olnud, ainult vene järeltehtud sarnased joogid. Kuid sellist kaubavalikut pole ma oma ihusilmaga veel näinud. Ainult kalalett ajas hulluks, sest Eestis pole nii suurt valikut erinevaid kalu mitte kunagi mitte üheski poes müüdud. Ja tordilett oli ka vastikult ahvatlev ja mitmekülgne. Ehk lootus, et Venemaa majandussanktsioonide all kuidagi kannatab, on sama tark lootus nagu vastu tuult pissimine.

Kuid kes on sõjast kasu saanud? Kahtlematult on suurim kasusaaja NATO, kuna hirmunud inimesed tahavad nüüd, et nende riigid suurema osa oma eelarvest relvadesse paigutaks. Mu jaoks oli väga üllatav, et Soome ja Rootsi otsutasid, et nemad tahavad nüüd ka NATOsse. Õnneks on NATOs tuntud ebademokraatlik sõjard-riik Türgi, kes nõuab, et kõigepealt peavad nad Türgiga nõus olema, et ebameeldivast rahvusest inimesi tuleb ahistada. Soome on suht nõus juba, Rootsis on natuke kehvemini, nende põlisrootslased pole piisavalt häälekad.

Muarust on kogu see Ukraina värk käimas ikkagi vaid globaalse poliitilise võimu nimel. Kellel on maailma tugevaim majandus: kas USA-l, Venemaal või hoopis Hiinal. Hetkel tundub, et hiinlased on omi kaarte kõige paremini välja mänginud, ilma et nad üldse midagi erilist oleks teinud. Euroopa majandus krigiseb liigestest ja rahvas on rahulolematu. Mitte Eesti rahvas, meie elame poliitikute jutu lummuses, et vali mind ja protestimine on inetu. Kuid Venemaad juba nii lihtsalt majanduslikult põlvili ei suru ja poliitiliselt on nad niiehknaa juba mitusada aastat läänega pahuksis olnud. Kuid Euroopa võiks omi välispoliitilisi otsuseid natuke paremini kaaluda, hirm ei ole parim majanduslik nõuandja. Pokkerit hirmust pimestunult ei mängi.

26 comments

  • Propagandat tehakse tavaliselt läbi hirmutamise. Kas sul tekkis seda juttu lugedes hirm? Samas sinu teine lause on küll kummaline, jääb mulje, et sa ise tead väga hästi, kuidas üksikisikule hirme tekitada. Alustada võiks ebakindluse tekitamisega. Küsimus “Mõtle oma elu valikute peale” kõlab päris hea sissejuhatusena. Järgmisena tuleks talle rääkida, et ta on teinud valesid valikuid. Viimane etapp on talle “paremate” valikute pakkumine.

   Meeldib

   • Sarnase mõttekäiguga (mõtle elu valikute peale -> …. -> proovime edaspidi paremini) käib üldiselt pühholoogiline nõustamine.
    Asi pole (“nato tekitatud”) hirmus, ega selles, kas kellelgi tekib Sinu juttu lugedes hirm, vaid selles, et oled kirjutanud täielikku nonsense’i, mis ei jõua tõele ligilähedalegi, järelikult vajad psühholoogilist nõustamist. (Või maksavad Sulle vene võimud selliste valede kontseptsioonide jagamise eest. Kolmandat valikut ei ole)

    Liked by 1 person

   • Vastus Manjana 28. jaanuar 2023, 15.34 kommentaarile.
    Mõistan, et ründad Wtf viimases kommentaaris (28. jaanuar 2023, 00.29) sulgudes toodud väikeasja, sest varjad enda häbi “ise oled” mentaliteediga. Tahad leida viise, kuidas lugejale lühidalt “ära panna” ning sõnavahetus “võita”. Kui üks viis ei õnnestu, ründad muudmoodi. Töötava närvikavaga võiks mõista, et selline käitumine, eriti avalikus voos, ei ole aksepteeritav.
    Lisaks kommentaarides väljenduvale pahatahtliku mõjutajale omastele vastustele on terve postituse sisust näha ka väga Sinu maailma nõrk seos reaalsusega ning Sinu raskusega süveneda. Ma pole kindlasti ainus, kes sellise hinnangu Sinu käitumisest teinud on, kuigi ise võid arvata, et ma ei räägi tõtt. Kordan oma soovitust: palun mine psühholoogi juurde, et saaksid turvalises keskkonnas oma probleeme lahendada. Oled liigselt pikalt oma kajakambris olnud.

    Meeldib

    • Ma ei tea kas ma peaks sulle vastama. Ma vastan kõikidele kommentaaridele täpselt samas stiilis kui mulle kirjutatakse. Kui keegi norib tüli, ma tulen kaasa, kui keegi soovib päriselt sõja teemal arutada, ma arutan.
     Sulle peaks ma nüüd vastuseks hakkama fantaseerima milline su vaimne seisund on, aga ma ei viitsi. Psühholoogia algtõde väidab, et kui inimene räägib teise kohta, siis tegelikult räägib ta endast. Ehk loe oma kommentaar läbi ja kujuta ette, et see fantaasia käib su enda kohta. Ma ainult lisan juurde, et poliitikutega 100% nõustumine ei väljenda reaalsusega kontaktis oleva inimese mõttemaailma ja pea ei ole ainult mütsi kandmiseks.

     Meeldib

 1. Kummaline mõtteavaldus, ma ei saa päris hästi aru, kuhu sa sellega tüürid. Lihtsalt filosoofiline tiraad sõja mõttetusest? Olen nõus, aga Ukraina peab siiski võitma, sest muidu pöördub maailm väga p….kursile. Kas me tahame uut Vene impeeriumit?

  Liked by 1 person

  • Mida see tähendab, et Ukraina peab võitma? Et Venemaa saab ka Ukraina omaks? See on ju võimatu. Vene impeerium on samuti võimatu.
   Seda ma tahtsingi oma jutuga öelda, et võit on nii segane termin, mis ei tähenda konkreetselt mitte midagi. Venemaa ei kirjuta kunagi alla paberile, et kaotas ukrainale ja kuulub nüüd Ukraina alla

   Meeldib

    • Kogu probleem sai alguse sellest Krimmi asjast, mida Ukraina tagasi tahtis, nüüdseks on selle tulemusena terve Ukraina elamiskõlbmatuks muudetud ja nad kavatsevad jätkata.

     Meeldib

    • Miks ma peaks tahtma oma püsilugejat provotseerida?
     Vaatasin Krimmi ajalugu. 1991. aastal, kui nsvl lagunes, Krimmis tehti samuti iseseisev eraldi riik nagu Eesti. Inglise viki nii kirjutab, et Ukraina võttis 1995 jõuga neilt iseseisvuse ära. Sevastoopolis on kogu aeg vene riigi sõjavägi sees olnud. Kaugem ajalugu on ka vikis kirjas. Igatahes on sealne ajalugu päris keeruline. Mina, isiklikult, ei arva, et ei ukraina ega venemaa kummalgi oleks sellele maatükile rohkem õigust. Kuid ma saan aru, et lääs praegu arvab, et krimm peaks ukrainale kuuluma ja see on nende idee praeguse sõja lõpu lahendusest.

     Meeldib

    • Ma pole ka naaberriikide lähiajaloos eriline spetsialist, wikit ei lugenud, aga seesama artikkel, millele sa postituses viitad ütleb ju nii:

     fõFollowing the establishment of the Soviet Union, Crimea was a part of the Russian Soviet Federative Socialist Republic until 1954, when it was transferred administratively to the Ukrainian Soviet Socialist Republic.

     It is also true that Crimea in 2014 had an ethnic Russian majority of about 60 percent — the only part of Ukraine where ethnic Russians constituted the majority. But it is equally true that, when the Soviet Union collapsed in December 1991, the resulting independent states recognized one another in their then-existing borders. Russia’s seizure of Crimea from Ukraine violated, among other agreements, the UN Charter, the 1975 Helsinki Final Act, the 1994 Budapest Memorandum of Security Assurances for Ukraine and the 1997 Treaty on Friendship, Cooperation and Partnership between Ukraine and Russia.

     Kontrollisin ka allika usaldatavust huvi pärast ja sai päris hea hinnangu, seega ehk päris pada ei aja.
     Ehk siis juba nõuka ajal kuulus Krimm Ukrainale (kuivõrd NLiidus üldse midagi kellelegi kuulus on juba iseküsimus.) Ja pärast selle lagunemist otsustati vastastikku tunnustada riike nende sel hetkel eksisteerivate piiridega. Venkud ei suutnud Puutja alluvuses muidugi sellega leppida ja nii see läks. Lääs tõepoolest arvab, et Krimm peaks Ukrainale tagasi minema ja atikkel selgitab ka täitsa loogiliselt, miks see peaks nii oelma. Ma olen nendega täitsa nõus. Venkudel ei ole vaja arvata, et niii saab. Ja asjaolu, et seal elab rohken etnilisi venelasi, ei ole aluseks territooriumi annekteerimisele, muidu võiks ju Narva ka kohe Venemaale minna.

     Liked by 2 people

    • Ma vaatasin seda krimmi ajalugu sellest viki artiklist: https://en.wikipedia.org/wiki/Crimea

     “With the dissolution of the Soviet Union and Ukrainian independence in 1991 most of the peninsula was reorganized as the Republic of Crimea,[27][28] although in 1995 the Republic was forcibly abolished by Ukraine with the Autonomous Republic of Crimea established firmly under Ukrainian authority.[29] A 1997 treaty partitioned the Soviet Black Sea Fleet, allowing Russia to continue basing its fleet in Sevastopol, with the lease extended in 2010.”

     Su viitest on too iseseisvunud krimmi vabariigi mõned aastad peale NSV Liitu välja jäänud. Ukrainlased on Krimmis kogu aeg vähemuses olnud, nagu ka krimmi tatarlased, keda juba nõuka ajal taga kiusati ja sealt välja saadeti.
     Ma ei ole rahvuslane ja muarust ei pea mingi riik olema etniliselt puhas, aga enamus eestlasi ju nii arvab, seega peaks nad soovima, et krimm kuuluks tatarlastele hoopis. Ukraina on seal samasugune okupeerija olnud nagu venemaa. Ukrainal on täpselt sama vähe õigust arvata, et krimm peaks nende korruptsiooni ja sõja all ägisevale riigile kuuluma. 2021. aastal elas krimmis 2,4 miljonit inimest, ehk ta oli suurem riik kui eesti ja 60% kogu krimmi inimestest olid venelased, ehk me ei saa seda kuidagi eestiga võrrelda. Eriti arvestades fakti, et ukraina presidendid on täiesti ametlikult venemaaga koostööd teinud.

     Meeldib

    • Mine võta kinni, kus see tõde tegelikult on. MIna pole kaugeltki rahvuslane, ja etnilisest puhtusest ei arva mitte kõige vähematki. Tahan endast mõelda kui liberaalse maailmavaatega inimesest ja keskmise eestlase jaoks olen ikka vihatud liberast (rõõmuga), ja mupärast võiks Krimm ka tatarlastele kuuluda või omaette vabariik olla. Lihtsalt venkudele ei tahaks ma teda anda (mitte, et keegi mu käest küsib), sest mul on lääneriikidega sama seisukoht, et Puutjale ei tohi jääda muljet, et nii tohib ja saab ja võib edaspidigi teha. See on muidugi nõme, et nüüd on toimiv riik maatasa tehtud, sõjakuritegudest ei hakka üldse rääkimagi. Ja iga variant oleks parem, kui venkude võit (oleme jälle võidu kontseptsiooni juures tagasi).

     Meeldib

   • Kuidas on võit segane termin? Segaseks mõtled selle ikka ainult sina. Võit on see, kui Ukraina tõrjub okupandi oma territooriumilt välja ja taastab oma riigipiirid. Mida on siin keerulist? Kui Eesti Venemaa okupatsiooni all oli, siis oli ka segane ja arusaamatu? Või kui see peaks Eestiga juhtuma, siis on ka segane? Ei tea, mida arvata, kaalume hoopis seda, kes rohkem kasu saab, kirume NATOt, räägime rahva hirmutamisest jne? Nagu mida?!

    Liked by 1 person

    • See, kas Eesti on olnud Venemaa okupatsiooni all, kui me ise lepingule alla kirjutasime, on tõlgenduse küsimus. Ehk paljudele segane ja arusaamatu. Erinevalt Krimmist, neid piire kõik tunnistasid. Keegi ei kahelnud, et NSVL võitsis sõja. Sulle koolis räägiti, et fašistid võitsid?

     Meeldib

 2. 2009a. kirjutati: “… ligi 70 protsenti venemaalasi ei välista Krimmi kuuluvuse pärast Ukraina ja Venemaa vahel sõjalise konflikti puhkemise võimalust.” Eks see’nd kätte tuligi. 1954a. anti Krimm Ukrainale, justkui nagu “pühendati” Ukraina Venemaaga liitmise 300 aastapäeva puhul”…Aga ma mõtlen,et kui miski anti, seaduslikult, siis küsitagu tagasi ka(kuigi see pole ilus)—seaduslikult, mitte “vere ja mõõgaga!”

  Liked by 1 person

Soovin lisada:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.