4 korda kiirem

Kujutad ette, et sul on auto, mille maksimumkiirus on 40 kilomeetrit tunnis, aga sa vahetad tal ühe tüki ära ja siis ta sõidab 160 km/h? Vot mul just täna praegu juhtus nii. Mitte küll autoga, aga arvutiga.

Mul on lauaarvuti. Noh see, kus laua all on must kast. Põhimõtteliselt on see endine ema arvuti, 2019. aasta suvel ostetud. Kasutatud HP. Enne oli mul läpakas, aga ma põletasin talle ekraanile küünlaga (täiesti kogemata) augu sisse ja nii sai minust (jälle) lauaarvuti kasutaja. Läpakas töötab ka, aga see auk pisut segab. Naljakas, et auk kaanes läpaka töötamist ei sega. No igatahes hakkas mulle sel aastal närvidele käima, et mu arvuti on aeglane. Tegin talle igasugust defragmenteerimist ja veel mingeid digitaalseid trikke, aga eriti paremaks ei läinud.

Ja siis mulle meenus, et arvuti töötamise kiirus sõltub sellest, palju tal rammi on. Vaatasin järgi, et mul on ainult 4 giga, aga emaplaat lubab, et tema sisse võiks ka 16 toppida. Ma pole kunagi ise arvuti sees tükke vahetanud, aga ma olen näinud kuidas teised seda teevad. Vaatasin youtubest järgi, kuidas mälusid vahetada ja see tundus nii lihtne.

Aga ma ei teadnud, milline mu arvuti seest välja näeb ja milliseid mälusid ma sinna panna saaksin. Arvutikastil oli kleeps, mida ma kunagi varem polnud vaadanud ja sellel kleepsul oli kirjas mudeli number, millega ma leidsin netist oma arvuti manuaali, kus olid ilusad pildid, et kuidas arvutit lahti teha ja millised mälud talle sobivad. Mõnel emaplaadil on mälude jaoks neli auku, mu omal kaks ja ühes neist oli too nelja-gigane mälu. Tegin arvuti lahti ka, et ise üle vaadata, kas kõik on nii nagu pildil näha ja oligi. Aga lisaks kõigele, mis seal pidi olema, oli mu arvuti kast paksult täis tolmu ja ämblikuvõrke. Puhastasin kasti kenasti puhtaks ja panin kokku tagasi. Muideks – arvuti kast käib lahti väga lihtsalt. Seal on ainult üks kruvi, mille keeramiseks piisab näppudest. Vähemalt minu arvutil on nii.

4 GB RAM

Siin pildil on mu arvuti vana mälu. Selleks, et uut osta, pidin vaatama kolme asja: Voldid, Herzid ja DDR3. Tellisin netist ja täna käisin Tapal Smartpostis järgi. Ostsin kaks 8-gigast mälu. Maksin koos transpordiga 36 eurot.

Ma arvan, et mälude vahetamine koos kõikide juhtmete eemaldamise ja tagasipanemisega võttis aega maksimum 10 minutit. Kui arvuti käima panin, siis ta teatas, et kuule, sul on nüüd rohkem mälu, pressi F1 ja kõik läheb hästi. Ja nii oligi. Nii imelik, kui kiirelt nüüd kõik asjad avanevad! Ma olin enda üle nii uhke, et sain hakkama, aga kiidelda pole kellelegi. Noh ja nii ma blogima tulingi.

Mul on seal emaplaadil veel igasuguseid tühjasid kohtasid ja ma juba mõtlen, et võiks sinna veel midagi juurde panna. Niiviisi tükkhaaval saab parema arvuti mitmeid kordi odavamalt kui uut arvutit ostes. Lauaarvuti võlud!

4 comments

 1. Õnnitlen! Järgmisena võid proovida vahetada kõvaketta SSD ketta vastu. See on veidi keerulisem, tuleb op.süsteem ümber kopeerida. Aga õpetusi on selle kohta netis palju, nii et katseta, mängi. See peaks palju rohkem kiirust tõstma kui op.mälu vahetus.

  Liked by 2 people

  • Ma vaatasin, et mul kõvakettale veel mahub asju, et sellega on veel aega. Aga kas nii saab ka, et paned teise juurde ja eelmine jääb alles? Mulle see ümberkopeerimine ei meeldi. Ma midagi lugesin, et on 3,5 ja 2,5 inchine, aga mõlemad korraga nagu ei saaks olla ja ma ei tea, kumb mul on.

   Aga ma mõtlesin, et mul pole arvutil näiteks bluetoothi, aga ma veel ei uurinud, kuidas see käib. Ma aint lugesin, et saab sisse või välja panna.

   Meeldib

   • SSD on kiirem lihtsalt. Ma eelmisel arvutil lasin vahetada, läks veits väledamaks küll. Mul Macbookid, läpakad, nendega on ise vahetades tüütum. Mälu ka panin ise sellele juurde, see oli igavene jebimine, sest mul polnud nii väikest kruvikeerajat (muidu oli väga lihtne).

    Meeldib

    • jaa, läpakas on keerulisem. mul ei läinud mälu vahetamiseks ühtegi tööriista vaja. Kiiremaks läks ikka väga nähtavalt, kui veel kiiremaks läheks, siis ta hakkaks asju juba paljalt mõtte peale avama ja tegema 😀

     Meeldib

Soovin lisada:

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.